deveta simfonija

Mineva 200 let od prve izvedbe Beethovnove Devete simfonije

07. 05. 2024 09.33

Na današnji dan mineva 200 let od prve izvedbe Simfonije št. 9 Ludwiga van Beethovna. Ko je pred dvema stoletjema prvič zazvenela na Dunaju, si je skladatelj želel, da bi šlo vse po sreči. Skrb je bila odveč, saj je bila deležna spontanega aplavza že med izvedbo. Beethoven je tedaj že tako slabo slišal, da se je moral obrniti, da je to opazil.

Najbolj zloglasen ...

11. 06. 2006 15.35

... film je <i>Kristusov pasijon</i>, ki je na listi najbolj kontroverznih filmov premagal <i>Peklensko pomarančo</i>.

2,1 milijona funtov za Beethovna

24. 05. 2003 00.00

V Londonu so za 2,1 milijona funtov prodali rokopis Beethovnove Devete simfonije in tako podčrtali pomembnost tega simfoničnega dela, ki so ga med drugim oboževali Adolf Hitler ter francoski revolucionarji.

Beethovnova Deveta je pod zaščito

23. 12. 2002 00.00

Rokopis partiture Devete simfonije Ludwiga van Beethovna je uradno uvrščen na seznam svetovne kulturne dediščine organizacije UNESCO. Je prva skladba, ki so jo uvrstili na ta seznam.

Začenja se Splitsko poletje

14. 07. 1999 15.50

Prireditelji letošnjega 45. Splitskega poletja so v starem delu Splita pripravili bogat umetniški program opernih, baletnih, dramskih in koncertnih izvedb. Na festivalu bodo premierno izvedli opereto Splitski akvarel Iva Tijardoviča, pod taktirko Iva Lipanoviča in režiserja Krešimira Dolenčiča, izpostaviti pa velja tudi Verdijevo Aido režiserja Petra Selema ter praizvedbo Vera Bexter režiserja Nenni Delmastre in priredbo drame Ja i moj mali kumpanjo. Za zagrebško gledališko skupino Historiane jo je priredil Boris Dvornik, režiral pa Vanča Kjakovič.

Pred 175 leti praizvedba Beethovnove Devete simfonije

30. 04. 1999 10.30

Eno izmed slavnih del klasične glasbe, Beethovnovo Deveto simfonijo, bodo po 175 letih ponovno izvedli v praizvedbi: 7. maja bosta tako sir John Eliot Gardiner ter Orchestre Revolutionnaire et Romantique na Dunaju izvedla to slavno delo, sicer pa naj bi od 4. do 9. maja izvedli vseh devet simfonij. Med vsemi Beethovnovimi deli ima Beethovnova Deveta simfonija najdaljši čas nastanka. Prvotno naj bi bilo delo posvečeno Ferdinandu Reisu, nekdanjemu Beethovnovemu učencu ter takrat članu Londonske filharmonije. Deveta simfonija je bila pravzaprav določena za London, vendar do načrtovanega koncertnega potovanja ni prišlo. Nato je Beethoven nameraval simfonijo posvetiti ruskemu carju Aleksandru I., ker pa je ta umrl 1825, je bil na koncu izbran pruski Friderik Viljem II. Takrat že popolnoma oglušeli Beethoven ob praizvedbi ni več slišal navdušenja občinstva. O tem ga je s pomočjo pisane besede seznanil njegov dober prijatelj Anton Schindler.