diplomatsko-konzularna predstavništva

Na 'prestolu' ostaja Grčija, zanimanje pa raste tudi za bolj unikatne kraje

28. 04. 2024 16.18

Temperature so bile že v začetku aprila marsikod po Sloveniji poletne. In čeprav je kasneje sledila ohladitev, je marsikdo že takrat z mislimi odpotoval v bolj ali manj oddaljene kraje. Zdaj pa so pred vrati že prvomajske počitnice, ko bodo številni te "sanje" tudi uresničili. Kam se odpravljajo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja in kakšni so letošnji prvomajski potovalni trendi? No, med njimi zagotovo ne najdemo več "last minute" potovanj, vse bolj priljubljeni pa so tudi poleti kar z ljubljanskega letališča. Kako pa na povpraševanje vpliva inflacija?

Prvomajska potovanja: kakšna so priporočila glede držav Bližnjega vzhoda?

23. 04. 2024 16.21

Izrael in Iran, poleg njiju pa tudi Sirija, Libanon, Irak in Jemen. To so države, za katere ministrstvo za zunanje in evropske zadeve med prvomajskimi prazniki odsvetuje potovanje. Zanje namreč velja najvišja oz. druga najvišja stopnja varnostnega tveganja. "Še vedno menimo, da je trenutno generalno varno potovati v države, kot so Turčija, Egipt in Jordanija," je dejal vodja konzularnih služb Viktor Mlakar, ki medtem opozarja tudi na določena območja v Evropi, za katera je povečana stopnja teroristične ogroženosti.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Zunanja ministrica Tanja Fajon uspešno prestala interpelacijo

10. 11. 2022 06.19

Zunanja ministrica Tanja Fajon je uspešno prestala več kot deseturno interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za njen odhod je glasovalo 22 poslancev, 52 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Fajon ostaja na ministrskem položaju.

Pahor pojasnil dogajanje ob odpoklicu veleposlanika Kajzerja

10. 11. 2022 16.38

Predsednik republike Borut Pahor je razpravo v državnem zboru o interpelaciji zunanje ministrice Tanje Fajon pospremil z nekaj tviti, v katerih je izpostavil, da je vlada "v izogib nesporazumom" o odpoklicu veleposlanika Toneta Kajzerja ponovno glasovala na seji 28. septembra, sam pa je odpoklic podpisal dan kasneje. Vlada je glede odpoklica pojasnila, da je šlo za identična sklepa.

V SDS z interpelacijo proti Bobnarjevi, ta se je 'niti slučajno ne boji'

20. 09. 2022 12.54

Poslanska skupina SDS je vložila prvo interpelacijo v aktualnem mandatu. Spisali so jo zoper notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Podrobnosti je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Grims. Med očitke Bobnarjevi je nanizal zlorabo funkcije, zavajanje javnosti glede migracij in opustitev dolžnostnih ravnanj. Ministrica je vse očitke zavrnila in jih označila za politične manipulacije. Z MNZ so odgovorili, da se ministrica interpelacije, ki ji očita "solidarnost, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, niti slučajno ne boji".

Rupel poziva Pahorja, naj ne odpokliče veleposlanika v ZDA

18. 09. 2022 18.58

Nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v javnem pismu pozval predsednika republike Boruta Pahorja, naj zavrne predlog vlade o odpoklicu slovenskega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja. Kot trdi Rupel, veleposlanik ni storil ničesar narobe, prej nasprotno.

Vlada sprejela predlog o odpoklicu veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja

16. 09. 2022 16.49

Vlada je v četrtek sprejela predlog o odpoklicu veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja zaradi kršitve Zakona o zunanjih zadevah, so potrdili na MZZ. Da bi ukaz o odpoklicu veleposlanika Kajzerja, ki je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janezu Janši, začel veljati, ga mora podpisati predsednik republike Borut Pahor.

Veleposlaniku Slovenije v ZDA naj bi zaradi zlorabe zaupne depeše grozil odpoklic

13. 09. 2022 10.38

Tone Kajzer, veleposlanik Slovenije v Washingtonu, naj bi zlorabil zaupnost depešnega sistema ministrstva za zunanje zadeve, ko je s svojega službenega računalnika Janezu Janši posredoval fotografijo zaupne depeše. Cilj naj bi bila politična diskreditacija Nataše Pirc Musar, glavne tekmice kandidata SDS Anžeta Logarja na jesenskih predsedniških volitvah. Kajzerju, ki je moral na zagovor na MZZ, zdaj grozi odpoklic.

Po glasovih iz predstavništev v tujini volilna udeležba presegla 70 odstotkov

29. 04. 2022 13.45

Na 21 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tujini so slovenski volivci oddali 4680 glasov, od tega jih je bilo 68 neveljavnih. Po zadnjih podatkih DVK po preštetih 99,98 odstotka glasovnic volilna udeležba znaša 70,33 odstotka. Izide glasovanja na preostalih devetih veleposlaništvih, kjer so prejeli manj kot 50 glasov volivk in volivcev, bo zaradi zagotavljanja tajnosti glasovanja oziroma anonimnosti volivcev ugotavljala Državna volilna komisija.

Cerar zelo zaskrbljen nad eskalacijo konflikta med ZDA in Iranom

06. 01. 2020 12.36

Predsednik republike Borut Pahor je pozval k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu in k mirnemu reševanju sporov. Na dogajanje se je odzvalo tudi MZZ, kjer poudarjajo, da ''nasilje in napadi na civiliste, diplomatsko-konzularna predstavništva in kulturne spomenike pomenijo grobo kršitev civilizacijskih norm in določb mednarodnega prava, zato takšnim dejanjem nasprotujemo''.

Slovenija dobila nekdanje veleposlaništvo SFRJ v Gvajani

04. 07. 2019 11.52

Sloveniji je v okviru nasledstva po nekdanji skupni državi pripadlo poslopje nekdanjega veleposlaništva v Georgetownu v južnoameriški Gvajani. V skladu z dogovorom, sprejetem na sestanku v Beogradu, bo Sloveniji poleg te nepremičnine pripadlo tudi nekaj umetniških del iz nekdanjih diplomatsko-konzularnih predstavništev SFRJ.

Zapleti začinili zadnji teden kampanje

19. 10. 2007 15.34

Začel se je volilni molk. Zaradi glasovnic, ki so bile poslane v tujino, lahko nastanejo po volitvah tudi spori.

SD in LDS vložili dopolnila

20. 10. 2005 11.42

Opozicijski stranki SD in LDS sta vložili vrsto dopolnil na predlog proračuna za leti 2006 in 2007.

Slovenca priprli v Keniji

18. 10. 2005 17.56

Kenijske oblasti so priprle slovenski par, kateremu naj bi sodili zaradi sodelovanja pri preprodaji indijske konoplje.

Deset let Maastrichtske pogodbe

01. 11. 2003 00.00

Pred desetimi leti je v veljavo stopila Maastrichtska pogodba EU. Odprla je pot za integracijske korake, ki presegajo zgolj ekonomski značaj povezovanja, saj je v EU vpeljala tudi skupno zunanjo in varnostno politiko ter področje pravosodja in notranjih zadev.

Poročilo ZDA o trgovini z ljudmi

12. 06. 2003 00.00

Ameriški State Department je objavil doslej že tretje letno poročilo o trgovanju z ljudmi. V poročilu je omenjenih 116 držav, ki so razdeljene v tri skupine. Slovenija se uvršča v drugo, najštevilčnejšo skupino držav, ki ne izpolnjujejo minimalnih pogojev boja proti trgovini z ljudmi, vendar si za to prizadevajo.

Volitve tudi v tujini

10. 11. 2002 00.00

Novega predsednika države bodo na današnjih volitvah lahko volili slovenski izseljenci in zdomci, za katere bodo po podatkih RVK odprta volišča na 35 slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini.

Predsednika bodo volili tudi izseljenci

07. 11. 2002 00.00

Na 35 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Republike Slovenije po svetu bo novega predsednika volilo 4840 slovenskih izseljencev.

Bo Joras sprejel pomoč?

26. 08. 2002 00.00

Slovenska vlada je Jošku Jorasu ponudila denarno pomoč v višini 250 tisoč tolarjev za plačilo denarne kazni umaškega sodnika za prekrške. Zaenkrat še ni znano, če bo Joras pomoč sprejel.

MZZ na WAP-u

14. 02. 2001 00.00

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je danes predstavilo s preoblikovano, uporabnikom prijaznejšo spletno stranjo. Stran služi kot distribucijski kanal za informacije in storitve ministrstva in je namenjena slovenski in tuji javnosti. Na strani so dodane nove rubrike zunanja politika in mednarodne pravne zadeve. Stran je na voljo v slovenskem in angleškem jeziku, nekatera gradiva pa tudi v francoščini. Informacije o slovenskih veleposlaništvih v tujini in konzularne informacije pa so z današnjim dnem dosegljive tudi na WAP strani MZZ in sicer na naslovu http://wap.gov.si/mzz.

Sindikat slovenskih diplomatov o odpoklicu veleposlanikov

01. 09. 2000 00.00

Ob predlogu zunanjega ministra Lojzeta Peterleta za odpoklic veleposlanikov, ki jim je potekel mandat, in ob odgovoru predsednika republike Milana Kučana je sindikat slovenskih diplomatov danes opozoril, da gre v spornem primeru za pogodbene diplomate, razen enega, in da po zakonu pogodbeni diplomati ne morejo opravljati dolžnosti po izteku štiriletnega mandata.

Vlada tudi o geografski označbi Lipicanec

07. 10. 1999 20.51

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela stališča za nadaljnja pogajanja o lipicancih, ki jih bodo njeni predstavniki zastopali na zasedanju pododbora za kmetijstvo v okviru pridružitvenega sporazuma Slovenije k EU 20. oktobra v Ljubljani ter pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), predstavniki Kobilarne Lipica pa na zasedanju Mednarodne zveze lipicancev (LIF). V njih je ponovila svojo ''vsestransko in takojšnjo pripravljenost'' za dvo- in večstranske pogovore, na katerih naj bi dosegli dogovor o vodenju vzrejnih knjig za lipicance ter o kolektivni uporabi geografske označbe Lipicanec. Poudarja pa, da v nobenem primeru ni pripravljena razveljaviti uredbe o geografski označbi Lipicanec - to bi storila le, če bi tako odločila arbitraža v postopku za reševanje sporov pri WTO.