dimnikarji

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav

06. 02. 2024 07.48

Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

V 500 nadzorih dimnikarskih storitev 126 odločb o prekrških

08. 04. 2021 11.16

Inšpektorji, ki opravljajo nadzor nad izvrševanjem zakona o dimnikarskih storitvah, so lani opravili nekaj manj kot 500 nadzorov. Za odpravo pri inšpekcijskem nadzoru ugotovljenih nepravilnosti so izdali 172 inšpekcijskih odločb in 126 odločb o prekrških, od tega enajst plačilnih nalogov, 35 odločb o prekršku z izrekom globe in 80 opominov.

Kaj vse se zapira za 11 dni in kaj bo še odprto?

29. 03. 2021 19.55

Zaprle se bodo vse nenujne trgovine, bo pa veliko izjem, kot so lekarne, bencinski servisi, tržnice, pa tudi trgovine s tehničnim blagom. Za 11 dni se bodo ustavile tudi žičniške naprave, v času zapore ne bodo delovale šole vožnje in tehnični pregledi. Avtobusi in vlaki bodo vozili po počitniškem voznem redu. Iz odloka je razbrati, da bo omejen tudi letalski promet, čeprav na letališčih pravijo, da še ne vedo, kaj to pomeni v praksi.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

OZS: Za vgradnjo neustreznih peči odgovorni potrošniki

09. 10. 2019 06.00

Pred nami je nova kurilna sezona, ko se bomo morali v naših domovih nekaj mesecev dodatno ogrevati. Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je tako tudi letos pripravila nabor priporočil, ki jih morajo potrošniki upoštevati. Kot poudarjajo pri OZS, so za neustrezne peči odgovorni predvsem potrošniki, kar pa ni povsem primerno, saj si peči praviloma ne vgradijo sami.

Izogibanje pregledom je lahko smrtno nevarno

23. 01. 2019 19.57

Odkar si dimnikarja lahko izbiramo sami, se je nadzor nad stanjem kurilnih naprav in dimnikov poslabšal. Tako trdijo dimnikarji, gasilci pa dodajajo, da obenem narašča število požarov: letos je po Sloveniji zagorelo 126 objektov, 43 je bilo dimniških požarov. Na mariborskem koncu se je število dimniških požarov podvojilo.

Neprimerna kurjava vas lahko krepko udari po žepu

14. 12. 2018 18.24

Če kurite z vlažnimi drvmi, imate neočiščen dimnik ali pa slabo priključeno kurilno napravo, je čas, da pokličete dimnikarja, saj tvegate dimniški požar. Zaradi mokrega lesa v dimniku nastanejo debele plasti saj, ki zagorijo, hkrati pa vas lahko neprimerna kurjava tudi močno udari po žepu. Kazni namreč znašajo od 1200 do 4100 evrov.

Če nimate dimnikarja, do 100 evrov kazni

17. 10. 2018 07.17

Odkar si lahko vsak sam izbere dimnikarja, je to storilo le približno 10 odstotkov ljudi. Ima pa zdaj vsak, ki kuri in ima dimnik, nove dolžnosti in odgovornosti. Celo kazen, do 100 evrov, bomo plačali, če dimnikarju ne bomo omogočili, da do konca leta izvede dimnikarske storitve.

'Po vasi se širi gost dim in smrad po plastiki, gumah, olju'

03. 10. 2018 07.00

"Imam dva majhna otroka, ki se pogosto ne moreta igrati zunaj – odvisno od vetra, kam nese dim in smrad." S temi besedami se je na nas obrnil krajan naselja Podbukovje pri Krki. Njegov bližnji sosed že več let v domači peči sežiga raznovrstne odpadke, ki povzročajo močan smrad. Obrnil se je na inšpekcije, a učinka še ni bilo. Iz dimnika se še vedno dvakrat na dan vali gost dim.

Vas že zebe? Pazite, da ne boste imeli težav z inšpektorjem ali ognjem

26. 09. 2018 15.59

Nova kurilna sezona je pred vrati - ne le, ker korakamo proti oktobru, ampak tudi zaradi že precej hladnih nočnih temperatur. Vendar pa se je treba, če za ogrevanje uporabljate lastno kurilno napravo, na novo sezono zelo odgovorno pripraviti, opozarjajo dimnikarji.

Izobražujemo za deficitarne poklice ter vajence za potrebe delodajalcev

06. 02. 2018 06.00

Pred 55 leti je na pobudo takratne obrtne zbornice za vajence (šolanje je trajalo tedaj le tri mesece, ostali čas so bili vajenci pri obrtniku) odprla svoja vrata šola, kjer so se izobraževali vajenci oblačilne, frizerske, avtomehanske in drugih strok, kasneje pa tudi fotografske, tapetniške, vozno-ličarske in kot prve v regiji elektro stroke. Zanimivo je bilo, da so se za določene poklice odločali mladi iz istega okolja: frizerke so bile Primorke, šivilje Dolenjke, dimnikarji Prekmurci, avtomehaniki pa iz Ljubljane in bližnje okolice.

S koledarjem do denarja: kakšnega imajo gasilci, kašnega plesalke ob drogu in kakšnega kmetice?

22. 12. 2017 18.46

December je čas, ko množočno financiranje na spletnih platformah zamenjajo bolj analogne oblike. Ena od njih je prodaja koledarjev. Ne le gasilci ali dimnikarji, svoj koledar imajo recimo tudi plesalke ob drogu in slovenske kmetice. Potrebne je nekaj domišljije, tudi malce drznosti in denar kar sam kaplja v blagajne raznih društev in posameznikov.

Opozorilo občanom: nihče vam ne sme vsiljevati dimnikarskih storitev

18. 12. 2017 14.01

Sekcija dimnikarjev opozarja, da mnogi dimnikarji ne upoštevajo proste izbire dimnikarske družbe in ljudem vsiljujejo storitve po telefonu ter hodijo na dom uporabnikov, kljub temu da jih uporabnik do določenega datuma ni izbral. Najpogostejše tarče dimnikarjev so starejše osebe.

Vse, kar morate vedeti o dimnikarjih

21. 10. 2017 07.00

Včasih je veljala vraža, da dimnikarji prinašajo srečo. Da se je treba, ko zagledate dimnikarja, prijeti za gumb in si nekaj zaželeti. Pa dimnikarji res prinašajo srečo? V preteklih letih vam je bil dimnikar dodeljen, zdaj so se stvari spremenile. Če s starim niste zadovoljni, ga lahko zamenjate in izberete tudi kakšnega drugega iz vašega ali iz drugega kraja.

Dimnikarji po novem. Kdo nadzira koga? Se bodo storitve izboljševale ali slabšale? 

20. 10. 2017 07.00

Doslej je bilo dimnikarstvo urejeno znotraj državne javne službe, v osnovi je bil sistem takšen, da je imelo določeno območje leta in leta isto dimnikarsko službo, gospodinjstvo pa večinoma istega dimnikarja; okoli 60 dimnikarskih podjetij si je razdelilo približno 500.000 malih kurilnih naprav po državi, cene so bile fiksne ...

Izobražujemo kadre, kakršne potrebuje trg

09. 02. 2017 06.30

V šolskem letu 2017/18 bomo vpisali prvo generacijo vajencev, ki bodo pri delodajalcu opravljali praktični pouk ter z delom usvajali strokovna znanja.

Za potrebe delodajalcev bomo izobraževali vajence

06. 02. 2017 06.30

V šolskem letu 2017/18 bomo vpisali prvo generacijo vajencev, ki bodo pri delodajalcu opravljali praktični pouk ter z delom usvajali strokovna znanja.

Poglejte si prvi seznam dimnikarskih družb in dimnikarjev. Čas za izbiro je do 30. junija

19. 01. 2017 16.14

Ministrstvo za okolje in prostor je objavilo prvi seznam dimnikarskih družb in dimnikarjev. Seznam se bo sproti dopolnjeval, uporabniki pa lahko najkasneje do 30. junija izberejo dimnikarsko družbo za opravljanje storitev na njihovi kurilni napravi.

Sodišče oprostilo obdolženca v primeru smrti treh mladih na Rogli

02. 12. 2016 10.25

Sodnica Saša Kovačič je presodila, da Ernest Plesnik, lastnik apartmaja v apartmajski hiši Kragulj pod Roglo, in Stanislav Dežman, član komisije za tehnični pregled apartmaja, nista kriva, da so se v apartmaju trije mladi januarja 2012 zastrupili z ogljikovim monoksidom.

Ne pustite, da se vaš dom spremeni v ognjeno kletko

30. 11. 2016 06.30

Pritisnil je pravi mraz, a topel dom se lahko hitro spremeni v ognjeno kletko. Običajno se novembra in decembra poveča število dimniških požarov, in kljub opozorilom posamezniki tveganja, da zagori, še vedno ne jemljejo resno.

Najprej izolacija, šele potem menjava načina ogrevanja

19. 11. 2016 07.00

Kako se Slovenci ogrevamo, na kakšen način lahko privarčujemo, kakšne so smiselne spremembe in kakšne so rešitve, ki bodo zaživele v prihodnosti, s katerimi bomo sami veliko privarčevali in bomo z njimi hkrati prijazni do narave. Energetskega svetovalca smo ob začetku kurilne sezone prosili za nasvete za najbolj varčno in ekološko ogrevanje za tri konkretne primere.

Ženski rekli, da zbirajo podatke glede zamenjave kanalizacije in asfaltiranja

19. 07. 2016 13.27

Nepridipravi ne počivajo: potrkali so na vrata stanovanjske hiše in ženski, ki jim je odprla vrata, rekli, da zbirajo podatke glede zamenjave kanalizacije in asfaltiranja. Eni so jo zamotili, drugi kradli gotovino in nakit.

Nove zahteve: v kamine, peči ali štedilnike bo treba vgraditi filtre

11. 07. 2016 17.51

Težko je v taki vročini misliti na kurilno sezono. A bodo tiste, ki imate doma kamin, lončeno peč ali štedilnik na drva, v to prisilile nove zahteve okoljskega ministrstva. Po novem bodo namreč morali tudi te pregledovati dimnikarji, na neustrezne kamine, peči ali štedilnike pa bo treba vgraditi filtre ali jih kar za vedno ugasniti.

Ne le za gumb, zdaj boste morali poseči tudi po denarnici

04. 06. 2016 06.00

Bomo za dimnikarske storitve res plačevali kar trikrat več? Tako so prepričani v gospodarski zbornici. Vlada je namreč z novim letom ukinila dimnikarske koncesije in bo po novem dimnikarjem podeljevala licence. Poleg tega pa boste morali sami poklicali dimnikarja, sicer vas bodo inšpektorji lahko kaznovali.

Dimnikarji: Lahko se zgodi, da bodo peči postale tempirane bombe

01. 06. 2016 17.46

Nov predlog zakona o dimnikarskih storitvah je na mizi, ki predvideva ukinitev koncesionarjev in uvedbo licenc. Kaj to pomeni? Kdor bi pridobil licenco, bi lahko opravljal dimnikarske storitve kjerkoli po državi. Dimnikarji opozarjajo: Če mislite, da bo to znižalo cene, se pošteno motite.

Poznate nevarnosti? Prijetna toplota se lahko hitro spremeni v ognjeni pekel

20. 10. 2015 07.00

Padle so prve snežinke, temperature se spuščajo vse nižje. Kurilna sezona je torej tu, a če se želite varno greti, bo prej potrebno postoriti še kaj več kot zgolj naložiti drva v peč. Za tiste, ki se jezijo na dimnikarske zakone v državi, pa zgolj opozorilo – naj slaba volja ne bo vzrok za zamašen in nevaren dimnik.

Za dimnikarsko dejavnost bodo po novem potrebne licence

15. 09. 2015 12.20

Vsak uporabnik kurilne naprave bo moral izbrati dimnikarja in z njim podpisati izjavo, pravijo na ministrstvu. Vsi, ki bodo želeli opravljati to dejavnost, pa bodo morali imeti licenco. Predlog novega zakona o dimnikarski dejavnosti ureditev dejavnosti še poslabšuje in prikrito omogoča nadaljevanje monopola, pa so prepričane številne civilne iniciative na tem področju.