dodatek za stalno pripravljenost

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače
14. 05. 2024 16.03Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

'Profesorji na dodatkih': kazenski pregon Mramorja zastaral
14. 12. 2023 10.45Sojenje nekdanjemu dekanu ljubljanske ekonomske fakultete Dušanu Mramorju zaradi izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost na fakulteti se je končalo z zastaranjem. Mramor slednje obžaluje, saj tako na sodišču ne bo imel možnosti dokazati svoje nedolžnosti.

Ministrstvo za javno upravo: Plače gasilcev vseskozi rastejo
16. 02. 2023 12.29Potem ko poklicni gasilci na organiziranem protestnem shodu opozarjajo na slabe plače in zahtevajo njihov dvig, je ministrstvo za javno upravo na spletnih straneh objavilo podatke o plačah gasilcev. Sindikat poklicnih gasilcev pa na razkritje plač odgovarja, da v prvi vrsti problematizirajo porazno nizke osnovne plače. "Tu so plače pod vsakim nivojem, v tem trenutku tudi pod nivojem minimalne plače," so jasni.

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo
02. 11. 2022 11.58Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

Vrhovno sodišče: Pripravljenost za delo v času straže se šteje v delovni čas
14. 03. 2022 12.55Vrhovno sodišče je odločalo o zahtevku vojaka za plačilo plače za obdobje pripravljenosti v času straže in odločilo, da je treba čas vojakove pripravljenosti v obdobjih straže šteti v delovni čas. Odločitev bo imela pomemben učinek na ureditev straže, delovni čas vojakov in na plačila v zvezi s tem, so sporočili z vrhovnega sodišča.

Isti poklic, enak obseg dela, različni dodatki
14. 07. 2021 20.10Vlada in sindikati so znova sedli za pogajalsko mizo. Vroč kostanj so tokrat dodatki, izplačani v času epidemije. Vladna analiza je namreč pokazala, da sta delavca v istem poklicu, zaposlena v različnih javnih zavodih, dobivala različno visoke dodatke, ne glede na enako izobrazbo in enak obseg dela. Odločanje o višini dodatka je bilo namreč popolnoma prepuščeno direktorjem zavodov, zaradi česar so med zaposlenimi nastajale ogromne razlike. Analiza sicer za zdaj ohranja oznako zaupno, javna naj bi postala, ko bodo analizirali ugovore vseh deležnikov.

Poklicni gasilci z dvodnevno opozorilno stavko. Pričakujejo bistveno resnejša pogajanja
29. 06. 2021 14.09V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije dosedanja pogajanja s pogajalsko skupino, ki jo je imenovala vlada, ocenjujejo kot popolnoma neuspešna. Na novinarski konferenci so tako sporočili, da bodo zato v sredo ob 6. uri začeli z dvodnevno opozorilno stavko, ki bo trajala vse do petka do 7. ure. V sindikatu poudarjajo, da stavka ni uperjena proti državljanom. Ljudje stavke ne bodo občutili, ne bodo pa opravljali nekaterih zadev, ki jih običajno med tednom. Delo bo potekalo kot ob nedeljah.

Prejemniki dodatka na EF: trdijo, da so res bili v stalni pripravljenosti
10. 03. 2020 14.24Prejemniki dodatka za stalno pripravljenost na ljubljanski ekonomski fakulteti so na naroku na okrožnem sodišču večinoma zatrdili, da je bila stalna pripravljenost dejanska, od njih pa se je večinoma zahtevalo, da so zunaj delovnega časa dosegljivi na telefon ali da se po potrebi zglasijo na fakulteti. Evidenc o opravljenem delu pa niso vodili.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost
21. 02. 2020 16.03Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."

Mramor zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost
07. 02. 2020 14.09Nekdanji dekan na ekonomski fakulteti Dušan Mramor je v današnjem zagovoru zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost. Kot je dejal, so imeli za izplačevanje tako zakonsko kot dejansko podlago - med drugim so ga odredili zaradi dodatnega dela ob doseganju cilja, da pridejo med odstotek najboljših fakultet.

Mramor in Tekavčičeva namesto na sodišče na pot v tujino
29. 11. 2019 08.09Nekdanji dekan ljubljanske ekonomske fakultete Dušan Mramor in sedanja dekanja Metka Tekavčič se obravnave v sojenju zaradi izplačil dodatka za stalno pripravljenost zaposlenim na fakulteti ne bosta udeležila. Kot so za sporočili s fakultete, imata že dogovorjene obveznosti doma in v tujini.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.2336.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

'Modus operandi akademske elite, ki si vzame več, kot ji pripada'
11. 10. 2019 12.52Tik pred visokim jubilejem Univerze v Ljubljani – stoto obletnico, in štiri leta potem, ko je javnost izvedela, da so nekatere ljubljanske fakultete izplačevale dodatek številnim profesorjem in drugim zaposlenim, predvsem vodstvenim kadrom, ter si na tak način neupravičeno zviševali plače, je pravnomočna prva sodna odločitev.

Univerza mora vrniti milijon evrov
10. 10. 2019 17.32Univerza v Ljubljani mora v proračun vrniti nenamensko porabljena sredstva za stalno pripravljenost. Skupaj z obrestmi in stroški naj bi šlo za okoli milijon evrov. Višje sodišče je namreč po naših informacijah zavrnilo pritožbo univerze in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča. Sodba je pravnomočna.

Nova afera zaradi porabe denarja na fakultetah
21. 09. 2019 07.00Tveganje za nezakonita izplačila, za fiktivna izplačila, koruptivna dejanja ... na mariborskih fakultetah. To razkriva dokument o pregledu transakcij, ki ga je pred več kot dvema letoma naročila Univerza v Mariboru, opravila pa družba Ernst and Young Svetovanje. Z zadevo se po naših informacijah zdaj ukvarja računsko sodišče.

Sanjska služba? Slovenska vojska z obljubami vabi nove sile
11. 06. 2019 19.12Službeno stanovanje, popoldansko varstvo za otroke, zajetna letna nagrada za vsako leto zaposlitve, dodatek na stalno pripravljenost, do 500 evrov štipendije za dijake in študente, možnost stalnega izobraževanja ob delu. Mikavno? Vse to vam po novem obljubljajo v Slovenski vojski, samo da se pri njih zaposlite. Od kod vojski zdaj denar?

Univerza mora vrniti izplačan dodatek za stalno pripravljenost
10. 04. 2019 12.56Univerza v Ljubljani mora vrniti približno 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, je v ponovnem sojenju odločilo sodišče. Odvetnik univerze je že napovedal pritožbo.

Sodba v tožbi ministrstva proti ljubljanski univerzi bo izdana v 30 dneh
15. 03. 2019 12.02Na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani se je odvil prvi in edini narok v ponovljenem sojenju v tožbi, s katero ministrstvo za izobraževanje od Univerze v Ljubljani zahteva vrnitev nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost. Sodnica Dida Volk bo sodbo izdala v 30 dneh.

Mramor po naroku: Fakulteta je sama zaslužila sredstva za dodatke
24. 01. 2019 09.30Vsi štirje zdajšnji in nekdanji vodilni na ljubljanski ekonomski fakulteti, ki so obdolženi v zadevi, povezani z izplačili dodatkov za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah, so se izrekli za nedolžne. Ob tem so napovedali, da bodo vse argumente in dokaze predstavili na glavni obravnavi. Kdaj se bo ta začela, zaenkrat še ni določeno.

Višje sodišče razveljavilo sodbo v zvezi z vračilom izplačanih dodatkov
24. 01. 2019 13.09Višje sodišče je po pritožbi Univerze v Ljubljani razveljavilo odločitev okrožnega sodišča, da mora univerza državi vrniti nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, in zadevo poslalo v ponovno sojenje. Glavna obravnava na okrožnem sodišču je razpisana za 15. marec.

Veljaki s fakultet zaradi izplačanih dodatkov na sodišče
23. 01. 2019 19.55Afera z dodatki za stalno pripravljenost se seli na sodišče. Pred sodnike bo jutri prva stopila četverica z ekonomske fakultete, kjer je bilo izplačanih največ dodatkov, za kar 858.000 evrov. Med obtoženimi sta tudi nekdanji dekan in minister za finance Dušan Mramor in zdajšnja dekanja Metka Tekavčič. Po naših informacijah očitane krivde ne bosta priznala.

Nove obtožnice v aferi dodatki za stalno pripravljenost
26. 11. 2018 19.33Vloženih je bilo šest novih obtožnic zaradi dodatkov za stalno pripravljenost, ki so si jih izplačali na desetih fakultetah ljubljanske univerze, skupaj za več kot 1,7 milijona evrov.

Šolniki ne bodo stavkali
19. 11. 2018 15.16Vladna pogajalska skupina je dosegla dogovor s sindikatom učiteljev in sindikatoma, ki zastopata medicinske sestre in zaposlene v socialnem varstvu. Stavk v teh dejavnostih, ki so bile napovedane za začetek decembra, tako ne bo, je dejal vodja vladne pogajalske skupine Peter Pogačar.

'Pritiskajo name, naj spornih izplačil na univerzi ne preiskujemo'
26. 09. 2018 13.09Rektor ljubljanske univerze Igor Papič je na novinarski konferenci izrazil zaskrbljenost. Kot pravi, nekateri pritiskajo nanj, naj spornih izplačil na Filozofski fakulteti ne preiskujejo, čemur pa se ne namerava ukloniti. Napovedal je več ukrepov, s katerimi bi preprečili prihodnje nepravilnosti, o tem, kdo pritiska nanj, pa ni želel govoriti.

Vodilni na Filozofski fakulteti naj bi si izplačali milijon evrov dodatkov
21. 09. 2018 18.47Vodilni na ljubljanski Filozofski fakulteti naj bi si v desetih letih izplačali milijon evrov dodatkov za opravljanje različnih funkcij. Polovico naj bi dobili nekdanja dekanja, zdaj prorektorica univerze, Branka Kalenić Ramšak in prodekani, ostalo predstojniki različnih oddelkov. Kalenić Ramšakova je rektorju že ponudila odstop, ta pa ga je sprejel.

Obtožnice proti štirim uslužbencem ekonomske fakultete zaradi spornih dodatkov
29. 08. 2018 10.46Zaradi spornih dodatkov za pripravljenost, ki so si jih nezakonito izplačevali tudi na ekonomski fakulteti, je specializirano državno tožilstvo vložilo obtožnice proti štirim uslužbencem fakultete. Med osumljenimi sta tudi nekdanji dekan Mramor in zdajšnja dekanja Tekavčičeva.

Dodatek za stalno pripravljenost: nihče ne preverja, ali je treba, da so vsi, ki ga prejemajo, res v stalni pripravljenosti
21. 01. 2018 06.59Pred več kot dvema letoma je odjeknila afera, ki je razkrila, da so dodatek za stalno pripravljenost vodstva nekaterih fakultet dobivala neupravičeno, nekateri so ga dobivali po več sto evrov vsak mesec. Je državi pri dodatkih za stalno pripravljenost doslej že uspelo narediti red?