divji prašiči

Slinavka in parkljevka se širi po Evropi: primeri tudi na Slovaškem
21. 03. 2025 15.20Slovaška je obvestila Evropsko komisijo in države članice o potrditvi slinavke in parkljevke v treh rejah v bližini meje z Madžarsko, so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Rejce, ki so v zadnjih tednih prejeli pošiljke goveda s Slovaške, pozivajo, naj bodo pozorni na morebitne znake bolezni.

Odprava 'Tartufi in trije mušketirji'
13. 03. 2025 07.00Prijetna sapa mi je mršila lase, medtem ko sem stopala proti bližnjemu obronku kraškega gozda. Bila sem na prav posebni misiji. Da najdem zaklade, o katerih imamo ljudje velikokrat zmotna prepričanja, zaradi katerih se bijejo celo lokalne vojne in umirajo nedolžni ter zaradi katerih se menda ženske raznežijo, moški pa poživijo. Tartufi, prihajam!

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika
11. 02. 2025 17.28Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

V Nemčiji primeri slinavke in parkljevke, prašiči, ki so prispeli v Slovenijo zdravi
24. 01. 2025 11.09V Nemčiji so potrdili primere slinavke in parkljevke (SIP) pri živalih in prepovedali premik dovzetnih živali in proizvodov iz teh območij. Od decembra do 10. januarja letos, ko so potrdili bolezen, je v Slovenijo od tam prišla ena pošiljka prašičev, ki so bili dovzetni za bolezen, a so po kliničnem pregledu ugotovili, da so živali brez znakov bolezni. Kljub temu Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) imetnike živali poziva k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov.

Bolezen modrikastega jezika: Kitajci prepovedali uvoz živine iz Hrvaške
11. 12. 2024 11.15Kitajska je zaradi izbruha bolezni modrikastega jezika prepovedala neposredni in posredni uvoz prežvekovalcev ter povezanih proizvodov iz Hrvaške in Poljske, je objavila kitajska carinska uprava.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese
03. 10. 2024 06.00Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

Ameriška družina jedla medvedje meso in se okužila s parazitskimi črvi
27. 05. 2024 08.29Devet članov ameriške razširjene družine se je zbralo na večerji, na kateri so postregli tudi meso črnega medveda. Slab teden dni po večerji z žara pa je več članom družine postalo slabo. Med hospitalizacijo so jim diagnosticirali trihinelozo, parazitsko zoonozo. Ameriški center za preprečevanje bolezni opozarja, da je bilo meso premalo pečeno.

Na Gorenjskem vse več divjih prašičev in šakalov
28. 02. 2024 10.30Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.

Divji prašiči stekli na avtocesto, v njih trčila voznika
29. 10. 2023 10.00Voznika osebnega in tovornega vozila sta ponoči na štajerski avtocesti trčila v skupino divjih prašičev. V nesreči so bile poškodovane tri osebe.

Bo 'zajčji otok' kmalu brez zajcev?
19. 02. 2023 18.13Znameniti japonski zajčji otok je dom 900 divjim zajčkom, vendar turisti na otok prinašajo toliko hrane, da se živali zdaj soočajo s smrtno nevarno krizo.

Na kraško pogorišče zasajajo prve drevesne sadike
05. 02. 2023 10.15Na goriškem in komenskem Krasu, kjer je lansko poletje divjal največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, se je obnova pogorelega gozda že začela. Trenutno poteka čiščenje najbolj prizadetih gozdnih površin. Ker pa je obnova s pogozdovanjem hitrejša in drugačna od naravne, gozdarji s prostovoljci že zasajajo tudi prve drevesne sadike.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Lovska zveza opozarja na preveliko število medvedov
25. 01. 2022 14.56V Sloveniji je več kot 1000 medvedov, kar je veliko preveč, pravijo na lovski zvezi. Poudarili so, da je prostor omejen in da ima v tem primeru polno odgovornost okoljsko ministrstvo, ki pa glede populacije medvedov nima vizije. V zvezi z zadnjim napadom medveda pravijo, da lokalni lovci odstrela ne bodo predlagali.

Lani odstreljenih rekordnih 19.374 divjih prašičev, a tudi rekordna škoda pri kmetih
24. 01. 2022 19.48Divji prašiči ponekod povzročajo škodo tik ob hišah. Številni slovenski kmetje so na robu obupa. Ne ograde, ne električni pastirji – kot kaže, divjih prašičev ne ustavi prav nič. Pridelka in krme za živali tako praktično ni več. In medtem ko so kmetovalci na Kozini s prstom kazali na lovsko družino, češ da ta ne opravlja svojega dela, se je v reševanje problematike vključilo tudi kmetijsko ministrstvo.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij
21. 01. 2022 16.29Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Brkinski kmetje obupani zaradi divjih prašičev
06. 01. 2022 19.32Brkinski kmetje so obupani zaradi škode, ki jo povzročajo divji prašiči. Številni celo opuščajo kmetijsko dejavnost. Tako razoranih pašnikov, kot so letos, ne pomnijo. Divji prašiči so se tako udomačili, da prihajajo h govedi na pašo in se po vaseh sprehajajo sredi belega dne. Od obiskov jih ni odvrnil niti novozapadli sneg.

Rim zavzeli divji prašiči
02. 10. 2021 06.00Rimljane že nekaj časa pestijo precej nenavadne težave. Italijansko glavno mesto so zavzeli divji prašiči, ki se povsem brez strahu sprehajajo po mestu. Mestne oblasti priznavajo, da so jim stvari malce ušle izpod nadzora in da so si pred težavo predolgo zatiskale oči. Medtem pa so se divji prašiči povsem udomačili v skoraj štirimilijonskem mestu.

Poginuli divji prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge
28. 09. 2021 10.35Preiskave vzorcev poginulega divjega prašiča, ki so ga lovci našli na območju občine Ribnica na Pohorju, so pokazale, da prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge. Ob tem pristojni poudarjajo, da je zaradi zgodnjega odkrivanja te bolezni treba prijaviti najdbo vsakega poginulega divjega prašiča.

Divji prašiči povzročajo preglavice primorskim kmetom
21. 07. 2021 20.29Primorskim kmetovalcem letos veliko težav povzročajo divje živali. Na udaru sta predvsem sezonsko sadje in zelenjava. Največ nevšečnosti jim povzročajo divji prašiči, ki iz zaledja prihajajo v bližino obalnih mest in morja.

Prašičja kuga na pragu Slovenije
20. 04. 2021 11.54Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo, pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav. Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem. Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Zaradi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge odobrili večji odstrel
27. 01. 2021 20.11V Sloveniji je razglašena visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge, ki prizadene tako divje kot domače prašiče. Na Ministrstvu za kmetijstvo so sprejeli sklep, ki med drugimi ukrepi narekuje tudi povečan odstrel divjih prašičev. Za lovce se bo namenilo 400 tisoč evrov za nabavo orožja in opreme, ob odstrelu pa bodo dobili še denarno stimulacijo v vrednosti od 50 do 100 evrov. Čeprav bolezni pri nas do zdaj še nismo zaznali, se po besedah ministra za kmetijstvo "Sloveniji približuje iz praktično vseh smeri," zato je bilo ukrepanje nujno.

Najboljša fotografija nastala globoko v ruskih gozdovih
14. 10. 2020 08.23Zmagovalna fotografija divjih živali je fotografija tigrice, ki objema drevo in se drgne ob lubje. Sodniki so fotografijo, ki je nastala s samodejno sprožitvijo, opisali kot oljno sliko. Tekmovanje za najboljšega fotografa divjih živali je že 56. po vrsti, organizira pa ga londonski Naravoslovni muzej.

Rovinj se z invazijo divjih svinj bori že več let, a tako blizu ljudem še niso prišle
08. 09. 2020 19.01Ulice Rovinja v zadnjih dneh bolj kot turisti polnijo divji prašiči. V nočnih urah prihajajo v središče turističnega mesta, zadržujejo pa se tudi na cestah. Poleg tega, da so predvsem samice z mladiči lahko napadalne, skrbi povzročajo tudi kmetom, ki namesto letine preštevajo škodo, saj jim divji prašiči uničijo skorajda vse. Hrvaški turistični biser se z invazijo divjih svinj sicer bori že več kot pet let, a tako blizu ljudem še niso prišle. Zato se lovci zavzemajo za odstrel tudi na območjih, kjer je divjad zaščitena.

Divji prašiči zavzeli Hongkong: so nevarni za prebivalce?
11. 02. 2019 08.09Kitajci so nedavno praznovali novo leto, ki bo po njihovem horoskopu tokrat v znamenju prašiča. A priljubljenost te živali vsaj v Hongkongu upada, potem ko so divji prašiči popolnoma zajeli mesto. Prebivalci jih srečujejo na ulicah, otroških igriščih, v nakupovalnih središčih in celo na letališčih. A čeprav strokovnjaki trdijo, da živali niso agresivne, se napadi na ljudi vsako leto le povečujejo.

Na Goriškem vse več divjih prašičev
30. 08. 2018 18.22Na Goriškem težave povzročajo divji prašiči. Teh je namreč iz leta v leto več, kljub temu, da lovci tamkajšnje Lovske družine Gorica odstrelijo največ divjih prašičev v državi. Po Evropi pa medtem razsaja virus afriške prašičje gripe.

Divji prašiči v mestnem gozdu
31. 07. 2018 18.24Novogoriški mestni park Panovec postaja zatočišče divjih prašičev. Ker je njihov odstrel tam prepovedan, jih je iz leta v leto več, Novogoričani pa se počutijo vse bolj ogrožene. Na občini so zato predlagali spremembo odloka, ki bi na tem območju dovoljeval skupinski lov. Vendar se je zapletlo.

Kdo so dečki in njihov trener, ki so bili ujeti v jami na Tajskem?
10. 07. 2018 16.07Spoznajte dvanajst tajskih dečkov in njihovega trenerja, ki so jih srečno rešili iz poplavljene jame. Dečki, člani mladinske nogometne ekipe Divji prašiči, so končno na svobodi. O njih je znanih nekaj podrobnosti.

Divji prašiči spet uničujejo travnike, zato škofjeloški kmetje od države želijo dovoljenje za izredni odstrel
04. 07. 2017 17.41Čeprav lovna sezona divjega prašiča traja celo leto in število, koliko jih lovci lahko odstrelijo, navzgor ni omejeno, se samic ne sme loviti od februarja do konca junija. In tu je problem – prašiči so udarili prav takrat – junija. Kmetje v hribovskih vaseh v okolici Škofje Loke so obupani, saj so jim divji prašiči zrili in uničili vse travnike, zato od države želijo dovoljenje za izredni odstrel.

Divji prašiči na travnikih puščajo razdejanje
12. 09. 2016 17.53Na Škofjeloškem divji prašiči že od pomladi povzročajo nevšečnosti lokalnim kmetom. Razriti travniki na tem območju niso nič novega, ampak toliko škode kot letos divji prašiči še niso povzročili. Lovci, ki so odgovorni za povzročeno škodo, pravijo, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da jo sanirajo.

Na Goriškem imajo invazijo divjih prašičev
29. 07. 2016 19.25Na Goriškem divji prašiči postajajo nočna mora kmetov in lovcev. Spomladi razrijejo njive in jedo posevke, s plenilskimi pohodi kasneje nadaljujejo v sadovnjakih, na poljih in v vinogradih. Sprehajajo se po dvoriščih, opazili so jih celo sredi mesta.