demografski sklad

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače

24. 11. 2022 06.00

Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan

25. 10. 2022 14.09

Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH

25. 10. 2022 06.40

Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Opozicija: Vlada menca glede uveljavljanja predkupne pravice v Savi

17. 02. 2022 13.31

Po tem, ko je skupina poslancev s prvopodpisanim poslancem LMŠ Branetom Golubovićem v sredo v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje na temo prodaje Yorkovega deleža v Savi Madžarom, so o zahtevi spregovorili še na novinarski konferenci. Ni jasno, zakaj vlada menca oziroma se ne želi izreči, kaj bo naredila s premoženjem, je dejal Golubović. V Levici in opoziciji sklicujejo izredno sejo z zahtevo, da država zaščiti turizem in uveljavi predkupno pravico.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva

14. 02. 2022 18.30

Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Kako pripravljena je vlada na prenehanje obstoja slabe banke?

28. 01. 2022 10.26

Vlada, finančno ministrstvo in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) so bili v zvezi s prenehanjem obstoja slednje med letoma 2016 in koncem lanskega maja po oceni računskega sodišča delno učinkoviti. Vladi med drugim priporoča, da poskrbi za učinkovito upravljanje preostalega premoženja slabe banke in vse vidike njenega pravnega nasledstva.

Dogovor koalicije o energetskih vavčerjih, Vrtovec pripravlja zakonske rešitve

14. 01. 2022 16.15

Koalicija je na Brdu pri Kranju preverjala, kateri so tisti projekti, ki jih še lahko izpelje do konca mandata. Beseda je med drugim tekla o zakonu o dohodnini in energetskih bonih za blažitev pritiska zaradi dviga cen energije. Kot je povedal Tonin, infrastrukturni minister Vrtovec pripravlja zakonske rešitve, ki jih bo predstavil v prihodnjih dneh. Počivalšek ugotavlja, da smo gospodarski zmagovalci te krize. "Vsi, ki smo bili danes tukaj, smo izražali željo po sodelovanju tudi v prihodnje in k sodelovanju vabimo vse, ki bodo izvoljeni v prihodnjo sestavo Državnega zbora," pa je sporočil premier Janša.

Izvršni odbor DeSUS svetu ne bo predlagal poziva k odstopu poslancev

23. 09. 2021 06.18

Izvršni odbor stranke DeSUS ni podprl stališča o pozivu poslancev DeSUS k odstopu, zato so ga umaknili s predloga sklepov za sejo sveta stranke, je pojasnil predsednik stranke Ljubo Jasnič. Na klavzuri DeSUS 10. septembra so se namreč pojavili tudi takšni pozivi. Na vprašanje, ali bo torej odstopil, je Jasnič odgovoril, da bi bilo po treh mesecih vodenja stranke to od njega zelo neodgovorno. Pred tem bi bilo po njegovih besedah treba poskusiti vse, da bi DeSUS spet začel delovati kot resna stranka.

DeSUS septembra tudi o odnosu med stranko in poslanci ter volitvah 2022

22. 07. 2021 15.28

Izvršni odbor DeSUS se je danes sestal prvič po tem, ko je Ljubo Jasnič junija prevzel vodenje stranke. Obravnavali so nekaj aktualnih tem in se dogovorili za klavzuro v začetku septembra. Na njej se bodo posvetili trem temam, in sicer aktivnostim stranke, odnosu med stranko in njenimi poslanci ter volitvam prihodnje leto.

Koalicija mirneje na oddih, opozicija napoveduje vročo politično jesen

22. 07. 2021 12.46

Poslanci odhajajo na počitnice, da si odpočijejo pred naporno politično jesenjo. Koalicija si bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca vzela oddih, pregledala prioritete do rednih volitev ter tako nadaljevala delo. "Ne bomo pa silili z zakoni, ki bi delali težave znotraj koalicije in v razmerju do opozicije. To nima smisla," je politično jesen napovedal Krivec. V opozicijski LMŠ ocenjujejo, da bodo tudi na jesen pomembna glasovanja v DZ nepredvidljiva, saj so že tista pred parlamentarnimi počitnicami pokazala, da ne koalicija ne opozicija nima stabilne večine.

Novela zakona o nalezljivih boleznih: poslanci koalicije po vetu glasovali proti

15. 07. 2021 13.19

Državni zbor je ponovno odločal o zakonu o nalezljivih boleznih, na katerega je v ponedeljek državni svet izglasoval veto. Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci napovedal, da "sprememba zakona o nalezljivih boleznih v tej fazi najbrž ni potrebna, poslanci koalicije bodo po vetu glasovali proti". To se je tudi zgodilo, proti predlogu je glasovalo 78 poslancev, za pa le eden.

DZ odložil glasovanje o nacionalnem demografskem skladu na jesen

15. 07. 2021 17.46

DZ je v skladu z napovedmi predsednikov koalicijskih strank SDS, SMC in NSi odložil glasovanje o predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu na jesen. Po besedah premierja Janeza Janše si ne želijo, da se ta pomembna odločitev sprejema v tako pregretem političnem ozračju.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen

14. 07. 2021 17.27

Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Posvetovalnega referenduma o demografskem skladu ne bo

01. 06. 2021 08.55

DZ je zavrnil zahtevo opozicije, naj se o predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum. Da je treba zakon čim prej sprejeti in tako zagotoviti dodaten vir financiranja pokojninske blagajne, je menilo 46 poslancev, naj se prej o tem povpraša volivce na referendumu, pa 43.

Zorčič ostaja predsednik DZ

28. 05. 2021 08.13

Poslanci na tajnem glasovanju niso potrdili razrešitve Igorja Zorčiča z mesta predsednika DZ. Njegovo razrešitev je podprlo 45 poslancev, proti ni glasoval nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Za razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev. Poslanci opozicijskih strank (LMŠ, SD, Levica in SAB) in stranke nepovezanih glasovnic niso prevzeli.

Pobuda za posvetovalni referendum o demografskem skladu zavrnjena

06. 05. 2021 15.19

Odbor DZ za finance je ocenil, da predlog opozicijskih skupin Levica, LMŠ, SD in SAB, naj DZ za vladni predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum, ni primeren. Opozicija vladi očita, da zakon ne rešuje financiranja pokojnin, da pa omogoča neomejeno moč kadrovanja v državnih podjetjih, koalicija pa to zavrača.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma

15. 04. 2021 08.25

Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

'Malo mimo je poslušati nasvete šefice poslancev stranke z odstotno podporo'

22. 03. 2021 11.34

Predsednik vlade Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil, da bi se sicer Slovenija lahko odločila, da registrira cepivo Sputnik V z lastnimi regulatornimi organi, torej mimo odločitve Eme, a bi tak postopek trajal dlje. Poleg tega je težava pri cepivu Sputnik V njegova dobavljivost. Janja Sluga medtem ocenjuje, da bi bili protikoronski ukrepi učinkovitejši, če bi jih znali predstavniki vlade ustrezneje skomunicirati. Janša je na to odgovoril, da "je malo mimo poslušati nasvete" o komuniciranju šefice poslancev stranke z enoodstotno podporo v javnosti.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi

02. 03. 2021 08.51

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Komisija DZ poziva vlado naj se odpove aktualnemu konceptu demografskega sklada

26. 02. 2021 17.18

Komisija za nadzor javnih financ je s sprejetimi sklepi ocenila, da predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu ne zagotavlja dolgoročne javnofinančne vzdržnosti pokojninske blagajne. Vlado poziva, da se odpove aktualnemu konceptu demografskega sklada ter pripravi ustreznejšo rešitev.

Opozicija ogorčena nad zakonom o demografskem skladu

25. 02. 2021 19.50

Vladni predlog o ustanovitvi demografskega sklada je tik pred potrjevanjem v državnem zboru, a opozicija mu očita, da o upravljanju nekaj čez osem milijard državnega premoženja sploh ni bilo javne razprave. Kakšne pokojnine bomo imeli oziroma kakšne si bomo lahko kot država privoščili čez 20 let, je odvisno od tega, kako bomo upravljali s premoženjem, ki ga imamo še na voljo.

Opozicija za sejo parlamentarne komisije o demografskem skladu

17. 02. 2021 17.58

Opozicijske poslanske skupine Levica, LMŠ, SD in SAB zahtevajo sejo komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri želijo opraviti javno razpravo o vladnem predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu. Vsebini predloga v omenjenih strankah ostro nasprotujejo, znova so izpostavili tudi možnost zakonodajnega referenduma.