dobrina

Lov za svežimi jajci: ameriški diplomati po pomoč k evropskim rejcem

22. 03. 2025 10.20

ZDA uvažajo na milijone jajc iz Turčije in Južne Koreje, v prihodnjih tednih pa bodo jajca verjetno prispevale tudi druge države, je potrdila ameriška ministrica za kmetijstvo Brooke Rollins. Ameriški diplomati so se namreč obrnili tudi na več evropskih rejcev perutnine. Po vsej ZDA jajc kritično primanjkuje zaradi ptičje gripe, njihova cena pa se je močno zvišala.

Nemški parlament podprl predlog o rahljanju dolžniške zavore

18. 03. 2025 21.33

Spodnji dom nemškega parlamenta je podprl predlog konservativne unije CDU/CSU, socialdemokratov (SPD) in Zelenih o rahljanju dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in sklada za infrastrukturo. Podprlo ga je 513 poslancev, proti pa jih je bilo 207. O predlogu bo v petek glasoval še zgornji dom parlamenta.

V Mariboru zagnali nov sistem avtobusnih linij

31. 01. 2025 11.35

V Mestni občini Maribor je stopil v veljavo nov sistem linij mestnega avtobusnega prometa, ki predstavlja prvo celovito prenovo javnega potniškega prometa od njegove vzpostavitve. Nekaj je še kritik uporabnikov in tehničnih težav, a na splošno javni prevoz teče. Da bi se potniki lažje navadili na spremembe, bo prevoz brezplačen do ponedeljka.

Vandali z antisemitskimi napisi pografitirali mariborsko sinagogo

13. 01. 2025 10.43

Neznanci so mariborsko sinagogo vandalizirali s sovražnimi antisemitskimi grafiti. Direktor sinagoge Boris Hajdinjak je povedal, da so vsi zaposleni v Sinagogi Maribor Slovenci in da zato grafitov ne morejo ocenjevati kot Judje. "Kot Slovenci najostreje zavračamo vsebino grafitov," je povedal. S Policije so sporočili, da je po nestrokovni oceni nastala škoda v višini 1500 evrov.

Nemški predsednik za 23. februar razpisal nove volitve

27. 12. 2024 12.08

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je razpustil bundestag in razpisal predčasne parlamentarne volitve za 23. februar prihodnje leto. Steinmeier je volitve razpisal po tistem, ko poslanci niso potrdili zaupnice kanclerju Olafu Scholzu. Predsednik je ob tem poudaril potrebo po politični stabilnosti in pozval k pošteni predvolilni kampanji.

Vlaga in plesen: 'Ne morem se preseliti, ker se nimam kam!'

18. 12. 2024 11.09

40-letna Ljubljančanka in njen 10-letni sin živita v 30 kvadratnih metrov velikem stanovanju, ki je tako poln vlage, da se v njem pojavlja plesen. "Živiva pod pragom revščine, minus na računu pa je velik stres," pravi obupana mama, ki kljub redni zaposlitvi ne more pokriti vseh mesečnih stroškov. Čeprav si želi, da bi lahko sinu zagotovila "normalen" dom, so razmere na najemniškem trgu takšne, da stanovanja, ki bi si ga lahko privoščila, enostavno ni.

Sodobni luksuz: tišina, tiha hoja, več dni teme in izolacije

19. 11. 2024 06.00

V sodobnem svetu, kjer hrup mestnega vrveža, prometnega kaosa in nenehnega digitalnega bombardiranja dosega vrhunec, postaja tišina vse bolj cenjena dobrina. Mnogi posamezniki in skupnosti iščejo načine, kako v svoje življenje vnesti trenutke miru in tišine, da bi se izognili preobremenjenosti in stresu, ki ju prinaša sodobno življenje.

'Nadškofija ni več stranka v postopku. Ne vem, o čem bi se pogajali z njimi'

12. 11. 2024 15.53

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice začelo enomesečno javno predstavitev projektne dokumentacije. Trajala bo do 11. decembra, po predhodni najavi pa si jo je možno ogledati v prostorih ministrstva, so sporočili.

Bo Remco vse moči usmeril proti Touru? 'Sedaj je čas'

08. 11. 2024 15.47

Remco Evenepoel je bil drugič v karieri izbran za najboljšega belgijskega kolesarja leta. Njegovo sezono 2024 sta najbolj zaznamovali zlati medalji na olimpijskih igrah v Parizu, odlično pa se je izkazal tudi ob krstnem nastopu na dirki po Franciji. V prihodnje si, kot pravi, želi še več. Klub 24 letom se dobro zaseda, da je čas v svetu profesionalnega kolesarstva zelo minljiva dobrina.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

'Ne kurji tatovi, problem je organiziran kriminal'

04. 10. 2024 17.03

Ali bi Policija potrebovala več pooblastil? Na okrogli mizi, kjer so razpravljali o tem vprašanju, so se strinjali, da je treba morebitna nova pooblastila sprejemati s tresočo roko. Minister Poklukar je omenil, da je že predlagal uzakonitev lovilca IMSI. Strokovnjak za varnostna vprašanja pa ob tem poudarja, da naša težava niso "kurji tatovi", ampak organiziran kriminal. Razpravljali so tudi o možnosti, da bi huliganom za deset let prepovedali približevanje športnim objektom.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

S povprečno mesečno plačo lahko kupimo 13 kg kave manj kot pred tremi leti

01. 10. 2024 16.12

Da cene kave v zadnjih letih vztrajno naraščajo, ni zgolj občutek, pač pa to potrjujejo tudi statistični podatki. Lani je bilo treba za kilogram klasične kave v trgovini ali za skodelico espressa v lokalu v povprečju odšteti za desetino več kot leta 2022. Ta trend rasti cen ni le posledica inflacije, temveč je rezultat več dejavnikov, kot so naraščajoči stroški pridelave, podnebne spremembe in logistični izzivi. Kljub zvišanju cen ostaja kava pomemben del naše kulture in življenjskega sloga. Potrošniki pa postajajo vse bolj zahtevni in cenijo kakovost, ugotavljajo kavni mojstri.

Zgrajen, da bi branil domovino. Propadajočega so ga prekrili grafiti

29. 09. 2024 07.21

Na stranskem tiru železniške postaje v predmestju Splita stoji siva gmota jekla in betona. Njeno puščobno zunanjost sem in tja prekrijejo pisani grafiti. Tam propada že celo desetletje, čeprav je bil njen namen veličasten. 100 ton težak oklepni vlak, odporen na strelivo, je veljal za eno najzanimivejših rešitev pri oboroževanju, ko je v 90. letih sosednjo Hrvaško zajela vojna vihra.

HOFER skupaj s kupci programu Botrstvo v 10 letih namenil več kot milijon evrov

24. 09. 2024 09.27

Kako pomagajo otrokom, je v intervjuju zaupala Tina Lamovšek iz Zveze Anite Ogulin & ZPM.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'

18. 08. 2024 07.00

V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Sindikati: Zaradi vročine ogrožena več kot polovica delavcev

09. 07. 2024 15.04

Konfederacija sindikatov 90 v času vročinskega vala delodajalce znova poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delavcev. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?

30. 05. 2024 00.15

Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Poiščite novo najljubšo destinacijo: 5 srbskih mest, ki jih morate obiskati

30. 05. 2024 00.15

Od ravninskega severa do hribovitega juga, od zelenja prostrane nižine do višin mogočnih gora, ima Srbija veliko skrivnosti, ki čakajo, da jih odkrijejo radovedni gostje.

Čokoladne poslastice vse dražje in manjše: cena kakava v nebo

28. 03. 2024 06.00

Pred velikonočnimi prazniki se mnogim že cedijo sline zaradi dobrot, ki jih običajno pripravljamo v tem času. Tisti bolj sladkosnedi, zlasti otroci, pa se veselijo tudi čokoladnih jajčk. Toda v številnih državah njihova cena strmo narašča, velikost pa se manjša. Razlog? Podnebne spremembe, ki prinašajo vse pogostejše ekstremne vremenske pojave, od silovitih poplav do hude suše. Proizvodnja kakava, ki je ključna sestavina čokolade, je močno upadla, veliko povpraševanje pa cene dviguje v nebo.

Priprava potice bo letos cenejša kot lani

27. 03. 2024 11.42

Priprava potice za veliko noč bo letos nekoliko cenejša kot lani, saj so bile cene večine osnovnih sestavin za njeno pripravo februarja nižje kot pred letom dni, pred prihajajočimi prazniki ugotavlja državni statistični urad. Moka, sladkor in mleko so se pocenili, jajca so se podražila, za ceno orehov pa svežih podatkov statistiki še nimajo.

Finančni POPkast: Čas je ultimativna dobrina

21. 03. 2024 06.04

Čas je v padajočem trendu, nihče ga ne more dokupiti, lahko zgolj upočasnimo njegovo padanje vrednosti. Ljudje svoj čas menjamo za produktivnost, da bi si zvišali možnost ugodja. Vendar težava nastopi, ko pridobljena sredstva, ki smo jih zamenjali za dragoceni čas, izgubljajo vrednost.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Arnold Schwarzenegger zaradi drage ure zadržan na letališču v Münchnu

18. 01. 2024 17.29

Draga ura na roki, ki jo je igralec pozabil prijaviti na carini, je bila kriva, da se je zgodil zaplet. Arnold Schwarzenegger je bil zaradi neprijavljene dragocene lastnine na letališču v Münchnu pridržan, cariniki pa so ga spustili šele po treh urah številnih zapletov. Zvezdnik je z uro pripotoval v Nemčijo, od koder bi odpotoval v Kitzbühel v Avstriji na dobrodelno dražbo, na kateri je prav uro želel prodati v korist podnebne pobude, katere pokrovitelj je.

Bo olivno olje še dražje, bo postalo luksuzna dobrina?

15. 12. 2023 06.00

Najprej je pridelovalcem zadala udarec narava, zaradi suše je letina slaba, zdaj pa so odlično priložnost za zaslužek zavohali še tatovi. Kraje so vse pogostejše in predrznejše. V Španiji, ki je največja pridelovalka oljčnega olja v Evropi, so v začetku septembra tatovi samo v eni noči ukradli 50 tisoč litrov ekstra deviškega oljčnega olja in s tem zaslužili več kot pol milijona evrov. Zdaj svoja skladišča stražijo še grški pridelovalci na jugozahodu države, saj jim izginja na tone oliv.

Aretirali znano palestinsko aktivistko, izraelski vojaki grozili novinarjem ARD

06. 11. 2023 19.00

Medtem ko poteka obleganje Gaze, se razmere zaostrujejo tudi na Zahodnem bregu. Izraelske oblasti skoraj vsak dan izvajajo racije in aretacije Palestincev, ki so poleg tega tudi pogosta tarča napadov judovskih naseljencev. Izraelski vojaki so začasno pridržali in grozili tudi več novinarjev nemške ARD, ki so poročali o teh napadih. Po obsodbi Nemčije so se za to opravičili. Med nedeljsko nočno racijo pa so aretirali tudi znano palestinsko aktivistko Ahed Tamimi, ki jo obtožujejo "spodbujanja terorizma".

Izraelske sile izvedle več protinapadov, raketiranje Tel Aviva

07. 10. 2023 07.30

Izraelce je zbudil raketni napad. Na južno izraelsko ozemlje je ob tem vstopilo več palestinskih oboroženih skupin, na ulicah so se vneli spopadi. Skupaj naj bi iz Gaze izstrelili okoli 7000 raket. Izrael je razglasil vojno stanje. Odgovornost za napad je prevzela palestinska oborožena skupina Hamas, napadu naj bi se pridružila tudi palestinska skupina Islamski džihad. "Smo v vojni in zmagali bomo," je v sporočilu Izraelcem zapisal izraelski premier Benjamin Netanjahu. Izraelska letala so bombardirala Gazo, kopenske enote pa izvedle več protinapadov.

Obsodbe nasilja v Izraelu, MZEZ Slovencem: Ostanite doma, v bližini zaklonišč

07. 10. 2023 11.20

Po napadu Hamasa v Izraelu je mednarodna skupnost ogrožena, sporočila solidarnosti prihajajo iz mnogih držav po svetu in pozivajo k strpnosti ter miru. Tudi ameriško veleposlaništvo v Izraelu je sporočilo, da pozorno spremlja razmere. Na MZEZ so povedali, da podatke o slovenskih državljanih na območju še zbirajo, in da so vsi na veleposlaništvu na varem. Državljane so pozvali k zadrževanju doma in v bližini zaklonišč.

Tožilec Jože Kozina: Zakon dovoljuje 20 načinov ubijanja

08. 09. 2023 10.03

Jože Kozina je tisti tožilec, ki je za zapahe prvi spravil tajkune, tožilec, ki je pred sodiščem dokazal, da so lahko menedžerski prevzemi kazniva dejanja. Naš gost Popkasta je bil na dan, ko so v Strasbourgu izrekli razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v enem izmed primerov, kjer je bil tožilec. Na sodišče se je obrnil Igor Bavčar, ki je bil zaradi zadeve Istrabenz obsojen na zaporno kazen.