demokratične svoboščine

Sporne objave na spletu: dnevno aretiranih 30 ljudi, ali policija pretirava?

05. 04. 2025 16.45

Skupine za državljanske svoboščine na Otoku menijo, da njihove oblasti pretirano nadzirajo internet in ogrožajo svobodo govora. Policija namreč dnevno aretira več kot 30 ljudi zaradi žaljivih objav na družbenih medijih in drugih platformah, so izračunali. Za kaznivo dejanje pa je sicer obtožen precej nižji delež aretiranih kot pred letom 2015. Razlog, da se aretacije ne končajo z obsodbo, je pogosto nesodelovanje žrtev v nadaljnjem postopku.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'

28. 10. 2024 06.20

Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

Levosredinske evropske politične skupine proti sodelovanju s skrajno desnico

08. 05. 2024 16.40

Politične skupine socialistov (S&D), liberalcev (Renew), Zelenih in Levice v Evropskem parlamentu so v današnji skupni izjavi zagotovile, da ne bodo sodelovale s skrajno desnimi ali radikalnimi strankami. K temu so pozvale tudi predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Skupina EPP, ki ji pripada von der Leyen, se izjavi ni pridružila.

Poklukar ob dnevu Policije: depolitizacija ne sme postati lov na čarovnice

28. 06. 2023 10.31

Policija je obeležila svoj dan, ki ohranja spomin na 27. junij 1991, ko so se policisti med vojno za slovensko osamosvojitev na mejnem prehodu Holmec spopadli z JLA. Ob dnevu Policije je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar dejal, da depolitizacija Policije ne sme postati lov na čarovnice. Na osrednji slovesnosti v portoroškem Avditoriju so razglasili tudi poimenovanje vadbenega centra Gotenica po prvem poveljniku specialne enote Vinku Bezniku.

Erdogan se bo za obstoj na stolčku boril še v drugem krogu

15. 05. 2023 07.10

Novi turški predsednik bo znan šele po drugem krogu volitev, ki bo 28. maja. Po več kot 99 odstotkih preštetih glasov je namreč podpora dosedanjemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu padla malo pod 50 odstotkov. Njegov glavni tekmec, opozicijski kandidat Kemal Kilicdaroglu, naj bi zbral skoraj 45 odstotkov glasov. Toda po oceni mednarodnih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je imel trenutni predsednik Erdogan s svojo vladajočo stranko AKP kljub dobro vodenim volitvam neupravičeno prednost.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin

12. 12. 2022 16.28

Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?

05. 10. 2022 06.00

Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Ugotovljenih več nepravilnosti pri delu Policije v času protestov

05. 08. 2022 15.20

Na ministrstvo za notranje zadeve, v Sektorju za pritožbe zoper policijo, je bilo v letih 2020 in 2021 vloženih več pritožb zoper delo Policije, ki so se nanašale na delo policistov v času protestov. "Ugotovljenih je bilo več nepravilnosti pri delu Policije, kjer so policisti s svojimi zakonsko predpisanimi pooblastili nestrokovno in nesorazmerno posegli v človekove pravice in temeljne svoboščine," so sporočili z omenjenega ministrstva.

Zelenski odpira vrata legalizaciji istospolnih civilnih partnerstev

03. 08. 2022 19.21

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je LGBTIQ+ osebam podaril kanček upanja. Čeprav v času vojne v državi ni mogoče spreminjati zakonodaje, je namreč po prejetju peticije, ki je v državi zahtevala uvedbo enakopravnih zakonskih zvez, zagotovil, da je njegova vlada pripravila rešitve za legalizacijo registriranega civilnega partnerstva v Ukrajini.

Gibanje Svoboda

28. 03. 2022 14.32

Gibanje Svoboda je bilo ustanovljeno kot Stranka Zelenih dejanj (Z.Dej) pod vodstvom nekdanjega okoljskega ministra Jureta Lebna, ki je kasneje odstopil. Na januarskem kongresu so stranko preimenovali v Gibanje Svoboda. Na čelo stranke je 26. januarja letos stopil Robert Golob, za podpredsednico stranke so potrdili nekdanjo sodnico Urško Klakočar Zupančič.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče

18. 11. 2021 07.28

V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Delegacija odbora Libe: zaskrbljeni zaradi polarizacije in tona razprave, a ustanove delujejo

15. 10. 2021 10.49

Delegacija odbora EP Libe je pri nas opravila monitoring. Obisk je minil v senci komentarjev premierja Janeza Janše, ki je z njimi razgrel ne le slovensko, ampak tudi evropsko politično prizorišče. So pa člani ocenili, da pri nas ustanove delujejo, težava pa je toksično ozračje, globoka polarizacija, ki lahko povzroči težave. Delegacija bo po vrnitvi spisala zaključke, že zdaj pa so ocenili, da je dobra ideja nadaljevanje monitoringa, ki pa, kot poudarjajo, ne pomeni, da je država postavljena na zatožno klop.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije

26. 06. 2021 08.34

Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

Se bo opozicija udeležila proslave ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije?

23. 06. 2021 15.17

Lanska državna proslava ob obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije je minila v napetem ozračju, zaznamovanem s političnim razkolom med podporniki vlade in njenimi nasprotniki. In tudi letos, ob okroglem jubileju države, ne kaže, da si bodo politični akterji segli v roke. Enotni niso niti v opoziciji. Medtem ko v SD še niso sprejeli odločitve, Levica in LMŠ sporočata, da se bosta udeležili alternativne proslave, na osrednjem dogodku pa bodo prisotni predstavniki SAB in DeSUS.

Slovenija skupaj s Kolumbijo, Etiopijo, Čadom in Mjanmarom na radarju zaradi kršitev človekovih pravic

23. 06. 2021 06.10

Slovenija je dodana na seznam držav, v katerih je pred kratkim naglo upadlo spoštovanje temeljnih državljanskih svoboščin. Vlada Janeza Janše z ukinjanjem financiranja slabi civilnodružbene organizacije ter napada novinarje in slovensko tiskovno agencijo, kar vodi do krčenja državljanskih svoboščin v državi, ugotavlja Civicus.

Pismo 166 vidnejših Slovencev Bruslju: Ne zatiskajte si oči, stopite v bran demokraciji

21. 06. 2021 20.44

V pismu predsednikom osrednjih institucij EU je 166 slovenskih državljanov opozorilo, da je demokracija v Sloveniji ogrožena, in pozvalo Bruselj, naj si ne zatiska oči. Prepričani so, da bi neaktivnost Evropske unije dodatno spodkopala demokratične vrednote, na podlagi katerih je bila ustanovljena, so sporočili iz Foruma za demokracijo.

EU s četrtim svežnjem sankcij kaznovala tudi Lukašenkovega sina in snaho

21. 06. 2021 19.05

EU je potrdila nove sankcije proti 86 posameznikom in pravnim osebam, odgovornim za zatiranje oziroma hude kršitve človekovih pravic v Belorusiji ter za prisilni pristanek Ryanairovega letala v Minsku in aretacijo opozicijskega novinarja Romana Protaseviča. Ukrep je že objavljen v uradnem listu EU. To je četrti sveženj sankcij, kmalu se pričakuje še peti. Pri tem gre sicer za doslej najostrejši sveženj sankcij Unije zaradi zatiranja v tej državi. Poleg EU pa so usklajeno sankcije proti Belorusiji uvedle še ZDA, Velika Britanija in Kanada.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa

02. 06. 2021 08.52

Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.

Covid-19, politika in pravo

22. 05. 2021 07.00

Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

Slabša ocena za Slovenijo: pritiski pod krinko boja proti epidemiji

28. 04. 2021 13.12

Organizacija Freedom House je objavila poročilo o stanju demokracije po svetu, tako imenovani Democracy Index (indeks demokratičnosti). In čeprav Sloveniji ne moremo očitati, da se je odrezala slabo, nenazadnje je med najbolje ocenjenimi v svoji skupini držav, ga je težko brati brez cmoka v grlu.

Zorčič v poslanici o pomenu zavezanosti demokratičnim vrednotam

27. 04. 2021 10.00

Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju zapisal, da se soočamo z drugačnimi izzivi kot pred 80 leti, pri tem pa je za pravilnost odločitev pomembno zavedanje o naši brezpogojni zavezanosti temeljnim vrednotam demokratične družbe. Dan upora proti okupatorju je priložnost, da se na to znova spomnimo, je zapisal.

Vlada: Ukrepi so bili sprejeti, da bi preprečili razpad zdravstvenega sistema

20. 04. 2021 16.40

Vlada je sprejela odgovore na več pobud za začetek postopka za oceno ustavnosti zakonitosti 9., 10., 11. in 19. člena Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo za obvladovanja epidemije covida-19. Ustavno sodišče je sicer začasno zadržalo vladno prepoved javnih shodov ter prepoved potovanja v tujino.

V Hongkongu zaradi nedovoljenih protestov obsodili zagovornike demokracije

01. 04. 2021 19.23

Hongkonško sodišče je sedem uglednih demokratov spoznalo za krive nedovoljenih protestov. Med njimi tudi 82-letnega odvetnika Martina Leeja in medijskega tajkuna Jimmyja Laija. Manjša skupina protestnikov je leta 2019 pred sodiščem razobesila transparente, na enem od teh je pisalo "nasprotujte političnemu preganjanju". Kazni sedmerici bodo izrekli kasneje, zaenkrat še ni znano, kdaj.

Zavezništvo za demokratično Slovenijo pozvalo k podpori ustavne obtožbe zoper Janšo

01. 04. 2021 17.03

Zavezništvo za demokratično in pravično Slovenijo je na državljane in poslance naslovilo javni poziv v podporo ustavni obtožbi zoper predsednika vlade Janeza Janšo, ki so jo napovedali v LMŠ. V imenu obrambe demokracije in prihodnosti Slovenije je skrajni čas, so zapisali in nadaljevali, da državljanke in državljani, poslanke in poslanci "rečemo ne".

Janša in 't Veldovo pozval, naj odstopi kot vodja skupine Evropskega parlamenta

29. 03. 2021 18.55

Premier Janša je po petkovem sporu zaradi predvajanja videa o položaju medijev v Sloveniji vodjo skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije Sophie in 't Veld pozval, naj odstopi s tega položaja, saj da je nepopravljivo škodovala ugledu in verodostojnosti omenjene skupine. In 't Veldova sicer odločno zavrača očitke o cenzuri in obžaluje ustvarjanje vtisa, da je Evropski parlament nasprotnik Slovenije, saj da je to zelo daleč od resnice.

Janša zaradi spora z Veldovo zapustil razpravo, Simoniti ni spregovoril

26. 03. 2021 07.19

V okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je potekala razprava o Sloveniji, v kateri so najprej soočili mnenja o položaju medijev. Slovenski premier Janez Janša je zaradi spora s predsedujočo Sophie in 't Veld glede (ne)predvajanja videa zapustil sestanek, minister za kulturo Vasko Simoniti pa sploh ni spregovoril.

Slovenija v 'žalostni družbi držav, ki sta neodvisne medije že popolnoma zatrli'

10. 03. 2021 12.57

O vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev v Sloveniji na plenarnem zasedanju razpravlja Evropski parlament. Razprava o svobodi medijev naj bi se po prvotnih načrtih osredotočila le na Poljsko in Madžarsko, a so konec preteklega tedna v to "žalostno družbo držav, ki z mediji ravna enako brezkompromisno", uvrstili tudi Slovenijo. V Društvu novinarjev Slovenije pravijo, da je bila uvrstitev "potrebna in nujna". Da premier Slovenijo postavlja ob bok neliberalnim državam, opozarjajo v Levici, v SAB pa menijo, da si slabše popotnice pred predsedovanjem ne bi mogli zamisliti.

Slovenija med državami s pomanjkljivo demokracijo

03. 02. 2021 15.56

Ukrepi za zajezitev pandemije covida-19 so v lanskem letu vplivali na zmanjšanje demokratičnih svoboščin po vsem svetu. Raven osebnih pravic se je zmanjšala v skoraj 70 odstotkih držav, izhaja iz objavljenega poročila o indeksu demokracije v svetu. Poročilo Slovenijo tako kot številne druge članice EU uvršča med države s pomanjkljivo demokracijo. Poročilo ugotavlja tudi, da več kot tretjina svetovnega prebivalstva živi pod avtoritarno oblastjo.

Slovenija pod Janševo vlado med državami, kjer so državljanske pravice najbolj nazadovale

09. 12. 2020 11.23

Monitor Civicus je v svojem zadnjem poročilu Slovenijo, ki je bila pred tem uvrščena med države z odprtim civilnodružbenim prostorom, uvrstil med države z zoženim civilnodružbenim prostorom. Nižja ocena pomeni, da so pri nas vse bolj kršene demokratične svoboščine, kot so pravica do svobodnega izražanja, mirnega zbiranja in združevanja. Omejitve so se poglobile pod vlado Janeza Janše, pišejo.

Zapis v reviji Demokracija o večvrednosti bele rase in 'odstranitvi plevela'

07. 12. 2020 12.42

"/…/ Mogoče je torej ustvariti tak virus, zaradi katerega zbolevajo le določeni ljudje, rase, skupine ljudi določenih lastnosti. Ciljna eliminacija skratka. Tako kot se ljudje ciljano spravijo na določene vrste naravnih škodljivcev, plesni, plevelov itd., se lahko Bog spravi na določeno vrsto ljudi," je le del zapisa, ki je bil 3. decembra objavljen v reviji Demokracija in katerega avtor je Aleksander Škorc.