dodatek za stalna pripravljenost

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije
04. 04. 2024 14.06Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo
02. 11. 2022 11.58Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

Absurdi plačnega sistema: 26.000 zaposlenih pod minimalno plačo, rekorder lani z 200 tisočaki
18. 04. 2022 06.00Rekorder v izplačilih v javnem sektorju je v lanskem letu prejel skoraj 200.000 evrov bruto plače, od tega dobrih 136 tisočakov za nadurno delo. Gre za zdravnika, zaposlenega v Splošni bolnišnici Ptuj, ki pa dela tudi v mariborskem zdravstvenem domu. Po drugi strani pa je naš sistem plač v javnem sektorju zasnovan tako, da bruto plača več kot 26 tisoč zaposlenih niti ne dosega minimalne plače. Z višanjem minimalne plače je tako vsako leto več zaposlenih v javnem sektorju na 'minimalcu'.

Prejemniki dodatka na EF: trdijo, da so res bili v stalni pripravljenosti
10. 03. 2020 14.24Prejemniki dodatka za stalno pripravljenost na ljubljanski ekonomski fakulteti so na naroku na okrožnem sodišču večinoma zatrdili, da je bila stalna pripravljenost dejanska, od njih pa se je večinoma zahtevalo, da so zunaj delovnega časa dosegljivi na telefon ali da se po potrebi zglasijo na fakulteti. Evidenc o opravljenem delu pa niso vodili.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost
21. 02. 2020 16.03Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Mramor po naroku: Fakulteta je sama zaslužila sredstva za dodatke
24. 01. 2019 09.30Vsi štirje zdajšnji in nekdanji vodilni na ljubljanski ekonomski fakulteti, ki so obdolženi v zadevi, povezani z izplačili dodatkov za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah, so se izrekli za nedolžne. Ob tem so napovedali, da bodo vse argumente in dokaze predstavili na glavni obravnavi. Kdaj se bo ta začela, zaenkrat še ni določeno.

Veljaki s fakultet zaradi izplačanih dodatkov na sodišče
23. 01. 2019 19.55Afera z dodatki za stalno pripravljenost se seli na sodišče. Pred sodnike bo jutri prva stopila četverica z ekonomske fakultete, kjer je bilo izplačanih največ dodatkov, za kar 858.000 evrov. Med obtoženimi sta tudi nekdanji dekan in minister za finance Dušan Mramor in zdajšnja dekanja Metka Tekavčič. Po naših informacijah očitane krivde ne bosta priznala.

Obtožnice proti štirim uslužbencem ekonomske fakultete zaradi spornih dodatkov
29. 08. 2018 10.46Zaradi spornih dodatkov za pripravljenost, ki so si jih nezakonito izplačevali tudi na ekonomski fakulteti, je specializirano državno tožilstvo vložilo obtožnice proti štirim uslužbencem fakultete. Med osumljenimi sta tudi nekdanji dekan Mramor in zdajšnja dekanja Tekavčičeva.

Dodatek za stalno pripravljenost: nihče ne preverja, ali je treba, da so vsi, ki ga prejemajo, res v stalni pripravljenosti
21. 01. 2018 06.59Pred več kot dvema letoma je odjeknila afera, ki je razkrila, da so dodatek za stalno pripravljenost vodstva nekaterih fakultet dobivala neupravičeno, nekateri so ga dobivali po več sto evrov vsak mesec. Je državi pri dodatkih za stalno pripravljenost doslej že uspelo narediti red?

Zgodba o dodatkih za stalno pripravljenost še ni končana: elektronsko spročilo razkriva pritisk na ministrico
02. 07. 2017 07.00Devet fakultet ljubljanske univerze si je, kot je ugotovil Inšpektorat za javni sektor decembra leta 2015, dodatek za stalno pripravljenost izplačevalo nezakonito. Zdaj, po letu in pol, ta zgodba še vedno ni končana. Z njo se še vedno ukvarjata tako specializirano tožilstvo kot sodišče.

Dva nekdanja Cerarjeva ministra vrnila dodatek za stalno pripravljenost, ostali tega niso pripravljeni storiti
12. 05. 2017 19.04Več kot dve leti po razkritju izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost akademske elite Univerze v Ljubljani še nihče ni odgovarjal. 781.000 evrov z obrestmi vred zdaj od univerze na sodišču zahteva država. A ljubljanski akademiki brez sramu odgovarjajo, da ne bodo plačali.

Pred sodnika tudi nekdanji minister in dekan Mramor
31. 01. 2017 19.04Kar milijon in pol evrov je šlo za dodatke za stalno pripravljenost profesorjev na fakultetah. Ker je bilo njihovo izplačevanje zelo sporno, so se jih lotili tožilci. In vse kaže, da bodo pred sodnika morali tudi nekdanji finančni minister in dekan ekonomske fakultete Dušan Mramor, njegova naslednica Metka Tekavčič ter obe prodekanji.

Prve ovadbe zaradi neupravičenih dodatkov. Neuradno ovadena Mramor in Tekavčičeva
04. 08. 2016 11.11Zaradi neupravičenega izplačevanja dodatka za pripravljenost so policisti ovadili štiri vodilne osebe, ki so na fakulteti odločale v času kaznivega dejanja. Tisti, ki so dodatek zgolj prejemali, niso osumljeni. Po nekaterih informacijah naj bi bili ovadeni štirje zaposleni na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer so tudi izplačali skupaj največ dodatkov.

KPK ugotavlja: od 2011 do 2015 samo v kabinetih premierja in ministrstev kar 220.000 evrov dodatka za stalno pripravljenost
28. 06. 2016 11.29Kabineti premierja in ministrstev so od 2011 do 2015 neupravičeno izplačali za 220.000 evrov dodatka za stalno pripravljenost, ugotavlja KPK. Neupravičeno so si dodatke izplačevali tudi na fakultetah.

Ker ne gre drugače, bo ministrstvo denar od univerze izterjalo po sodni poti
21. 06. 2016 16.34Saj ni res, pa je: pristojno ministrstvo je ljubljansko univerzo dodatno pozvalo, naj vrne denar, ki ga je prejela kot dodatek za stalno pripravljenost. A univerza se na pozive ne odziva, zato so se na ministrstvu odločili, da denar izterjajo po sodni poti.

Kljub podpisu dokumenta o dodatkih za pripravljenost, nekdanji rektor trdi, da za dodatke ni vedel
15. 03. 2016 09.04Nekdanji rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik je podpisal dokument o sistematizaciji delovnih mest na Fakulteti za matematiko in fiziko, ki dekanom in prodekanom dodeljuje dodatek za stalno pripravljenost. Pejovnik sicer še vedno trdi, da z izplačevanjem dodatkov ni bil seznanjen.

Fakultete do zdaj sklenile za več kot 100.000 evrov dogovorov za vračilo dodatkov
07. 03. 2016 18.47Inšpektorat za javni sektor je prejel poročila šestih od devetih fakultet, pri katerih je ugotovil nepravilnosti v zvezi z izplačevanjem dodatka za stalno pripravljenost. Vseh šest je ustavilo odrejanje in izplačevanje dodatkov ter sklenilo dogovore o vračilu dodatka, in sicer v skupni vrednosti več kot 100.000 evrov.

Izplačila dodatkov, tudi tistih za stalno pripravljenost, bodo po novem javno objavljena
03. 02. 2016 16.57Ministrstvo za javno upravo bo sprejelo ustrezne ukrepe za zagotavljanje namenske rabe oz. vračila nenamensko porabljenih sredstev za izplačevanje dodatka za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah. Začelo bo tudi z javnimi objavami izplačil dodatkov, vključno z dodatkom za stalno pripravljenost.

Lani so si v javnem sektorju za dodatke na stalno pripravljenost izplačali 13 milijonov evrov
28. 01. 2016 17.11Največ dodatkov na stalno pripravljenost so dobili zdravniki in zobozdravniki. Precej pa so si izplačali tudi na nekaterih občinah. Ljubljanska je samo lani za dodatke izplačala več kot 37.000 evrov neto. In prekipelo je marsikomu - tudi študentom. Univerza hira, elita profitira. In še bolj ostre napise so pripravili na protestu.

Sindikati: Izplačevanje dodatkov ni bilo napaka, pač pa zavestna kršitev zakonodaje in bogatenje elit
20. 01. 2016 13.01Sindikati so neupravičeno izplačevanje dodatkov za pripravljenost označili za ravnanja fakultetnih elit z ministri na čelu, ki nima nikakršne zveze s stalno pripravljenostjo. Zato ocenjujejo, da izplačevanje dodatkov za stalno pripravljenost ni bilo napaka, pač pa zavestna kršitev zakonodaje.

Mramor laže? Si je sporni dodatek izmislil on ali pravna služba?
15. 01. 2016 12.06Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je pripravljena vrniti tudi celoten znesek dodatkov za pripravljenost. Do zdaj je vrnila nekaj več kot 3000 evrov, skupno pa je dobila okoli 26.000 evrov bruto. Dušana Mramorja pa na laž postavlja takratna pravna služba na ekonomski fakulteti.

KOMENTAR: Ne imejte nas za norce in vrnite denar!
14. 01. 2016 06.30Lahkotnost in vehementnost politično-akademske srenje pri pojasnjevanju razlogov za izplačevanje dodatkov me skrbi. Skrbi, ker je vedno bolj jasno, da smo poleg rušilnih gospodarsko političnih spreg zdaj dobili še eno elito, ki se ji zdi, da lahko počne, kar hoče.

VIDEO: Mramor: Skušali smo plačati zaposlene, ki so imeli povečano obremenitev dela
13. 01. 2016 12.36Minister za finance Dušan Mramor je znova spregovoril o izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost profesorjev. Dejal je, da so tako skušali plačati zaposlene, ki se jim je povečala obremenitev. Odstopil ne bo, ker se mu ne zdi korektno, saj je po njegovem le poskrbel za to, da so bili zaposleni primerno plačani. Okoli 3700 evrov bo vrnil po obrokih.

Policisti: Mramor ima očitno dvojna merila, zato naj odstopi
11. 01. 2016 12.28V KSS Pergam in Visokošolskem sindikatu Slovenije so ogorčeni nad zadnjo afero v visokem šolstvu. Po njihovem mnenju so izgovori odgovornih v posmeh tistim delavcem, katerih prosti čas je v času stalne pripravljenosti resnično omejen. Zato ministra Mramorja in Makovec Brenčičevo pozivajo k odstopu. Pozivu pa se je pridružil tudi Policijski sindikat.

Ker pač ni šlo drugače, so si izmislili instrument za izplačevanje denarja, ki ga drugače ne bi mogli izplačati
07. 01. 2016 10.16Ekonomska fakulteta se je odzvala na očitke o izplačilih dodatka za stalno pripravljenost. Kovač, ki pravi, da je ta instrument izplačevanja neumen, je napovedal, da so s 1. januarjem prekinili izplačevanje, dokler se sistem nagrajevanja delavcev ne uredi drugače. Očitno je bilo jasno, da sistem ni bil ustrezen, a so ga kljub temu izvajali. Tekavčičeva je napovedala vračilo denarja, Mramor tudi. Slednji ga bo vračal obročno v šestih mesecih.

GZS: Nagrada Mramorju bolj priznanje njegovim predhodnikom
04. 01. 2016 10.49Revija The Banker je Dušana Mramorja izbrala za evropskega finančnega ministra leta 2016. Med drugim tudi za njegov prispevek pri izhodu Slovenije iz recesije in stabilizaciji bančnega sistema. A pred dnevi smo poročali o aferi, v središču katere je prav on.

Fakultete bodo del denarja morale vrniti
29. 12. 2015 19.44Kar devet ljubljanskih fakultet je nekaterim svojim zaposlenim nezakonito izplačevalo dodatek za stalno pripravljenost. In vsaj del tega denarja bodo morali zdaj vrniti. Kot dekan Ekonomske fakultete je dodatek odredil in prejemal tudi finančni minister Dušan Mramor, ki se zdaj brani, da je bilo izplačevanje dodatka pravno ustrezno.