dodatek za nego otroka

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
28. 11. 2024 15.09Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?
07. 04. 2024 07.11V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Otroški dodatki, državne štipendije in subvencija študentske prehrane višji
01. 03. 2024 06.45Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Prav tako bo višja subvencija študentske prehrane.

Z marcem višji socialni transferji
29. 02. 2024 11.40Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od začetka januarja do konca decembra preteklega leta se za 4,2 odstotka zvišajo meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči (na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka).

Otroški dodatki in državne štipendije bodo s 1. marcem višji
21. 02. 2024 12.35Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Osnovni znesek minimalnega dohodka se bo s 465,34 evra zvišal na 484,88 evra.

ZN: Revščina je posledica določenih odločitev pristojnih
17. 10. 2022 08.35Tako v Sloveniji kot v svetu se ob mednarodnem dnevu za izkoreninjenje revščine, ki poteka pod geslom Dostojanstvo za vse tudi dejansko, vrstijo pozivi k odpravljanju revščine, ki jo je pandemija covida-19 še poglobila. Revščina ni nekaj, čemur se ni mogoče izogniti, ampak je posledica določenih odločitev pristojnih, so kritični v Združenih narodih.

V Sloveniji že 6000 ukrajinskih beguncev. Kakšno pomoč lahko pričakujejo?
25. 03. 2022 19.58Vlada je v četrtek odločila, da se ukrajinskim beguncem, ki živijo zunaj nastanitvenih centrov, povrnejo stroški nastanitve. Istočasno pa lahko begunci zaprosijo še za prejemke za preživetje. Oboje se določi glede na minimalni dohodek, ki pa bo s 1. aprilom znašal nekaj več kot 421 evrov. Vsak ukrajinski begunec bo dodaten denar dobil še za vsakega otroka, poleg tega pa bodo ukrajinske družine upravičene tudi do otroških dodatkov in oproščene plačila vrtca.

'Najhuje je, ko gledaš druge očete, kako se igrajo z otroki, ti pa se ne moreš'
17. 06. 2021 08.08Zaspi z bolečinami, zbudi se z bolečinami in dan ni prav nič drugačen od njegovega začetka oziroma konca, ker cel mine v bolečinah. Tako svoje življenje preživlja Bojan že zadnjih pet let, oče treh otrok, ki je nekoč hodil v službo, skrbel za dom in družino, danes pa je odvisen od ženine pomoči. Sam se zaradi bolečin ne more ne oblačiti, ne slačiti, umivati, prazniti vrečko zaradi stome, mnogokrat potrebuje pomoč, da sploh vstane s postelje, na nogah preživi zelo malo časa, tudi sedeti velikokrat ne more zaradi bolečin v križu, trebuhu in stegnih, zato je zdaj njegova usoda postelja in razmišljanje, ki nikoli ne najde srečnega konca.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19
16. 06. 2021 06.52Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

'Starši otrok z redkimi boleznimi zaslužijo višje nadomestilo'
28. 02. 2021 07.00Skrb za otroka s težko redko boleznijo ali posebnimi potrebami je zahtevno delo, ki traja 24 ur na dan, vse dni v letu. Ponavadi se zato eden od staršev odloči, da bo ostal doma in skrbel za otroka, za kar je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek zaradi nege otroka. Višina slednjega že več let ostaja nespremenjena, zato v Društvu Viljem Julijan pristojnega ministra pozivajo k uskladitvi z minimalno plačo.

Ste med prejemniki solidarnostnega dodatka? Danes bo nakazan na račun
29. 01. 2021 06.35Država bo danes po sedmem protikoronskem paketu upravičencem nakazala solidarnostni otroški dodatek, dodatek za nego otroka in dodatek za veliko družino. Vsi tisti, ki niso prejemniki otroškega dodatka, a so oddali vlogo za izplačilo, bodo solidarnostni dodatek prejeli do 31. marca, prav tako upravičenci do pomoči ob rojstvu otroka.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov
30. 12. 2020 07.48DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Sprejet sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov
29. 12. 2020 08.07DZ je po večurni obravnavi predloga le potrdil sedmi protikoronski zakon z dodatnimi 550 milijoni evrov ukrepov in možnostjo prisilnega upokojevanja. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, ob tem pa tako kot prvi protikoronski zakon dodatke za najbolj ranljive skupine prebivalstva, med njimi upokojence, študente in družine.

PKP 7 prinaša izplačila enkratnih dodatkov, tudi 200 evrov za nekatere zaposlene
28. 12. 2020 10.51Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog PKP 7, ki bo pomagal pri omilitvi posledic drugega vala epidemije. "Paket bo pomagal socialno šibkim, zdravstvu, turizmu, prevoznikom ter socialnim in zdravstvenim delavcem," je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Med drugim bodo dodatek prejeli tudi zaposleni s plačami do dvakratnika minimalne plače, in sicer v višini 200 evrov.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200
27. 10. 2020 06.31Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo
27. 10. 2020 15.25V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest
01. 06. 2020 15.16Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

1470 oseb, ki so ostale brez službe, še čaka na izplačilo denarnega nadomestila
27. 05. 2020 15.55Če ste med epidemijo izgubili službo, vam pripada začasno denarno nadomestilo v vrednosti 513,64 evra bruto. Na zavodu so prejeli 1470 vlog, izplačila pa so predvidena sredi junija, ker usklajevanja še potekajo. V juniju se obetajo izplačila še nekaterih dodatkov za druge ranljive skupine, medtem ko so v maju med drugim že izplačali dodatek za upokojence in velike družine.

DZ potrdil državna jamstva za posojila podjetij v višini dveh milijard evrov
28. 04. 2020 06.34Državni zbor je sprejel zakon, s katerim bo država jamčila za posojila, ki jih bodo podjetja vzela za oživitev proizvodnje po epidemiji novega koronavirusa. Skupni obseg jamstev je določen pri dveh milijardah evrov, kar bi po besedah premierja Janeza Janše kratkoročno moralo zadoščati. V Levici, LMŠ in SD ob tem opozarjajo, da zaradi pogojev številna podjetja ne bodo mogla koristiti državnih jamstev.

Smo leta 2020 in v Sloveniji še vedno nimamo otroške paliativne oskrbe
22. 02. 2020 07.00Ko se moraš v situaciji osebnega in čustvenega viharja, izjemne stiske, strahu, žalosti in bolečine znajti sam, je kritičnega pomena paliativna oskrba, pravi Gregor Bezenšek, ki se vse od smrti svojega sina Viljema Julijana bori za pravice otrok z redkimi neozdravljivimi boleznimi.

Če društva in s. p. ne bodo predložili računov, bodo morali vrniti denar
29. 11. 2019 13.15Izkoriščanje lukenj v Zakonu o osebni asistenci invalidov vodi v rekordne proračunske izdatke, zaradi česar lahko invalidi ostanejo brez prigarane osebne asistence. A na ministrstvu so jasni, vsak izvajalec bo moral z računi dokazati porabo denarja za osebno asistenco. Če dokazil ne bo predložil, bo moral denar vrniti.

Vlada potrdila: starši slepih in slabovidnih otrok upravičeni do dodatka za nego
19. 09. 2019 12.49Vlada je na seji za obravnavo v DZ sprejela predlog zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za nego otroka. Ta bo staršem slepih in slabovidnih otrok omogočil, da bodo upravičeni tako do dodatka za pomoč in postrežbo kot do dodatka za nego otroka. Ti so namreč vse od leta 2003 morali izbirati med dvema dodatkoma.

Za izplačilo neizplačanega dodatka za nego otroka potrebnih okoli pet milijonov evrov
17. 09. 2019 12.49Čeprav je sodišče leta 2012 odločilo, da se dodatek za nego otroka in dodatek za pomoč in postrežbo ne izključujeta, so centri za socialno delo staršem slepih in slabovidnih otrok to sporočili šele leta 2015. Zdaj starši zahtevajo izplačilo sredstev za nazaj, do katerih so bili upravičeni.

S 1. julijem višji otroški dodatki in ostali socialni transferji
23. 07. 2019 13.52Prihodnji mesec bodo vsi upravičenci do otroških dodatkov in ostalih socialnih transferjev na svoje bančne račune prejeli višje zneske. Socialni transferji se namreč usklajujejo prvič od zamrznitve Zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) pred osmimi leti.

'Država nam ni v pomoč, prej v breme'
01. 06. 2019 17.39Staršem otrok z redkimi boleznimi, pa tudi ostalih otrok, ki potrebujejo posebno nego, se večkrat zdi, da jih je država pustila na cedilu. Ne le, da se morajo o vseh finančnih ugodnostih, do katerih so upravičeni, sami pozanimati, nekateri se morajo zanje tudi boriti, razlagajo.

Poslovil se je deček, ki je postal glas vseh otrok z redkimi boleznimi
19. 05. 2019 08.21Dve leti in pol je imel Viljem Julijan, fantek, ki so mu mnogi rekli kar 'naš Viljem Julijan', saj je postal glas otrok, ki trpijo za redkimi boleznimi. Njegova starša Nina in Gregor Bezenšek sta se javno izpostavila, ker želita, da bi se odnos družbe in države do otrok z redkimi boleznimi oziroma njihovih družin končno spremenil. V pomoč ostalim otrokom sta ustanovila denarni sklad, v septembru pa načrtujeta že drugi dobrodelni koncert.

Naenkrat ostala brez še kako potrebnega dodatka za nego malega Tristana
09. 03. 2017 18.10Država za pomoč pri negi otrok z zmernimi ali težkimi psihičnimi motnjami v duševnem razvoju nameni dodatek za nego otroka. To je v prvem letu prejemala tudi mamica malega Tristana, ki ima Downov sindrom. A v drugem letu ji dodatka niso več odobrili, čeprav sta stanje otroka in položaj družine še vedno enaka.

Odločitev je veliko pomembnejša, kot si mislite!
16. 02. 2017 15.32Vsi starši želijo svoje potomce vzgojiti v zgledne ljudi in jim pomagati zgraditi dobre temelje za lepo življenje. Prav zato številni že kmalu po prihodu novorojenca začnejo iskati vrtec, v katerem bo ta lahko kar najbolje razvijal svoje talente in sposobnosti. In na tej točki velikokrat pride do dileme, s katero se starši ukvarjajo tudi pozneje pri vpisu v osnovno šolo: je otroka bolje vpisati v javni ali zasebni program izobraževanja?