deviznih

Ponudba NLB za prevzem avstrijske Addiko Bank ni bila uspešna

20. 08. 2024 20.49

NLB je v prevzemni ponudbi za Addiko Bank, bančno skupino s sedežem na Dunaju, ki deluje na območju nekdanje Jugoslavije, pridobila 36,39 odstotka delnic te bančne ustanove. Pridobiti je želela vsaj 75 odstotkov lastništva, zato so v NLB ponudbo, ki se je iztekla v petek popoldne, označili kot neuspešno.

Banke: Nihče ni mogel predvideti, v katero smer se bo menjalni tečaj obrnil

15. 11. 2023 12.01

Odločitev vrhovnega sodišča glede ničnosti notarskega zapisa kreditne pogodbe v švicarskih frankih po mnenju Združenja bank Slovenije kaže na nepoznavanje bančnega področja. V slovenski prostor vnaša pravno negotovost, posebej zaradi retroaktivne razlage vsebine zakona, so zapisali.

Bo srbska centralna banka vključila juan v svoje devizne rezerve?

22. 10. 2023 11.41

Srbska centralna banka (NBS) razmišlja o možnosti, da del deviznih rezerv hrani v kitajski valuti juan. Devizne rezerve NBS so konec septembra znašale več kot 24 milijard evrov. Blagovna menjava med Srbijo in Kitajsko se je v zadnjem desetletju povečala za skoraj 200-krat, dolg Srbije do Kitajske pa za 12-krat.

'Talibansko ravnanje z ženskami bi lahko označili za zločin proti človeštvu'

26. 11. 2022 16.20

Talibansko ravnanje z ženskami in dekleti v Afganistanu bi lahko označili za zločin proti človeštvu in bi ga bilo treba preiskati in preganjati v skladu z mednarodnim pravom, je v petek dejala skupina strokovnjakov ZN. Talibani so obtožbe nemudoma zavrnili.

Reynders: EU v okviru sankcij zamrznila za 17 milijard ruskega premoženja

29. 10. 2022 16.10

Evropska unija je v okviru svežnja sankcij proti Rusiji zamrznila za več kot 17 milijard evrov ruskega premoženja, je sporočil evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. EU je od začetka ruske agresije proti Ukrajini pred osmimi meseci sprejela osem svežnjev sankcij.

IMF pošilja tri milijarde, sledijo privatizacija, višji davki

01. 09. 2022 20.31

Šrilanka je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dosegla predhodni dogovor o posojilu v višini približno tri milijarde evrov. Sporazum je sicer odvisen tudi od tega, ali bodo šrilanške oblasti sledile predhodno dogovorjenim ukrepom. "Ta dogovor je le začetek dolge poti, ki je pred Šrilanko, da izide iz krize," je novinarjem v Colombu povedal visoki uradnik IMF Peter Breuer.

Finančni ministri EU menjalni tečaj kune določili pri 7,5 kune za evro

12. 07. 2022 14.51

Finančni ministri članic EU so sprejeli pravno podlago, ki bo Hrvaški omogočila, da bo od 1. januarja 2023 uporabljala evro. Menjalni tečaj so postavili pri 7,53450 kune za evro.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

'Plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji'

27. 04. 2022 07.56

Rusija je ustavila dobavo zemeljskega plina Poljski in Bolgariji. Ruska družba Gazprom je ob tem zagrozila z dodatnim zmanjšanjem količin plina v Evropo, če bosta državi jemali plin iz tranzita. Da gre za nov poskus Moskve, da bi plin uporabila kot sredstvo za izsiljevanje, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Dodala je, da plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji.

Velika Britanija uvedla sankcije proti Putinovima hčerama

08. 04. 2022 17.56

Velika Britanija je napovedala sankcije proti hčeram ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova. Sankcije predstavljajo del prizadevanj proti "razkošnemu načinu življenja" ožjega kroga ruskega predsednika.

ZDA uvedle sankcije proti ruskim bankam, Lavrovu in Putinovima hčerkama

06. 04. 2022 18.31

ZDA so zaradi invazije na Ukrajino uvedle nov sveženj sankcij proti Rusiji, med drugim proti zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu ter hčerkama predsednika Vladimirja Putina, Katerini Tihonovi in Mariji Putinovi. Sankcije sta dobili tudi ruski banki Sberbank in Alfa Bank. Medtem skušajo države Ukrajini pomagati tudi z orožjem. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa evropskim voditeljem očita neodločnost glede sankcij, čeprav države seznam ukrepov zoper rusko agresijo še naprej podaljšujejo.

Zamrznjena skoraj polovica ruskih rezerv, država računa na pomoč Kitajske

13. 03. 2022 15.08

Rusija je sporočila, da ob udarcu sankcij, ki jih je po napadu na Ukrajino zoper njo uvedel Zahod, računa na pomoč sosede Kitajske. To je prvič, da je Moskva potrdila, da bo pomoč iskala pri svoji strateški partnerici. Strogi ukrepi so namreč zamrznili skoraj polovico rezerv države okupatorke oz. več kot 270 milijard evrov.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

V Libanonu znova vzpostavili oskrbo z električno energijo

10. 10. 2021 18.47

V Libanonu so znova vzpostavili oskrbo z električno energijo. Vojska je dvema ključnima elektrarnama dostavila gorivo, ki jima ga je pred tem zmanjkalo, s čimer se je končal skoraj ves dan trajajoč izpad elektrike v državi. Ministrstvu za energetiko je namreč centralna banka odobrila več kot 86 milijonov evrov kredita za nakup goriva in ohranitev delovanja elektrarn.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar

08. 10. 2021 08.47

Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Evroskupina o Grčiji, napredku Hrvaške in Bolgarije na poti k evru ter bančni uniji

17. 06. 2021 06.46

Finančni ministri držav v območju evra bodo v Luksemburgu razpravljali o naslednjem obroku pomoči Grčiji pri zmanjševanju njenega javnega dolga ter o napredku Hrvaške in Bolgarije na poti k prevzemu evra. Evroskupina v razširjeni sestavi vseh finančnih ministrov Unije pa bo pretresla načrt za dokončanje bančne unije.

Logar: Izjave o skupnem upravljanju področja Jadrana nismo podpisali

19. 12. 2020 11.45

V Trstu so se sešli zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije – Anže Logar, Gordan Grlić Radman in Luigi di Maio. Govorili so o razglasitvi hrvaške in italijanske izključne gospodarske cone v Jadranu. Na srečanju je bil predviden podpis tristranske izjave, a kot je sporočil Logar, so izjavo o skupnem upravljanju področja Jadrana – skladno z evropskimi smernicami – uskladili, ne pa tudi podpisali. Pogovori se bodo nadaljevali januarja.

Evro v globalnih plačilih prehitel dolar

20. 11. 2020 10.18

Evro je bil prejšnji mesec najpogosteje uporabljena valuta za globalna plačila, prvič pa je od februarja 2013 prehitel dolar. Podatki Društva za svetovne medbančne finančne telekomunikacije (SWIFT), ki obravnava čezmejna plačilna sporočila za več kot 11.000 finančnih institucij v 200 državah, so pokazali, da evru in dolarju sledita britanski funt in japonski jen. Kanadski dolar je pristal na petem mestu in prehitel kitajski juan.

Bo državni sekretar Tone Kajzer novi veleposlanik v ZDA?

13. 11. 2020 21.19

Vlada je s ponedeljkom zaradi prevzema novih delovnih dolžnosti razrešila državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Toneta Kajzerja in na ta položaj s torkom imenovala Stanislava Raščana, je vlada sporočila po dopisni seji.

Zmagovalci krize: Facebook podvojil dobiček, Google hoče ves denar zase

31. 07. 2020 11.23

Medtem ko večina gospodarstva hodi po robu preživetja, obstaja sektor, ki s tem nima težav – tehnološki giganti beležijo velike dobičke. Ob tem pa v oči bode dejstvo, da denarja, ki ga služijo z oglaševanjem ob "tujih vsebinah", niso pripravljeni deliti z nikomer.

Janša po srečanju s Plenkovićem napovedal tesnejše sodelovanje epidemiologov

10. 07. 2020 07.12

Na Otočcu sta se srečala premierja Slovenije in Hrvaške, Janez Janša in Andrej Plenković. Delovno kosilo je bilo namenjeno predvsem pogovoru o epidemiološki situaciji v obeh državah in usklajevanju ukrepov. Strinjala sta se, da nam lahko v boju proti virusu uspe samo s koordiniranimi akcijami in še tesnejšim sodelovanjem naših in hrvaških epidemiologov. Tudi na Hrvaškem pa je v pripravi aplikacija za sledenje stikom.

Hrvaška in Bolgarija pomemben korak bližje prevzemu evra

10. 07. 2020 19.41

Hrvaška in Bolgarija sta dočakali odločitev o vstopu v mehanizem deviznih tečajev ERM II, ki je pomemben korak k prevzemu evra. Da lahko država postane članica območja skupne evropske valute, mora biti v ERM II vsaj dve leti. Obe državi obenem vstopata tudi v bančno unijo.

Plenković pričakuje, da Slovenija ne bo ovirala vključitve Hrvaške v evroobmočje

21. 06. 2019 19.27

Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil pričakovanje, da Slovenija Hrvaški ne bo stala na poti v evroobmočje. Pričakuje, da se bo Hrvaška pridružila tečajnem mehanizmu v približno letu dni. V Zagrebu sicer ne želijo ugibati, kdaj bodo lahko dokončno odpravili kuno in uvedli evro.

Maduro nameraval dvigniti devizne rezerve?

28. 01. 2019 10.14

Venezuelski predsednik Maduro, ki se oklepa oblasti, je očitno nameraval okrepiti svojo moč tudi s tem, da je skušal dvigniti rezerve, ki jih ima država v tujini. Toda – britanska centralna banka je njegovim sodelavcem preprečila, da bi prišli do zlatih rezerv.

Na Hrvaškem nova pravnomočna sodba proti LB in NLB

18. 01. 2019 17.54

Županijsko sodišče v Zagrebu je zavrnilo pritožbi LB in NLB v enem od postopkov glede prenesenih deviznih vlog varčevalcev LB na Hrvaškem, s čimer je sodba postala pravnomočna, sporočajo iz urada vlade za komuniciranje. Gre za prvi tak primer po uveljavitvi zakona, po katerem bo finančne posledice za NLB povrnil sklad za nasledstvo.

Kdo je kupil največ?

09. 11. 2018 07.00

Znan je končni izplen javne ponudbe delnic NLB. V sredo bodo delnice banke začele kotirati na ljubljanski in londonski borzi, s čimer bodo prodajni postopki za največjo banko v državi tudi uradno končani. Med največjimi kupci delnic NLB sta EBRD in ameriški finančni sklad Brandes Investment Partners.

NLB bo državi izplačala 270,6 milijona evrov dividend

12. 10. 2018 13.05

Največja slovenska banka lahko državi izplača dividende, potem ko je pred dnevi za to dobila zeleno luč Evropske centralne banke. Gre za izplačilo 270,6 milijona evrov. Poleg tega je banka spremenila statut, ki po novem nalaga, da morajo biti vsi člani nadzornega sveta neodvisni strokovnjaki.

Erdogan: Turčija se ne bo zlomila pod grožnjami

18. 08. 2018 17.12

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan poudarja, da se Turčija ne bo zlomila pod grožnjami in se bo zoperstavila 'igram', ki jih nekateri igrajo z njenim gospodarstvom. Napovedal je tudi, da bo razširil čezmejne vojaške operacije države v Siriji in Iraku.

Vlada zaščitila NLB: nič več hrvaškega plenjenja

14. 08. 2018 20.02

Odhajajoča vlada pa je potrdila besedilo pogodbe med NLB in Skladom za nasledstvo. To v praksi pomeni, da se naši največji banki ne bo več treba bati izgubljenih tožb oziroma hrvaškega plenjenja. Zarubljena sredstva lahko zdaj sklad povrne, kar je pomembno predvsem zaradi skorajšnje privatizacije.

Do konca leta moramo prodati vsaj polovico NLB

10. 08. 2018 11.51

Evropska komisija je odločila, da mora Slovenija do konca tega leta prodati vsaj 50 odstotkov plus eno delnico banke. Preostalih 25 odstotkov pa mora država prodati do konca naslednjega leta. Neuradno naj bi bila namera za IPO objavljena sredi oktobra, prodajno okno pa naj bi se zaprlo do konca novembra.