digitalni giganti

Facebook Avstralcem preprečil dostop do branja in deljenja novic
18. 02. 2021 07.47Facebook je avstralskim uporabnikom onemogočil deljenje oziroma spremljanje novic na platformi, kar je povzročilo precej nemira in skrbi glede javnega dostopa do informacij. Facebook je to storil v odgovor na nov predlog zakona, ki predvideva, da bi tehnološki giganti plačali za novice na njihovih platformah.

100 milijonov evrov prometa: bomo obdavčili digitalne multinacionalke?
23. 09. 2020 15.21Poslanska skupina Levice je v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o davku na digitalne storitve. Z zakonom bi po sedemodstotni stopnji obdavčili storitve digitalnih multinacionalk, ki v Sloveniji letno ustvarijo okoli 100 milijonov evrov prometa, ki pa se še povečuje. Pozivi k obdavčitvi gigantov se vrstijo po vsem svetu, išče se rešitev na evropski ravni, zaenkrat pa je bilo malo uspeha.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?
04. 07. 2020 07.00Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Analiza ukrepov, ki so najbolj učinkovali, omejitve gibanja na občine ni med njimi
28. 04. 2020 18.56Slovenija je pred mesecem in pol razglasila epidemijo in sprejela številne ukrepe. Tokrat smo analizirali učinkovitost ukrepov na mobilnost ljudi in videli, kako se je Slovenija s 15. marcem precej ustavila, zdaj pa se postopno vrača v prejšnje stanje. Zanimivo je bilo videti, da omejitev na gibanje občin ni vplivala na trend gibanja ljudi.

Kaj se zgodi z našimi digitalnimi identitetami, ko umremo?
04. 06. 2019 11.10Do leta 2100 bi na Facebooku lahko bilo kar 4,9 milijarde uporabniških računov, katerih lastniki so že pokojni. Kaj se zgodi z našimi digitalnimi identitetami, ko umremo, je vprašanje, ki s staranjem prebivalstva in vedno več ljudmi na družbenih omrežjih postaja vedno bolj pomembno.

Bo Slovenija naslednje leto obdavčila digitalne gigante?
16. 05. 2019 12.59Odbor za finance na predlog Levice vladi predlaga, da Slovenija naslednje leto uvede davek na digitalne storitve. Spletni velikani namreč zanje v Slovenije ne plačujejo niti DDV. "Dosegli smo pomemben korak k obdavčitvi digitalnih multinacionalk, ki dobičke skrivajo v davčnih oazah," je ob tem dejal Mesec.

Evropski poslanci sprejeli direktivo o avtorskih pravicah
26. 03. 2019 11.12Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli novo direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. S tem so razveselili ustvarjalce, najglasnejši nasprotniki direktive pa so današnji dan označili za katastrofo.

Trump prišel kot 'razgrajač', odšel kot 'trezni pragmatik'. Tehnološki giganti pa so s prestola padli v nemilost
27. 01. 2018 13.56Forum v Davosu je letos minil predvsem v znamenju (precej spravljivega) Donalda Trumpa in napada na prej skoraj malikovane gigante informacijske tehnologije. Vseeno pa je na koncu ostal vtis, da geslo letošnjega foruma "Ustvarimo skupno prihodnost v razdrobljenem svetu" vendarle ni ravno enostavno uresničljivo.

Trump pred nabito polno dvorano: ZDA postavljam na prvo mesto - kot bi morali drugi voditelji na prvo mesto postaviti svoje države
26. 01. 2018 07.58Forum v Davosu je nagovoril ameriški predsednik Donald Trump in poudaril, da "najprej Amerika" ne pomeni "samo Amerika". Še vedno pa odmevajo besede bogataša Georga Sorosa, ki je napadel tako Trumpa kot gigante informacijske tehnologije, ki da so se iz inovatorjev prelevili v zaslužkarje, ki povzročajo težave.

Tehnološki giganti analizirajo podatke, ki jih puščate za seboj: umetna inteligenca bo skrbela za vaše zdravje in za to, kako vidite svet
18. 05. 2017 11.38Količina shranjenih podatkov, ki jih za seboj puščamo ljudje, je vse večja in večja. Do leta 2020 naj bi se v primerjavi z letom 2013 povečala za 10-krat in dosegela 44 bilijonov gigabajtov. Vsi ti podatki pa so dragocen vir informacij.