dijaški domovi

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča
20. 02. 2025 09.40Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'
04. 02. 2025 19.09Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'
01. 02. 2025 07.00Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic
31. 01. 2025 20.19V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor
30. 01. 2025 14.25Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane
04. 09. 2024 06.27Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Objavljen razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove
17. 01. 2024 08.30Ministrstvo za izobraževanje je objavilo razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2024/25. Na srednjih šolah je razpisanih 26.066 vpisnih mest. Informativni dnevi so predvideni 16. februarja ob 9. in 15. uri in 17. februarja ob 9. uri.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo
23. 08. 2023 16.25Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Skrite pasti v pogodbah: kazen tako za večjo kot tudi za manjšo porabo
26. 10. 2022 09.16Dobavitelji električne energije v nove pogodbe o zakupu dodajajo člene, po katerih so zagrožene kazni v primeru odstopanja od napovedanih količin. Te lahko odjemalce doletijo, če porabijo več ali manj, kot so predvideli. "Sprva nižja cena zaradi vnaprejšnjega zakupa električne energije lahko na koncu pripelje do precej višjih zneskov," ob tem opozarjajo na mariborski obrtni zbornici. Agencija za energijo pa je posredovala nekaj nasvetov za gospodinjstva in druge zaščitene uporabnike.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan
12. 09. 2022 16.33Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Agencija ni zaznala, da bi imeli drugi dobavitelji težave s pridobivanjem plina
26. 08. 2022 12.55Agencijo za energijo smo povprašali, ali so zaznali, da bi imeli tudi drugi ponudniki dobave zemeljskega plina v Sloveniji podobne težave s pridobitvijo dobavitelja kot Komunalno podjetje Velenje. To je sporočilo, da ne bo več dobavljalo zemeljskega plina za odjemalce. Kot odgovarjajo na agenciji, "s strani drugih dobaviteljev plina, ki delujejo na maloprodajnem trgu, še niso prejeli uradnih informacij o težavah pri pridobitvi ponudbe plina za njihove odjemalce plina." Kot zagotavljajo, imajo velenjski odjemalci plina, če bodo hitro ukrepali, dovolj časa in možnosti, da najdejo drugega dobavitelja.

Od septembra bo maloprodajna cena plina omejena
21. 07. 2022 17.13Vlada bo s 1. septembrom za eno leto omejila maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev, so sporočili na novinarski konferenci po seji vlade. Za gospodinjstva in za skupne gospodinjske odjemalce bodo najvišje dovoljene tarifne postavke cene za plin znašale 0,07300 evra na kilovatno uro (brez DDV-ja). "Z omejenimi cenami plina in znižanimi trošarinami ter nižjo stopnjo DDV-ja bo letni prihranek za gospodinjstva od 90 do 675 evrov," je dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer.

Prva skupina ukrajinskih beguncev že na Debelem rtiču
18. 03. 2022 11.46Vlada je na četrtkovi seji ustanovila nov nastanitveni center za ukrajinske begunce v objektih ministrstva za notranje zadeve na Debelem rtiču, ki so preneseni na vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov, je danes po sestanku na Občini Ankaran povedala direktorica urada Katarina Štrukelj. Od četrtka je tam nastanjenih 46 ljudi.

Tudi letošnji informativni dnevi v spletni obliki
11. 02. 2022 06.00Epidemija je globoko zarezala v življenja šolajoče se generacije in že drugič zaporedoma zaznamovala informativne dneve. Učenci in dijaki bodo konec tedna tako namesto obiska šol in fakultet informacije za lažjo odločitev o nadaljnjem šolanju pridobivali kar doma, po spletnih platformah. Za bruce je na voljo 19.541 mest, za dijake 25.198.

Huda ura v Ljubljani: več tisoč klicev občanov in skoraj 400 intervencij za gasilce
30. 09. 2021 08.25Močno neurje, ki se je razbesnelo v večernih urah, je samo v Ljubljani zalilo več kot 500 različnih objektov, regijski center pa je med 8. in 24. uro prejel več kot 2700 klicev občanov. Zalilo je objekte – šole, dijaške domove, tudi urad predsednika republike in državni zbor – pa ceste, parkirišča in podvoze, v visoki vodi je obtičalo več osebnih vozil. Gasilci so danes do 9.30 opravili skoraj 400 intervencij. "Toliko intervencij v tako kratkem času še nismo doživeli. Žled je bil podobna situacija, ko se je usulo veliko število klicev, a kar se tiče dežja, je bilo to sinoči ekstremno," opisujejo.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme
18. 09. 2021 09.14Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja
03. 05. 2021 08.24Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

Konec 'zaprtja države', kaj vse se odpira?
11. 04. 2021 07.24Izteka se zadnji dan strogih omejitvenih ukrepov, ki so z namenom zmanjšanja širjenja epidemije veljali od 1. aprila. Odprli se bodo dijaški domovi. S ponedeljkom bodo za vso državo veljali ukrepi, ki so predvideni za rdečo fazo. Med drugim ne bo več nočne omejitve gibanja, odprte bodo vse trgovine in številne storitve ter šole in vrtci.

Kateri ukrepi se bodo sproščali v posamezni fazi?
09. 04. 2021 16.27Vlada je spremenila semafor sproščanja ukrepov. Katere novosti prinaša? Glede na trenutne epidemiološke podatke je vlada sprejela ukrepe, ki veljajo v rdeči fazi. Ta prinaša odpravo policijske ure, znova se odpirajo muzeji, knjižnice in smučišča. Ko bomo izpolnili pogoje za oranžno fazo, se bodo lahko odprle terase gostinskih lokalov, sproščeno bo tudi gibanje med regijami.

Kustec: V ponedeljek se otroci vračajo v vrtce, učenci in dijaki pa v šole
08. 04. 2021 10.15Na vladni novinarski konferenci je ministrica za izobraževanje Simona Kustec sporočila, da se naslednji teden otroci vračajo v vrtce, vsi učenci vrnejo v osnovne šole, za dijake pa bo veljal model C, kar pomeni, da se bodo tedensko izmenjevali.

Bo svetovalna skupina predlagala spremembo semaforja sproščanja ukrepov?
05. 04. 2021 07.25Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje bo odločala o morebitnih spremembah pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov glede na epidemiološko stanje v državi. Člani skupine so doslej nabirali predloge in zamisli, ali bi katerega od omejitvenih ukrepov, ki velja za določeno fazo epidemije, prestavili v drugo skupino. O tem bodo potem razpravljali pozno zvečer.

V petek potrdili 1296 novih okužb, odstotek pozitivnih 25,9
03. 04. 2021 11.35Vlada je sporočila, da so pristojni v petek opravili 4998 PCR-testiranj in potrdili 1296 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako 25,9 odstotka testiranih. Število hospitaliziranih je 531, na intenzivni negi je 123 bolnikov. Umrlo je pet ljudi, iz bolnišnic pa so jih odpustili 50. Sedemdnevno povprečje znaša 1047.

Svetovalna skupina za covid-19 v prihodnje o morebitni prevetritvi semaforja
02. 04. 2021 16.33Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje bo v prihodnjih dneh odločala o morebitnih spremembah pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov glede na epidemiološko stanje v državi.

Odpirajo se dijaški domovi. Kdaj se bodo odprla tudi vrata študentskih domov?
05. 03. 2021 20.23V ponedeljek bodo poleg srednjih šol po več mesecih spet zaživeli tudi dijaški domovi. Ti so sredi februarja vrata odprli za dijake zaključnih letnikov, a prihodnji teden bodo spet sprejeli vse. Tako dijaki kot strokovni delavci domov so na odprtje pripravljeni. "Bi pa morali domove čim prej odpreti tudi za študente," opozarjajo v študentskem svetu stanovalcev. Ti študentom domovi v prvi vrsti predstavljajo streho nad glavo in ne le prostor za druženje in zabave, kot mnogi zmotno mislijo.

Bodo na dan žena v šolske klopi sedli tudi ostali dijaki?
02. 03. 2021 20.17Šolska ministrica Simona Kustec naj bi na seji vlade predlagala, da bi se že prihodnji ponedeljek v srednje šole vrnili tudi dijaki prvih, drugih in tretjih letnikov. Mnenja bodo šolsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ sicer še usklajevali, vlada pa naj bi, če se epidemiološka slika ne bo drastično poslabšala, predlog sprejela. Dijaki naj bi v šolske klopi sedali po modelu C.

Na zahodu države v šole vsi učenci, na vzhodu zimske počitnice
15. 02. 2021 06.25V osnovnih šolah na zahodu države je pouk znova stekel za vse učence, v srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov. Na vzhodu države so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. V višjih in visokih šolah ter na fakultetah pa so od zdaj dovoljeni izpiti v živo in seminarji do deset udeležencev.

Pomemben in težko pričakovan dan: v osnovne šole se vrača 107.000 šolarjev
14. 02. 2021 09.15V osnovne šole v zahodni polovici države se vrača 107.000 šolarjev in okoli 6000 učiteljev. Pouk bo potekal v t. i. mehurčkih, torej matičnih učilnicah, mešanja razredov praviloma ne bo, razen pri izbirnih predmetih, kjer bodo otroke smeli združevati, a bodo morali imeti vsi, tako otroci kot učitelji ves čas pouka na obrazih maske. Učilnice bodo morali redno prezračevati, zato starše pozivajo, naj otroke toplo oblečejo. Ocenjevanje v prvem tednu pa večina ravnateljev odsvetuje.

Ukinitev policijske ure v rumeni, prepovedi prehajanja občin v oranžni fazi
08. 01. 2021 18.38Do 18. januarja vsi ukrepi za zajezitev epidemije ostajajo enaki. Situacija je namreč resna in glede na pričakovano ponovno naraščanje okužb po praznikih potrebujemo čas, da se stanje stabilizira in da krivuljo obrnemo navzdol. S temi besedami je predsednik vlade Janez Janša skupaj s podpredsednikoma Zdravkom Počivalškom in Matejem Toninom naznanil novo strategijo spopadanja z virusom, ki prinaša tudi spremenjen načrt sproščanja ukrepov. Vlada je prvega sprejela že v začetku decembra, a ga tudi hitro povozila, novega načrta pa se bo treba zaradi predvidljivosti natančno držati.

Slovenija glede števila smrti trenutno v evropskem vrhu
18. 11. 2020 15.1343 novih smrtnih žrtev, dan pred tem 45. Slovenija se je glede na število umrlih za posledicami okužbe z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev znašla v evropskem vrhu. Čakš Jagrova je v torek dejala, da imajo višjo 14-dnevno incidenco le Češka, Belgija in Madžarska. Podatki o dnevnem številu umrlih glede na 7-dnevno povprečje Covid-19 Sledilnika pa kažejo še bolj zaskrbljujoče podatke. Aleks Jakulin pri tem poudarja, da pri sporočanju podatkov v nekaterih evropskih državah prihaja do zamikov. Visoko število smrti pa lahko pripišemo tudi dejstvu, da se virus znova širi med oskrbovanci domov za starejše.