dihalni

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju
30. 03. 2025 09.26S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Papež s slabotnim glasom: Iz srca se vam zahvaljujem za molitve
07. 03. 2025 11.39Papež Frančišek, ki se že skoraj tri tedne zdravi v bolnišnici, se je zahvalil vernikom, ki molijo zanj. V zvočnem posnetku, ki ga je objavil Vatikan ob začetku molitve za njegovo ozdravitev na Trgu svetega Petra v Vatikanu, jim je v španščini sporočil, da spremlja njihove molitve. Noč je sicer preživel mirno.

Zdravstveno stanje papeža ostaja stabilno
06. 03. 2025 09.40Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja stabilno in danes ni imel novih dihalnih stisk, so sporočili iz Vatikana. Zdravniki medtem v prognozi glede njegovega zdravstvenega stanja ostajajo zadržani, so pa iz tiskovnega urada Vatikana dodali, da bodo glede na stabilnost klinične slike naslednji zdravniški bilten objavili v soboto.

Mirna noč za papeža Frančiška
05. 03. 2025 09.43Vatikan sporoča, da je papež Frančišek, ki se od sredine februarja zdravi v bolnišnici zaradi pljučnice, preživel mirno noč in se dobro spočil. Potem ko je v ponedeljek doživel dve dihalni stiski, se njegovo stanje stabilizira.

Papež v stabilnem stanju
04. 03. 2025 09.31Klinično stanje svetega očeta je ostalo stabilno, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz Vatikana. Ob tem 88-letni papež Frančišek ni imel novih dihalnih stisk, s katerimi se je soočil v preteklih dneh. Zdravniki v prognozi glede njegovega zdravstvenega stanja ostajajo zadržani.

Papež Frančišek utrpel novi dihalni stiski
03. 03. 2025 09.50Papež Frančišek je doživel dve novi dihalni stiski, so nocoj sporočili iz Vatikana. Papeža, ki se že več kot 14 dni v rimski bolnišnici Gemelli zdravi za pljučnico, so priklopili na kisik.

Papeževo stanje ostaja stabilno, glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani
01. 03. 2025 08.45Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja stabilno, so zvečer sporočili iz rimske klinike Gemelli, kjer se papež zdravi že več kot dva tedna. Dodali so, da ga izmenjaje zdravijo z neinvazivno mehansko ventilacijo oziroma dovajanjem kisika, novih dihalnih stisk pa ni imel. Glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani.

Papež utrpel novo dihalno stisko, priključili so ga na dihalni aparat
28. 02. 2025 15.15Papež Frančišek, ki se že dva tedna zdravi v bolnišnici zaradi pljučnice, je utrpel novo dihalno stisko. Nemudoma so ga oskrbeli s kisikom, ki je izboljšal njegovo stanje, so sporočili iz Vatikana.

Kako poteka reševanje iz mulja in teme?
21. 01. 2025 18.59Okoli 80 reševalcev se izmenjuje v reševanju ujetih rudarjev. Gre za izjemno zahtevno reševanje. Jamo, napolnjeno z muljem, namreč odkopavajo ročno. Po ocenah je v jamo vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, s čimer bi za primerjavo napolnili skoraj tretjino olimpijskega bazena. Kako opremljeni se tudi v popolnoma temno podzemlje odpravijo izkušeni rudarji, smo govorili z upokojenim rudarskim reševalcem z več kot 20-letnimi izkušnjami.

Iskali Helicobacter pylori: 14 odstotkov pozitivnih testov
24. 09. 2024 15.21V okviru presejalnega pilotnega programa za preprečevanje raka na želodcu so v ZD Ljubljana približno 1600 pacientov že testirali na okužbo s Helicobacter pylori. Med njimi beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. V ZD Ljubljana in NIJZ ob tem vabijo vse, ki so prejeli vabilo za testiranje, da se nanj odzovejo.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Celjska bolnišnica in starši deklice s hudo okvaro možganov so se poravnali
28. 12. 2023 09.58Na celjskem sodišču se je končal še odškodninski postopek v tožbi staršev zdaj že 14-letne deklice, ki je ob rojstvu leta 2009 utrpela hudo okvaro možganov, proti celjski bolnišnici. Sprti strani sta v postopku mediacije sklenili dogovor in se poravnali, vendar podrobnosti in višina dogovorjene odškodnine ostajajo tajne.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja
30. 10. 2023 20.19Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

V zadnjih 40 letih zaradi izrednih vremenskih razmer v Evropi umrlo skoraj 200.000 ljudi
14. 06. 2023 12.39Izredne vremenske razmere so od leta 1980 do leta 2021 v Evropi povzročile okoli 195.000 smrti in ustvarile za več kot 560 milijard evrov škode, v raziskavi ugotavlja Evropska agencija za okolje. Vročinski valovi so bili odgovorni za 81 odstotkov smrti in 15 odstotkov finančne škode. V EEA ob tem pozivajo k večji zaščiti starejše populacije.

Bi znali pomagati ponesrečencu?
27. 05. 2023 07.00Za prebivalce v odročnih krajih, ko o življenju in smrti odločajo minute, so izjemno pomembni prvi posredovalci, ki jih je v Sloveniji že več kot 10.000. Gre za ljudi, ki praviloma nimajo zdravstvene izobrazbe, a se odzovejo na poziv dispečerske službe in odhitijo na kraj nesreče. Da bi pokazali, kako pomembno je, da v kritičnih situacijah, ko nekdo potrebuje našo pomoč, ohranimo trezno glavo, v Društvu prvih posredovalcev pripravljajo tudi izobraževanja, s pomočjo katerih bo morda rešeno še kakšno življenje.

Na lutki izobražujejo starše, kaj storiti, če se otrok duši
12. 08. 2022 19.42V poletnem času, ko imamo več piknikov, izletov v naravi in se pogosto prehranjujemo na plaži, travnikih in parkih, torej zunaj domače jedilnice, je večje tveganje, da otroci pojedo tudi kakšen manjši predmet ali da se jim kakšen košček sadja zatakne v dihalni poti – kar lahko pripelje do zadušitve. Zato v Simulacijskem centru Zdravstvenega doma Ljubljana na lutki, ki je videti zelo resnična, starše izobražujejo, kako otroku pomagati, če se začne dušiti.

Tovarna Melamin med obrati, za katere veljajo strožje zahteve in nadzor
12. 05. 2022 14.21Kemična tovarna Melamin zaradi narave proizvodnje spada med obrate večjega ali manjšega tveganja za okolje oziroma med t. i. seveso zavezance. V Sloveniji jih po januarskih podatkih deluje 58. Zanje veljajo strožje zahteve in redni nadzor, je med drugim opozoril Tomaž Vilfan iz Gasilske zveze Slovenije. Za tovrstne in tudi ostale obrate je pomembna požarna preventiva, je poudaril.

Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal bosta v Dubaju skušala navdušiti s čutenjem
13. 01. 2022 07.00Pevka Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal, ustvarjalec videovsebin, se odpravljata v Dubaj, kjer bosta na festivalu Expo 2020 zastopala mediteransko in kraško Slovenijo in jo predstavila med 35 pevsko-plesnimi nastopi. Za oba mlada ustvarjalca je to velika priložnost, da se pokažeta in dokažeta, predvsem pa zastopata svojo državo na mednarodnem prizorišču, ki ga je Tjaša vajena še iz časov študija v Londonu. Expo 2020 naj bi, po pričakovanju organizatorjev, obiskalo več kot 25 milijonov obiskovalcev, nastop, na katerega pa se ekipa, zbrana okrog Tjaše in Lenarta, že pospešeno pripravlja, pa bo izveden med 9. in 16. februarjem.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Na La Palmi lava v morju prekrila že 10 hektarjev, izbruh vulkana tudi na Havajih
30. 09. 2021 18.03Lava, ki se je razlila iz kanarskega vulkana La Palma, je po poročanju strokovnjakov v 36 urah prekrila več kot 10 hektarjev morja. Od 19. septembra, ko je vulkan prvič izbruhnil, pa je svoje domove zapustilo že več tisoč ljudi. Lava je medtem uničila več sto hiš, podjetij in ogromne nasade banan. Medtem je izbruhnil tudi eden najmlajših in najaktivnejših vulkanov na Havajih.

Miro Majcen po letalski nesreči: 20. junija sem se še enkrat rodil
13. 08. 2021 20.13"Vedno bolj se zavedam, da je 20. junij moj drugi rojstni dan," pravi eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in navdušen ljubiteljski pilot Miro Majcen. Takrat je namreč na Češkem doživel letalsko nesrečo, v kateri je umrl pilot letala, Miro pa poškodbam uspešno kljubuje. Seznam zlomov in opeklin je sicer dolg, a zaveda se, da na svetu ni veliko ljudi, ki bi preživeli letalsko nesrečo, in za to je neizmerno hvaležen.

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši
28. 01. 2021 10.32Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Britanski pilot v bolnišnici zaradi covida-19 preživel kar 243 dni
19. 01. 2021 10.2859-letni pilot letalske družbe British Airways se je s covidom-19 v bolnišnici daleč od svojega doma boril rekordnih 243 dni. V bolnišnico v Teksasu so ga sprejeli že marca 2020, domov v Betchwort pa se je lahko vrnil šele nekaj dni pred božičem. Še vedno okreva, pri čemer mu ob strani vsak dan, kot vseh 243 poprej, stoji žena Nicola. Zdravniki so presrečni, da je po izjemno resni obliki bolezni spet na nogah.

Mariborska univerza UKC Maribor predala celoobrazne zaščitne maske
13. 11. 2020 15.15UKC Maribor je z mariborsko univerzo opravil primopredajo celoobraznih zaščitnih mask. Gre za razvojno-raziskovalni projekt, katerega cilj je razviti in zagotoviti ustrezno proizvodnjo pametnih celoobraznih zaščitnih mask, uporabnih v medicini, ki so narejene po meri uporabnika.

Potapljaške maske predelali v zaščitne celoobrazne maske: slovenski visokotehnološki produkt
12. 11. 2020 15.10Iz UKC Maribor so sporočili, da bodo z Univerzo v Mariboru opravili primopredajo pametnih celoobraznih zaščitnih mask. Gre za razvojno raziskovalni projekt, katerega cilj je razviti in zagotoviti ustrezno proizvodnjo pametnih celoobraznih zaščitnih mask, uporabnih v medicini, ki so narejene po meri uporabnika. Nadaljnji razvoj zaščitne opreme je že v teku. Med drugim bo razvit sistem za vpihovanja čistega zraka, kar bo zmanjšalo dihalni napor uporabnika.

Nakupi zaščitne opreme povzročili rekorden uvoz iz Kitajske v Slovenijo
12. 11. 2020 11.55Statistični urad ugotavlja, da smo v aprilu letos zabeležili občuten porast uvoza blaga iz Kitajske. To so povzročili večji nakupi zaščitne opreme. Uvoz izdelkov, kamor spadajo tudi zaščitne maske, se je v primerjavi z letom 2019 povečal z 972.000 evrov na kar 92,9 milijona evrov, uvoz medicinskih oblačil, kamor spadajo tudi oblačila za enkratno uporabo, ki se uporabljajo med kirurškimi posegi, se je dvignil s 65.000 evrov na 11,6 milijona evrov, uvoz aparatov za dihanje s 128.000 evrov na 8,9 milijona evrov ter uvoz rokavic s 13.000 evrov na 5,7 milijona evrov.