dobičkov

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Trump zapisal: 'Sedaj je čas, da kupujete', nato zamrznil carine. Borze poskočile
10. 04. 2025 09.27Borze v zadnjih dneh doživljajo šok za šokom, v ozadju zgodovinskih pretresov pa predsednik Trump in carinski (ne)ukrepi ameriške administracije. Potem ko so indeksi tonili v prvi polovici tedna, je nenadna odločitev Trumpa, da carine (razen za Kitajsko) zamrzne za 90 dni, prinesla nenaden obrat, v katerem se je v delniški trg na hitro zlilo 3,5 bilijona dolarjev.

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'
27. 03. 2025 20.24"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Ministra obrnila ploščo: umaknila bi del o izplačevanju dobičkov koncesionarjev
26. 03. 2025 19.47So dobički v zdravstvu razklali koalicijo? Dva ključna ministra Golobove vlade - finančni minister Klemen Boštjančič in zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel - nasprotujeta poslancem lastne koalicije. Tik pred odločanjem o zakonu, ki naj bi ostro ločil med javnim in zasebnim v zdravstvu, čemur zdravniški ceh kategorično nasprotuje, ministra poslance pozivata, naj umaknejo del, ki koncesionarjem prepoveduje izplačevanje dobičkov. Bodo koalicijski poslanci popustili? In kako zaplet komentira prvi mož Golobovega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev
25. 03. 2025 12.44Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Zobozdravniki na okopih zaradi (pre)nizke cene, ZZZS obljublja več
24. 03. 2025 19.27Štiri mesece po začetku postopne uvedbe brezplačnih belih zalivk so zobozdravniki na okopih. Ker jim zdravstvena zavarovalnica za to storitev plača premalo, z vsako belo plombo ustvarjajo izgubo. Od zavarovalnice zahtevajo takojšen dvig cen, v nasprotnem primeru bodo zapirali koncesijske ambulante. To pa bi za uporabnike pomenilo še dodatno zmanjšanje dostopa do zobozdravstvenih storitev.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Litva, Latvija, Poljska in Estonija izstopajo iz konvencije o protipehotnih minah
18. 03. 2025 11.02Estonija, Latvija, Litva in Poljska so sporočile, da nameravajo odstopiti od Ottawske konvencije, mednarodne pogodbe, ki prepoveduje uporabo, proizvodnjo in skladiščenje protipehotnih min, je sporočilo litovsko obrambno ministrstvo.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa
05. 03. 2025 14.40Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

V bundestag najverjetneje štiri stranke, možnost imajo še tri
23. 02. 2025 12.30Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bodo volivci odločajo med 29 strankami. Kljub velikemu številu strank se bodo v bundestag zagotovo uvrstile štiri, možnost za to pa imajo glede na ankete še tri. Sledi predstavitev glavnih strank in njihovih kanclerskih kandidatov.

Nevarne odpadke iz Slovenije, Italije in Nemčije nelegalno zakopavali na Hrvaškem
14. 02. 2025 14.53Z nezakonitim odlaganjem medicinskih in nevarnih odpadkov iz Slovenije, Italije in Nemčije na Hrvaškem so kriminalci zaslužili najmanj štiri milijone evrov. V mednarodni preiskavi so zaradi nezakonitega odlaganja nevarnih odpadkov aretirali 13 oseb.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem
24. 01. 2025 06.00Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska
19. 01. 2025 13.46Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Po NSi se je vpletel še SDS: bo vlada dvignila roke nad podjetjem CSS?
18. 01. 2025 07.00Bo vlada dvignila roke in dopustila likvidacijo invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke? Na ministrstvu za delo še naprej zatrjujejo, da preučujejo vse možnosti, da invalidi ne bi pristali na cesti. Minister Luka Mesec je napovedal, da se bo z delavci in sindikatom sestal prihodnji teden. Še vedno pa čaka na jasno poročilo o stanju podjetja. Zgodba dobiva tudi politične razsežnosti. Po NSi, ki je sklicala izredno sejo komisije za nadzor javnih financ, se je zdaj vpletla tudi največja opozicijska stranka SDS. Slovenski državni holding pa je v pisnem odgovoru Mescu, ki bi na podlagi zakona o zaposlovanju invalidov lahko ustavil likvidacijo, zatrdil, da podjetje ni ustvarjalo zadostnih dobičkov in da bi preprečitev likvidacije vodila v stečaj, delavci pa bi lahko ostali brez plač in odpravnin.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine
19. 12. 2024 17.53Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Poveličevanje morilca: tekmovali, kdo mu je bolj podoben
14. 12. 2024 09.42Samo nekaj dni po tem, ko je bil generalni direktor UnitedHealthcare Brian Thompson umorjen na newyorškem pločniku, se je več moških postavilo v vrsto, da bi tekmovali v tem, kdo je bolj podoben morilcu, poveličevanje morilca pa je preplavilo tudi družbena omrežja. Vnela pa se je tudi razprava o delovanju celotnega sistema in v petek je glavni izvršni direktor starševskega podjetja UnitedHealth Group Andrew Witty za New York Times priznal, da sistem ne deluje dobro za ljudi.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
10. 12. 2024 16.57Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'
02. 12. 2024 12.26Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence
05. 11. 2024 07.00Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?
16. 10. 2024 12.36ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

14 zveznih držav toži TikTok zaradi povzročanja zasvojenosti pri mladih
09. 10. 2024 10.02Pravosodni ministri 14 ameriških zveznih držav so vložili tožbe proti družbenemu omrežju TikTok zaradi domnevnega povzročanja zasvojenosti pri mladih uporabnikih in povzročanja škode duševnemu zdravju, poročajo ameriški mediji. Tožbe so bile vložene sočasno na sodiščih v vsaki od 14 držav.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?
03. 09. 2024 13.07Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'
01. 09. 2024 11.49Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

Širili bi krog upravičencev do pomoči ob naravnih nesrečah
18. 08. 2024 08.53Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča bolj prožne oblike financiranja in širi krog upravičencev do sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Komentarje na predlagani zakon je mogoče oddati do 2. septembra.

Kandidat za evropskega komisarja Vesel SDS-u ponuja poenotenje
01. 06. 2024 17.45Tokratni gost Popkasta je bil kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel, ki med drugim pravi, da se bo kot kandidat pogovarjal z vsemi poslanci, tudi s poslanci SDS. Med pogovorom je večkrat pozval, naj državljani oddajo svoje glasove: "Dajmo izkoristiti bon za demokracijo, ki ga imamo, torej pravico, da volimo svoje predstavnike." Je pa odgovarjal tudi na vprašanje, ali je možno, da si Golob glede njega kot kandidata premisli.