demografsko

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec

01. 11. 2024 11.58

Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih

18. 09. 2024 17.36

Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

Občutek varnosti med nočnim sprehodom: Hrvatje prvi, Slovenci tik za njimi

20. 08. 2024 18.39

Kako varno se ljudje počutijo, če se ponoči sami sprehodijo po ulicah posameznih evropskih državah? Odgovor na to vprašanje je iskala študija, v katero so vključili podatke iz več virov. Rezultati pa? Najvarnejša država za nočni sprehod je po mnenju sodelujočih Hrvaška, tik za njo pa se je znašla Slovenija. Na zadnje mesto se je medtem uvrstila Francija.

Macron o 'demografski oborožitvi'. Kritiki: Ženska telesa niso orožje

18. 01. 2024 12.54

Francoski predsednik Emmanuel Macron je ta teden napovedal boj proti nizki rodnosti v Franciji ter med drugim dejal, da se mora država "demografsko oborožiti". Slednje je razburilo del francoske javnosti, več organizacij za pravice žensk pa je izrazilo zaskrbljenost ob napovedih predsednika.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'

14. 07. 2023 06.53

Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

Kitajci prvič po 60 letih beležijo upad prebivalstva

17. 01. 2023 08.01

Kitajci so prvič po letu 1961 zabeležili upad prebivalstva. V letu 2022 se je njihova populacija zmanjšala na 1,411 milijarde, kar je približno 850.000 ljudi manj kot leta 2021.

'Če se bo kar koli spreminjalo, se mora spreminjati na boljše, ne na slabše'

21. 12. 2022 14.19

Župani občin zgornje Gorenjske so se na prvi redni koordinaciji po lokalnih volitvah enotno zavzeli za ohranitev mreže nujne medicinske pomoči. Menijo, da bi se morala ta z vzpostavitvijo dodatnega satelitskega urgentnega centra in reševalcem na motorju, ki bi zagotavljal pravočasno pomoč v poletni gneči, pravzaprav krepiti. Do morebitne reorganizacije službe nujne medicinske pomoči, kot je navedena v predlogu delovne skupine ministrstva za zdravje, pa so kritični tudi ponekod na širšem Celjskem in Koroškem.

'Ali je izbrisane termine mogoče rešiti tehnično, bi lahko vedeli januarja'

14. 12. 2022 20.08

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ocenjuje, da bi po novem letu lahko imeli informacijo, ali je v sistemu naročanja tehnično mogoče preprečiti avtomatsko brisanje terminov storitev, ki se jih bolniki niso udeležili in se za odsotnost niso opravičili. Ponovno pa je poudaril, da so za urejene čakalne sezname odgovorni izvajalci. V državnem zboru je odgovarjal tudi na poslanska vprašanja o izbrisanih terminih.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Lahko v Avstriji, Nemčiji in na Nizozemskem volijo pri 16-ih letih, kot trdi Prebilič?

04. 10. 2022 06.00

Predsedniški kandidat Vladimir Prebilič je v intervjuju za našo televizijo dejal, da predlaga znižanje starostne meje volilne pravice z 18 na 16 let. Tako že imajo nekatere evropske države, Avstrija, Nizozemska in Nemčija, pravi. Kakšna so dejstva? Se slovenska družba res stara, je mladih vedno manj?

Strah pred demografsko krizo: na Kitajskem najmanj porok od leta 1986

04. 09. 2022 07.56

Na Kitajskem se je lani poročilo najmanj ljudi, odkar je začela država te podatke pred več kot tremi desetletji javno objavljati. Državni uradniki so tako vse bolj zaskrbljeni, da se azijska država sooča z demografsko krizo.

Putin bo z milijonom rubljev nagradil vsako žensko, ki bo rodila 10 otrok

20. 08. 2022 16.16

Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek podpisal odlok, s katerim je oživil t. i. "red herojske matere". Gre za odlikovanje iz časa Sovjetske zveze, prejele pa so ga ženske, ki so rodile 10 ali več otrok. Z odlokom skuša država ublažiti demografsko krizo.

Urad vlade za demografijo zapira svoja vrata

12. 08. 2022 07.35

Za Urad vlade za demografijo s sedežem v Mariboru, ki je začel delovati lansko jesen, je zadnji delovni dan. Vlada ga je namreč z odlokom, ki bo začel veljati v soboto, ukinila, njegove pristojnosti pa prenesla na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Vrhovno sodišče ZDA odpravilo pravico do splava: 'To je žalosten dan za državo'

24. 06. 2022 16.43

Ameriško vrhovno sodišče je tesno s petimi glasovi proti štirim odpravilo pravico do umetne prekinitve nosečnosti po celotnem ozemlju ZDA. Razveljavilo je namreč lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973, kar pomeni, da lahko zvezne države odslej samostojno uvajajo prepoved splava. Po odločitvi vrhovnega sodišča je spregovoril tudi ameriški predsednik Joe Biden. Da je zdravje in življenje žensk v državi z razveljavitvijo zakona zdaj ogroženo, je dejal ter dodal: "Sodišče nas vodi na zelo nevarno pot."

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Golob v boj za poslanski mandat v Ljubljani

09. 03. 2022 17.42

Prvak Gibanja svoboda Robert Golob glede na javnomnenjske ankete ugotavlja, da stranki zaupa petina volilnega telesa, na čemer bodo gradili tudi med kampanjo pred aprilskimi volitvami. Na njih bo sam kandidiral v Ljubljani, skupaj s strokovnjakom za jedrsko varnost Miroslavom Gregoričem in izvršno direktorico Slovenske filantropije Terezo Novak.

Trst razglasili za mesto z najboljšo kakovostjo življenja

18. 12. 2021 19.30

"Mesto na izjemni lokaciji s čudovitimi razgledi, kjer je v zadnjem času zacvetelo podjetništvo. Mesto, ki je po zaslužku na vrhu države, ima zelo dober javni prevoz in odličen dostop do zdravstvenih storitev, poleg tega pa še ogromno stavi na kulturo." To je kratek opis mesta, ki se je v Italiji zavihtelo na sam vrh lestvice po kakovosti življenja. Milano, Torino, morda Verona ali Firence? Nikakor ne, to je Trst. Tako pravi italijanska raziskava, kako je prilezlo tako visoko, pa je ugotavljal Jaka Vran.

SMC in GAS postala Konkretno in ostala brez članstva v evropski Alde

04. 12. 2021 10.28

Na kongresu sta se združili Stranka modernega centra in Gospodarska aktivna stranka, nova stranka, ki se bo imenovala Konkretno, pa bo s tem tudi uradno začela priprave na volitve. Tako pa se je stranki SMC po statutu zavezništva evropskih liberalnih strank prenehalo članstvo v Alde. Vodenje nove stranke je prevzel trenutni predsednik stranke SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Kot so sporočili, je program nove stranke usmerjen v družbeni in gospodarski razvoj Slovenije in vsebuje šest programskih prioritet.

Vlada imenovala v.d. direktorja vladnega urada za demografijo

15. 10. 2021 23.36

Vlada je na dopisni seji za vršilca dolžnosti direktorja vladnega urada za demografijo imenovala Danila Lončariča. Ta bo novoustanovljeni urad, ki naj bi v skladu z zadnjim sklepom vlade začel delovati 15. oktobra, vodil do imenovanja novega direktorja, vendar največ za šest mesecev.

Vršiško cesto čaka prenova

05. 10. 2021 17.32

Vlada je na zadnji seji rekonstrukcijo regionalne ceste Kranjska Gora-Vršič-Trenta-Bovec uvrstila med prostorsko ureditev državnega pomena, saj je prepričana, da je kakovostna cestna infrastruktura eden od temeljnih pogojev za demografski in gospodarski razvoj države. Prenovljena vršiška cesta bi med drugim zaustavila izseljevanje iz Zgornjesoške doline, so prepričani odločevalci, saj bi omogočila celoletno prevoznost.

Enajst gorenjskih županov podprlo Kranj kot lokacijo nove regijske bolnišnice

04. 10. 2021 16.19

11 od 18 županov gorenjskih občin je podpisalo pismo podpore za širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj. Prepričani so, da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. Bolnišnica bi razpolagala s 600 posteljami, v njej bi bilo mogoče na letni ravni hospitalizirati 35.000 ljudi in opraviti 220.000 ambulantnih obravnav, zaposlovala pa bi približno 1400 ljudi.

Janez Janša ponovno na Madžarskem, tokrat o družinski politiki

23. 09. 2021 13.25

Premier Janez Janša se je udeležil demografskega vrha v Budimpešti in ga označil za enega najpomembnejših dogodkov v razpravi o prihodnosti Evrope, saj je demografija eno najpomembnejših vprašanj EU. Med drugim je poudaril pomen družine in izpostavil, da potrebujemo pogumnejšo družinsko politiko.

Sejanje strahu: 'Prihajajo teroristi!'

28. 08. 2021 13.09

Dan po dveh eksplozijah in skoraj dvesto mrtvih se je pred letališčem v Kabulu znova zbralo na stotine obupanih Afganistancev. Ponesrečen ameriški umik iz države gre h koncu, ostaja pa vprašanje, kaj bo z ljudmi. Tistimi, ki so ostali, in tistimi, ki so že odšli.

Uvajanje pravila PCT v javnih prostorih deli javnost bolj kot cepljenje

18. 08. 2021 11.19

Javnost je glede uvajanja pogoja PCT za vstop v javne prostore razdeljena tako rekoč na polovico – 48 odstotkov vprašanih na splošno bolj podpira uveljavitev tega pravila za "vstop na različne javne prireditve in prostore", 52 odstotkov pa mu nasprotuje.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje

15. 08. 2021 07.08

Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

V Sloveniji minimalna presežna umrljivost med prvim valom epidemije

27. 07. 2021 14.59

Svetovni konzorcij C-MOR je primerjal umrljivost v preteklih petih letih s številom smrti v prvem valu pandemije covida-19 od januarja in avgusta 2020. Ugotovili so, da se je v nekaterih državah pokazala presežna umrljivost zaradi vseh vzrokov, druge države, med njimi tudi Slovenija, pa so imele minimalno ali celo zmanjšano presežno umrljivost.

Kako zaustaviti zapiranje podjetij? Predlogi opozicije na odboru zavrnjeni

21. 04. 2021 13.43

Na predlog opozicijskih strank sta parlamentarna odbora za gospodarstvo ter delo, družino, socialne zadeve in invalide razpravljala o tem, kako zaustaviti zapiranje podjetij in ohraniti čim več delovnih mest. Razen enega so bili zavrnjeni vsi sklepi. Edini soglasno sprejeti sklep je bil priporočilo vladi, da se na deglobalizacijske trende odzove z jasno industrijsko politiko.

Vlada še za tri mesece zamaknila ustanovitev urada za demografijo

15. 04. 2021 15.43

Vlada je na današnji seji znova spremenila odlok o ustanovitvi in nalogah Urada Vlade RS za demografijo. Z njim je datum začetka uporabe odloka zamaknila na 15. julij 2021, je razvidno iz sporočila po seji.