dimniški požari

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'
28. 01. 2024 18.01Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Na račun dražjih energentov več ogrevanja na drva in več požarov
10. 03. 2022 13.33Višji računi za energente so spodbudili vgradnje novih kaminov in vnovično uporabo obstoječih enosobnih peči na drva. To ima za posledico nekatera tveganja, kar dokazujejo tudi številni dimniški požari in klici uporabnikov, opozarjajo v sekciji dimnikarjev pri OZS in pozivajo k pazljivosti.

Neprimerna kurjava vas lahko krepko udari po žepu
14. 12. 2018 18.24Če kurite z vlažnimi drvmi, imate neočiščen dimnik ali pa slabo priključeno kurilno napravo, je čas, da pokličete dimnikarja, saj tvegate dimniški požar. Zaradi mokrega lesa v dimniku nastanejo debele plasti saj, ki zagorijo, hkrati pa vas lahko neprimerna kurjava tudi močno udari po žepu. Kazni namreč znašajo od 1200 do 4100 evrov.

V povprečju kar trije dimniški požari na dan
05. 03. 2018 11.31V zadnjem obdobju, ko je zunaj pritisnil hud mraz, je bilo kurjenje intenzivneje, več pa je bilo tudi dimniških požarov. Na Sekciji dimnikarjev zato opozarjajo, da morajo kurilne naprave imeti stalen dovod zraka, kuri naj se zračno suh les, katranske obloge pa se morajo redno odstranjevati, saj se lahko vnamejo.

Gasilci imajo polne roke dela z gašenjem požarov, med drugim na Koroškem povsem zgorel čebelnjak
12. 01. 2017 08.19Zaradi daljšega obdobja suhega vremena Uprava za zaščito in reševanje opozarja na povečano požarno ogroženost naravnega okolja. Med kurilno sezono pa so pogosti tudi dimniški požari, ti se v zadnjem obdobju kar vrstijo, zato svetujejo redno vzdrževanje in pregledovanje kurilnih naprav.

V lesenem pomožnem objektu našli ožgano truplo
13. 10. 2016 08.31V Vrbi pri Žirovnici je pogorel manjši pomožni objekt, v katerem so odkrili ožgano truplo. Kriminalisti nadaljujejo s preiskavo in preverjajo okoliščine smrti osebe, ki so jo našli na pogorišču.

Bobnenje tovornega vlaka, nizek prelet letala – tako je slišati požar v vašem dimniku. Ukrepati morate takoj!
07. 10. 2016 10.07Bovec, Tržič, Ljubljana, Kungota … Dimniški požari se spet vrstijo. Le vprašanje je, kdo bo naslednji revež, čigar usoda bo v rokah gasilcev. Tudi če redno vzdržujete kurilno napravo, je prav, da veste, kako prepoznamo dimniški požar. Le tako lahko pravočasno rešimo sebe, bližnje in morebiti še sosede.

191 požarov, ker so drva poceni, Slovenci pa kurijo v zastarelih in neočiščenih pečeh
04. 02. 2015 07.33Letošnjo zimo po Sloveniji pustošijo dimniški požari. Dimnikar opozarja, da so vzrok zastarele in neočiščene kurilne naprave, neočiščeni dimniki in dejstvo, da zaradi nizke cene, vse več ljudi spet kuri drva.

Ko se prijetna toplota spremeni v razgreto nevarnost
08. 01. 2015 09.05Kurilna sezona je v polnem zagonu, žal pa to ne pomeni le gretja ob prijetno toplih pečeh, ampak na nas preži tudi nevarnost. Samo na Gorenjskem so v zadnjem mesecu obravnavali okoli 20 dimniških požarov, v enem primeru se je ogenj razširil na hišo. Nevarno je lahko tudi kurjenje kamina.