dinalp

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin

17. 05. 2022 15.20

Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Za lov na slovenskega medveda tuji lovci odštejejo najmanj 2500 evrov

25. 06. 2019 12.44

Potrjen interventni zakon za odvzem 200 medvedov iz narave ter napad medvedke nad Želimljami razdvajata javnost. Na spletu so se pojavili namigi, da bi lahko bil posledica dovoljenja za odstrel razcvet lovskega turizma. A ta pri nas že obstaja, takšen odstrel je popolnoma zakonit. Gre sicer za uplenitev živali, ki je tako ali tako predvidena za odvzem, le da to stori nekdo, ki za trofejo plača.

DZ potrdil: iz narave se lahko odvzame 200 medvedov in 11 volkov

20. 06. 2019 18.33

DZ je z 62 glasovi za in devetimi proti potrdil interventni zakon, katerega namen je poseči v prenamnoženo populacijo medveda in volka, zaradi česar se posledično povečujejo škode, med prebivalci na območjih z največjo gostoto medvedov in volkov pa je občutek varnosti omajan. Po zakonu je predviden odvzem 200 medvedov in 11 volkov iz narave.

Kmetom za varovanje drobnice na pomoč 20 pastirskih psov

19. 06. 2019 15.39

Poleg visokih elektromrež so se kot učinkovit pristop k preprečevanju škod zaradi plenjenja drobnice izkazali pastirski psi. V projektu Life dinalp bear, ki poteka pod okriljem Zavoda za gozdove, so zato rejcem drobnice od leta 2017 pa do danes razdelili 20 mladičev pastirskih psov. Eni so sicer še 'pripravniki', že drugi pa naloge opravljajo aktivno, kot odrasli varuhi črede.

'Odstrel rjavega medveda je pomemben za njegovo ohranjanje'

06. 02. 2019 08.45

Z odstrelom medvedov ohranjamo njegovo še sprejemljivo številčnost in posledično njegovo dolgoročno ohranitev, pojasnjujejo v Zavodu za gozdove in dodajajo, da bi prepoved odstrela lahko imela nepopravljive posledice, saj bi naraščanje števila medvedov povzročilo pogostejše zahajanje medvedov v bližino naselij in s tem postopno izgubo strahu pred človekom.

Po slovenskih gozdovih se sprehaja vedno več medvedov

05. 10. 2017 11.42

Medvedja populacija se je od leta 2007 dvignila za kar 33 odstotkov, ocenjujejo v novi raziskavi Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Na podlagi rezultatov, pridobljenih z najsodobnejšimi znanstvenimi metodami, bo upravljanje in poseganje med rjave medvede pri nas veliko lažje.

Slovenski strokovnjaki s posebno cevno pastjo prvič odlovili 'konfliktno' medvedko

27. 07. 2017 09.55

Slovenski strokovnjaki so prvič preizkusili novo metodo odlova rjavega medveda - tako imenovano cevno tehniko. Že po enem tednu postavitve se je vanjo ulovila starejša medvedka, ki se je približevala vasem in povzročala škodo. Medvedko so opremili z GPS ovratnico, s pomočjo katere lahko sledijo njenemu gibanju in ugotavljajo, kaj jo privablja v bližino naselij.

VIDEO: Kako medvedi obračunajo s smetnjakom na ključavnico? Če so notri sladka jabolka, zelo hitro in brez težav

15. 03. 2016 06.00

Imamo moč, da konflikt med ljudmi in medvedi privedemo do najnižje možne točke. A, kako, se mnogi sprašujejo, saj gre za divjo žival. V projektni skupini Life Dinalp Bear imajo odgovore. Njihove akcije že kažejo rezultate.

FOTO: Bodo 'medovarni' smetnjaki rešili konflikt med medvedom in človekom?

04. 03. 2015 07.29

V Zavodu za gozdove Slovenije menijo, da je eden od pomembnih vzrokov za nastanek konfliktov med ljudmi in medvedi ta, da je slednjim hrana človeškega izvora lahko dostopna. Zato so pripravili zanimiv projekt, kako ta spor rešiti. A z njim niso vsi zadovoljni.