demos

Anka Pogačnik brez četrtfinala

31. 07. 2024 11.10

Anka Pogačnik je na olimpijskih igrah v Parizu dobila prvi dvoboj v kategoriji do 70 kg, nato pa ji v boju za četrtfinale ni uspelo premagati tekmice. Dvaindvajsetletni Španki Ai Tsunoda Roustant, letos tretji na evropskem prvenstvu, je ob vstopu v zadnjo minuto dvoboja proti 32-letni Slovenki uspel vazari.

Kdo je valižanski kantavtor Ren, ki je po letih garanja postal spletna senzacija?

31. 10. 2023 10.59

Valižanski glasbenik Ren nima velike založbe, ki bi ga podpirala, niti velike ekipe ljudi, ki bi promovirala to, kar počne, vendar je privabil milijone ljudi, da so si ogledali njegove glasbene videoposnetke, zahvaljujoč ustnemu izročilu in čisti kakovosti njegovega pisanja pesmi.

Pirc Musarjeva: Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika

11. 01. 2023 13.37

Mineva 20 let od smrti Jožeta Pučnika. Garda Slovenske vojske v imenu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar položila venec h grobu dr. Pučnika na pokopališču v Črešnjevcu pri Slovenski Bistrici. "Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika, ki se zaveda, da je za skupno prihodnost najbolj koristen pogovor s tistim, s katerim se v izhodišču najmanj strinjaš," je ob 20. obletnici njegove smrti poudarila predsednica republike.

Pahor Gorazdu Pučniku vročil očetov red za izredne zasluge

19. 12. 2022 17.17

Predsednik republike Borut Pahor je sinu Jožeta Pučnika Gorazdu Pučniku vročil najvišje državno odlikovanje, red za izredne zasluge. Gre za odlikovanje, s katerim je takratni predsednik republike Janez Drnovšek Jožeta Pučnika posthumno odlikoval junija 2006 ob 15-letnici samostojnosti Slovenije, a njegova družina odlikovanja doslej ni sprejela.

Đukanović podpisal sporni zakon o predsedniku

16. 12. 2022 22.11

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je podpisal sporni zakon o predsedniku, ki zmanjšuje njegove pristojnosti, češ da bi z zavračanjem podpisa kršil ustavo. Priprava zakona je v zadnjih tednih vodila v že več protestov v državi.

Protestniki nad policiste s kamni, steklenicami in pirotehničnimi sredstvi

12. 12. 2022 21.16

Potem ko so črnogorski poslanci znova podprli predlog sprememb zakona o predsedniku, so pred poslopjem parlamenta v Podgorici izbruhnili nemiri, je sporočila policija. Demonstranti so policiste napadli s kamni, steklenicami in pirotehničnimi sredstvi, pri čemer so tudi poškodovali stavbo skupščine. Policija je odgovorila s solzivcem.

V Črni gori znova množični protesti

28. 11. 2022 22.01

Pred črnogorsko skupščino v Podgorici je potekal že tretji protestni shod ta mesec, ki se ga je tudi tokrat udeležilo več tisoč ljudi. Protestniki, na čelu z opozicijo, zahtevajo umik sprememb zakona o predsedniku, dogovor o izboru sodnikov ustavnega sodišča in izredne parlamentarne volitve, poročajo črnogorski mediji.

15.000 protestnikov v Podgorici: 'Ne damo ustave, hočemo volitve'

08. 11. 2022 21.20

Okoli 15.000 ljudi je na protivladnem protestu pred parlamentom v črnogorski prestolnici Podgorica zahtevalo umik sprememb zakona o predsedniku Črne gore, dogovor o izboru ustavnih sodnikov ter razpis predčasnih parlamentarnih volitev.

Poraz za Đukanovića na lokalnih volitvah

24. 10. 2022 15.22

Koalicija strank, zbrana okoli Demokratske stranke socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila Đukanovića, je izgubila v 11 od 14 občin, kažejo izidi lokalnih volitev v Črni gori. Gibanje Evropa zdaj nekdanjih ministrov Jakova Milatovića in Milojka Spajića med drugim cilja tudi na župansko mesto v Podgorici.

Demokracija v razredni družbi?

04. 09. 2022 12.40

Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Slovenska ustava je stara natanko 30 let

23. 12. 2021 09.39

Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

Poraz parlamentarne levice na Zahodu?

16. 10. 2021 07.00

Zmaga SPD na zveznih parlamentarnih volitvah v Nemčiji in verjetna koalicija SPD-Zeleni-liberalci je zopet obudila upanje v vrnitev socialdemokracije kot močne in predvsem zmagovite politične sile v Evropi. V tem kontekstu je treba nekoliko bolj jasno analizirati dejansko vsebinsko politiko današnje levice.

Igralec Wilmer Valderrama delil fotografijo s hčerko

21. 09. 2021 08.45

Wilmer Valderrama se je, preden se je odpravil na podelitev nagrad emmy, fotografiral s svojo sedemmesečno hčerko Nakano Oceano, fotografijo pa delil na družbenem omrežju Instagram. Fotografija je seveda dobila veliko všečkov, prisrčen pa je tudi igralčev pripis, da je to spomin za njegovo hčer.

Ali bo vzpon umetne inteligence ogrozil demokracijo?

14. 08. 2021 07.00

Ko je Alan Turing med drugo svetovno vojno razvil svoj znameniti stroj za dešifriranje nemških kod, imenovan "The bombe", še ni doumel, kakšen potencial ima to razvijajoče se področje za politične sisteme. Iz te rudimentarne oblike umetne inteligence se je razvila paleta tehnologij, strojev in sistemov, ki jih danes upravičeno imenujemo "inteligentne". Danes se umetna inteligenca uporablja v praktično vseh sferah družbe, med drugim tudi (kar je morda najpomembnejše) v politiki in za politične namene. Po mnenju mnogih opazovalcev lahko ogrozi same temelje našega demokratičnega političnega sistema.

'Levi Demos'? Pobuda za predvolilno zavezništvo na razdrobljeni levici

18. 04. 2021 19.40

Na slovenskem političnem parketu so se pojavile nove zamisli o oblikovanju predvolilnega zavezništva na razdrobljeni levici oziroma nekakšnega levega DEMOS-a. Pobuda tokrat prihaja povsem iz akademskih vrst, njen soavtor, nekdanji notranji minister Rado Bohinc, je o strategiji že opravil prve pogovore z LMŠ, SD, Levico in SAB. Kakšne pa so realne možnosti za takšno predvolilno sodelovanje?

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'

23. 12. 2020 08.26

Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

Pomisleki in strahovi ob odločanju za samostojno državo

20. 12. 2020 07.00

Nekdanja skupna država, Jugoslavija, je moj prostor otroštva in to je bilo srečno otroštvo. Tako nekako je nekoč dejal pesnik in esejist Aleš Debeljak. Podobno bi lahko zapisal še marsikdo izmed nas, ki smo del življenja preživeli v prejšnji državi, tudi tisti, ki za dnevnopolitične namene spreminjajo svoje spomine.

Pahor: Tudi danes potrebujemo plebiscitarno enotnost politike

09. 11. 2020 16.20

Predsednik države Borut Pahor je ob 30. obletnici odločitve o razpisu plebiscita izpostavil, da se je v takratnih izjemnih okoliščinah politika odločila stopiti skupaj. Zaradi koronavirusa bi bilo podobno treba tudi danes, meni. Premier Janez Janša pa meni, da je tisti, ki ima v rokah oblast, vedno dolžan ponujati sodelovanje preko meja oblasti.

Janša: V državni upravi se je uveljavila uravnilovka, pokojninske reforme v tem mandatu ne bo

29. 09. 2020 15.12

Premier Janez Janša je prepričan, da se lahko Slovenija glede na svoje potenciale umesti med 15 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Med glavnimi ovirami na poti do tega cilja je omenil administracijo oziroma državno upravo, kjer se je po njegovih besedah uveljavila neke vrste uravnilovka, zaradi česar dobri kadri odhajajo v gospodarstvo. Obenem je napovedal debirokratizacijo in večje infrastrukturne projekte, pokojninske reforme pa v tem mandatu ne bo.

Demokracija v času koronakrize v Sloveniji

07. 06. 2020 13.00

Že več kot mesec dni potekajo protivladni protesti v različnih mestih po Sloveniji. Zaradi tega je tudi preklic epidemije in bližajočih se prvih 100 dni vlade pravi trenutek, da naredimo refleksijo protestniškega gibanja in stanja demokracije v Sloveniji.

Peterle ob 30. obletnici osamosvojitvene vlade opozoril na 'virus razdeljenosti'

16. 05. 2020 08.20

Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob 30. obletnici izvolitve osamosvojitvene vlade kot vzporednico med tedanjim časom in danes izpostavil osredotočenost na cilj v kriznih razmerah. Ob tem je pozval k sodelovanju. Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle pa meni, da je danes naša glavna težava virus razdeljenosti.

Mineva 31 let od podpisa in branja Majniške deklaracije

08. 05. 2020 07.21

Pred 31 leti je zdaj že pokojni literat Tone Pavček na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki je potekalo v podporo obtoženi četverici v aferi JBTZ, prebral Majniško deklaracijo. Deklaracija je postavila temelje slovenske samostojnosti, saj je v njej zapisana zahteva po suvereni državi slovenskega naroda.

Minevajo tri desetletja od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji

08. 04. 2020 07.02

Mineva 30 let, odkar so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve. Na njih je zmagala koalicija novih strank Demos, ki je nato tudi sestavila vlado. Hkrati z volitvami v takratno slovensko skupščino je potekal tudi prvi krog volitev predsednika predsedstva, na katerih je v 2. krogu slavil Milan Kučan. Predsednik republike Borut Pahor je medtem v poslanici ob 30. obletnici prvih demokratičnih in večstrankarskih volitev spomnil na obdobje osamosvajanja države.

Pred 30 leti smo iz imena države umaknili besedo 'socialistična'

07. 03. 2020 15.19

Naša država je svoje današnje ime uradno dobila pred natanko 30 leti. Takrat smo namreč iz imena države odstranili besedo "socialistična" in se preimenovali v Republiko Slovenijo. Isti dan je skupščina sprejela tudi sklep, naj slovenski državljani vojaški rok služijo v Sloveniji. Predsednik republike je ob tem jubileju z otroki sestavil velik napis Slovenija.

Pahor: Slovenija ne potrebuje plebiscitarne enotnosti, temveč sodelovanje

23. 12. 2019 20.10

Enotnost na plebiscitu je bila odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo, je na osrednji državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Borut Pahor. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.

Spomin na prvi postroj TO: Bavčar z Doba, predstavnikov vlade ni bilo

14. 12. 2019 15.27

V Kočevski Reki so slovesno zaznamovali spomin na prvi postroj enote Teritorialne obrambe, ki je predstavljala zametke Slovenske vojske. Iz zapora na Dobu je kot slavnostni govornik prišel tudi takratni notranji minister Igor Bavčar, na slovesnosti je bil tudi predsednik države Borut Pahor. Ni pa bilo nobenega predstavnika vlade. Tudi obrambni minister Erjavec ni prišel.

Šarec odgovarja Janši: Na dolgi rok smo vsi mrtvi

02. 12. 2019 13.18

Predsednik SDS Janez Janša pravi, da prej ali slej pričakuje predčasne volitve, saj da sedanji koaliciji zmanjkuje "bonbončkov", zato "bodo velike težave". Premier Šarec pa odgovarja: "Na dolgi rok smo vsi mrtvi." Glede pogojevanja DeSUS je Šarec dejal, da ga ne razume, češ da LMŠ poskuša delati državotvorno, tisto, kar je dobro za proračun, državo in za ljudi.

'Slovenke in Slovenci smo prvič v zgodovini stopili skupaj. Upam, da ne zadnjič'

02. 12. 2019 10.02

V predsedniški palači je potekal sprejem v počastitev 30. obletnice ustanovitve Demosa - koalicije demokratično izvoljenih strank. Ta je po navedbah predsednikovega urada odigrala odločilno vlogo v procesu demokratizacije in osamosvojitve Slovenije. Govorniki so izpostavili pomen dialoga med strankami za to, da je prišlo do osamosvojitve.

Janša na shodu: Zavladala so dvojna merila in z njimi globoka država

10. 10. 2019 15.11

Na Prešernovem trgu v Ljubljani je potekal protestni shod pod geslom Rešimo Slovenijo. Med govorniki je bilo slišati številne kritike na račun stanja v državi, primerjave s časom osamosvojitve ter oziroma, da se takratni cilji niso uresničili. Organizatorji so napovedali dodatne shode.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman

18. 08. 2019 08.40

V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.