dihanje

Kako do dolgih, temnih in gostih trepalnic brez umetnih podaljškov?
29. 03. 2025 00.15Redna uporaba seruma za trepalnice omogoča dosego dolgih, gostih in temnih trepalnic na naraven in trajnosten način – brez umetnih podaljškov in draženja, s klinično preizkušenimi rezultati že po dveh tednih uporabe.

'Postal sem zelo zaspan in vedel sem, da se, če zaspim, ne bom več zbudil'
22. 03. 2025 07.11"Razmišljal sem tudi o tem, da bi obupal, toda moja volja do življenja in do tega, da še enkrat vidim ljudi, ki jih imam rad, je bila močnejša." S temi besedami pa je neverjetno zgodbo o preživetju opisal Patrik Jagunić, eden od trojice slovenskih gornikov, ki jih je na severu Norveške v torek zasul snežni plaz. Več kot sedem ur se je pod dvema metroma snega boril za lastno preživetje, z eno roko ustvarjal zračni žep in se trudil doseči mobilni telefon, s katerim je nato vendarle lahko stopil v stik s prijatelji in potrdil, da je živ. "Je eden od zelo redkih, ki so preživeli takšno nesrečo," so jasni tako norveški kot slovenski gorski reševalci. Še eno Slovenko, ki jo je v torek zasul plaz, medtem še vedno iščejo.

Sam po mestu se sprehajam ...
20. 03. 2025 12.04"Ednina je modus operandi," je sredi marca pred popoldansko sejo vlade napovedoval uradni govorec kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom. Bil je 19. marec 2020 in čez nekaj ur se je izkazalo, da je imel Jelko Kacin prav. Na današnji dan opolnoči pred petimi leti je v državi, ki jo je že stisnil primež epidemije, z nekaj izjemami začela veljati še prepoved zbiranja in gibanja na javnih površinah. Tako imenovani prvi "lockdown", zaprtje države z ustavitvijo javnega življenja, je poskrbel za prizore opustelih ulic, ki so šli v zgodovino. Naši fotografi so v objektive ujeli uvajanje ukrepov in njihovo rahljanje ter njim nasprotovanje.

V Mariboru zdravijo dva mlada fanta: 'Okvara pljuč nam povzroča največ skrbi'
19. 03. 2025 14.10V UKC Maribor so v torek sprejeli še dva poškodovanca iz Severne Makedonije. Po besedah direktorja mariborskega kliničnega centra Vojka Flisa je pri obeh fantih, ki sta stara okoli 26 let, v ospredju okvara pljuč. "Ta nam povzroča kar precej skrbi," je dejal. Oba ostajata v enoti za intenzivno terapijo, po približno 10 dneh pa bodo zdravniki ponovno ocenili njuno zdravstveno stanje in pripravili nov načrt.

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih
17. 03. 2025 11.26Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi
11. 03. 2025 08.56Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Ste naveličani zatohlega zraka? Aira ECO Plus prinese svežino v vaš dom brez odpiranja oken
17. 02. 2025 09.26Zaprti prostori, težek in vlažen zrak ter neprijeten vonj – vse to so lahko razlogi za glavobole, utrujenost, nezmožnost koncentracije in celo poslabšanje težav z dihanjem, kot posledica zatohlega zraka. Naj ne bo več tako – s kakovostnim prezračevalnim sistemom z rekuperacijo lahko poskrbite, da bo zrak v vašem domu vedno svež, prijeten in čist.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske
11. 02. 2025 11.04Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Rehabilitacijska jama za kronične pljučne bolnike
08. 02. 2025 17.34Lovljenje sape, piskajoče in težko dihanje, tiščanje v prsih, hud kašelj. To je le nekaj simptomov, s katerimi se spopadajo astmatiki in bolniki s kronično obstruktivno boleznijo pljuč. Da bi upočasnili napredovanje težav, izboljšali počutje oziroma kakovost življenja teh in ostalih pljučnih bolnikov, jim v sežanski bolnišnici že dolgo nudijo prav posebno rehabilitacijo v jami, ki se nahaja le nekaj korakov stran od bolnišnice. Tako imenovano speleoterapijo izvajajo edini v Sloveniji, bolnike pa lahko tja napotijo osebni zdravniki ali pulmologi.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času
02. 02. 2025 08.13Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

V Nemčiji otrok umrl zaradi davice, pri nas zadnji primer leta 1967
29. 01. 2025 12.09V berlinski bolnišnici je po večmesečnem zdravljenju umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Zbolel je še en član njegove družine, ki pa je za razliko od otroka bil cepljen in je zato imel le blag potek bolezni. V Sloveniji smo po podatkih NIJZ zadnji primer zabeležili pred skoraj šestimi desetletji.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Ukradeni otroci: 'Vse bi naredila, da najdem svojega brata'
11. 12. 2024 19.07"Še danes se moja mama spominja svetlih las svojega sina Andreja, ki ga je neka ženska brez pojasnila odnesla iz porodne sobe. In to je njen zadnji spomin nanj." To je le ena od zgodb, ki jih bodo na nadaljevanju zaslišanj pred preiskovalno komisijo o domnevno ukradenih otrocih pripovedovale priče. Po doslej zbrani dokumentaciji in zaslišanju 16 prič so ugotovili pomanjkljivosti oz. nepopolnosti v zabeleženih podatkih bolnišnic in statističnega urada. Pred preiskovalno komisijo je sedla tudi sestra Natalija Franko, katere brat Andrej naj bi umrl ob rojstvu leta 1995.

Spodaj oblaki, na vrhu zanje bela ekstaza
29. 11. 2024 20.26Ura še niti osme ni odbila, ko je do blagajne pri spodnji postaji krožno-kabinske žičnice na Krvavec s smučmi na rami prikorakal Franc Primožič. Plačati mu ni bilo treba, za vsako leto svojega življenja je dobil en odstotek popusta. 100 let je star, pa niti letos še ni rekel zadnje na snegu. Že navsezgodaj zjutraj je prišel po prve zavoje na otvoritvi nove smučarske sezone. Čeprav je na koledarju šele november, nekateri slovenski žičničarji ta konec tedna že posvetili zagonu svojih naprav. Odprle so se tudi Kope, Kranjska Gora začenja v soboto. Za Krvavec so štajerski smučarski navdušenci denimo vstali celo ob pol petih zjutraj.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih
25. 11. 2024 14.39Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno
18. 11. 2024 16.27Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Režiser David Lynch pri hoji potrebuje dodatni kisik
15. 11. 2024 17.28Režiser David Lynch je z javnostjo delil novice o svojem zdravstvenem stanju. 78-letnik, ki je leta 2020 dobil diagnozo dolgotrajne pljučne bolezni, je razkril, da sedaj pri hoji potrebuje dodatni kisik. Od takrat se najraje zadržuje doma, saj je stanje močno vplivalo na njegov imunski sistem.

Če bi streslo ljudi v tleh
28. 10. 2024 05.58Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo
03. 10. 2024 19.13Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.

Utrujene klime in zato sparjene rime
31. 08. 2024 11.00Preštepano z mehkimi sinkopami

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje
08. 08. 2024 16.12Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Gasilci na pomoč obnemoglemu psu: 'Verjetno ga je pičila žuželka ali kača'
06. 08. 2024 08.11Gasilci PGD Renče-Vogrsko so v ponedeljek reševali obnemoglega in nenadno obolelega večjega psa. Na pomoč o prihiteli s poveljniškim terenskim vozilom, zadnji del poti pa so zaradi težko dostopnega terena nadaljevali peš. Več kot 50-kilogramskega psa so naložili na nosila ter ga odnesli v dolino, lastnik pa ga je nato odpeljal k veterinarju, ki je podal diagnozo: pes je najverjetneje padel v anafilaktični šok zaradi strupenega pika ali ugriza. To pa ni edini primer reševanja štirinožnega kosmatinca v zadnjih dneh. Se še spomnite reševanja psičke na Jezerskem Stogu, ki jo je pičila kača? Kako se je primer razpletel in kako je s psičko zdaj?

BLOG: Atletsko stopalo: vzroki, simptomi in zdravljenje
21. 07. 2024 07.00Atletsko stopalo (tinea pedis) je pogosta glivična okužba, ki prizadene stopala, zlasti kožo med prsti. Okužba lahko povzroči srbenje, pekoč občutek in nelagodje, vendar je z ustreznim zdravljenjem in preventivnimi ukrepi obvladljiva.

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Na UKC povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala
11. 07. 2024 14.28Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v zadnjih dneh opažajo povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala. Ogroženi so predvsem starejši ljudje, delavci, ki delajo na prostem, pa tudi majhni otroci. Pri bolnikih opažajo precejšen porast srčno žilnih zapletov, poslabša pa se tudi stanje bolnikov s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Čustveni Vingegaard: Pred tremi meseci si kaj takega nisem mogel zamisliti
10. 07. 2024 16.43Danski kolesarski zvezdnik Jonas Vingegaard se je po zmagi na 11. etapi dirke po Franciji odzval zelo čustveno. Seveda razumljivo, ko pa se je pred tremi meseci nekaj takega zdelo povsem nepredstavljivo. Kolesar, ki je utrpel hujše poškodbe pri padcu na dirki po Baskiji, je sedaj odgovoril v šampionskem slogu. Takrat so iz moštva Visme-Lease a Bike sporočili, da je poleg več zlomljenih reber in ključnice utrpel še kontuzijo pljuč in pnevmotoraks, kar je pomenilo, da mu je zrak zaradi predrtja popljučnice uhajal v prsno votlino in tako oteževal dihanje.

Jeremy Renner o nesreči s snežnim plugom: Kričal sem, da bi lahko zadihal
26. 06. 2024 12.58Igralec Jeremy Renner se je v novem intervjuju spominjal grozne nesreče, ki se mu je zgodila preteklo leto. Igralca je na prvi dan leta 2023 povozil snežni plug. Utrpel je hude poškodbe, med drugim več kot 38 zlomljenih kosti, vključno z zlomi reber, kolena, gležnjev, medenice, obraza in rok. "Oko se mi je izbočilo," se je spominjal igralec in dodal, da je zaradi tega videl svoje levo zrklo z desnim. Skozi okrevanje pa ni izgubil dobre volje, ki mu je skozi težke čase zelo pomagala.

Morje prekrila sluzasta koprena, ki se v nočnih urah lahko modro svetlika
20. 06. 2024 18.40Namesto modrine debela plast rjave sluzi. Pogled na slovensko morje v teh dneh ni nič kaj prijeten, podobne težave pa imajo tudi pri naših sosedih. Želatinaste prevleke so naraven pojav in same po sebi niso nevarne za zdravje, vendar pa se vanje lahko ujamejo številni, tudi patogeni organizmi, na primer fekalne bakterije, za katere ni ravno zaželeno, da zaidejo v telo. Morje bo očistil močnejši veter ali nevihta, do takrat pa se lahko tolažimo, da sluz skriva tudi očesu prijetnejše presenečenje v obliki modro-vijoličnega svetlikanja.