divji lovci

Odprava 'Tartufi in trije mušketirji'
13. 03. 2025 07.00Prijetna sapa mi je mršila lase, medtem ko sem stopala proti bližnjemu obronku kraškega gozda. Bila sem na prav posebni misiji. Da najdem zaklade, o katerih imamo ljudje velikokrat zmotna prepričanja, zaradi katerih se bijejo celo lokalne vojne in umirajo nedolžni ter zaradi katerih se menda ženske raznežijo, moški pa poživijo. Tartufi, prihajam!

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko
22. 11. 2024 13.07Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

Na Gorenjskem vse več divjih prašičev in šakalov
28. 02. 2024 10.30Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.

V Berlinu iskali levinjo, a najverjetneje se po mestu potika divji prašič
21. 07. 2023 14.43Nemške oblasti so sporočile, da v jugozahodnem predmestju Berlina in njegovi okolici niso odkrili nobenih sledi, ki bi kazale na to, da se na območju prosto giba levinja. Na videoposnetku, ki so ga sprva označili za pristnega, naj bi bil po vsej verjetnosti le divji prašič. V iskalni akciji so si pomagali tudi s helikopterji, brezpilotnimi letali, infrardečimi kamerami, sodelovali pa so tudi lovci in veterinar.

V preži za medvedom
01. 04. 2023 07.00Ker mi je lanske načrte prekrižala poškodba, sem se na opazovanje medveda v naravi odpravila ob prvi priložnosti, še pred začetkom letošnje uradne sezone. Odpeljala sem se v Stari trg pri Ložu, kjer opazovanje medveda ljudem z vseh koncev in krajev že več kot desetletje ponuja domačin Miha Mlakar. To ni obisk živalskega vrta, niti ne gre za farmo, pač pa se podaš na spoznavanje medveda v njegovem naravnem okolju in z največjo mero spoštovanja do njegovega habitata. Zagotovila, da boš medveda po urah čakanja sploh videl, ni, saj je to njegova odločitev, če se bo prikazal ali ne. S fotografom sva po urah čakanja skoraj obupala, potem pa se je na naši levi nenadoma prikazala medvedka z mladičem.

Za risinjo Nežo ostali zlomljena ovratnica in sledovi krvi
12. 09. 2022 19.41Kriminalisti se zadnje mesece ukvarjajo s prav posebnim zločinom. Ugotoviti hočejo, kako je končala risinja Neža. Znanstveniki, ki so ji sledili, so v dolenjskih gozdovih našli le sledilno ovratnico, zato se bojijo, da tudi na rise, ki se v Sloveniji borijo za obstanek, prežijo divji lovci.

Da ne bi počilo, ko se pred vami nenadoma zasvetijo oči
05. 02. 2022 07.04Na slovenskih cestah je postavljenih skoraj 2000 prometnih znakov, ki opozarjajo na odseke, kjer obstaja še posebej velika nevarnost, da bo pred vaše vozilo skočila divjad. Kljub temu se vsak dan v povprečju povozi kar 15 prostoživečih živali, opozarjajo lovci. Omejitev hitrosti 90 km/h še ne pomeni, da je treba toliko tudi dejansko voziti, pravi inštruktor varne vožnje. Policisti največ primerov povoženja naštejejo na območju PU Ljubljana in Nove Gorice. Zavarovalničarka pove, da škoda po takem trku hitro znese več sto, tisoč evrov.

Lovska zveza opozarja na preveliko število medvedov
25. 01. 2022 14.56V Sloveniji je več kot 1000 medvedov, kar je veliko preveč, pravijo na lovski zvezi. Poudarili so, da je prostor omejen in da ima v tem primeru polno odgovornost okoljsko ministrstvo, ki pa glede populacije medvedov nima vizije. V zvezi z zadnjim napadom medveda pravijo, da lokalni lovci odstrela ne bodo predlagali.

Katere zgodbe so zaznamovale letošnje leto?
31. 12. 2021 08.01Če smo mislili, da bo samo leto 2020 tisto, ki nas bo zaznamovalo in pustilo brez besed, moramo priznati, da je tudi 2021 presenetilo. Bilo je kar nekaj zgodb, ki so nas pustile brez besed, druge so v nas vzbudile upanje, spet tretje so nas povezale kot narod. Katere so tiste zgodbe, ki so zaznamovale leto 2021?

Shakiro s sinom v barcelonskem parku napadli divji svinji
30. 09. 2021 15.46Kolumbijsko zvezdnico, ki z družino prebiva v Barceloni, so v enem od tamkajšnjih parkov presenetile divje svinje. Shakira je ostala celo brez torbe, ki jo je kasneje v slabem stanju uspelo pridobiti nazaj. Posnetku, na katerem so vidne poškodbe na nahrbtniku, je pevka dodala še ozadje zgodbe, to pa je pripovedovala s tresočim glasom.

Poginuli divji prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge
28. 09. 2021 10.35Preiskave vzorcev poginulega divjega prašiča, ki so ga lovci našli na območju občine Ribnica na Pohorju, so pokazale, da prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge. Ob tem pristojni poudarjajo, da je zaradi zgodnjega odkrivanja te bolezni treba prijaviti najdbo vsakega poginulega divjega prašiča.

Sum na prisotnost afriške prašičje kuge pri divjem prašiču s Pohorja
27. 09. 2021 11.32Lovci so na območju občine Ribnica na Pohorju našli poginulega divjega prašiča. Zaradi suma na prisotnost afriške prašičje kuge je bila o tem obveščena Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Afriška prašičja kuga, ki je v Sloveniji doslej še niso potrdili, je nalezljiva bolezen, a ne predstavlja nevarnosti za ljudi.

Prašičja kuga na pragu Slovenije
20. 04. 2021 11.54Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo, pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav. Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem. Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida
19. 04. 2021 08.35Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.

Italijanski veleposlanik ubit v napadu na konvoj ZN v Kongu
22. 02. 2021 13.29Italijansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je bil v Demokratični republiki Kongo v oboroženem napadu na vzhodu države umorjen italijanski veleposlanik, ki je deloval v tej afriški državi. Okoliščine napada še niso znane, italijanski zunanji minister Luigi Di Maio pa je že dejal, da bodo storili vse, da ugotovijo, kdo stoji za tem brutalnim napadom.

Zaradi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge odobrili večji odstrel
27. 01. 2021 20.11V Sloveniji je razglašena visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge, ki prizadene tako divje kot domače prašiče. Na Ministrstvu za kmetijstvo so sprejeli sklep, ki med drugimi ukrepi narekuje tudi povečan odstrel divjih prašičev. Za lovce se bo namenilo 400 tisoč evrov za nabavo orožja in opreme, ob odstrelu pa bodo dobili še denarno stimulacijo v vrednosti od 50 do 100 evrov. Čeprav bolezni pri nas do zdaj še nismo zaznali, se po besedah ministra za kmetijstvo "Sloveniji približuje iz praktično vseh smeri," zato je bilo ukrepanje nujno.

V jami na Sulavesiju našli najstarejšo jamsko poslikavo na svetu
14. 01. 2021 20.15V jami na indonezijskem otoku Sulavesi so arheologi odkrili najstarejšo jamsko poslikavo živali na svetu. Gre za upodobitev divjega prašiča, ki je nastala pred 45.500 leti, in predstavlja najstarejši dokaz o človeški poselitvi tega območja.

Skupina slonov na Kitajskem zatavala iz naravnega rezervata
31. 10. 2020 15.36Videoposnetek iz Kitajske kaže zanimive prizore skupine slonov, ki je iz naravnega rezervata zatavala v bližino ljudi. Oblasti so poskrbele za varnost slonov in ljudi.

Rešena skrivnost množičnega pogina slonov v Bocvani
21. 09. 2020 16.07Za doslej nepojasnjen pogin več sto slonov maja in junija letos v Bocvani so bili krivi strupi, ki so jih v tamkajšnjo vodo izločale mikroskopske alge, imenovane modrozelene cepljivke ali cianobakterije, na spletu poroča britanski BBC. V Bocvani sicer živi kar tretjina afriške populacije slonov, njihov pogin pa je sprožil veliko zaskrbljenost.

Rovinj se z invazijo divjih svinj bori že več let, a tako blizu ljudem še niso prišle
08. 09. 2020 19.01Ulice Rovinja v zadnjih dneh bolj kot turisti polnijo divji prašiči. V nočnih urah prihajajo v središče turističnega mesta, zadržujejo pa se tudi na cestah. Poleg tega, da so predvsem samice z mladiči lahko napadalne, skrbi povzročajo tudi kmetom, ki namesto letine preštevajo škodo, saj jim divji prašiči uničijo skorajda vse. Hrvaški turistični biser se z invazijo divjih svinj sicer bori že več kot pet let, a tako blizu ljudem še niso prišle. Zato se lovci zavzemajo za odstrel tudi na območjih, kjer je divjad zaščitena.

Divji svinji, ki je ukradla prenosnik, grozi odstrel
14. 08. 2020 16.42Drzna divja svinja, ki je prejšnji teden na priljubljenem berlinskem kopališču nudistu ukradla torbo z njegovim prenosnim računalnikom vred, je na seznamu za odstrel. Na območju so se namreč divje svinje močno namnožile, kar povzroča skrbi za morebitne incidente in prenose bolezni. Omenjena svinja bo med prvimi za odstrel, zato da se izognejo morebitnim novim incidentom, saj je več kot očitno, da se ne boji ljudi.

Na Baliju 'v svobodo oceana' spustili več kot 10.000 morskih želvic
08. 08. 2020 16.15Pod budnim očesom strokovnjakov se je v okviru programa za ohranjanje narave na Baliju izvalilo več kot 10.000 mladičev zelenkaste morske želve, ki velja za ogroženo živalsko vrsto. V petek so jih s plaže Gianyar spustili v ocean. Na otoku si sicer prizadevajo, da bi ustvarili tako imenovano zeleno cono, kjer bi želve, ki jih najbolj ogrožajo divji lovci, lahko v miru gnezdile.

Rafikija, redko gorsko gorilo, ubili krivolovci
14. 06. 2020 18.37Eno od najbolj znanih ugandskih gorskih goril po imenu Rafiki so ubili krivolovci. Gre za pomembnega alfa samca, vodjo skupine 17 goril, ki so navajene ljudi. V povezavi z ubojem gorile so aretirali štiri moške, ki jim zdaj grozi dosmrtna zaporna kazen in milijonska globa.

V objektiv ujela trenutek, ko se je medved prebudil iz zimskega spanja
26. 03. 2020 21.25V kanadskem Skalnem gorovju je Nicole Gangnon v objektiv ujela neverjetni trenutek, ko se je medved Boo prebudil iz svojega zimskega spanja. Pravi, da gre za posnetek, ki ga v času izolacije potrebujemo prav vsi.

Divji lovci ubili izjemno redki beli žirafi
10. 03. 2020 20.48Divji lovci so na severovzhodu Kenije ubili dve izjemno redki beli žirafi, pravijo okoljevarstveniki. Par samice in njenega mladiča so prvič fotografirali leta 2017, na svetu pa naj bi živela zgolj še ena tovrstna bela žirafa.

Poginila najstarejša nosoroginja na svetu Fausta
29. 12. 2019 11.15Nosoroginja Fausta, ki je veljala za najstarejšo predstavnico svoje vrste na svetu, je poginila v Tanzaniji. Dosegla je zavidljivo starost – 57 let. Njeni oskrbniki so prepričani, da je k njenemu dolgemu življenju pripomoglo dejstvo, da nikoli ni imela mladičev.

Umrla še zadnja malezijska sumatranska nosoroginja Iman
24. 11. 2019 09.48Sumatranski nosorogi v Maleziji so izumrli – to je zadnja žalostna novica o živalskih vrstah, ki so jo sporočili zoologi. Zadnja nosoroginja z imenom Iman je ’poginila prej, kot so pričakovali’, čeprav je imela raka na maternici. Tako zdaj nekaj sumatranskih nosorogov živi le še na Sumatri.

Strokovnjak miri: nevarnost napada volka na človeka je izredno majhna
15. 08. 2019 10.19Medtem ko se je ponekod v državi med prebivalci v luči vse pogostejših napadov volka na rejne živali okrepil strah pred napadom te zveri na človeka, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani Miha Krofel pravi, da je nevarnost napada volka na človeka izredno majhna.

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'
25. 06. 2019 08.10Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

Bocvana bo po petih letih znova dovolila lov na slone
26. 05. 2019 09.01Bocvana, ki je ena zadnjih zavetišč afriškega slona, po petih letih ukinja prepoved lova na tega največjega kopenskega sesalca. Leta 2014 je v namen ohranjanja populacije slonov prepovedala lov nanje. Ministrstvo za okolje, divje živali in turizem pri tem trdi, da je bila prepoved vedno le začasna.