dezinfekcija

Ščurki na ljubljanski psihiatriji, uveden inšpekcijski postopek

05. 03. 2025 09.51

Minuli teden je bila noč na psihiatrični kliniki Polje vse prej kot mirna. Zaradi invazije ščurkov je moralo namreč medicinsko osebje paciente seliti iz ene sobe v drugo. Prijavo so prejeli tudi na zdravstvenem inšpektoratu, kjer so uvedli inšpekcijski postopek. Na psihiatrični kliniki medtem odgovarjajo, da kljub ukrepom za preprečevanje pojava ni mogoče vnaprej predvideti, takoj pa da so izvedli še dodatne ukrepe za zatiranje insektov.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

BLOG: Atletsko stopalo: vzroki, simptomi in zdravljenje

21. 07. 2024 07.00

Atletsko stopalo (tinea pedis) je pogosta glivična okužba, ki prizadene stopala, zlasti kožo med prsti. Okužba lahko povzroči srbenje, pekoč občutek in nelagodje, vendar je z ustreznim zdravljenjem in preventivnimi ukrepi obvladljiva.

Redno vzdrževanje avtomobilske klime: ključ do zdravega zraka v vašem vozilu

13. 07. 2024 00.15

Poletje je tukaj in z njim dolgo pričakovani dopusti. Preden se odpravite na morje in uživate v poletnih radostih, poskrbite, da bo vaša vožnja varna in udobna. Ena najpomembnejših stvari, ki jih morate preveriti, je delovanje vaše klimatske naprave. Nihče si ne želi, da mu na poti na morje neha delovati klimatska naprava. Ko poleti vstopimo v avto in vklopimo klimo pa nas lahko preseneti tudi neprijeten vonj , kar lahko negativno vpliva na naše zdravje. Da bi se vsemu temu izognili, je ključnega pomena redno vzdrževanje in dezinfekcija klimatske naprave.

Stenice v Sloveniji prisotne, a njihovega števila ne spremljamo

14. 10. 2023 07.00

Ne samo Pariz in London, invazija stenic je segla tudi na Hrvaško. Težave povzročajo v javnem potniškem prometu in turizmu nasploh. Londončani na družbenih omrežjih poročajo, da se zaradi strahu pred trdovratnimi zajedavci izogibajo vožnji s podzemno železnico. Stenice se skrivajo tudi v posteljah in med oblekami. Še posebej zaskrbljeni so v Franciji, ki bo prihodnje leto gostila poletne olimpijske igre. Ali o stenicah poročajo tudi pri nas?

Poklukar ljudi poziva k previdnosti: Prijavite vsako sumljivo dogajanje

12. 08. 2023 09.28

V Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov, v Lučah dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, zaradi katere so gospodinjstva zdaj brez pitne vode. Koroško sta obiskala notranji minister Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Jušić. Preverila sta stanje varnosti na terenu in prostovoljce, ki odhajajo na pomoč, pozvala, naj se na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno. V Rušah pa so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Starši uspeli s pritožbo, v Kranju bodo otroci spet obravnavani v zdravstvenem domu

13. 04. 2022 16.48

Po tem, ko je skupina staršev podala pritožbo, ker kranjski zdravstveni dom otroke še vedno obravnava v zabojniku, in s peticijo zahtevala ambulantno obravnavo otrok pri izbranem pediatru v zdravstvenem domu, je vodstvo sporočilo, da jim je prisluhnilo. Obljubili so, da bodo zdravniško obravnavo otrok v prostore zdravstvenega doma predvidoma vrnili do 25. aprila. S toplim vremenom in višjimi temperaturami pričakujejo manj virusnih obolenj, ki so trenutno v velikem porastu predvsem pri otrocih, ki so najranljivejši za okužbe in morebitne zdravstvene zaplete.

V Franciji potrdilo le še po poživitvenem odmerku? Češka odpravlja izredne razmere

26. 12. 2021 08.53

V Franciji so v soboto prvič v enem dnevu potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom. Tako so že tretji dan zapored zabeležili rekordno število okužb. Češka medtem odpravlja izredne razmere, v ZDA pa je omikron že postal prevladujoča različica.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19

16. 06. 2021 06.52

Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine

05. 05. 2021 00.15

Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

New York bo postopno odpravil vse ukrepe, v Indiji presegli 20 milijonov okužb

04. 05. 2021 10.16

V Indiji so presegli 20 milijonov okužb z novim koronavirusom, oblasti pa ocenjujejo, da gredo trendi počasi v pozitivno smer. Bolje kaže v ZDA, kjer se ponekod življenje že vrača v stare tirnice. V New Yorku, kjer je s prvim odmerkom cepljena že skoraj polovica prebivalcev, bodo sredi maja začeli s procesom popolnega sproščanja ukrepov. Ameriški regulator naj bi medtem do prihodnjega tedna odobril Pfizerjevo cepivo tudi za najstnike, stare med 12 in 15 let.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah

01. 02. 2021 20.09

Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

Daleč najbolj rdeča je Gorenjska, a poslabšalo se bo tudi drugod

27. 10. 2020 19.32

Vsa Slovenija je obarvana rdeče, a daleč najbolj rdeča je Gorenjska. 14-dnevna incidenca je tam že 1488 okuženih na 100.000 prebivalcev. Za primerjavo: Koroška, ki je druga po številu okužb, ima za več kot 500 okužb nižjo incidenco. In to kljub temu, da na Gorenjskem izrazitega žarišča okužb sploh nimajo. Kaj delajo Gorenjci narobe in česa se lahko preostala Slovenija nauči od njih?

Sporni vodovod Močile: občina in Salonit Anhovo prikrivala okvaro črpalke?

02. 10. 2020 14.54

Črpalka na glavnem črpališču za vodarno Močile, ki na območju Anhovega s pitno vodo oskrbuje več kot 1100 ljudi, je bila v okvari od februarja lani, opozarja civilna iniciativa Danes. Vodstvo občine in Salonita Anhovo, ki ima vodarno posredno v lasti, sta po njihovih besedah za okvaro vedela dlje časa, a nista niti ukrepala niti obvestila krajanov.

ZD širijo mrežo točk za odvzem brisov in podaljšujejo delovni čas

25. 09. 2020 15.02

Potrebe po odvzemu brisov za testiranje na novi koronavirus se v zadnjem obdobju povečujejo, zato nekateri zdravstveni domovi že širijo mrežo točk za odvzem brisov, drugi pa za zdaj po potrebi podaljšujejo čas odvzema brisov. Vsi po vrsti opozarjajo na kadrovske težave, v ZD Ljubljana se v želji po večji pretočnosti zavzemajo za spletno aplikacijo.

V srbski bolnišnici bodo površine razkuževali z viljamovko

24. 08. 2020 16.25

Srbski Rdeči križ in in splošna bolnišnica v Kruševcu bosta za dezinfekcijo delovnih površin odslej lahko uporabljala alkoholno pijačo viljamovko, piše v srbskem uradnem listu. Gre za 9196 steklenic hruškovega žganja, ki jih je ustanovama inšpekcija zasegla leta 2005, sedaj pa je srbska vlada odredila vrnitev zaseženih količin alkoholne pijače.

Kitajska odgovarja na kritike: Naše sporočilo je, da se strogi ukrepi izplačajo

22. 08. 2020 12.46

Potem ko so svet obšle fotografije množične zabave v Vuhanu, kjer so se v bazenu gnetli kopalci brez varnostne razdalje ali zaščitnih mask, se je Kitajska odzvala na ostre kritike, da je s tem zadala zaušnico preostalemu svetu. Nasprotno, pravijo, v svet smo poslali sporočilo, da se je stroga karantena obrestovala. Trdijo tudi, da je bilo za varnost obiskovalcev ves čas poskrbljeno.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

24. 07. 2020 07.00

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

104 nove okužbe na Hrvaškem, dovoljeni koncerti na prostem s 1000 obiskovalci

23. 07. 2020 10.57

Na Hrvaškem, kjer se še vedno spoprijemajo s skokom okužb z novim koronavirusom, bo po novem dovoljeno organizirati glasbene prireditve na prostem za 1000 obiskovalcev, v zaprtih prostorih pa za 500 ljudi, je objavil Hrvaški zavod za javno zdravstvo (HZJZ). Ples med koncertom ne bo dovoljen, priporočajo pa organizacijo na prostem. V zadnjih 24 urah so sicer v državi potrdili 104 nove okužbe, testirali pa so 1417 oseb.

Na mejah od polnoči nov režim

03. 07. 2020 07.07

Od sobote dalje bo na mejah s Hrvaško zavladal nov režim. Slovenski državljani, ki vstopajo iz Hrvaške bodo morali na meji policiji dokazati bivanje pri naših južnih sosedih, in sicer z dokazilom o lastništvu nepremičnine, računom za plačilo nastanitve, turistične takse ali celo računom iz gostilne, je dejal notranji minister v odstopu Hojs. Karantenske odločbe bodo po novem vročali na mejnih prehodih Gruškovje, Jelšane, Obrežje in Metlika. Tu bodo organizirane posebne skupine, ki bodo odločbe spisale in tudi vročale.

Izraelci preizkušajo prvi predor za razkuževanje na stadionih

04. 06. 2020 06.00

Na stadionu Bloomfield v Tel Avivu so namestili poseben predor, skozi katerega lahko poljubno vstopajo nogometaši, trenerji in ostali navzoči na stadionu. Poškropijo jih z meglico razkužila, ki naj bi uspešno preprečevalo širjenje novega koronavirusa.

Letalski prevoz dovoljen, z Brnika že poletel prvi potnik

12. 05. 2020 07.25

Potem ko se je za mednarodni letalski potniški promet odprl slovenski zračni prostor, je z ljubljanskega letališča poletel prvi potnik. To je bil predsednik Uefe Aleksander Čeferin, ki se je z zasebnim letalom vrnil v Švico. Ljubljansko letališče je sicer po odprtju v pričakovanju obnovitve povezav. V družbi Fraport Slovenija so tako vse prevoznike, ki so leteli v Ljubljano, pozvali, da se izjasnijo, kdaj bi lahko lete spet vzpostavili. A zagona potniškega prometa verjetno ni pričakovati pred junijem.

Vlada sprošča ukrepe na področju mednarodnega zračnega prometa

11. 05. 2020 18.59

Vlada je odločila, da s torkom umika ukrepe, ki so omejevali potniški letalski promet v Sloveniji. Kot ugotavljajo, s strani potnikov zaradi epidemije ni povpraševanja, ukrep prepovedi upravljanja mednarodnih zračnih prevozov pa tako ni več potreben. Prepoved letenja iz tujine na lokalna letališča pa bo veljala še do 12. junija. Na letališču Jožeta Pučnika pozdravljajo odločitev vlade in poudarjajo, da so pripravljeni na prihod potnikov.

Ponoven zagon turizma s 1. junijem, v pripravi jasna navodila 'koronastandardov'

04. 05. 2020 18.58

Zaprta meja z Italijo je za goriško regijo 'gospodarska ujma neslutenih razsežnosti', kot so se izrazili župani, saj so gospodarsko še kako vezani na Italijo. Na udaru zaprtih mej je seveda tudi turizem – gospodarski minister Počivalšek je obljubil dodatno pomoč države, manjše nastanitve pa se bodo lahko začele odpirati že v prvi polovici maja. O tem, kako dolgo bomo potrebovali za ponovni zagon turizma in kaj lahko za to naredimo mi, sta spregovorila Mišo Mrvaljević in državni sekretar MGRT Simon Zajc.

Slovenci razvili napravo za dezinfekcijo denarja

03. 05. 2020 11.07

Trije mladi Grosupeljčani so v času krize, ki jo je povzročila epidemija koronavirusa, razvili napravo, ki z UV-svetlobo razkuži do 100 bankovcev na minuto. Kot je pokazala anketa, namreč več kot polovico vprašanih skrbi prenos bolezni z gotovino, več kot 80 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bi uporabili drug bankomat, če bi ta nudil dezinficiran denar. Trenutno se za uporabo naprave dogovarjajo z nekaj slovenskimi bankami, v eni bodo napravo v naslednjih dneh tudi testirali.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Kako se lahko sami lotimo razkuževanja stavb?

01. 04. 2020 06.00

Urad za kemikalije in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) sta po sprejetju odloka o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb pripravila praktične napotke. Priprava in izvedba razkuževanja sta dovolj enostavni, da ju lahko etažni lastniki opravijo sami, strošek razkužila pa je minimalen in ga je dovolj tudi za široko uporabo, poudarjata.