direktiva

Zamude letal: bo 85 odstotkov potnikov prikrajšanih za odškodnino?
01. 04. 2025 10.56Evropska komisija naj bi načrtovala posodobitev predpisov iz leta 2004, ki evropskim potrošnikom omogočajo odškodnino v primeru zamud v letalskem prometu. Evropska organizacija za zaščito potrošnikov opozarja, da v Bruslju načrtujejo spremembo pogojev za pridobitev odškodnine, na podlagi katerih bi bilo do nje upravičenih manj potnikov.

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji
24. 03. 2025 06.04Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Trump podpisal izvršni ukaz o plastičnih slamicah: 'Papirnate so nagnusne'
11. 02. 2025 13.59Bodo Američani še naprej uporabljali plastične slamice? Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz, ki končuje prizadevanja ameriške vlade za zamenjavo plastičnih slamic s papirnatimi. Trump je že večkrat dejal, da papirnate slamice "ne delujejo" in da se "nagnusno" raztopijo v ustih potrošnikov.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti
10. 02. 2025 00.15Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Nekdanji generalni sekretar Nata novi norveški finančni minister
04. 02. 2025 14.23Nekdanjega generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga so na Norveškem imenovali za finančnega ministra, potem ko je premier Jonas Gahr Store po izstopu Stranka centra iz vladne koalicije prejšnji teden moral rekonstruirati vlado. Njegovo imenovanje bi lahko okrepilo položaj laburistov pred septembrskimi parlamentarnimi volitvami.

Agencija vztraja pri novi omrežnini, dogajanje proučujejo tudi v Bruslju
09. 01. 2025 13.31Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. V Bruslju proučujejo dogajanje glede omrežnine v Sloveniji.

Rok za ukrepanje se je iztekel: 'Vladni poziv je strokovno utemeljen'
08. 01. 2025 17.43Danes se je iztekel rok, do katerega je vlada vodstvu Agencije za energijo dala čas, da uvede prejšnji način obračunavanja omrežnine. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje, so agencijo pozvali k spremembi metodologije, saj ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda. "Vladna odločitev temelji na strokovnih in ne političnih argumentih, ki pa so bili agenciji večkrat predstavljeni, a žal preslišani in neupoštevani," so zapisali.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
10. 12. 2024 16.57Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

V primeru hujšega prekrška bi odvzem izpita veljal v celotni EU
05. 12. 2024 15.37Ministri in državni sekretarji članic EU, pristojni za področje prometa, so na zasedanju sprejeli izhodišča za pogajanja z Evropskim parlamentom o zakonodajnem svežnju za krepitev pravic potnikov v uniji in o direktivi, po kateri bi odvzem vozniškega dovoljenja v eni od članic zaradi hudega prometnega prekrška veljal tudi drugod po EU.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto
22. 11. 2024 18.10DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

'Izpuščeni obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore'
10. 10. 2024 15.25Vlada je izdala odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora ter določitvi začasnih ukrepov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Odlok predvideva tudi možnost začasne prekinitve prestajanja zaporne kazni. Kot je poudarila ministrica, gre za začasne ukrepe, ki se lahko, če se situacija ne bo izboljšala, podaljšajo. Bistveno je, da se kazen zapora obsojencu lahko prekine, če zato ne obstajajo varnostni zadržki. Tu se upoštevajo okoliščine, kot so osebnost obsojenca, njegova varnostna ocena, nevarnost izmikanja nadaljnjemu prestajanju kazni, način nastopa kazni, vrsta in način storitve kaznivega dejanja. Čas prekinitve se obsojencu ne šteje v čas prestajanja kazni, obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore, je pojasnila.

Vlada nad neutemeljene tožbe za osebe, ki se javno udejstvujejo
10. 10. 2024 16.36Vlada je na seji potrdila izhodišča glede predloga zakona o zaščitnih ukrepih za osebe, ki se javno udejstvujejo, pred očitno neutemeljenimi tožbenimi zahtevki ali zlorabljenimi sodnimi postopki, je na novinarski konferenci po seji dejala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Gre za t. i. strateške oziroma SLAPP tožbe.

Nova realnost odpiranja plastenk v državah Evropske unije
19. 08. 2024 19.513. julija je v veljavo vstopila evropska direktiva, ki stare zamaške prepoveduje in uvaja takšne, ki tudi po uporabi ostanejo del plastenke. To je odločitev Bruslja. In med uporabniki družbenih omrežij je poskrbela za val posmehovanja in neodobravanja, a v ozadju ukrepa je resna znanstvena raziskava, ki predvideva, da bi s tem ukrepom onesnaženje v evropskih morjih zmanjšali za desetino. Kaj pa ukrep pomeni za dobrodelne akcije zbiranja zamaškov, kakršne poznamo tudi v Sloveniji?

Nemčija v solzah kaže proti 'pazniku' Taylorju, čigar piščal je v 106. minuti ostala nema
06. 07. 2024 08.22V prvem četrtfinalu letošnjega evropskega nogometnega prvenstva sta se v Stuttgartu udarili velesili, gostiteljica Nemčija in za mnoge favoritinja za osvojitev letošnjega Eura, Španija. Dvoboj se je po rednem delu končal z 1:1. V 119. minuti boja za polfinalno vstopnico je z glavo tekmo odločil španski rezervist Mikel Merino in postavil končni izid 2:1. Nemcem bo najbolj v spominu ostala nedosojena enajstmetrovka v 106. minuti, ko je španski bočni branilec Marc Cucurella v kazenskem prostoru igral z roko, a je piščal sodnika Taylorja ostala nema.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'
28. 05. 2024 18.35Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena
07. 05. 2024 16.57Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?
01. 05. 2024 19.32Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Od posilstev do dobičkov naftnih družb
01. 05. 2024 10.36Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Boj proti ponaredkom medu: na etiketi po novem imena vseh držav pridelovalk
29. 04. 2024 11.29Svet EU je dokončno potrdil nova pravila za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu. Pobudnica revizije direktive o medu v delu, ki se nanaša na označevanje porekla mešanic medu, je bila Slovenija. Pravila urejajo tudi označevanje nekaterih drugih živil in sokov.

Evropski parlament podprl zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami
24. 04. 2024 15.45Evropski parlament je podprl prva pravila EU na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila tudi boljši dostop do pravnega varstva. Ker med državami članicami ni bilo dogovora, nova pravila ne vključujejo opredelitve posilstva.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'
03. 04. 2024 13.22Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.

Okoljskim kriminalcem v EU odslej do 10 let kazni
26. 03. 2024 13.08Svet EU je uradno sprejel novo direktivo za boj proti okoljskemu kriminalu, katere namen je izboljšati preiskovanje in pregon okoljskih kaznivih dejanj. Direktiva med drugim določa nova kazniva dejanja na področju okolja, predvideva pa tudi višje kazni za kršitelje.

Nove stavbe od leta 2030 brezemisijske, do leta 2040 brez kotlov na fosilna goriva?
12. 03. 2024 15.30Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu podprli revizijo direktive o energetski učinkovitosti stavb, katere namen je zmanjšati porabo energije in izpustov toplogrednih plinov v stavbnem sektorju. Cilja direktive sta tudi obnova energetsko najmanj učinkovitih stavb in boljša izmenjava informacij o energetski učinkovitosti.

Slovenija po višini minimalne plače na osmem mestu v EU
06. 02. 2024 10.30V EU ima minimalno plačo 22 od 27 držav. Najvišjo, več kot 2000 evrov bruto, prejemajo delavci v Luksemburgu, na Irskem, Nizozemskem in v Nemčiji, najnižjo, manj kot 500 evrov bruto, pa v Bolgariji. V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

Slovenski čebelarji prepričali Bruselj
05. 02. 2024 20.04Po novih evropskih pravilih bodo morale biti na etiketah mešanic medu navedene vse države, v katerih je bil med pridelan. Ideja je zrasla ravno na slovenskih tleh, pri slovenskih čebelarjih, ki so, kot kaže, uspeli prepričati celo evropski vrh. Trenutna direktiva namreč ne zagotavlja jasnih informacij o poreklu medu. Tudi na slovenskih trgovskih policah lahko najdemo ponaredke medu iz drugih držav, opozarjajo čebelarji, zato bodo z novimi pravili zaščiteni predvsem potrošniki.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.