dobrobiti

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let
17. 03. 2025 07.44Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Uspeh za Slovenijo: medveda Felixa bodo izpustili iz ujetništva
25. 02. 2025 16.27Po skoraj treh letih vztrajnih prizadevanj je mednarodna organizacija za zaščito živali Four paws dosegla pomemben preboj – lastnik se je strinjal z izpustitvijo medveda Felixa, ki je vse življenje preživel v ujetništvu ob restavraciji v Kočevju, in dovolil, da ga premestijo v Medvedje zatočišče Arbesbach v Avstriji. Izkazalo se je tudi, da so slovenski organi zmotno verjeli, da je Felix že poginil, saj so ga zamenjali z njegovo nekdanjo spremljevalko Mašo, ki je umrla februarja lani.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk
10. 02. 2025 17.24Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov
29. 01. 2025 19.25Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči
29. 01. 2025 14.23Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi
29. 01. 2025 12.01Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'
10. 01. 2025 08.19Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

'Uvedba prispevka za skrbnike psov je prepuščena občinam'
03. 01. 2025 15.53Kmetijsko ministrstvo z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali, lastniki psov pa naj bi plačevali prispevek v višini od 15 do 20 evrov letno. Na Upravi zatrjujejo, da je glavni namen zagotoviti organizirano mrežo zavetišč in spodbujanje posvojitev živali iz zavetišč.

Slovenca ustvarila napitek, ki navdušuje slovensko javnost
18. 11. 2024 05.00V idiličnem okolju slovenskih vinogradov nad Kungoto stoji kmetija Dreisiebner, kjer že vrsto let ohranjajo družinsko tradicijo in hkrati stremijo k inovacijam, ki so jim omogočile širitev na nov trg. Janez Dreisiebner in njegova žena Andreja sta kmetijo, ki jo je vodilo že šest generacij, uspešno razvijala in nadgrajevala. S tem sta dokazala, da imaš v kmetijstvu vedno priložnost za ustvarjanje novih in sodobnih produktov, ki zadostijo potrebam današnjega časa.

Slovenskim kupcem prirejenih Volkswagnov neuradno nekaj deset evrov odškodnine
20. 11. 2024 19.56Kot smo poročali, so devet let po izbruhu afere Dieselgate slovenski kupci avtomobilov Volkswagen s prirejenimi izpusti dosegli poravnavo. Toda odškodnine bodo bolj simbolne. Po naših informacijah bodo namreč prejeli le po nekaj deset evrov odškodnine. Veliko manj, kot so dobili Američani, Italijani ali Nemci, hkrati pa več kot, denimo, Slovaki, ki s tožbo niso uspeli. Na Zvezi potrošnikov, ki je za slovenske kupce organizirala skupinsko tožbo, so z razpletom zadovoljni. Gre za pomembno moralno zmago potrošnikov in opozorilo tistim, ki ne poslujejo pošteno.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

'Ljubljana je varno mesto': ne odsvetujejo delov mesta, zanikajo spolne napade
26. 10. 2024 18.32Policija je zavrnila navedbe na družbenih omrežjih, da naj bi policisti odsvetovali obiskovanje posameznih predelov Ljubljane. Kot vztrajajo, je Ljubljana varno mesto. Neresnične so po njihovih navedbah tudi trditve o vsakodnevnih spolnih napadih v središču mesta. Policija zagotavlja, da v največji možni meri skrbi za varnost v prestolnici.

Zaradi suma goljufanja pri subvencijah aretirali solastnika Celjskih mesnin
25. 10. 2024 11.07Hrvaška policija je v četrtek po nalogu urada Evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma goljufanja pri subvencijah, povezanih s prašičerejo, in ponarejanja uradnih dokumentov pridržala devet ljudi. Med njimi je po pisanju hrvaških medijev tudi solastnik skupine Pivac Miljenko Pivac.

Je glasbena industrija mlade pop zvezdnike pustila na cedilu?
22. 10. 2024 15.03Smrt britanskega pevca Liama Payna, ki je tragično umrl med počitnicami v Argentini, je znova odprla debato o tem, kako glasbena industrija skrbi za glasbenike, v ospredje pa tokrat postavljajo mlade, ki niso pripravljeni na velike zaslužke in zvezdništvo. Da zahtevajo spremembe, je izrazilo več kot 25.000 ljudi, ki je podpisalo peticijo, hkrati pa želijo, da glasbena industrija prevzame odgovornost za dobrobit ustvarjalcev.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi
15. 10. 2024 13.46Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Na Poljskem zaradi spolnih zlorab otrok pridržali dva duhovnika
02. 10. 2024 17.07Na Poljskem so zaradi spolnih zlorab otrok pridržali dva katoliška duhovnika. Kot je pojasnilo tožilstvo, so organi pregona na dokaze o zlorabah naleteli med ločeno preiskavo primera umora in samomora dveh drugih duhovnikov iz škofije Sosnowiec pri Katovicah na jugu države.

Kmete skrbijo negativne posledice prenove obračunavanja omrežnine
13. 09. 2024 12.13Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor, opozarjajo v Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS. Vlado ob tem pozivajo, naj sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da ne bodo deležni dodatnih stroškov.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'
18. 08. 2024 07.00V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta
09. 08. 2024 07.18Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

V avtomobilu in hiši napadalca našli eksplozivni napravi
14. 07. 2024 06.45Po poskusu atentata na nekdanjega ameriškega predsednika Dondalda Trumpa se poleg vprašanj o dobrobiti republikanskega kandidata poraja še eno vprašanje – kdo je streljal? Zvezni preiskovalci so po poročanju ameriških medijev potrdil ime domnevnega strelca. Gre za 20-letnega Thomasa Matthewa Crooksa. Ameriški mediji, ki navajajo anonimne člane organov pregona, poročajo, da so v vozilu napadalca in na njegovem domu odkrili eksplozivni napravi, na kraj dogodka so poklicali bombne tehnike.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Hrvaška policija pri novem lastniku Celjskih mesnin
14. 06. 2024 10.58Hrvaška policija je po nalogu urada evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma več milijonov evrov vredne subvencijske prevare poleg poslovnih prostorov Mesne industrije Vajda začela preiskovati tudi prostore podjetja Braća Pivac, ki prevzema Celjske mesnine. Obe podjetji sta del največje hrvaške živilske družbe, skupine Pivac.

Svetovni dan varne hrane. Pri tem trgovcu sta varnost in kakovost izdelkov na prvem mestu!
07. 06. 2024 00.15V Lidlu Slovenija z rednimi testiranji ter pravili in visokimi standardi, ki so pogosto tudi strožji od zakonodaje, skrbijo, da kupec pri njih dobi visoko kakovost po ugodni ceni.

Dimiceva: Denar naj sledi pacientu. Novakova: Dvojne prakse je treba prekiniti
22. 05. 2024 06.00V Novi Sloveniji Golobovi vladi očitajo, da s pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti izvaja ideološko čistko, ustvarja nove razredne sovražnike, vse skupaj pa vodi v kolaps javnega zdravstva. Novela predvideva dokončno razdelitev javnega in zasebnega zdravstva, zaposleni v javnem zavodu pa bi lahko z dovoljenjem direktorja delali le pri drugem, prav tako javnem zavodu. NSi zaradi izhodišč novele, ki jih obsojajo, zahteva sklic nujne seje odbora za zdravstvo.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren
09. 04. 2024 06.27Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.