dnevni podatki

Pogled na rise sredi dneva: 'Živijo skrivno življenje, človeku se izogibajo'

30. 03. 2025 17.00

V okolici Loškega Potoka so pred tednom dni redi belega dneva opazili trojico risov, kar je, kot poudarjajo na Zavodu za gozdove, redko. "Risi so namreč večinoma aktivni ponoči. Živijo namreč zelo skrivno življenje in se človeku izogibajo," so poudarili. Predvidevajo sicer, da je na fotografiji samica z mladičema, saj je trenutno čas, ko se mladiči še osamosvajajo.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma

20. 02. 2025 06.37

Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

Romantične goljufije, lažne investicije in e-sporočila: denar največkrat roma v tujino

13. 02. 2025 16.24

Število goljufij na spletu narašča, slovenski policisti že več let opažajo tudi več kot 30-odstotno rast prijav na leto. Lani so na državni ravni prejeli okrog 2000 prijav oškodovancev s skupno škodo več kot 30 milijonov evrov. Koprski policisti so zato kot prvi v državi ustanovili delovno skupino za preiskovanje tovrstnih kaznivih dejanj.

Na cestah novi merilniki: voznike bodo opozarjali na varnostno razdaljo

07. 02. 2025 13.41

Neustrezna varnostna razdalja je eden od petih najpogostejših vzrokov za nastanek prometnih nesreč. V Agenciji za varnost prometa so se zato odločili za pilotni nakup treh merilnikov varnostne razdalje, ki jih bodo kmalu postavili na tri izbrane prometno najbolj kritične točke v Sloveniji. Kako bodo delovali?

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči

29. 01. 2025 14.23

Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

V Sloveniji zaradi neustreznega zdravljenja vsako leto umre 1000 bolnikov

28. 01. 2025 18.55

Kako je z izplačevanjem odškodnin zaradi zdravniških napak? Koliko časa trajajo postopki in koliko svojcev se sploh odloči za to? Sodne obravnave trajajo tudi več desetletij, dokazovanje napak je pogosto zapleteno, izvedence odvetniki kličejo tudi iz tujine, kar povzroča dodatne stroške, dosojeni zneski pa so običajno bistveno nižji kot na tujem. Bi bilo ustrezneje, če bi država ustanovila odškodninski sklad? S tem bi zaščitili tako zdravnike kot morebitne žrtve napak.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Soseska, v kateri se je začelo argentinsko nogometno božanstvo

31. 12. 2024 12.33

"Najboljši vseh časov je 20. oktobra 1976 debitiral na tem stadionu," piše na spominski plošči pred stadionom, nekoč poznanim kot La Paternal. Danes nosi drugačno ime: Estadio Diego Armando Maradona. Dom kluba Argentinos Juniors je kraj, kjer je Maradona pri komaj 15 letih debitiral v članskem nogometu.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Izraelci močno omejili dostavo pomoči v Gazo, razmere so 'apokaliptične'

12. 11. 2024 06.13

Količina pomoči, ki je prispela v Gazo, je padla na najnižjo raven od decembra, kažejo uradni izraelski podatki, kljub temu da so ZDA prejšnji mesec izdale 30-dnevni ultimat, v katerem so zagrozile s sankcijami, če se humanitarna pomoč na ozemlje ne poveča. Medtem se je na situacijo v Gazi ostro odzval saudski prestolonaslednik Mohamed bin Salman in dejanja Izraela obsodil za "genocidna".

Zamaskiran likvidiral 22-letnika, zdaj pristal v rokah srbske policije

17. 10. 2024 08.18

Srbska policija in Europol sta v usklajeni akciji zaradi umora 22-letnika januarja 2021 aretirala štiri osebe. Eden od osumljencev naj bi umor naročil, drugi naj bi – zamaskiran v starejšega moškega – iz neposredne bližine v žrtev ustrelil dva naboja, še dva sostorilca pa naj bi pomagala skrivati dokaze. Motiv za njihovo dejanje naj bi bilo maščevanje.

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?

28. 09. 2024 09.27

Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati

21. 08. 2024 07.50

V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Belgijska ekipa postala 'žrtev' Sene: triatlonka okužena z bakterijo E. coli?

05. 08. 2024 11.20

Belgijska triatlonska reprezentanca se je morala po okužbi njihove olimpijke umakniti iz mešane štafete. Claire Michel je še prejšnji teden tekmovala v ženskem triatlonu, a je nato v nedeljo zbolela. Belgijski olimpijski komite sicer podrobnosti bolezni ni pojasnil, vendar pa številni opozarjajo na slabo kakovost vode v Seni, v kateri poteka plavalni del triatlona. Številni pa medtem ugibajo, da so morda triatlonko hospitalizirali zaradi okužbe z bakterijo Escherichia coli (E. coli).

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

V prvih dneh maja večino porabe elektrike zadovoljili z obnovljivimi viri

06. 05. 2024 18.27

Slovenija je v prvih treh dneh maja z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) zadovoljila večino porabe, medtem ko je bilo 4. maja proizvedene več električne energije iz OVE, kot smo je porabili na dnevni ravni, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

Vstopnina za Benetke: v 11 dneh zbrali skoraj milijon evrov

06. 05. 2024 17.17

Za dnevne turiste obisk Benetk od 25. aprila ni več brezplačen, ampak morajo za vstop plačati pet evrov na osebo. Vstopnina za dnevne obiskovalce je v testni 11-dnevni fazi v beneško blagajno že prinesla skoraj milijon evrov. Stroški novega sistema so sicer še vedno višji od prihodkov.

Beg zdravnikov in medicinskih sester v Avstrijo

08. 03. 2024 07.53

Zdravnikov je premalo, novih ne dobimo, tisti, ki jih imamo, pa bežijo v tujino. Tudi v sosednjo Avstrijo. Beg zdravstvenega kadra, velik problem našega zdravstva, bo ena od žgočih tem ponedeljkovega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO. Da bi dobili širšo sliko, vpogled v delo v Avstriji, njegove prednosti in slabosti, smo se odpeljali v bolnišnici v Celovec in Volšperk.

Svet zavoda poveril Vojku Flisu nadaljnje vodenje UKC Maribor

28. 02. 2024 20.52

Svet zavoda je na seji imenoval sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Vojka Flisa za direktorja za nadaljnja štiri leta. Mandat s polnimi pooblastili bo začel 1. aprila, po prejemu vladnega soglasja.

Top počitnice v 2024: italijanski biseri Sardinija, Sicilija in Kalabrija

20. 02. 2024 00.15

Še niste razmišljali, kje bi preživeli prvomajske in poletne počitnice v 2024? Imamo popoln namig za vas: Ciao, bella! Tako je, Italija je TOP destinacija letošnjega poletja.

Po pakete na pošto brezplačno le še v osmih namesto 15 dneh

13. 02. 2024 08.11

Ko ste denimo nakupovali v spletni trgovini, vas je paket z naročenimi izdelki v poštni poslovalnici čakal 15 dni. Po novem vas bo pošiljka tam avtomatično čakala le še osem dni, nato pa se jo bo vrnilo pošiljatelju. Če bo naslovnik želel podaljšanje roka za prevzem pošiljke na pošti, lahko zanj zaprosi z naročilom storitve Hramba na pošti. Ta bo rok za prevzem podaljšala za dodatnih sedem dni, bo pa za to treba odšteti dva evra. Na Pošti Slovenije sicer zagotavljajo, da večina naslovnikov pošiljke prevzame v prvih dneh po dostavi. Takih, ki tega ne storijo, je po njihovih navedbah le pet odstotkov. Kot pravijo, so se za spremembo odločili, da bi poenotili roke prevzema tovrstnih pošiljk na vseh prevzemno-oddajnih mestih po Sloveniji.

Državni svetniki na lovu za domnevnimi volkovi

18. 01. 2024 07.31

Pregovor pravi: Mi o volku, volk iz gozda. Kaj pa, če volka, o katerem je bilo govora, ni? Potem se na pomoč očitno pokliče inšpekcijske organe, da opravijo temeljito preiskavo dogodka, ki se najverjetneje niti ni zgodil. Ne, ne gre za živalsko basen, pač pa za sedmo izredno sejo Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega sveta, na kateri so na zahtevo državnega svetnika Branka Tomažiča razpravljali o domnevnem izpustu volkov v naravo na področju Jelovice.

Kakšen je v resnici porast kriminala v Ljubljani?

17. 11. 2023 06.00

Zakaj je letos več kaznivih dejanj? Zakaj se jih 90 odstotkov zgodi v mestnih okoljih? S porastom kriminala se sooča ljubljanska občina – največ pri posilstvih in spolnem nasilju. Je Slovenija še varna država? Je strah, da med storilci kaznivih dejanj prevladujejo tujci – utemeljen? Na Policijski upravi Ljubljana se zavedajo, da so večja varnostna tveganja povezana z nastanitvijo migrantov v azilnem domu na Viču. A kaj kažejo podatki?

Z aplikacijo do manj odpadne hrane, manj izpustov CO2 in manj lačnih ust

20. 10. 2023 06.00

Slovensko podjetje je razvilo aplikacijo Alms, ki deluje kot most med ponudniki hrane na eni strani in socialno ogroženimi posamezniki na drugi strani. Cilj projekta je zmanjšati količino odvržene hrane, zmanjšati izpuste CO2 ter na drugi strani zmanjšati problem revščine oziroma lakote. S projektom, ki ima globalno vizijo, bi torej ubili najmanj tri muhe na en mah. V testni fazi so le v nekaj dneh rešili več kot 20 kilogramov hrane, ki bi sicer pristala med odpadki. Hkrati pa so izpuste CO2 zmanjšali za skoraj 40 kilogramov.

Kako bo deloval nov policijski sistem za prepoznavo obrazov?

14. 10. 2023 10.51

"Pridobivanje nezakonitih dokazov ni v interesu Policije, tega si ne smemo privoščiti, ves čas smo tudi strogo kontrolirani." Tako Policija umirja strahove, kaj bo prinesel nov sistem za forenzično primerjavo obrazov. Poleg tega, da bo nova tehnologija preiskovalcem, ki pregledujejo ure in ure videomateriala, prihranila dragoceni čas, bo omogočila tudi izmenjavo biometričnih podatkov s tujino.

Zeleni dnevi, zelene poti

30. 09. 2023 07.00

Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Zaživel bo prvi program za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, tudi od interneta

17. 09. 2023 19.17

S septembrom bodo v Psihiatrični bolnišnici (PB) Idrija začeli z izvajanjem programa zdravljenja nekemičnih odvisnosti za odrasle. Gre za prvi tovrstni program pri nas, ki je namenjen posameznikom z vedenjskimi odvisnostmi od igranja iger na srečo, video iger, družbenih omrežij, interneta, seksualnosti in pornografije ter nakupovanja. Natančnih ocen o tem, koliko oseb v Sloveniji ima tovrstne odvisnosti, ni. Raziskave iz preteklih let pa so pokazale, da imajo izrazite znake zasvojenosti z igranjem iger na srečo več kot štirje odstotki ljudi. Zdravljenje po programu bo trajalo do šest tednov.

Junija na Hrvaškem 32 superjaht, na njih pa svetovne zvezde in milijarderji

20. 08. 2023 09.47

V hrvaška pristanišča je v prvi polovici leta vplulo 56 tujih turističnih ladij, na katerih je bilo skupno 283.000 potnikov ali za 50 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Živahen je tudi pomorski promet z jadrnicami in jahtami, v hrvaško morje pa vplujejo tudi superjahte, na katerih dopustujejo svetovne zvezde in milijarderji.

Za kabino na križarki odšteli 300 evrov na noč, nato pa spali zunaj

13. 08. 2023 13.11

Ko je križarka Carnival Sunrise konec julija odplula proti Kajmanskim otokom in Jamajki, so zunanje temperature dosegale okoli 32 stopinj Celzija. A vroče ni bilo samo zunaj, številni gostje so se pritoževali, da ni nič boljše niti v njihovih kabinah. Mnogi so zato ponoči spali kar zunaj ob bazenu ali na balkonu. Izkazalo se je, da je razlog v okvari klimatskega sistema na ladji. Pred vrati službe za pomoč strankam so se vile dolge vrste ljudi, ki so jim obljubljali dobropis v višini polovičnega zneska vozovnice. A marsikdo ga še vedno ni dočakal.

Novo beleženje delovnega časa: ura prihoda in odhoda z dela, izraba odmora

21. 04. 2023 15.25

DZ je z 52 glasovi za in 16 proti potrdil novelo zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. Izjem od evidenc ni. Opozicija je rešitve zavrnila, saj da vnašajo zmedo in prinašajo dodatno birokracijo.