dnk cepivo

V Veliki Britaniji na bolnikih testirajo prvo cepivo proti kožnemu raku

26. 04. 2024 08.53

Na britanskih bolnikih testirajo prvo personalizirano mRNA cepivo proti melanomu. Hkrati naj bi cepivo preprečevalo tudi nastanek raka na mehurju, pljučih in ledvicah. Izdelan je po meri za vsako osebo posebej, telesu pa sporoča, naj prepozna rakave celice in ustavi ponovitev bolezni.

Moderna v ZDA zaprosila za odobritev drugega poživitvenega odmerka cepiva proti covidu

18. 03. 2022 09.15

Ameriški proizvajalec Moderna je ameriško agencijo za zdravila (FDA) v četrtek zaprosil za izdajo dovoljenja za drugi poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za vse odrasle. Že pred tem je za odobritev drugega poživitvenega odmerka zaprosil Pfizer, vendar samo za starejše od 65 let.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Epidemiološke razmere v Franciji vse težje, vandali napadli več cepilnih centrov

11. 08. 2021 15.57

Epidemiološke razmere v Franciji so zaradi koronavirusne različice delta vse težje, je poudaril francoski predsednik Emmanuel Macron. Razmere so najhujše na otokih Martinique in Guadeloupe v Karibskem morju. To je po Macronovih besedah dokaz, da se je treba cepiti, saj je precepljenost na teh otokih nizka. Vandali so medtem napadli več cepilnih centrov in druge zdravstvene ustanove, nekatere so porisali tudi z nacističnimi simboli.

Hrvatom posel s Pfizerjem, izdelovali bodo sestavine za cepivo

20. 05. 2021 17.38

Hrvaški premier Andrej Plenković je napovedal, da bo ameriška farmacevtska družba Pfizer začela proizvajati sestavine za cepivo proti covidu-19 v svoji tovarni v Savskem Marofu. Plenković je dejal, da je vrednost Pfizerjeve investicije na Hrvaškem ocenjena na dobrih osem milijonov evrov. Zaposlili bodo še nekaj deset ljudi.

Štrukelj: Za zdaj še ne moremo izbirati med cepivi, vendar bomo lahko kmalu

22. 03. 2021 09.23

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1842 PCR-testov in pri tem potrdili 290 okužb, kar pomeni 15,7 odstotka pozitivnih testov, je sporočila vlada. Opravljenih je bilo še 6491 hitrih antigenskih testov, vse pozitivne pri teh od 13. februarja preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. V nedeljo se je v bolnišnicah zdravilo 494 covidnih bolnikov, umrle so štiri osebe.

'Cepivo ne vsebuje nobenih celic abortiranih fetusov in je varno'

20. 03. 2021 07.00

Kaj v tem času pomeni poziv Slovenske škofovske konference vsem vernikom, teh je v Sloveniji približno milijon in pol, naj se raje namesto z AstraZeneco cepijo z drugima dvema cepivoma, ki ju proizvajata Pfeizer Biontech in Moderna. Z AstraZeneco pa šele v skrajnem primeru, ker da cepivo vsebuje celice splavljenih otrok. Je to upravičen poziv ali nespameten, ker lahko ustvari napačen vtis? O tem sta v oddaji 24UR ZVEČER govorila Janez Jurij Arnež, doktor molekularne biofizike in biokemije iz Župnije Koper in dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta v Ljubljani.

'Motnje strjevanja krvi niso med navedenimi možnimi neželenimi učinki cepiva'

08. 03. 2021 13.07

Doslej je bilo po vsem svetu s cepivom AstraZenece proti covidu-19 cepljenih 80 milijonov ljudi, resnih neželenih učinkov pa je bilo izredno malo, nekaj deset, je na dopoldanski novinarski konferenci vlade poudaril Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Pri tem motnje strjevanja krvi niso navedene kot možen neželeni učinek cepiva, je dodal. Farmacevtske družbe z registriranimi cepivi proti covidu-19 so sicer že začele razvijati različice cepiv, ki bi učinkovale proti novim različicam virusa.

DZ ni podprl s strani skupine volivcev predlagane novele zakona o zdravilih

03. 03. 2021 21.01

DZ je danes s 67 glasovi za in nobenim proti sklenil, da predlog novele zakona o zdravilih, ki jo je v parlamentarni postopek vložila skupina volivcev, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlagatelji so želeli z novelo zaostriti pogoje, po katerih se lahko cepivo uvrsti v program obveznega cepljenja.

Od tekmecev do sodelavcev. Covid-19 poskrbel za sodelovanja gigantov

03. 03. 2021 12.40

Novi koronavirus je poskrbel za zanimiv pojav, ko gre za sodelovanja farmacevtskih podjetij. Običajno zapriseženi tekmeci so se lotili sodelovanj, ki so se obrestovala s hitrejšim razvojem (učinkovitejših) cepiv, zdaj pa se sodelovanje seli tudi na področje proizvodnje.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti

17. 02. 2021 06.00

52 dni, 3,4-odstotna precepljenost. Daleč od cilja. A vpliv cepljenja se že pozna tam, kjer je to najpomembnejše – upadlo je število hospitalizacij, oskrbovanci DSO na covidnih oddelkih so postali redkost. Zaradi cepljenja zdravstvenih delavcev je tudi manj kadrovske stiske v bolnišnicah, medtem ko na reprodukcijski faktor cepljenje še nima bistvenega vpliva.

Peterle o cepivu: Ne gre samo za znanost, ampak posel stoletja v veliki naglici

10. 02. 2021 06.00

Podmladek Mlade Slovenije je v sredini januarja začel kampanjo, v kateri s ključnikom #CepimoSe spodbujajo "vse, mlade in starejše, da se cepijo proti koronavirusni bolezni takoj, ko bo mogoče". Medtem je vidni član stranke NSi in nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle v intervjuju podvomil v cepljenje, učinkovitost in varnost cepiva ter dejal, da "nihče ne bi bil rad poskusni zajček".

Slovenski raziskovalci namesto cepiva raje razvijajo tehnologijo za cepljenje

03. 02. 2021 12.42

Sintezni biolog s Kemijskega inštituta, ki je s svojo raziskovalno skupino lani razvil cepivo proti covidu-19, Roman Jerala, je pojasnil, da njihovo cepivo najverjetneje ne bo klinično testirano, torej ne bo testiranja na ljudeh. Zato so se osredotočili na razvoj tehnologije, s katero bi cepili posameznika z razpršilom v nos ali usta.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19

28. 01. 2021 06.00

"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19

09. 01. 2021 17.08

Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?

29. 12. 2020 13.19

Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Interes za cepljenje v enem dnevu izkazalo skoraj 17.000 oseb

09. 12. 2020 12.25

Profesor dr. Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo je predstavil nekaj več podrobnosti o cepivu proti covidu-19. Po ocenah bo v Sloveniji najprej na voljo cepivo Pfizerja in BioNtecha, ki je že prejelo dovoljenje v Veliki Britaniji. Cepivo je varno tudi za bolnike s kroničnimi vnetnimi boleznimi, kot je na primer revmatoidni artritis. Svetuje se, da se nosečnice in doječe matere ne cepijo, saj podatkov še ni dovolj. Interes za cepljenje je v manj kot 24 urah prek spletnega obrazca izkazalo skoraj 17.000 ljudi.

Kdo sta bogata, a skromna znanstvenika, ki sta razvila cepivo proti covidu-19?

11. 11. 2020 06.00

Ugur Sahin in Ozlem Tureci sta se odločila, da bosta svoji življenji posvetila področju onkologije in nalezljivih bolezni, že več let pa orjeta ledino v personaliziranih imunoterapevtskih postopkih za zdravljenje raka. A prelomna raziskava na področju spremenjene genetske kode je njuni imeni sredi pandemije koronavirusne bolezni izstrelila v svet, ki ju zdaj pozna kot izumitelja prvega učinkovitega cepiva proti covid-19.

'Nobeno cepivo proti SARS-CoV-2 ne povzroči spremembe človeškega genoma'

08. 10. 2020 06.00

Že dolgo kakšno dogajanje ni poskrbelo za toliko dezinformacij kot izbruh novega koronavirusa. Širijo se predvsem po družbenih omrežjih, kot so Facebook, Twitter in TikTok. Eno zadnjih takšnih "obvestil" ljudi svari, da jih bodo s cepivom Moderne, ki spada med obetavnejša in težje pričakovana, spremenili v "GSO-koruzo" – torej v gensko spremenjena bitja, kar ne drži. Je pa velika težava takšnih "obvestil", da avtorji spretno kombinirajo resnična dejstva z neresnicami, zaradi česar ljudje težje zaznajo, da gre za dezinformacijo.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?

01. 09. 2020 13.30

Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Predklinična testiranja uspešna. Štrukelj: Kdor se ne bo želel cepiti, naj nosi stroške zdravljenja

31. 08. 2020 09.09

Ekipa, ki dela na projektu slovenskega cepiva proti covidu-19, je sporočila, da so predklinična testiranja na miših pokazala obetavne rezultate. "Največji pomen raziskave je razvoj nove tehnologije, ki bo uporabna ne samo za ta virus, ampak tudi za cepiva za druge viruse v prihodnje," pravi vodja skupine prof. dr. Roman Jerala.

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje

28. 08. 2020 06.00

Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Rusija bi lahko razvila cepivo v manj kot letu dni

23. 03. 2020 16.42

Cepivo za novi koronavirus, ki ga razvija ruska agencija za biomedicino (FMBA), je že prestalo prvo stopnjo razvoja. Testiranje bodo predvidoma končali do julija, cepivo pa bi lahko bilo na voljo čez 11 mesecev, je napovedala vodja agencija Veronika Skorcova.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'

01. 01. 2020 07.00

Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Zdravniki opozarjajo na starodavni virus, ki smo ga predolgo zanemarjali

07. 05. 2018 11.44

Zdravniki želijo opozoriti na razširjenost starodavnega virusa, ki je ljudem dokaj nepoznan – človeški T-celični limfotropni virus, krajše HTLV. Zaskrbljujoč je predvsem podatek, da je razširjenost virusa v osrednji Avstraliji že več kot 40-odstotna.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar

05. 01. 2018 08.26

Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

Dve cepivi miši zaščitili pred okužbo z ziko

28. 06. 2016 19.44

Dve cepivi sta miši popolnoma zaščitili pred okužbo z virusom zika. O virusu zika je še vedno veliko neznank. Največjo skrb predstavlja možnost, da nosečnice, ki se okužijo z ziko, rodijo otroka z mikrocefalijo.

10 napovedanih znanstvenih dosežkov v letu 2015

12. 01. 2015 13.32

Na prodajne police bo prišel prvi humanoidni robot, v Cernu bo spet trkalo, podrobneje bomo spoznali pritlikava planeta Plutona in Cerero, spoznali našega najstarejšega prednika — gre za napovedane znanstvene dosežke, ki jih je mogoče pričakovati v tem letu.