dnevnice

Varnostniki centra za varovanje in zaščito po novem upravičeni do dnevnic

19. 12. 2024 16.45

Generalna policijska uprava je tudi varnostnikom na centru za varovanje in zaščito s 1. decembrom zagotovila plačilo dnevnic za delo izven Ljubljane. Za razliko od varnostnikov predsednika vlade, ki so zaposleni na generalnem sekretariatu vlade, do slednjih namreč pred tem niso bili upravičeni.

Ministrstvo: Uredili smo vprašanje izplačevanja dnevnic

29. 11. 2024 16.24

Na Ministrstvu za notranje zadeve trdijo, da so našli ustrezno rešitev glede izplačevanja dnevnic zaposlenim v Policiji. "Pri tem smo upoštevali tudi siceršnjo ureditev obračunavanja dnevnic zaposlenim v javni upravi," pojasnjujejo.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic

22. 11. 2024 06.00

Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Neenake dnevnice za varnostnike: 'Enako delo mora biti enako plačano'

21. 11. 2024 06.28

"Tako, kot je urejeno sedaj, ni pošteno. Vlada bi morala za enako delo čimprej zagotoviti tudi enake plačilne pogoje." Tako ostro se je predsednica države Nataša Pirc Musar odzvala na naše torkovo razkritje, da varnostniki, ki poleg nje varujejo še tri ministre in predsednico državnega zbora, niso upravičeni do dnevnice za službeno potovanje po Republiki Sloveniji, medtem ko varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, so. Da diskriminatornost ni sprejemljiva, prikimava tudi prva med poslanci Urška Klakočar Zupančič in apelira na pristojne, da nastale razlike odpravijo, potem ko so varnostniki že več kot leto dni brez dnevnic, na to pa sta večkrat opozorila tako vodstvo Policije kot ministrstva za notranje zadeve. In kaj pravi predsednik vlade Robert Golob, ki v torek očitanih dvojnih meril ni komentiral?

Golobovim varnostnikom dnevnice, varnostnikom Pirc Musarjeve pa ne

20. 11. 2024 06.00

So varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, v privilegiranem položaju oz. vredni več v primerjavi s tistimi, ki varujejo predsednico države Natašo Pirc Musar in ministre? Dokopali smo se namreč do podatkov, da varnostniki, ki so zaposleni na Centru za varovanje in zaščito in varujejo predsednico oz. ministre, v primeru službene poti po Sloveniji niso upravičeni do dnevnice, četudi so več dni stran od svojega doma, ko na njihovem domu varujejo funkcionarje. Namesto tega dobijo le sorazmerno nadomestilo za malico, ki za osem ur znaša slabih sedem evrov. Medtem so varnostniki, ki varujejo predsednika vlade in so bili premeščeni na generalni sekretariat vlade, letos dobili izplačanih že več kot 18.000 evrov dnevnic.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

Neurejeno stanje RZS najbolj občutijo reprezentanti

28. 03. 2024 14.01

Uvrstitev slovenske moške rokometne reprezentance na olimpijske igre je nekaj, kar je zameglilo dejansko stanje v nekoč najuspešnejšem slovenskem kolektivnem športu. Igralci so besni, dnevnic za razliko od klubskih kolegov, ki nastopajo za druge reprezentance, ne poznajo, kaj šele nagrade za denimo uvrstitev na olimpijske igre.

Vlada in sindikati podpisali aneks z rešitvami iz stavkovnih sporazumov

18. 01. 2024 12.52

Vlada in sindikati so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Z njim se v kolektivno pogodbo vnašajo nekatere rešitve iz stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada lani sklenila s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenje (Sviz) in Visokošolskim sindikatom Slovenije.

Sponzorirana potovanja evroposlancev: pod lupo tudi Bogovič in Novakova

13. 02. 2023 13.11

Ugledni bruseljski časnik se je lotil analize potencialno sumljivih delno sponzoriranih potovanj evropskih poslancev, med katerimi sta se znašla tudi Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Novakova ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, češ da plačane poti niso bile povezane z njenim parlamentarnim delom, Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, pa pravi, da je bila pot transparentna in strokovna. Sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, opozarjajo poznavalci. Gostitelji bi namreč v zameno lahko pričakovali politične protiusluge. Bogovič naj bi na primer že spremenil retoriko glede Azerbajdžana.

'Novodobno suženjstvo': staro podjetje jim ni plačevalo, tudi novo jim ne

13. 01. 2023 19.36

Čeprav delajo, so zaposleni v tekstilnem podjetju Cutting Edge iz Maribora vse od novembra, ko jim je bila izplačana polovica oktobrske plače, brez denarja. "To ni življenje, to je životarjenje in sodobno suženjstvo," so razlagali, prepričani, da gre za namerno izčrpavanje delavcev. Za njimi je namreč že cela agonija, saj so jih iz podjetja, ki jim je že pred tem dolgovalo precej denarja, še preden je to pristalo v stečaju, prezaposlili v novo. Ki pa posluje na istem naslovu, dela z istimi stroji in očitno tudi po enakem principu.

Vlada določila najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina

22. 12. 2022 06.34

Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je po seji vlade sporočila, da so z dvema uredbama določili najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina za nekatere osebe javnega prava. Obe bosta v veljavo stopili 1. januarja. Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem sporočil, da so ukrepom, ki naslavljajo draginjo dodali še zvišanje neobdavčenih dohodkov iz delovnega razmerja. Vlada je ob tem sklenila, da še pred koncem leta v sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles vplača 170 milijonov evrov.

Skupina Ryanair išče nove zaposlene v Sloveniji

17. 10. 2022 00.15

ZAPOSLITVENI DNEVI ZA ZAPOSLITEV KABINSKEGA OSEBJA V MARIBORU

'Ni tahografov, ni nadzora, ni delovnega časa in ti kombiji se množijo'

29. 08. 2022 18.03

Na Delavsko svetovalnico so se obrnili delavci enega od transportnih podjetij, ki pravijo, da delajo v nemogočih pogojih in vozijo tudi po več kot 100 ur tedensko. V svetovalnici zato pozivajo k takojšnji uvedbi tahografov v kombije in h konkretnemu odzivu nadzornih organov.

Klakočar Zupančičeva: (ne)preverjanje prisotnosti v DZ je neetično

21. 07. 2022 15.58

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na komisijo za poslovnik naslovila več vprašanj za tolmačenje poslovnika glede prisotnosti poslancev na sejah in glasovanjih. Zapisala je, da je trenutna praksa glede preverjanja prisotnosti pravno napačna in neetična. Prisotnosti poslancev na sejah se namreč praviloma ni posebej preverjalo, za sankcioniranje neopravičenih odsotnosti na sejah z glasovanjem pa imajo poslanci tri varovala.

Dogovor podpisalo deset sindikatov javnega sektorja, nekateri vladi očitajo izsiljevanje

28. 05. 2021 11.06

Dogovor o odpravi nekaterih varčevalnih ukrepov, zamiku izplačilnega dneva ter letošnjem regresu je podpisalo deset od nekaj več kot 40 sindikatov javnega sektorja. Eden je dogovor podpisal že dopoldne, ostali pa ob 14. uri. Po grobi oceni znašajo posledice dogovora 65 milijonov evrov, je dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Nekateri sindikati javnega sektorja dogovora ne nameravajo podpisati. Vladni strani predlagajo podpis v prihodnjem tednu, skupaj s povezanimi aneksi h kolektivnim pogodbam. Predloge teh so namreč prejeli šele v četrtek in se želijo najprej do njih opredeliti.

Vladni dogovor s sindikati javnega sektorja prinaša tudi višji letni regres

27. 05. 2021 15.58

Vlada je na seji sprejela predlog dogovora s sindikati javnega sektorja o odpravi varčevalnih ukrepov v zvezi s povračili stroškov in drugimi prejemki javnih uslužbencev, zamiku izplačilnega dneva plače pri proračunskih uporabnikih ter letošnjem regresu za letni dopust. Podpis bo predvidoma že v petek.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza

27. 05. 2021 09.49

Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

Furs: nadomestilo NZS poslancu Gregorju Židanu šteje kot dohodek

23. 04. 2021 18.51

Mandatno-volilna komisija DZ je poslanca SD Gregorja Židana pozvala k pojasnilu sodelovanja z Nogometno zvezo Slovenije. Ta pravi, da mu je za delo trenerja izplačala 100 evrov dnevnega nadomestila, za 13 dni. Židan trdi, da je delal brezplačno, a iz splošnih pojasnil Fursa izhaja, da se to šteje kot dohodek, od katerega je treba plačati davke.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'

07. 09. 2020 05.04

"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva

04. 09. 2020 05.45

Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

EU bi v tovornjake vgradila pametne tahografe, pa je to res rešitev za poklicne voznike?

09. 07. 2020 06.00

Evropski parlament je sprejel novo zakonodajo o cestnem prometu, ki ureja tudi delovne razmere poklicnih voznikov. Po novem bodo vozila opremljena s pametnimi tahografi, ki naj bi preprečevali zlorabe delodajalcev. Ne ureja pa, denimo, področja plač, večina tovornjakarjev je v praksi še vedno plačana na prevožen kilometer. Ker dobijo le minimalno plačo, tudi vozniki skušajo zaobiti zakon in vozijo več, kot je dovoljeno po predpisih. Nespočiti vozniki pa pomenijo grožnjo vsem udeležencem prometa, opozarjajo v sindikatu.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Nezadovoljni potniki: že 134 prijav zoper Adrio

19. 06. 2019 19.14

Težave Adrie najbolj občutijo prav njihovi potniki, ki imajo iz dneva v dan manj potrpljenja. Agencija za civilno letalstvo je letos prejela že 134 prijav zopet Adrio, največ prav zaradi zamud in odpovedi letov. Potniki se lahko obrnejo tudi na Zvezo potrošnikov Slovenije in Agencijo za civilno letalstvo.

Krizo Adrie Airways poglobila neuspešna dobava petnajstih ruskih letal

19. 06. 2019 09.39

V Adrii Airways zagotavljajo, da težave z odpovedjo letov niso povezane s finančnim stanjem in varnostjo. Normalizacijo napovedujejo z julijem, a mnogi niso prepričani, da bo tako. Zaradi preobremenjenosti negodujejo tudi piloti, ki so nezadovoljni z izplačilom plač in preobremenjenostjo.

Dejstva: Dober milijon evrov za mandat evropskega poslanca

18. 04. 2019 13.00

Nosilka liste Nove Slovenije na evropskih volitvah Ljudmila Novak je prvega aprila na RTV Maribor v povezavi s plačami poslancev v Evropskem parlamentu povedala: "Drugi problem, ki ga imamo v Sloveniji, je antipropaganda, da kakšne plače imajo evropski poslanci. Ta plača, ki jo zdaj dobivajo slovenski evroposlanci, je za slovenske razmere velika. Za Nemce bodo rekli, da to ni."

Mali Marko na Floridi uspešno prestal prvo operacijo

13. 07. 2018 12.28

Marko Aberšek, enajstletnik iz Maribora s hudo deformacijo nog, je na Floridi uspešno prestal prvo operacijo. Zdaj hodi na terapije in dobro okreva. Čakata pa ga še najmanj dve operaciji, zato zbiranje finančnih sredstev zanj še vedno poteka.

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?

02. 07. 2018 20.31

Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Vse, kar si mali junak želi, je, da bi drugo leto lahko hodil brez opornic

25. 05. 2018 19.25

Enajstletni Mark Aberšek se odpravlja na dolgo pričakovano pot v Ameriko, kjer ga čakajo tri zahtevne operacije, za tem pa kar sedem mesecev terapij. Slovenska zavarovalnica bo Marku krila operacije, terapije, letalske vozovnice in dnevnice, ki pa so v primerjavi z ameriškim življenjskim standardom zelo nizke. Bivanje pa morata finančno pokriti z mamo, ki ga sama spremlja na poti.

FOTO: 'Tisti, ki se mu naježi koža, ko pod Poncami zapojejo fanfare, je pravi planiški delavec'

22. 03. 2018 10.41

Kdo piše uspehe planiške zgodbe? Kdo stoji za tem, da kljub morebitnim slabim vremenskim pogojem in težavam največji slovenski športni praznik uspe? To je ekipa več kot 600 ljudi, Slovencev, ki so lepotici pod Poncami predani zato, ker čutijo pripadnost in jim tradicija veliko pomeni. Planiški junaki so teptači snega, zastavonoše, skrbniki naleta in celotne skakalnice, vozniki teptalnih strojev, mizarji, monterji …

Uefa držala obljubo in razkrila predsednikovo plačo: Čeferinu minulo leto na račun 1,33 milijona evrov

17. 03. 2018 17.27

Evropska nogometna zveza (Uefa) je držala obljubo in razkrila zaslužke svojih uradnikov. Tudi predsednika Aleksandra Čeferina, ki je v finančnem letu 2016/17 zaslužil 1,56 milijona švicarskih frankov bruto (1,33 milijona evrov), nekaj več kot predsednik Mednarodne nogometne zveze Fifa (Fifa) Gianni Infantino.