dinarsko

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12
V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato
30. 06. 2024 08.07
Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Komaj verjeten prizor': zabava rise z dvema mladičema na hlodih
25. 04. 2024 17.21
Sredi aprila je eden izmed zaposlenih na družbi Slovenski državni gozdovi na neznanem kraju v objektiv ujel riso z dvema mladičema. "Risi so se ležerno sprehajali po gozdni cesti in se zabavali na hlodih," so zapisali ob posnetku, ki je zanimanje požel tudi pri članih projekta LIFE Lynx. Ugotovili so, da riso s posnetka že poznajo, saj so jo v okviru rednega monitoringa s fotopastmi v preteklih letih že posneli. Posnetek iz slovenskih gozdov je sicer v dobrem tednu na Facebooku prejel več kot 760 tisoč ogledov.

Tik pred volitvami Plenković v novi aferi: brutalno žalil svoje nasprotnike
15. 04. 2024 10.52
Hrvaške parlamentarne volitve, ki so na sporedu ta teden, bodo potekale po kampanji, ki jo je zaznamovala precej burna izmenjava mnenj med najvišjima državnima predstavnikoma. Pomerila se bosta namreč vladajoča konservativna Hrvaška demokratična zveza (HDZ), ki jo vodi sedanji premier Andrej Plenković, in zavezništvo sredinskih in levih vlad, ki ga neformalno vodita populistični predsednik Zoran Milanović in njegova Socialdemokratska stranka (SDP). Vendar se je le par dni pred volitvami Plenković znašel v novi aferi, potem ko je javno žalil člane Domovinskega gibanja in Most, napadal medije in govoril o mlajših generacijah.

Prava redkost v slovenskih gozdovih: v objektiv ujeli risa z rozetastim vzorcem
15. 12. 2023 17.41
"Ris na posnetku ima rozetast vzorec kožuha in bi zato lahko bil potomec preseljenega risa Katalina, ki ima teritorij nedaleč stran od Snežnika," so ob posnetku risa, ki teče po zasneženem gozdu, zapisali na Facebook strani projekta LIFE Lynx, katerega glavni cilj je reševanje dinarsko-jugovzhodne alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov
21. 09. 2023 09.49
Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00
Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10
Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Na Pokljuki ujeli prvega risjega mladiča, ki je najverjetneje potomec doseljenih risov
30. 12. 2022 11.56
Člani projekta Life Lynx, ki je namenjen reševanju populacije risov pri nas, so sporočili, da jih je na božični dan razveselila novica, da jim je na Pokljuki uspelo ujeti mladega risa. "Veselje je bilo nepopisno, ko smo ugotovili, da nam je uspelo ujeti prvega risjega mladiča v slovenskih Alpah," so navdušeni pri Life Lynx. Risa so poimenovali Meri.

ANIMACIJA: Snežilo bo do nižin, ponekod tudi do 25 cm snega
21. 11. 2022 10.41
Torek nam bo prinesel zelo pestro vremensko dogajanje. Na vreme pri nas bo vplival manjši ciklon, ki bo ob dotoku mrzlega zraka nastal nad Genovskim zalivom in se nato čez severni Jadran pomikal proti vzhodu. Zračni tlak bo v njegovem središču padel pod 990 milibarov, kar se ne zgodi zelo pogosto.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20
V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Kamere ujele jelena s sneženo kapo
22. 12. 2021 10.14
V okviru projekta LIFE Lynx, ki se zavzema za ohranjanje populacije risa, so po slovenski in hrvaški naravi nastavljene kamere. In čeprav naj bi v objektive zajele rise, je tokrat svoj pečat pustil jelen.

Na Gorenjskem največja ogroženost zaradi nesreč v Škofji Loki in na Jesenicah
20. 11. 2021 15.00
Kranjska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje je ta mesec objavila dopolnjeno različico ocene ogroženosti zaradi naravnih in drugih nesreč na območju gorenjske regije. Kot izhaja iz dokumenta, Gorenjsko ogrožajo predvsem plazovi in poplave, obstajajo tudi nekatere druge nevarnosti. Najbolj ogroženi pa sta območji Škofje Loke in Jesenic.

5KA: Zabavnoresna spletna učilnica za pomoč otrokom in staršem
23. 09. 2021 14.55
V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Treba bo vložiti veliko truda, da jih zapolnijo, nadgradijo in utrdijo. Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO-storitev, zabavnoresna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA.

Risinja z mladičema v 'zibelki mraza' presenetila voznika
08. 09. 2021 10.12
Konec avgusta je želela risinja v poznih večernih urah v miru prečkati cesto, ko jo je presenetil avtomobil. Voznik je presenečen opazil še dva mladiča, kar je še večja redkost od pogleda na odrasle rise.

Petra skrbi za kar štiri mladiče in izkazuje, kako dobra mama je
04. 08. 2021 08.51
Risinja, ki je dobila ime po legendi Petru Klepcu, je skotila kar štiri mladiče. Kamere Life Lynx so jo posnele, kako prenaša svoje mladiče v nov brlog. "S posnetkov je očitno, da je Petra zelo dobra mama," so še dejali.

Na Štajerskem odkrivalo strehe in ruvalo drevesa, ponekod padala tudi toča
23. 07. 2021 14.41
Občine Maribor, Kungota, Pesnica, Lovrenc na Pohorju in Dravograd je zajelo močno neurje, ki je ruvalo drevesa in odkrivalo strehe objektov. V občini Lovrenc na Pohorju je padala tudi toča, ki je poškodovala poljščine, avtomobile in strehe objektov. Tam se je vreme umirilo, nevihtni oblaki so zdaj nad Nanosom. Vikend, ki je pred nami, bo večinoma sončen in vroč, verjetnost neviht je majhna.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico
31. 05. 2021 15.26
Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Vsi doseljeni 'gorenjski' risi ostali na območju, kjer so jih izpustili
17. 05. 2021 18.28
Iz Life Lynxa so sporočili dobre novice. Vsi risi, ki so jih na Gorenjsko pripeljali z namenom rešitve populacije, so ostali na območju, kjer so jih izpustili.

Risa Aida in Zois izpuščena na reševalno misijo
26. 04. 2021 14.28
Zoisa in Aido, prvi risji par, ki je pred dobrim tednom skupaj prispel iz Romunije na Jelovico, so lovci izpustili iz prilagoditvene obore. Kosmata Romuna sta se očitno tako dobro počutila v gosteh pri lovcih, da je trajalo kar 15 minut, preden sta odšla reševat slovenske rise pred izumrtjem. V okviru projekta LIFE Lynx so jih v Sloveniji do zdaj skupno izpustili šest. V sredo se bodo tem šestim v naravi Triglavskega narodnega parka pridružili še trije.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida
19. 04. 2021 08.35
Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.

Mladi medved se je kar tri ure navdušeno igral v snegu
06. 01. 2021 07.43
Medtem ko nekateri niso prav nič navdušeni nad snegom, ki je znova pobelil večji del Slovenije, je zimska snežna idila navdušila enega od medvedov v naših gozdovih. V gozdu nastavljena kamera je namreč posnela njegovo igranje v snegu, ki je trajalo celo več kot tri ure.

Spoznajte nova risja mladiča: Ljubezen med Tejo in Gorujem se nadaljuje
26. 11. 2020 11.18
Foto past je ujela spodbudne prizore risinje Teje z novima mladičema, ki kažejo, da smo na dobri poti k rešitvi risov v Dinaridih pred izumrtjem. Zdaj verjetno že vsi poznamo Goruja, ki so ga v naše gozdove izpustili z namenom, da reši populacijo. In Goru je pri prenosu svojih genov v dinarsko populacijo zelo uspešen.

Nad Evropo veliko megleno morje, sončni žarki nad 1600 m
11. 11. 2020 07.00
Večji del vzhodne in srednje Evrope je v tem tednu prekrilo megleno morje, ki je posledica območja visokega zračnega tlaka in odsotnosti močnejših vetrov, zaradi česar se hladen in vlažen zrak, ki je težji od toplejšega, iz višin steka v nižje dele površja. Ker so noči že dolge, novembrsko sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se lahko ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, kar se je zgodilo tudi tokrat.

Arso izdal dovoljenje za odstrel 115 rjavih medvedov
16. 06. 2020 12.41
Arso je izdal dovoljenje za odstrel 115 rjavih medvedov. Dovoljenje velja do konca septembra na več območjih, ki so bila določena glede na večjo gostoto medvedov in konfliktov, ki jih povzročajo. Odstrel je mogoč, ker so ugotovili, da ni druge možnosti in da ne škodi ohranitvi populacije. Odvzem mora sicer še določiti vlada z odlokom.

V naravo izpustili 'tretjega' risa Borisa: ime so mu izbrali šolarji, ki so ga pričakali
28. 05. 2020 12.42
V Loškem Potoku so v naravo izpustili risa Borisa. Risa so iz Romunije v Slovenijo pripeljali 30. aprila in je nato dobre tri tedne preživel v obori v Loškem Potoku, kjer se je prilagajal na svoje novo okolje. Boris je tretji ris od najmanj desetih, ki bodo v naslednjih štirih letih izpuščeni v Sloveniji v okviru projekta za rešitev Dinarsko–JV alpske populacije risa pred izumrtjem, LIFE Lynx. Dva risa od skupno štirih so že izpustili tudi na Hrvaškem.

Kleptoparazitizem: medvedka z mladičema ukradla plen risu Martinu
28. 05. 2020 10.25
Ris Martin, ki so ga leta 2018 na Hrvaškem rešili, ko je bil še mladič, se rad zadržuje tudi na slovenskem ozemlju. Tokrat so ga posneli, kako si je shranil svoj plen, a je žal kmalu ostal brez njega. Njegovo pojedino je tokrat ukradla medvedka z mladičema, ki je risa presenetila med zakopavanjem plena in ga pregnala stran.

Bo tudi izpuščeni Katalin tako uspešno osvajal naše risinje?
31. 03. 2020 14.56
V zasnežene snežniške gozdove je bil izpuščen še en romunski ris. Po Goruju je populacijo divjih mačk okrepil ris Katalin, ki je sicer v Slovenijo prispel 7. marca, a je bil do sedaj zaprt v ogradi. Vsi risi so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami, s pomočjo katerih jih bodo spremljali in ugotavljali, kako se vključujejo v populacijo. Vključitev Goruja je bila zelo uspešna, saj imata z risinjo Tejo mladiča.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja
03. 02. 2020 13.37
Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

Risinja Teja dobila mladiča, oče je najverjetneje doseljeni ris Goru
18. 12. 2019 15.21
Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo iz Romunije. V Sloveniji so v Loškem Potoku izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa Doruja. Goruja je po enem mesecu pritegnilo območje Male gore – teritorij slovenske risinje Teje – in očitno sta postala več kot prijatelja. Samica je namreč dobila mladiča.