dinamični koridor

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž

06. 12. 2022 13.21

Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Konkretnejši osnutek za omejevanje cen zemeljskega plina

11. 11. 2022 18.09

Bruselj bo prihodnji teden predstavil konkretnejši osnutek mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, je napovedala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson. Komisija je bila namreč deležna številnih pozivov, naj pripravi konkreten predlog, potem ko je sredi oktobra predstavila zgolj načela, na katerih bi temeljil mehanizem.

Cene plina v Evropi na najnižji ravni po juniju

24. 10. 2022 11.23

Cene zemeljskega plina v Evropi so se v trgovanju močno znižale. Ob začetku jutranjega trgovanja je bilo treba za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v novembru odšteti 100 evrov za megavatno uro, kar je najnižja raven po letošnjem juniju. Cene plina v Evropi se sicer od konca avgusta, ko so dosegle rekordnih 342 evrov na megavatno uro, znižujejo. Kljub temu ostajajo na razmeroma visoki ravni.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'

22. 10. 2022 07.38

Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov

21. 10. 2022 06.04

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.