dijaški

Zadnji dan za prijavo v srednjo šolo in dijaški dom

02. 04. 2025 06.49

Z današnjim dnem se izteka rok za oddajo prijavnice za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/26. Letos jo je po novem možno oddati elektronsko. Stanje prijav po posameznih programih oziroma šolah bo ministrstvo objavilo najpozneje do 8. aprila, do 6. maja pa bodo lahko nato učenci svojo prijavo prenesli v drug program.

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Nov požarni alarm v dijaškem domu Ivana Cankarja

20. 03. 2025 10.23

V dijaškem domu Ivana Cankarja so po januarskem požaru, v katerem je bilo poškodovanih 11 dijakov, namestili požarni alarm v največji stavbi B, kjer se je požar tudi zgodil. Po besedah ravnatelja so na pristojno ministrstvo poslali zahtevek, kjer so jim obljubili kritje namestitve alarma v vrednosti 11.000 evrov.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Pozivi Jankoviću, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane

08. 02. 2025 12.28

Ljubljanske ulice so zavzele množice protestnikov, ki so stopile ob bok srbskim študentom. Nad glavami protestnikov so se dvigali transparenti s slogani: "Študenti na nogah, sistem na tleh!", "En svet, ena borba". Nekaj minut do 12. ure so se žrtvam zrušenega nadstreška v Novem Sadu poklonili z minuto molka. Številni transparenti pa so bili uperjeni tudi proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki je nedavno izrazil svojo podporo srbskemu predsedniku Vučiću. "Zoki, ne nas brukat," mu sporočajo protestniki, ki so Jankovića pozvali, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

04. 02. 2025 19.09

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

Ravnatelj obtožbe zanika, zaposleno bo prijavil zaradi krive ovadbe

03. 02. 2025 19.39

Novogoriška policija je na tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper eno osebo zaradi kaznivega dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost. Ravnatelj novogoriškega dijaškega doma Dragan Kojić priznava, da je ovadbo zoper njega vložila nekdanja zaposlena in v isti sapi zanika vse očitke tako glede domnevnega fizičnega napada kot mobinga. Še več, ravnatelj bo zaposleno prijavil policiji zaradi krive ovadbe.

Po požaru se je v dijaški dom vrnila več kot polovica dijakov

03. 02. 2025 12.02

Po četrtkovem požaru se je v Dijaški dom Ivana Cankarja v nedeljo vrnilo 384 od 621 dijakov. Dijakom bodo ves teden na voljo psihosocialna podpora in razbremenilni pogovori, kar so v nedeljo v precejšnjem številu že koristili, so še pojasnili v domu.

20 sob dijaškega doma še vedno nevseljivih, dijaki ostri do vodstva

02. 02. 2025 19.45

Tretji dan po požaru v ljubljanskem dijaškem domu 20 sob še vedno ostaja nevseljivih, v nepoškodovane dele doma pa so se začeli vračati prvi dijaki. V domu so za njih organizirali strokovno pomoč, več oseb bo do konca prihodnjega tedna dijakom nudilo psihosocialno pomoč. Dijaki pa so se, prvič po nesreči, odzvali tudi uradno. V javni objavi na Facebooku so med drugim zapisali, da so razočarani nad neresnicami, ki se širijo v javnosti ter da požar ni posledica kajenja v notranjosti stavbe. Zelo ostri so tudi do odziva vodstva doma, ki se je po tragediji odzvalo zelo hladno, in kritični do požarne varnosti v domu.

'Držala sva se za okensko polico, iz sosednje sobe se je valil črn dim'

02. 02. 2025 14.30

Večina dijakov iz dijaškega doma v Ljubljani, kjer je v četrtek zagorelo, se lahko vrne v svoje sobe. Izjema so le tisti, ki so bili nastanjeni v prvem nadstropju, kjer je tudi zagorelo. Prav tam imata sobo tudi brata, ki sta se iz goreče stavbe rešila s skokom skozi okno. Dijaki v sosednji sobi so ju posneli, ko sta se držala za okensko polico, medtem ko je v sosednji sobi divjal požar.

Gasilci opisali intervencijo: srčkom najstniških ljubezni so se na vratih pridružile kljukice

01. 02. 2025 14.03

Po četrtkovi zahtevni intervenciji, ko so gasili obsežen požar v dijaškem domu na Poljanah, je Gasilska zveza Ljubljana objavila zapis gasilcev, ki so na kraju naleteli na – kot pravijo – srhljiv prizor. Opisali so, kako so označevali že pregledane in izpraznjene prostore ter s pomočjo reševalnih kapuc in gasilskih avtolestev reševali mlade, ki so na oknih kričali na pomoč. Zahvalili so se vsem, ki so jim pomagali, vsem poškodovanim pa zaželeli hitro okrevanje po tej težki preizkušnji.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'

01. 02. 2025 07.00

Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic

31. 01. 2025 20.19

V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

Dijaki se bodo v dom lahko vrnili v nedeljo, na voljo nadomestne nastanitve

31. 01. 2025 08.38

Dan po požaru, ki je pretresel Slovenijo, vzrok še vedno ni znan. Kriminalisti trenutno preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Policisti pojasnjujejo, da požar uniči večino sledov, zato je preiskava tovrstnih kaznivih dejanj zahtevna in lahko traja dalj časa. Kot je pojasnil ravnatelj dijaškega doma, se bodo lahko dijaki vrnili v nedeljo od 16. ure. Se pa v svoje sobe takrat še ne bodo mogli vrniti dijaki, ki bivajo v prvem nadstropju, kjer je zagorelo. Zanje bodo na voljo nadomestne nastanitve.

Vedno več elektronike: sodobni požari napredujejo hitreje kot včasih

31. 01. 2025 12.49

Sodobni požari napredujejo osem do devetkrat hitreje kot včasih, je povedal predsednik združenja za požarno varstvo Aleš Jug iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG). Posebno tveganje predstavljajo naprave z baterijami, ki lahko hitro zagorijo. Zaradi tega je čedalje bolj pomembno, da imajo tako javni kot stanovanjski objekti poleg naprav za gašenje tudi javljalnike požara.

Dijakinje, ki so zaznale požar: Negativni komentarji niso na mestu

31. 01. 2025 10.09

"Sredi noči sem se zbudila, ker je nekaj smrdelo. Odprla sem okno in ker ni bilo nič boljše, sem odprla še vrata na hodnik. Tam pa je bilo že vse v dimu. Zbudila sem sostanovalki in takoj smo stekle do varnostnika, ki je začel z gašenjem in evakuiranjem dijakov." Tako dogodek opisuje dijakinja, ki je bila ena izmed prvih, ki so zaznali požar v dijaškem domu Ivana Cankarja. Še posebej pa poudarja, da so se tako reševalne službe kot osebje doma odzvali več kot pozitivno: "Res je, da izkušnja ni bila prijetna, vendar mislim, da so gasilci, reševalci in policisti s svojo organiziranostjo zelo hitro obvladali situacijo, vse osebje pa se je maksimalno potrudilo in nam bilo v pomoč."

Stanje dijaka kritično: obsežne in hude opekline kože ter dihal

31. 01. 2025 06.00

Jutranji šok v ljubljanskem dijaškem domu. 11 poškodovanih dijakov, trije huje. Zagorelo naj bi v prvem nadstropju doma, zakaj, kriminalisti še preiskujejo. Vodja intervencije Klemen Zupančič je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril o poteku zahtevnega reševanja in gašenja, vodja urgentnega kirurškega bloka v UKC Ljubljana Uroš Tominc pa je povedal, kakšno je zdravstveno stanje treh najhuje poškodovanih dijakov.

Pretresljivi prizori s pogorišča v dijaškem domu

30. 01. 2025 17.24

Obsežen požar v dijaškem domu Ivana Cankarja na Poljanski ulici v Ljubljani je poleg 11 hospitalizacij povzročil tudi veliko materialno škodo. Njen obseg še ni znan, je povedal minister Vinko Logaj, a po fotografijah je sodeč je jasno, da je ogenj povsem uničil več prostorov.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Dijaki skakali tudi skozi okna, z višjih nadstropij so jih reševali gasilci

30. 01. 2025 06.30

Ljubljanski gasilci so se odzvali na klic varnostnika o obsežnem požaru v stavbi dijaškega doma na Poljanski ulici. Ko so prispeli na kraj, so videli, da je več dijakov ujetih na oknih. S pomočjo lestev so jih iz stavbe rešili 45, skupno pa so evakuirali 363 ljudi. 11 ljudi so odpeljali v UKC Ljubljana. Nekateri dijaki v nižjih nadstropjih so se rešili tako, da so skočili skozi okna. Ugibanja o tem, da se požarni alarm ni oglasil, je končal ravnatelj, ki je pojasnil, da stavba alarma sploh nima in ga po predpisih tudi ne potrebuje. Prav tako nima požarnih stopnic. Minister za šolstvo je dejal, da bodo predlagali spremembo zakonodaje.

V UKC Ljubljana aktivirali načrt za množične nesreče, stanje opečene osebe kritično

30. 01. 2025 09.12

Po požaru, ki je izbruhnil v dijaškem domu na Poljanski ulici, so v UKC Ljubljana aktivirali načrt za množične nesreče. Sprejeli so 11 poškodovancev, po podatkih Policije starih med 15 in 19 let. Štirje so se zastrupili z monoksidom, a njihovo stanje je stabilno. Tri osebe pa so huje poškodovane – ena ima hude opekline po večjem delu telesa in je v kritičnem stanju, dve pa bosta zaradi zloma hrbtenice in zloma skočnice operirani na travmatologiji.

Letos bosta poleg Nasmeškotkov nasmehe pričarali še predstava in slikanica

04. 12. 2024 10.34

Da čarobni piškotki ne obstajajo samo v pravljicah, že osmo leto zapored dokazuje HOFERjev dobrodelni Nasmeškotek. Z dobrodelno slaščico vsako leto pričarajo nasmeh na obraz tistemu, ki ga podari, tistemu, ki ga prejme, predvsem pa dijakom iz socialno šibkejših družin pod okriljem Dijaškega sklada programa Botrstvo v Sloveniji. Ravno njim namreč HOFER namenja del zbranih sredstev od prodaje.

Ta trgovec je otrokom Botrstva namenil več kot milijon evrov

26. 09. 2024 00.15

Sodelovanje Zveze Anita Ogulin & ZPM in HOFERja sega že v leto 2014. V tem času je HOFER skupaj s kupci programu Botrstvo v Sloveniji namenil več kot milijon evrov. Več o tem, na kakšen način pomagajo otrokom in kaj jim to pomeni, nam je ob tem mejniku zaupala Tina Lamovšek iz Zveze Anita Ogulin & ZPM.

HOFER skupaj s kupci programu Botrstvo v 10 letih namenil več kot milijon evrov

24. 09. 2024 09.27

Kako pomagajo otrokom, je v intervjuju zaupala Tina Lamovšek iz Zveze Anite Ogulin & ZPM.

Dijaki za večjo vključenost pri oblikovanju voznih redov

20. 09. 2024 16.06

Dijaki in študenti si v luči aktualnih težav v javnem potniškem prometu želijo večje vključenosti v proces oblikovanja voznih redov. Predvsem dijaki iz savinjske regije, ki velja za eno najbolj prizadetih zaradi nedavnih sprememb, si želijo lanskih voznih redov, je po sestanku z vodstvom DUJPP dejal predsednik Dijaške skupnosti Celje.

'Namesto pol ure vožnja do šole traja skoraj dve in s tremi vmesnimi prestopi'

05. 09. 2024 10.56

Letošnji začetek šolskega leta ponekod spremljajo težave z avtobusnimi prevozi otrok. S septembrom so namreč začeli veljati novi vozni redi za medkrajevne avtobuse, a številni potniki se pritožujejo, da se nabito polni avtobusi peljejo kar mimo postaj, hkrati pa ponekod avtobusov sploh ni. "Učenci so se na relaciji Zagradec–Novo mesto, kjer je kmetijska šola Grm, včasih vozili pol ure, sedaj uro in tri četrt, ob tem morajo še trikrat presesti," je težave ob uvedbi novih voznih redov na podeželju opisal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič. Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) medtem poudarja, da se ob vsaki zaznani situaciji težave rešujejo takoj.

'Iskala sem strah, da bi izpodrinil žalost'

05. 09. 2024 07.00

Andreja Počkaj prihaja iz majhne vasice v osrčju Brkinov in že v otroštvu si je želela potovati. Ampak najprej njena starša nista imela dovolj denarja, nato kot dijakinja in študentka ni imela časa, ko je končno diplomirala in se zaposlila, pa ni bilo nikogar, ki bi potoval z njo. Odločila se je, da je čakala dovolj – šla je na pot sama.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane

04. 09. 2024 06.27

Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Sedmerica v Celju pretepla in poškodovala dva mladoletnika

18. 04. 2024 13.23

Celjski policisti so bili 3. februarja v jutranjih urah obveščeni o pretepu na Ljubljanski cesti v Celju. Z ogledom kraja dejanja, zbiranjem obvestil ter pridobljenimi posnetki videonadzornih sistemov so ugotovili, da je sedem oseb, od tega šest mladoletnih, napadlo dve mladoletni osebi, pri čemer so enega huje poškodovali, enega pa lažje.

Petru Prevcu: 'Hvala za vse spodbudne besede otrokom iz družin v stiski'

24. 03. 2024 21.04

Zelo smo ponosni na slovenske športnike, še posebno ob zvoku Zdravljice in ob dvigu slovenske zastave. Vsa ta občutja preplavljajo zveste navijače, ki spremljamo uspehe športnikov. Navijamo zanje, kot da so naši otroci, sorojenci ali vsaj sorodniki. Ponosni smo na vsak njihov uspeh, saj nas tako močno povezuje, osvobaja in z eno besedo: osrečuje.