direktorica inšpekcije

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja

21. 01. 2025 06.02

Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?

16. 01. 2025 06.00

Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Jajca kupovali javni zavodi: 'Bila sem šokirana, ko sem gledala posnetke'

10. 01. 2025 20.14

Od rejca kokoši je v lanskem letu različna živila kupovalo okoli 300 javnih zavodov. Med drugim tudi šole, vrtci in domovi za starejše, torej najbolj občutljiv del prebivalstva. Kako je to mogoče? Večina trgovcev je namreč že pred leti iz prodaje umaknila jajca baterijske reje. Po podatkih uprave za varno hrano je sicer pri nas še 35 kmetij s takšno rejo oz. približno 14 odstotkov. V šolah in drugih javnih ustanovah so zaradi posnetkov ogorčeni.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju

21. 08. 2024 14.59

Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Končan nadzor socialne inšpekcije ob smrti sedemmesečnega dojenčka

03. 04. 2024 16.13

Sredi februarja so z reševalnim vozilom v urgentni center Murska Sobota prepeljali sedemmesečnega dojenčka, ki je klub oživljanju umrl. Po več kot mesecu dni je socialna inšpekcija končala nadzor nad delom pomurskega centra za socialno delo. Ugotovili so, da CSD Pomurje pri družini ni prepoznal nobenih elementov nasilja ali zanemarjanja otrok, zaradi katerih bi moral CSD s pomočjo sodišča ukrepati. Je pa CSD družino obravnaval zaradi nerednega šolanja otrok.

Smrt sedemmesečne dojenčice: patronažna služba o rojstvu ni bila obveščena

29. 03. 2024 20.14

Pomurski policisti preiskujejo smrt sedemmesečne dojenčice, ki je umrla nenadoma, kljub oživljanju ji niso mogli pomagati. Zdravniki so sicer pri otroku opazili kahektični, to je oslabel in izčrpan videz, a vzrok smrti še ni znan. Patronažna služba ni bila obveščena ne o nosečnosti ne o rojstvu otroka. Družino je pred tragičnim dogodkom sicer redno spremljal Center za socialno delo, kjer poudarjajo, da ni bilo opaziti, da bi bilo z najmlajšim otrokom kar koli narobe. Nadzor nad delom Centra, ki sicer še ni končan, zdaj izvaja socialna inšpekcija.

Policija ugotavlja, zakaj je kabina z dvema osebama obvisela v zraku

10. 01. 2024 10.05

Novogoriški policisti so bili o nezgodi na krožni kabinski žičnici Kanin obveščeni v torek malo po 14. uri. Kot so pojasnili, se je z vodil snela jeklenica, gondolska kabina z dvema zaposlenima, ki sta na smučišču opravljala vzdrževalna dela, pa je obvisela v zraku. Gasilci, gorski reševalci in policist gorske policijske enote so ju rešili, v nesreči pa ni bil nihče poškodovan. Vzrok še ni znan, Policija bo s preiskavo zdaj ugotavljala, ali je šlo za uradno pregonljivo kaznivo dejanje.

Nezgoda na Kaninu: snela se je jeklenica, kabina obvisela v zraku

09. 01. 2024 19.11

Popoldne je na Kaninu v zraku obvisela gondola z delavcema, po tem, ko se je snela nosilna jeklenica. Delavca so iz kabine rešili nepoškodovana, več podrobnosti o dogodku naj bi bilo znanih po končani preiskavi. Smučišče na Kaninu sicer zaradi prepovedi obratovanja krožno-kabinske žičnice to zimo ne obratuje.

O nadaljnjem delovanju Kanina na izredni seji občinskega sveta

01. 12. 2023 10.43

Po razrešitvi nadzornega sveta družbe Sončni Kanin v začetku novembra so bovški občinski svetniki na četrtkovi seji sklenili, da bodo o nadaljnjih aktivnostih družbe razpravljali na izredni seji 14. decembra. Do 8. decembra pa mora direktorica Sončnega Kanina Manuela Božič Badalič pripraviti natančno poslovno in tehnično dokumentacijo.

Inšpektorica stoji za odločitvijo: Živali šepajo, so zgrbljene, imajo mastitise

20. 11. 2023 11.24

"Ogroženo je bilo življenje živali," za svojo odločitvijo za odvzem 24 glav goveda kmetu pri Krškem, ki je v zadnjih dneh razburkal javnost, stoji inšpektorica Danuša Štiglic, saj da so bile v ogradi skupaj nezdružljive živali, prostor je bil v celoti poplavljen z meteorno vodo, blatom in fekalijami. Živali niso imele nobenega suhega mesta za počitek, bile so brez vode in hrane," našteva. Kmetijsko ministrstvo bo storilo vse v svoji pristojnosti, da se ugotovi ustreznost postopka odvzema, obljublja Šarec, ki začasno opravlja naloge kmetijskega ministra.

Kritike ravnanja uprave: varna hrana, ne pa skrb za prehranjevalne navade

19. 09. 2023 07.00

"Če je EU nekaj prepovedala, tega ni prepovedala na pamet, ampak na osnovi dolgih analiz. Če tega ne sme biti v hrani, pač ne sme biti, tudi ene molekule ne," je glede pesticidov v spornem sadju jasna Vida Čadonič Špelič. Opozarja, da je naloga Uprave za varno hrano (UVHVVR) varstvo potrošnikov, del tega pa je tudi obveščanje javnosti o vseh morebitnih odstopih od normalnosti. Da so čakali tako dolgo, je po njenem prepričanju narobe. "Da bo uprava skrbela, kaj bodo ljudje jedli, kakšne navade imajo, ni njihova skrb. Oni morajo zagotoviti varno hrano potrošnikom," pa odgovarja na pojasnila uprave, da bi lahko takšne informacije vplivale na to, da bi potrošniki vključili manj sadja in zelenjave na dnevni meni.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte

13. 05. 2023 11.20

V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Inšpektorat direktorico pozval k vračilu covidnih dodatkov

24. 01. 2023 17.50

Ali je direktorica metliškega doma starejših občanov res sebi in svoji namestnici nezakonito izplačala covidne dodatke za leti, ko je po Sloveniji pustošil koronavirus? Dodatke za delo v rizičnih razmerah in nevarnost ter posebne obremenitve v času epidemije so prejeli vsi zaposleni v metliškem domu. V Združenju socialnih zavodov sicer pravijo, da si jih zaslužijo vsi, ki so delali v epidemičnih razmerah, od hišnikov do direktorice. S tem se inšpektorat ne strinja in je tako direktorico kot njeno namestnico že trikrat pozval k vračilu izplačanih dodatkov.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?

28. 07. 2022 06.00

Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.

Marinblu še vedno dela, nadaljevale naj bi se tudi kršitve

05. 07. 2022 20.15

Izplačilo plač v kuvertah, 24-urni delovnik in poškodbe na delu: Takšno naj bi bilo po trditvah delavske svetovalnice stanje v podjetju Marinblu. Lastnik Boris Šuštar naj bi se še vedno izživljal nad zaposlenimi, v obratu pa naj bi potekalo intenzivno čiščenje pred obiskom veterinarske inšpekcije. V podjetju navedbe zanikajo in pojasnjujejo, da je proizvodnja zaustavljena. S primerom so se ukvarjali tudi poslanci na odboru za delo in pretresali sistemske rešitve za učinkovitejši nadzor nad spoštovanjem delavske zakonodaje.

Inšpektorji v Kopru znova zaprli praznične stojnice

30. 12. 2021 11.11

Sinoči so gostinske obrate na Titovem trgu v Kopru znova obiskale inšpekcijske službe in jim prepovedale obratovanje. Gre že za drugo zaprtje v zadnjih tednih. Direktorica zavoda Mojca Vojska je dejala, da so nad odločitvami inšpekcije vsak teden bolj začudeni.

Nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene

21. 12. 2021 19.04

Na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so ugotavljali, da nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene zaradi njihovega zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti in spola. Poslanci so zato uskladili predloge ukrepov tudi v smeri izboljšave zakonskih določb, a o njih še niso uspeli glasovati.

Inšpekcija praznične hiške zaprla v Kopru in Mariboru, gostinci ogorčeni

13. 12. 2021 10.25

Z vladnim odlokom, ki je posegel v ponujanje hrane in pijače na stojnicah, so praznični sejmi spremenili svojo podobo. Zaradi obiska inšpekcije so konec tedna ostale zaprte tudi hiške na Titovem trgu v Kopru. Ponudniki so ogorčeni, saj so gostinsko dejavnost izvajali v sedečem režimu med 5. in 22. uro, prav tako ne gre za sejemsko dejavnost, zato ne razumejo, zakaj zaprtje. Hiške pa so po inšpekcijskem nadzoru in izdani ustni prepovedi opravljanja dejavnosti zaprli tudi gostinci v Mariboru. Predstavnik Finančne uprave RS (Furs) Marjan Maček in v. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin sta na vladni novinarski konferenci sicer zatrdila, da se pogoj PCT vse bolj uveljavlja, zmanjšuje se tudi delež nadzorov, pri katerih so bile ugotovljene nepravilnosti.

Ravnatelj OŠ Prebold zaradi svojih stališč glede covida-19 na zagovoru

25. 08. 2021 19.22

Ravnatelj Osnovne šole Prebold, ki dvomi o učinkovitosti pogoja PCT in obstoju novega koronavirusa, je svoja stališča zagovarjal pred svetom zavoda šole. Na večurni seji je svet obravnaval gradivo šolskega inšpektorata in razpravljal o delu ravnatelja. Inšpekcija je predlagala njegovo razrešitev, a o tem člani sveta na sredini seji niso glasovali. Pred šolo se je sicer že pred sejo zbrala večja skupina njegovih podpornikov.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Nekdanja glavna inšpektorica: Rekel je, da med nama 'ni kemije', zato ne želi delati z mano

15. 04. 2021 10.47

"Postavljena sem bila pred izbiro, ali s postopki na sodiščih uveljaviti svoje pravice in dokazati nezakonitost postopkov in pri tem uradne veterinarje in inšpektorje izpostaviti dilemi, kdo je njihov nadrejeni, komu poročati, koga obveščati ... ali pa se umakniti," v pismu sodelavcem svojo plat zgodbe pojasnjuje Andreja Bizjak. Generalni direktor UVHVVR jo je namreč z mesta direktorice Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin premestil na delovno mesto sekretarja.

Maribor in Kočevje: Ker uspešno cepijo, se morajo zagovarjati

24. 03. 2021 20.42

V Mariboru in Kočevju, kjer uspešno cepijo, morajo pojasnjevati, katere skupine ljudi so cepili s cepivom AstraZenece. V Kočevju so šele potem dobili zagotovilo, da bodo še ta teden dobili nove odmerke cepiva. V Mariboru pa so cepljenje za dva dni ustavili. Koordinator za logistiko cepljenja Jelko Kacin je namreč do cepilnih centrov spet oster, da prehitevanje ni mogoče – niti po levi niti po desni.

Bruselj: Na potezi je AstraZeneca. Cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let?

28. 01. 2021 07.35

V Evropski komisiji so po sredinem sestanku, ki še ni prinesel preboja v sporu EU in AstraZenece glede dobave cepiv, danes poudarili, da je na potezi podjetje, ki mora povedati, kako bo izpolnilo pogodbo. V Bruslju tudi še vedno čakajo na odgovor družbe, ali pristaja na objavo pogodbe. Na prošnjo Evropske komisije so v tovarni AstraZenece izvedli tudi inšpekcijski nadzor. Datuma za naslednji sestanek EU in AstraZenece še ni. Poleg tega je danes Nemška komisija za cepiva omenjeno cepivo priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let, a AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let.

Številne kršitve: cepili tudi sorodnike in prijatelje

21. 01. 2021 16.41

Zdravstveni inšpektorat je ta teden obiskal 15 cepilnih mest, na treh so ugotovili, da so cepili tudi družinske člane zaposlenih oziroma druge posameznike. Pri 297 cepljenjih mimo vrste v preteklih tednih pa je šlo večinoma za uporabo šestega odmerka cepiva. Zato nekateri zdravstveni zavodi zavračajo očitke o cepljenju mimo sprejete strategije. Inšpektorji so bili prejšnji vikend prisotni tudi na 15 izletniških točkah, vendar pa večjih kršitev niso ugotovili.