dobra letina

Inštitut za oljkarstvo bo v kratkem dobil povsem nove prostore

22. 11. 2024 19.37

Oljkarji v slovenski Istri imajo letos dva razloga za dobro voljo. Prvi je dobra letina, drugi pa začetek gradnje novega Centra za oljkarstvo. Ta bo v dveh letih zrasel na Plavjah, v njem pa bo deloval Inštitut za oljkarstvo, ki že leta skrbi za odličnost panoge. Investicija je vredna slabih pet milijonov evrov, center pa bo deloval v okviru Znanstveno raziskovalnega središča Koper.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli

29. 05. 2024 19.10

Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Lani pridelali 1750 ton soli, letos le 644 ton

03. 10. 2023 08.50

Letošnja solinarska sezona je močno pod dolgoletnim povprečjem. Potem ko so lani v Sečoveljskih solinah pridelali 1750 ton jedilne soli, so je letos le 644 ton. Je pa zato po besedah direktorja Klavdija Godniča zelo kakovostna. Krajinski park, kjer trenutno poteka vzdrževanje kristalizacijskih površin, je sicer letos obiskalo že več kot 35.000 ljudi.

'Poletje bo takšno, kakršna je bila zima – nikakršno'

09. 06. 2023 09.40

Se bo sploh kdaj končalo, se ob nevihtah, ujmah, obilnem deževju, ki so zadnje tedne stalnica, sprašujemo vse pogosteje. Ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan pravi, da ne prav kmalu, pratika nam namreč napoveduje še 40 dni dežja. Poletje bo takšno, kakršna je bila zima – nikakršno, napove. Vleklo se bo soparno vreme, izjema bodo le kakšni trije tedni na vrhuncu poletja. Potem pa: "Ob koncu avgusta po sredogorju sneg, nič planinskih poti. Tak obrat se nam obeta," napoveduje.

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna

05. 06. 2023 20.01

Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja

12. 11. 2022 09.02

Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Slabo vreme pripomoglo k dobri volji solinarjev

02. 08. 2022 19.06

Eni redkih, ki se jim ob intenzivni suši in izredno visokih temperaturah smeji, so solinarji. Po nekaj slabih sezonah se jim prav zaradi izrednih razmer letos obeta zares dobra letina. Soli je največ prav ob dolgotrajnem pomanjkanju padavin in visokih temperaturah. Do zdaj so je nabrali že slabih 1500 ton, s čimer so že izenačili lanski izkupiček. Idealni pogoji so po več letih omogočili tudi ponovno pridelavo prav posebne soli.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

V Goriških brdih pričakujejo izjemno vinsko letino

07. 10. 2021 15.21

V Kleti Brda zaključujejo letošnjo trgatev, ki obljublja izjemno kakovost. Predelali bodo okoli 7100 ton grozdja, kar je nekoliko manj od običajne letine, bo pa povprečna cena za kilogram grozdja letos 0,60 evra, kar je dobrih 15 odstotkov več kot lani. Epidemija covida-19 je sicer močno prizadela to gospodarsko panogo, a upajo, da se bo to zdaj popravilo. V Klet Brda prihajajo sicer predvsem tisti, ki želijo degustirati različna vina, a odslej bodo lahko na zabavnejši način čas tam preživljali tudi tisti, ki ne pijejo vina.

Mladi za prepoznavnost lendavskih vin: 'Pridelujemo vina, to delamo z ljubeznijo'

01. 08. 2021 17.20

Nismo znani samo Brda, Haloze, Kras in ostali. So tudi Lendavske gorice, ki se dvigajo nad mestom Lendava. Ta gričevja krasijo mnogi vinogradi, predvsem manjši. To je vinograd ob vinogradu, vinska klet ob vinski kleti, neskončen pogled vinskih trt. Kljub temu, da je to najbolj vzhodno gričevje v Sloveniji nekoliko manj znano, pa pijačo bogov pridelujejo s strastjo in velikim prekmurskim srcem. Niso se prestrašili izzivov, vstopili so na vlak, ki jih pelje v neznano, ampak pravijo, da vedno samo na lepše.

KOMENTAR: Smo že prišli do pandemske izčrpanosti?

17. 10. 2020 07.00

Pa imamo znova relativno nov izraz, s katerim bomo lahko opisali, kako se počutimo te dni - pandemsko izčrpani. Kaj to pomeni, si lahko vsak predstavlja sam, glede na svojo izkušnjo zadnjih mesecev in verjetno tudi glede na svoj značaj. Tako različno tudi, kot bomo slišali, odzive ljudi opisujejo tisti, ki morajo sporočiti slabo novico, da je test pokazal okužbo z virusom.

Če kavo pijete, lahko skodelica stane tudi štiri evre. Če jo pridelujete, kilogram 29 centov

26. 01. 2019 17.10

V svetovnih prestolnicah, kot so Berlin, Washington in London, skodelica kave pogosto stane več kot tri, štiri evre, dolarje ali funte. Pridelovalci kave v Etiopiji na drugi strani za kilogram surove kave dobijo 29 centov, kar je premalo za njihovo preživetje.

Dušan Kaplan: aprila nas čaka sneg, s čebelami bo 'križ'

29. 12. 2018 07.00

"Dedu Matiji in babici Micki zavidam lepo življenje. Vse je bilo tako preprosto. Pomlad, poletje, jesen, zima. Vmes otroci in dobra letina. Pri takšnem načinu življenja jima je bilo lahko obdržati vero v nekaj prijetnega. Meni pa lahko danes nov politik v trenutku vse to skazi," razmišlja Dušan Kaplan, velik ljubitelj ljudskega izročila o vremenu, ki napoveduje suho, a hladno leto 2019.

Martinovanje ni več praznik, ampak zgolj obdobje pijančevanja

10. 11. 2018 06.00

Začenja se martinov konec tedna, ko Slovenci častimo že nacionalno pijačo – vino. Pravijo, da se v vinu utapljajo tudi največje skrbi, teh pa imamo veliko. Kljub vsemu pa bodite zmerni in ne pozabite, pijanost je prostovoljna norost, zato ne bodite preveč nori. Nikakor pa ne pijte, če vozite in če vozite, ne pijte.

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?

24. 10. 2018 06.00

Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

Kaj bi morali vinarji storiti, da bi lažje prodrli v tujino?

13. 10. 2016 17.35

Marjan Simčič, vinarska zvezda, pravi, da bo očitno letošnja letina izredno dobra. A za prodor na tuje trge zgolj kakovost ni dovolj, potrebujemo več povezovanja, predvsem pa nove marketinške pristope, kot jih imajo v sosednji Avstriji, pravi.

Nekateri sadjarji in vinarji se po pozebi in snegu sprašujejo, kako bodo preživeli sezono

29. 04. 2016 08.18

Zaradi vremenske ujme, ki je v minulih dneh prizadela slovensko kmetijstvo, bodo veliko škodo utrpeli tudi čebelarji. Akacija, ki predstavlja tretjino pridelave medu v Sloveniji, je skoraj povsem uničena, prizadete pa so tudi ostale paše. Sadja bo manj, pravijo kmetje.

'V letu 2015 je samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila.' Kaj pa ostali?

22. 12. 2015 12.25

Veterinarji trdijo, da ''so med ali izdelki iz medu, če so v njih dokazane katerekoli koncentracije prepovedanih snovi, kot sta klorfenvinos in rotenon, neuporabni in zdravstveno neustrezni za prehrano ljudi''. Prav tako so sprožili vprašanje, ali je uporaba zdravil s črnega trga še veliko večja, kot menimo?

Posode z olivnim oljem zaradi bakterije izsušene, cene pa v nebo. 'Agromafija' si obeta milijone

19. 08. 2015 09.50

V oljčnih nasadih se obeta katastrofalna letina. Na drugi strani pa se slabih letin veselijo prevaranti. Tako pogosto "ekstra deviško italijansko olivno olje" ni ne eksta deviško, ne italijansko, pravzaprav ni niti olivno! Je pa dober vir prihodka "agromafije".

Fructal bo odkupil vse ponujene vipavske breskve

17. 07. 2015 13.30

Fructal in Kmetijska zadruga Vipava sta se dogovorila, da bo družba odkupila vso ponujeno količino breskev. Osnovna odkupna cena bo enaka lanski in je 20 centov na kilogram, odkupna cena breskev, ki so sestavni del izdelkov Vipavska breskev, pa bo prav tako kot lani 28 centov na kilogram.

FOTO: 'Koledniki nam prinašate dobre želje'

07. 01. 2013 15.27

Borut Pahor, Gregor Virant in Ljudmila Novak so sprejeli kolednike iz Misijonskega središča Slovenije. Virant jim je zaželel, da bi bili pri zbiranju darov uspešni, Pahor pa je pozdravil njihovo solidarnost v težkih časih. Novakova je otrokom izrekla zahvalo za njihovo aktivno sodelovanje.

Depozit + naložba v vzajemne sklade = priložnost

09. 06. 2010 09.11

Kombinacija varne in dinamične naložbe prinaša dvojne sadove. Izkoristite priložnost do 30. 8. 2010 oziroma do preklica!

Protesti zaradi drage hrane

21. 04. 2010 13.30

V Indiji, kjer naj bi več kot 400 milijonov ljudi živelo z manj kot 1,25 dolarja na dan, cena hrane strmo raste. Kilogram sladkorja namreč stane že okoli 0,67 dolarja.

FOTO in VIDEO: Krstili mošt in dobili vino

11. 11. 2008 17.20

Največje martinovanje v Sloveniji so pripravili na Štajerskem. V Mariboru se je zbralo več tisoč ljudi, ki so natanko ob 11. uri in 11 minut nazdravili s prvim vinom.

FOTO: 'Zmaga bo občutna'

16. 08. 2008 15.25

Predsednik SDS in premier Janša je na festivalu SDS v Šentvidu pri Stični za državnozborske volitve napovedal zmago z občutno razliko.

FOTO: 'Zmaga bo občutna'

16. 08. 2008 15.25

Predsednik SDS in premier Janša je na festivalu SDS v Šentvidu pri Stični za državnozborske volitve napovedal zmago z občutno razliko.

Šrot in Podobnik zamenjala poziciji

17. 11. 2007 08.43

Celjski župan Bojan Šrot je postal novi predsednik SLS. Stranko je odločen popeljati na vrh slovenske politike.

Koliko je rjavih medvedov?

07. 09. 2007 14.49

Agencija za okolje, biotehniška fakulteta in lovci so se odločili, da bodo medvede šteli s pomočjo genetike.