dodatek za pripravljenost

Stanovalcem ob mariborski onkologiji zadnje ponudbe za odkup pred razlastitvijo
01. 04. 2025 19.54Lastniki stanovanj v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor so pred dnevi prejeli nove ponudbe za odkup njihovih stanovanj, ki vsebujejo dodaten pribitek v višini 10 odstotkov. Po besedah vodje državnega urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Ivana Osrečkega je to najvišja možna ponudba, sicer bo treba v postopek razlastitve.

Paket za reševanje romskih vprašanj bi šel lahko v obravnavo še ta mesec
04. 03. 2025 17.57Paket zakonodaje za reševanje romskih vprašanj je v zaključni fazi usklajevanja med ministrstvi, v javno obravnavo pa bi lahko šel do konca marca, je na delovnem obisku pri novomeškemu županu Gregorju Macedoniju povedal minister za delo Luka Mesec. Skupaj z zavodom za zaposlovanje so predstavili tudi projekt zaposlovanja Romov.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače
14. 05. 2024 16.03Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije
04. 04. 2024 14.06Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Predlog Sodnega sveta za Švarc Pipanovo pričakovan in legitimen
12. 01. 2024 07.45Predsednik Sodnega sveta Vladimir Horvat je dejal, da bodo najkasneje do torka na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti določb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki urejajo plače sodnikov. Ob tem bodo podali predlog, da ustavno sodišče določi način izvršitve junijske odločbe o plačah sodnikov. Predlog je za pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan pričakovan in popolnoma legitimen.

Večina nemških delavcev se veseli neobdavčenega 'inflacija dodatka'
07. 01. 2024 08.09Večina nemških podjetij je svojim zaposlenim že izplačala neobdavčeni dodatek zaradi inflacije, ki ga je v okviru enega od paketov pomoči zaradi dviga cen energentov ponudila vlada. Da so izplačali dodatek, je za inštitut iz Münchna Ifo potrdilo 72 odstotkov vprašanih podjetij, v 16 odstotkih podjetij bodo to storili v kratkem.

'Profesorji na dodatkih': kazenski pregon Mramorja zastaral
14. 12. 2023 10.45Sojenje nekdanjemu dekanu ljubljanske ekonomske fakultete Dušanu Mramorju zaradi izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost na fakulteti se je končalo z zastaranjem. Mramor slednje obžaluje, saj tako na sodišču ne bo imel možnosti dokazati svoje nedolžnosti.

Predsednica republike želi primerno plačilo
13. 12. 2023 06.00Tako kot že njen predhodnik Borut Pahor, ki se je pred dobrim desetletjem pritožil, da s 3000 evri težko preživi mesec, je s svojo plačo, kot kaže, nezadovoljna tudi aktualna predsednica Nataša Pirc Musar. V njenem uradu menijo, da bi ji morali pripadati določeni dodatki, ki jih kot funkcionarka nima. Poudarjajo tudi, da predsednica republike in funkcionarji v njenem uradu svoje "delo" opravijo prek vseh časovnih zakonskih maksimumov, ki jih za varstvo delavcev določa Zakon o delovnih razmerjih. "In za to ne dobijo dodatnega plačila ali nadomestila."

Na šestih območjih po državi poseben varnostni režim: kaj to pomeni?
11. 08. 2023 06.10Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je z odredbo določil, da za območje Črne na Koroškem, Mežice, Solčave, Luč, Mozirja in naselij proti Ljubnem ob Savinji od sobote do preklica zaradi varnosti velja poseben režim za dostop prostovoljcev. Izdal je tudi odredbo, da bo v ponedeljek delovala vsa kritična infrastruktura. Šestan je pozval tudi k racionalnosti pri donacijah, saj je trenutno osnovnih potrebščin dovolj.

Ministrstvo za javno upravo: Plače gasilcev vseskozi rastejo
16. 02. 2023 12.29Potem ko poklicni gasilci na organiziranem protestnem shodu opozarjajo na slabe plače in zahtevajo njihov dvig, je ministrstvo za javno upravo na spletnih straneh objavilo podatke o plačah gasilcev. Sindikat poklicnih gasilcev pa na razkritje plač odgovarja, da v prvi vrsti problematizirajo porazno nizke osnovne plače. "Tu so plače pod vsakim nivojem, v tem trenutku tudi pod nivojem minimalne plače," so jasni.

Von der Leynova o svežnju sankcij: Rusija mora odgovarjati za grozodejstva
02. 02. 2023 11.42Evropska unija namerava do obletnice invazije na Ukrajino uvesti deseti sveženj sankcij proti Rusiji, je po srečanju z Volodimirjem Zelenskim povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi evropski komisar za proračun Johannes Hahn in švedski obrambni minister Pal Jonson sta zagotovila, da ruski zločini v Ukrajini ne bodo ostali nekaznovani. Hahn je pri tem dodal, da je "cilj Ukrajine v Evropi", a opozoril, da je pot v EU maraton in ne sprint.

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo
02. 11. 2022 11.58Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

SD: Ne smemo dovoliti, da bi se javni zdravstveni sistem v Sloveniji sesul
28. 10. 2022 12.47Poslanci so na izredni seji DZ razpravljali o predlogu zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic covida-19 na področju zdravstva. Zakon podpirajo poslanci Svobode, kjer mu napovedujejo podporo, prav tako v NSi. V Levici zakonu odločno nasprotujejo, v SDS so do številnih rešitev kritični, do nekaterih tudi v SD. O zakonu bodo poslanci glasovali ob koncu današnje izredne seje DZ.

Absurdi plačnega sistema: 26.000 zaposlenih pod minimalno plačo, rekorder lani z 200 tisočaki
18. 04. 2022 06.00Rekorder v izplačilih v javnem sektorju je v lanskem letu prejel skoraj 200.000 evrov bruto plače, od tega dobrih 136 tisočakov za nadurno delo. Gre za zdravnika, zaposlenega v Splošni bolnišnici Ptuj, ki pa dela tudi v mariborskem zdravstvenem domu. Po drugi strani pa je naš sistem plač v javnem sektorju zasnovan tako, da bruto plača več kot 26 tisoč zaposlenih niti ne dosega minimalne plače. Z višanjem minimalne plače je tako vsako leto več zaposlenih v javnem sektorju na 'minimalcu'.

Vrhovno sodišče: Pripravljenost za delo v času straže se šteje v delovni čas
14. 03. 2022 12.55Vrhovno sodišče je odločalo o zahtevku vojaka za plačilo plače za obdobje pripravljenosti v času straže in odločilo, da je treba čas vojakove pripravljenosti v obdobjih straže šteti v delovni čas. Odločitev bo imela pomemben učinek na ureditev straže, delovni čas vojakov in na plačila v zvezi s tem, so sporočili z vrhovnega sodišča.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Isti poklic, enak obseg dela, različni dodatki
14. 07. 2021 20.10Vlada in sindikati so znova sedli za pogajalsko mizo. Vroč kostanj so tokrat dodatki, izplačani v času epidemije. Vladna analiza je namreč pokazala, da sta delavca v istem poklicu, zaposlena v različnih javnih zavodih, dobivala različno visoke dodatke, ne glede na enako izobrazbo in enak obseg dela. Odločanje o višini dodatka je bilo namreč popolnoma prepuščeno direktorjem zavodov, zaradi česar so med zaposlenimi nastajale ogromne razlike. Analiza sicer za zdaj ohranja oznako zaupno, javna naj bi postala, ko bodo analizirali ugovore vseh deležnikov.

Poklicni gasilci z dvodnevno opozorilno stavko. Pričakujejo bistveno resnejša pogajanja
29. 06. 2021 14.09V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije dosedanja pogajanja s pogajalsko skupino, ki jo je imenovala vlada, ocenjujejo kot popolnoma neuspešna. Na novinarski konferenci so tako sporočili, da bodo zato v sredo ob 6. uri začeli z dvodnevno opozorilno stavko, ki bo trajala vse do petka do 7. ure. V sindikatu poudarjajo, da stavka ni uperjena proti državljanom. Ljudje stavke ne bodo občutili, ne bodo pa opravljali nekaterih zadev, ki jih običajno med tednom. Delo bo potekalo kot ob nedeljah.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?
24. 03. 2021 11.21Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200
27. 10. 2020 06.31Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

(Ne)izplačevanje kriznega dodatka zdravstvenim delavcem. Kdo je do njega sploh upravičen?
15. 04. 2020 16.02"Smo med delavci v prvi bojni liniji, zato se nam je zdelo logično, da smo upravičene do dodatka," pravijo medicinske sestre, razočarane nad plačo, ki so jo prejele. "Študentu pripada 150 evrov dodatka. Upokojencu. Na vse ste pomislili. Razen na nas ... Že spet," pa je razočarana Manuela Kapun, prav tako zaposlena v zdravstvu. Zdravstveni minister Tomaž Gantar pa na drugi strani miri: "Dodatek v višini 65 odstotkov nedvomno pripada vsem tistim, ki so bili izpostavljeni povečanemu tveganju okužbe." In kdor izpolnjuje pogoje, ga bo po njegovem nedvomno dobil. Ne bi pa bilo pravično – tako minister – če bi dodatek prejeli čisto vsi, tudi tisti, ki so bili izpostavljeni v manjši meri ali doma.

Prejemniki dodatka na EF: trdijo, da so res bili v stalni pripravljenosti
10. 03. 2020 14.24Prejemniki dodatka za stalno pripravljenost na ljubljanski ekonomski fakulteti so na naroku na okrožnem sodišču večinoma zatrdili, da je bila stalna pripravljenost dejanska, od njih pa se je večinoma zahtevalo, da so zunaj delovnega časa dosegljivi na telefon ali da se po potrebi zglasijo na fakulteti. Evidenc o opravljenem delu pa niso vodili.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost
21. 02. 2020 16.03Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."

Mramor zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost
07. 02. 2020 14.09Nekdanji dekan na ekonomski fakulteti Dušan Mramor je v današnjem zagovoru zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost. Kot je dejal, so imeli za izplačevanje tako zakonsko kot dejansko podlago - med drugim so ga odredili zaradi dodatnega dela ob doseganju cilja, da pridejo med odstotek najboljših fakultet.

100 najbolje plačanih policistov v državi: kdo so rekorderji in koliko zaslužijo?
23. 01. 2020 19.00Medtem ko v Sindikatu policistov Slovenije za 3. februar napovedujejo opozorilno stavko, smo pridobili seznam stotih najvišjih plač v slovenski policiji. Plača najbolje plačanega policista je decembra lani znašala 5818 evrov bruto. Šef sindikata SPS Kristjan Mlekuš, ki je v notranjevarnostnem postopku v policiji zaradi neprimernih izjav na Facebooku, pri stavki vztraja, drugi sindikat – Policijski sindikat Slovenije – pa je do stavke še zadržan.

Mramor in Tekavčičeva namesto na sodišče na pot v tujino
29. 11. 2019 08.09Nekdanji dekan ljubljanske ekonomske fakultete Dušan Mramor in sedanja dekanja Metka Tekavčič se obravnave v sojenju zaradi izplačil dodatka za stalno pripravljenost zaposlenim na fakulteti ne bosta udeležila. Kot so za sporočili s fakultete, imata že dogovorjene obveznosti doma in v tujini.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.2336.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".