digitalna država

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji
10. 03. 2025 00.15V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Zakaj bi razbijali digitalna vrata, če lahko nekoga prepričate, da vam podari ključ?
01. 03. 2025 19.04Prejšnji teden se je zgodil največji digitalni rop v zgodovini kripto valut: 21. februarja je prišlo do vdora v Bybit, glavno borzo kripto valut. Hekerji so ukradli približno 401.000 žetonov Ethereum (ETH), ki so bili v času napada ocenjeni na skoraj 1,5 milijarde dolarjev. Za njim je stal severnokorejski državni akter Lazarus Group. Kdo so ti in drugi razvpiti "državniki" ter kako delujejo?

Influencerji in mediji: Kdo ima prav?
25. 10. 2024 10.03Primorska digitalna agencija Veleven studios na čelu z ustanoviteljem in dobro znanim kreatorjem tovrstnih vsebin Blažem Vižintinom je pripravila že drugi izobraževalni Content pulz dogodek, na katerem so zbranim posameznikom, ki se ukvarjajo s podobnimi vsebinami, skušali razložiti pravila obnašanja na družbenih omrežjih.

Weekend.17 nam je komaj let
26. 08. 2024 00.15Na Weekend.17 prihaja profesor sreče, medijski kronist, na naše dvorišče pa tudi Andrija Jarak.

Mreža profilov, ki deli rusko propagando: 'Rusi si želijo, da smo razdvojena družba'
29. 03. 2024 06.00Zakaj je dvomilijonska Slovenija sploh zanimiva za napade ruskih hekerjev in kaj želi Rusija s tem sploh doseči, se sprašujemo po tem, ko so se uresničile grožnje kibernetskih napadov na Slovenijo. Po napadu na spletno stran predsednice države je ruska hekerska skupina Cyber Army Russia Reborn ponoči nadaljevala z napadi na spletne strani slovenskih državnih organov, med njimi tudi na portal SI-TRUST, ki skrbi za kvalificirana digitalna potrdila. "Obstaja mreža profilov na družbenih omrežjih, ki načrtno deli rusko propagando," pojasnjuje direktorica nevladne organizacije Regionalni dialog Katja Geršak, ki poudarja, da je namen predvsem vnašanje razdora v družbo.

Finančni komentar: Bitcoin in digitalna zlata mrzlica
05. 03. 2024 07.00V drugi polovici aprila je napovedan bitcoin halving ali razpolovitev, ki se zgodi na vsaka štiri leta. Takrat se količina bitcoinov, ki je dodeljena rudarjem, zmanjša za polovico. Povpraševanje na trgu je že zdaj nekajkrat večje od ponudbe in vemo, kaj se zgodi s ceno, ko nečesa začne primanjkovati.

Šolam bo ministrstvo razdelilo nekaj manj kot 3000 prenosnih računalnikov
28. 02. 2024 14.46Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo od 13.000 prenosnih računalnikov, ki jih je kupilo za 6,5 milijona evrov, 2961 teh naprav razdelilo šolam in zavodom, katerih ustanoviteljica je država. Upravičenih šol in zavodov je 146, doslej se jih je odzvalo 111, časa imajo še do 1. marca.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Salvador z izdajo obveznic v bitcoinih v financiranje mesta na vulkanski pogon
16. 12. 2023 15.45Salvador bo v prvem četrtletju leta 2024 izdal obveznice v kripto valuti bitcoin. Z izkupičkom želijo financirati gradnjo t. i. bitcoin mesta, ki naj bi ga poganjal vulkan. Salvador je sicer prva država, v kateri je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo.

Slovenija uresničuje digitalne cilje: vlada sprejela strateški časovni načrt
09. 11. 2023 14.10Vlada je na današnji seji sprejela nacionalni strateški časovni načrt za digitalno desetletje. Gre za načrt, ki določa osnovne politike, ukrepe in dejavnosti, ki bodo prispevali k uresničevanju digitalnih ciljev in ki jih bo država izvajala v naslednjem desetletju na področju digitalne preobrazbe.

Pirc Musarjeva: Za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje
30. 10. 2023 21.07V Gledališki in koncertni dvorani v Lendavi je potekala državna slovesnost ob dnevu reformacije. Osrednja govornica je bila predsednica Nataša Pirc Musar, ki je med drugim poudarila, da za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje, ob tem pa pozdravila dejstvo, da praznik letos zaznamujemo v krajih, kjer sobivajo trije jeziki.

Kaj pa, če bi namesto plač raje obdavčili premoženje?
25. 05. 2023 16.27Hitra rast upokojevanja in izdatkov pokojninske blagajne državo postavlja pred težko odločitev. Ve namreč, da bo v naslednjih sedmih letih morala najti dodatno milijardo evrov za pokojnine. Zato se mora odločiti, ali naj še dodatno zviša prispevke za socialno varstvo, ki so že zdaj za okoli polovico bolj obremenjeni od evropskega povprečja, ali pa ubere drugo pot. Ustanovitelji visokotehnoloških podjetij se zavzemajo za drugo pot, državi pa bi jo prek novoustanovljenega združenja radi pomagali najti.

'Britanci jedo veverice', hrčkova juha, Satanov tempelj in 'golobi ubijalci'
19. 03. 2023 12.00Začetek ruske invazije na Ukrajino je sovpadal z začetkom še ene bitke, ki pa jo Vladimir Putin vodi na domačih tleh. Rusija je okrepila svojo informacijsko blokado v prizadevanju za nadzor misli lastnih državljanov.

Digitalni boni bodo v prihodnje namenjeni le socialno ogroženim
02. 12. 2022 11.56Novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je trenutno v pripravi, prinaša posebni računalniški sklad, ohranja pa digitalne bone. A ti bodo tokrat namenjeni le socialno ogroženim, je dejala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Glede stanja digitalizacije je ocenila, da smo na dobri poti.

Država bo za energetsko učinkovitost podjetij namenila pet milijonov
30. 08. 2022 18.47Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025 uvrstila več projektov, med njimi projekt za povečanje energetske učinkovitosti podjetij, za katerega bo prek Eko sklada na voljo pet milijonov evrov.

Dokumentarni filmi in serije Kibernetska (ne)varnost: svet socialnih omrežij, hekerji in bitcoin
14. 08. 2022 16.06VOYO, ki nam ponuja obilico pestrih vsebin, je tokrat postregel s sklopom dokumentarnih filmov in serij, ki se posvečajo kibernetski (ne)varnosti in pasteh, ki so del našega, z informacijsko tehnologijo, prepletenega vsakdana. Raziskujejo svet socialnih omrežij, pokukajo v pričetke bitcoina, sledijo ruskim hekerjem in se potopijo v pripoved o novih digitalnih vojskah.

Raziskava: Slovenija najbolj kriptoprijazna država na svetu
02. 05. 2022 13.37Raziskava, o kateri je med drugim pisala tudi ugledna revija Forbes, je ugotovila, da je Slovenija med vsemi državami na svetu najbolj kriptoprijazna. "Tu je 72 trgovin in 33 športnih prizorišč, kjer kot plačilno sredstvo sprejemajo bitcoin ali altcoin," pojasnjujejo avtorji raziskave, ki so nadalje ugotovili še, da je Ljubljana najprijetnejša destinacija v Evropi za podjetja z digitalnim premoženjem.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?
10. 02. 2022 14.07Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

NFT, internet 3.0. in metaverse
18. 01. 2022 11.53V oddaji Preverjeno tokrat o vplivnih nezamenljivih žetonih – NFT, ki je tudi beseda leta 2021. Internet 3.0. nam omogoča, da se z denarnico za kriptovalute povežemo znotraj aplikacij, ki delujejo na tehnologiji verižnih blokov in tam kupujemo digitalna sredstva kot nezamenljive žetone NFT za prihajajoče virtualno življenje v tako imenovanem metaversu.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Al Kuwaiti o kibernetskih napadih v ZAE: Vsakdanji ljudje so tudi bili tarče
09. 10. 2021 08.31Dr. Mohamed Al-Kuwaiti je vodja kibernetske varnosti Združenih arabskih emiratov, ki nam je zaupal nekaj usmeritev in težav, s katerimi se soočajo Emirati. Visoka stopnja digitalizacije, veliko tujih podjetij, ogromno ljudi – vse to so osnove za številne kibernetske napade. Kot je dejal, je glavna stvar, da vsi začnemo jemati kibernetsko varnost kot osnovno varnostno kulturo. Starši morajo učiti otroke, ne jih onemogočati, kako biti varen, saj so zaznali napade prav na otroke. V naslednjih letih pa bo naša odvisnost od tehnologije povečala možnost za kibernetske napade, kibernetsko vojskovanje in tudi kibernetski terorizem.

Za cepljenje skoraj 57 milijonov, Sloveniji tudi evropska sredstva za nakup testov
27. 09. 2021 16.39Država je za cepljenje proti covidu-19 doslej namenila 56,97 milijona evrov, so pojasnili na Ministrstvu za zdravje. Od tega je šlo 39,79 milijona evrov za nabavo cepiv in 17,17 milijona za stroške izvedbe cepljenja. Medtem je evropska komisija 20 državam članicam EU dodelila nepovratna sredstva v skupni višini 95 milijonov evrov za nakup diagnostičnih testov za novi koronavirus, s čimer se bo olajšala izdaja digitalnih covidnih potrdil, zlasti tistim, ki se ne morejo cepiti. Med prejemnicami sredstev je tudi Slovenija.

Sloveniji prva sredstva v okviru načrta za okrevanje in odpornost
17. 09. 2021 12.29Slovenija je na podlagi finančne pogodbe za izvajanje Sklada za okrevanje in odpornost prejela predplačilo v višini 13 odstotkov dodeljenih nepovratnih sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost, kar znaša 231 milijonov evrov. Prva sredstva iz načrta bodo zagotovljena za področja trajnostne mobilnosti in digitalne preobrazbe.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije
24. 07. 2021 07.25Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

Do potrdila o cepljenju zaradi v tujini prejetega odmerka (še) ne more več tisoč Slovencev
20. 07. 2021 17.59Ne le v tujini cepljeni vojaki, digitalnih covidnih potrdil ne morejo dobiti tudi številni drugi Slovenci. "Problematičnih oz. takih, ki jim težko izdamo potrdilo na podlagi našega cepilnega sistema, je nekaj tisoč," je na novinarski konferenci potrdil prvi mož NIJZ-ja Milan Krek.