dognanja

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti
11. 03. 2025 10.59Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska
19. 01. 2025 13.46Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

UKC Ljubljana: Zapleti niso nastali zaradi nestrokovnega kirurškega posega
09. 01. 2025 16.55Potem ko je ljubljansko okrožno sodišče z vmesno sodbo odločilo, da je bila pri operaciji Julijana Peterke storjena zdravniška napaka in je družina torej upravičena do odškodnine, so se odzvali v UKC Ljubljana. Vztrajajo, da je celotna medicinska ekipa kirurški poseg opravila z najvišjo strokovnostjo in skrbnostjo, elektroda srčnega spodbujevalnika pa je bila pri urgentnem posegu nameščena na ustrezno mesto. Na vročeno vmesno sodbo bodo vložili pritožbo.

Umrl je priznani ginekolog Stanko Pušenjak, ki je odgovoril na 85.000 vprašanj
24. 11. 2024 12.03Umrl je znani ginekolog in porodničar Stanko Pušenjak, so potrdili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer je kot zdravnik deloval vse svoje profesionalno življenje. Bil je strokovnjak na področju fetalne medicine, širše pa poznan tudi kot dolgoletni moderator na portalu Med.Over.Net.

Nobelova nagrada trojici, ki je analizirala vlogo institucij pri blaginji držav
14. 10. 2024 12.04Nobelovo nagrado za ekonomijo bodo letos prejeli ameriški profesorji Daron Acemoglu, Simon Johnson in James A. Robinson za svoje delo na področju analiz vpliva družbenih institucij na blaginjo držav in posledično na razlike v razvitosti med državami, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Astrid: Ne želim si pridelati 'swiftijev'
30. 05. 2024 06.00Astrid se je na slovenski glasbeni sceni pojavila že leta 2019, za tem pa nanizala nekaj singlov, s katerimi se je ustalila in si pridobila predvsem mlado občinstvo. Je harfistka, pevka, plesalka, režiserka in videoproducentka spotov, predvsem pa predana mamica in partnerka. V juniju bo izdala svoj prvenec, katerega naslov je nekoliko nenavaden, za njim pa zanimiva zgodba, predvsem pa gre za pripoved in občutke, ki so bili tako glasni, da jih je morala deliti tudi z drugimi.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Liu Songling, Slovenec, ki je postavljal temelje astronomiji
08. 02. 2024 16.14Ljubljano krasi nov spomenik, ki je posvečen avtorju enega največjih astronomskih inštrumentov na svetu – ekvatorialne obročaste krogle. Izjemen dosežek je delo slovenskega jezuita, matematika, kartografa in astronoma Ferdinanda A. von Hallersteina, ki je plemiško življenje zamenjal za učenjaško, se izšolal v Gradcu in na Dunaju, nato pa podal na dolgo in naporno potovanje na Daljni vzhod, kjer je zasedel pomembno mesto na kitajskem dvoru.

'Želim živeti svoje življenje s polnimi pljuči'
26. 10. 2023 08.5977-letni Rade Šerbedžija je ena največjih igralskih osebnosti v prostoru nekdanje Jugoslavije, obenem pa je tudi režiser, pesnik in glasbenik, ki je posnel kopico albumov. Zadnjega, Ne okreći se, sine, bo z zasedbo Zapadni kolodvor novembra predstavil tudi v Ljubljani. V intervjuju je spregovoril o novih pesmih, sodelovanjih, neverjetni karieri, modrostih, ki pridejo z leti (ali pa ne), ter še o marsičem.

Koncentrični krogi na radarski sliki burijo domišljijo teoretikov zarote
05. 08. 2023 14.45Splet je preplavljen s teorijami zarote, da so koncentrični krogi, ki so bili vidni na radarski sliki, posledica umetno ustvarjene frekvence in tehnologij za spremembo vremena. A za to obstaja povsem znanstvena razlaga.

Vremenske vraže iz srednjega veka so danes zamenjale teorije zarote
30. 07. 2023 12.45Zapisi o boju proti neurjem segajo vse do antične Grčije. Herod je opisal, kako barbarska ljudstva z loki in puščicami streljajo proti nevihtnim oblakom, v osmem stoletju so se proti toči začeli boriti z zvonjenjem cerkvenih zvonov, prepričani, da so nevihte plod zlobnih duhov, skupaj s protitočnimi topovi se je praksa, ki je temeljila na vražah, obdržala vse do začetka 20. stoletja. Danes so vraže zamenjale teorije zarote, h katerim se zateka čedalje več ljudi, namesto da bi sprejeli znanstvena dognanja.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

V Želimljah medved napadel sprehajalca
26. 04. 2023 11.25Okoli 7.30 so policisti prejeli obvestilo o napadu medveda na Vrhu nad Želimljami. Medved je napadel moškega, ki je bil s psom in še eno osebo na sprehodu v gozdu. Po naših informacijah je medved 57-letnika ugriznil v nogo, sicer pa ni življenjsko ogrožen. S pristojnega ministrstva so medtem sporočili, da ne bodo predlagali odstrela, niti ne bodo sprožili iskanja medveda.

Po srečanju Goloba in Brežana: odločba o odstrelu medvedov ostaja v veljavi
19. 04. 2023 14.47Po tem, ko je predsednik vlade Robert Golob ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave, so iz ministrstva sporočili, da po srečanju ministra in Goloba odločba ostaja v veljavi. Maja pa bo ministrstvo organiziralo širši posvet o problematiki upravljanja z zvermi v prihodnje.

'Spektakularno, izjemno': asteroid razsvetlil nebo nad Rokavskim prelivom
13. 02. 2023 17.33Na obeh straneh Rokavskega preliva so številni navdušenci nad astronomijo v noči na ponedeljek zrli v nebo v pričakovanju, da bodo videli prihod majhnega asteroida. In mnogim se je čakanje obrestovalo, saj so za nekaj trenutkov uživali v enkratni svetlobni predstavi na nebu. To je bilo sicer šele sedmič, da je Evropska vesoljska agencija prihod asteroida napovedala vnaprej.

Nedelujoč Nasin satelit po 38 letih znova na Zemlji
09. 01. 2023 20.11Nedelujoč Nasin satelit, znan kot ERBS, je po 38 letih kroženja okoli planeta padel nazaj na Zemljo. Do leta 2005 je ERBS zbiral podatke o tem, kako Zemlja absorbira in seva sončno energijo, pomagal je meriti koncentracije ozona, vodne pare, dušikovega dioksida in aerosolov v zemeljski stratosferi.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'
19. 12. 2022 18.40Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Sporni posli Secoma: merilec in vodja tržnega inšpektorata mož in žena
02. 11. 2022 13.32Zgodba oškodovancev podjetja Secom dobiva nove razsežnosti. Namreč, izkazalo se je, da je vodja tržnega inšpektorata v Krškem, ki je podpisana v dokumentaciji v povezavi s pritožbami zoper podjetje Secom, žena glavnega merilca v podjetju. Je morda to razlog, da je inšpektorat, kljub številnim prijavam in zaznanim nepravilnostim v podjetju, javno opozorilo morebitnim kupcem Secoma objavil šele oktobra letos?

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani
05. 10. 2022 17.58Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

'Koruzni labirinti so pustolovščina za male in velike raziskovalce'
14. 08. 2022 08.00Luka Kastelic, idejni vodja projekta Koruzni labirint, se je s tematskimi parki, ki jih ustvarijo na koruznih poljih, prvič spoznal na televiziji, kjer si je ogledal prispevek o ljudeh, ki so iskali pravi izhod iz labirinta kar med koruzo. Ideja se mu je zdela zanimiva, zato je na spletu poiskal več informacij o labirintih, ki jih ustvarijo med koruzo. Pridobljene informacije in dognanja je najprej strnil v diplomski nalogi, nato pa prešel od besed k dejanjem in se leta 2011 prvič lotil postavljanja koruznega labirinta, ki je takrat zaživel na Bledu. Od takrat je pridobil veliko izkušenj in razvil svoj model oblikovanja labirinta. Letošnji tako stoji v Krtini blizu Ljubljane, kjer so že pozdravili prve obiskovalce.

Dokumentarni filmi o sodobni družbi: od duševnega zdravja do glutena
28. 07. 2022 11.17Julij nam je postregel z rekordnimi temperaturami in kaj je boljšega, kot se v tem vremenu hladiti pred kavčem s kakšno dobro serijo ali filmom? VOYO vsak teden v svojo bogato zbirko dodaja nove vsebine, za konec meseca pa so nam pripravili še dve novosti – strastno skandinavsko serijo Ljubezenski trikotnik (Threesome) in sklop dokumentarnih vsebin o sodobni družbi, ki raziskujejo teme, kot so seks, duševno zdravje, gluten in še več.

Jezen je bil na mamico, ki ga ni znala ali hotela obvarovati
12. 06. 2022 16.39Bor praktično nikoli in nikjer ni imel miru pred očetovo krutostjo. Ko ga je očka pred dvema letoma izsledil pri vrstniku, da igra namizni tenis, mu je iz rok izpulil lopar in ga lopnil po glavi, da so ga morali peljati na šivanje. Mama, ki je bila s strani očeta prav tako pogosto deležna nasilja, pa je bila nema opazovalka dogajanj, saj je vsakič, ko je skušala poseči vmes in zavarovati otroka, močno padlo tudi po njej.

Hiša za otroke tik pred odprtjem, policisti pripravljeni na forenzične intervjuje
23. 04. 2022 07.00Hiša za otroke – projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, bo kmalu zaživel tudi pri nas – otroke bi namreč lahko začeli sprejemati že v maju. Pogum za soočanje z njihovimi težkimi zgodbami je že pokazalo deset delavcev Policije, ki so po zahtevnem izobraževanju prejeli certifikat za opravljanje forenzičnih intervjujev z žrtvami spolnih zlorab, mlajšimi od 15 let. Stremeli bodo k temu, da bo otrok svojo pretresljivo izpoved povedal čim manjkrat.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?
09. 04. 2022 08.24Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars
17. 03. 2022 14.37Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

Na začetku je bil človek ... ta človek je bil moški?
14. 03. 2022 06.00Kadar razmišljamo o homo sapiensu, si navadno predstavljamo aktivnega in močnega junaka – lovca, ki spretno vihti sulice in kopja, da z njimi preživlja sebe in svojo skupnost. Homo sapiens, kot smo se o njem učili in poslušali, je tako močno povezan z moškosrediščno predstavo o nastanku in delovanju družbe, da so morala miniti stoletja, preden so se raziskovalci in raziskovalke pradavnine resno posvetili vprašanju – kaj pa je takrat počela ženska?

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji
05. 02. 2022 12.28Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej
16. 01. 2022 07.00Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

V karanteno tudi otroci, ki poživitvenega odmerka ne morejo prejeti
28. 12. 2021 08.32Po novih pravilih glede odrejanja karanten, ki veljajo od 23. decembra, osebi po visokotveganem stiku ni treba karanteno le, če je prejela poživitveni odmerek. To pa velja tudi za otroke oz. mladoletne, ki poživitvenega odmerka glede na pravila cepljenja sploh ne morejo prejeti. Tako se je denimo v karanteni znašel tudi 14-letnik, ki je polno cepljen s cepivom Pfizer.