delta različica

Razširjeni Paraf z neustavljivo koncertno energijo
06. 04. 2023 13.46Kultna reška punk rock zasedba Paraf je ponudila drugi koncertni album Delta (live album 2022), ki so ga posneli pred dobrim letom. Razširjena, osemčlanska postava, ponuja poslušalstvu zvokovno bogato in od energije pokajočo izkušnjo. Na vokalih se zvrstijo Valter Kocijančić, Vim Cola in Iva Močibob. Na albumu pa so tudi trije studijski posnetki iz zadnjih treh let.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Hitro širjenje podrazličic: višja možnost okužbe za cepljene in prebolele
23. 06. 2022 10.37V novi raziskavi podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita po svetu, so znanstveniki na Harvardu ugotovili, da se protitelesa tako nedavno prebolelih kot trikrat cepljenih na njiju ne odzivajo učinkovito. Naša zaščita je tako nižja, to pa pomeni, da je verjetnost okužbe, čeprav smo cepljeni ali prebolevniki, višja.

Okuženih s koronavirusom približno trikrat več, kot kažejo uradni podatki
20. 06. 2022 12.29Pristojni so v nedeljo ob 344 PCR-testih in 990 hitrih antigenskih testih potrdili 146 okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa pet. Ministrstvo je sicer objavilo podatke o številu hospitaliziranih in umrlih od petka do nedelje. V tem obdobju ni umrl noben covidni bolnik. Logarjeva ocenjuje, da se vsak dan okuži od tri do štirikrat več posameznikov, kot zaradi manjšega obsega testiranja kažejo uradni podatki, zato predlaga povečanje dostopa do testiranja.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Moderna v ZDA zaprosila za odobritev cepiva proti covidu za mlajše otroke
29. 04. 2022 07.29Moderna je ameriško Upravo za hrano in zdravila (FDA) v četrtek zaprosila za odobritev cepiva proti covidu-19 za otroke, stare od šest mesecev do šest let. To je v ZDA še edina starostna skupina, ki nima dostopa do cepiva.

V petek potrjenih 2888 okužb z novim koronavirusom
26. 03. 2022 09.44V petek so v Sloveniji ob 1748 PCR-testih in 14.278 hitrih antigenskih testih potrdili 2888 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi 38.510 aktivnih okužb. Zaradi covida-19 v bolnišnicah zdravijo 131 bolnikov, od tega 33 bolnikov potrebuje intenzivno zdravljenje. V petek so umrli trije bolniki s potrjeno okužbo.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen
13. 03. 2022 07.00"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Raziskava: zaradi covida umrlo trikrat več ljudi kot kažejo uradne evidence
11. 03. 2022 13.17Medtem ko so v nekaterih državah odkrili novo različico, kombinacijo delte in omikrona, ki že vzbuja določene skrbi, pa so znanstveniki sporočili, da je zaradi covida do sedaj najverjetneje umrlo več kot 18 milijonov ljudi, trikrat več kot kažejo uradne statistike.

V Avstriji stopa v veljavo zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19
04. 02. 2022 09.39V Avstriji bo od sobote veljalo obvezno cepljenje za vse, starejše od 18 let. Potem ko je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen podpisal zakon o obveznem cepljenju, je bil ta objavljen v uradnem listu in bo v soboto stopil v veljavo. Medtem je covid-19 v Indiji doslej terjal več kot pol milijona smrtnih žrtev, so sporočile indijske oblasti. Številni strokovnjaki pa menijo, da je številka močno podcenjena in je bilo žrtev precej več. Španska vlada pa bo po napovedih ministrice za zdravje Caroline Darias na torkovi seji z odlokom odpravila obvezno nošenje zaščitnih mask na prostem, ki so ga znova uvedli konec decembra zaradi hitrega širjenja omikrona, bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Grčija pa s ponedeljkom za cepljene ukinja teste ob prihodu v državo.

Beović: Kmalu bomo dosegli vrh okužb v petem valu epidemije
03. 02. 2022 15.42Infektologinja Bojana Beović ugotavlja, da se število covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih bolnišnic na srečo umirja, po drugi strani pa nekoliko raste število sprejemov na navadne oddelke. Po njenih besedah bomo vrh okužb v petem valu epidemije dosegli že kmalu, čemur bo sledil tudi vrh v bolnišnicah.

Nova podrazličica omikrona potrjena v 57 državah, v Sloveniji 17 primerov
03. 02. 2022 13.27Novo podrazličico omikrona BA.2 so doslej potrdili v 57 državah po svetu, tudi v Sloveniji. V nekaterih državah ta podrazličica predstavlja že polovico primerov omikrona, v Sloveniji so jo doslej potrdili pri 17 okuženih. Medtem ko raziskave kažejo na to, da je BA.2 še bolj nalezljiv od prvotnega omikrona, ni nobenih podatkov o tem, da je tudi bolj nevaren.

Na Hrvaškem novi ukrepi, omikron v ZDA že terja več žrtev kot delta
29. 01. 2022 12.05Hrvaški notranji minister Davor Božinović je sporočil, da bodo s 1. februarjem pri njih začeli veljati nekateri novi ukrepi v zvezi s covidom-19. Po zgledu ostalih evropskih držav bodo skrajšali obdobje samoizolacije na sedem dni. Spremembe bodo tudi pri prehajanju meje, covidna potrdila za cepljene z dvema odmerkoma pa po novem ne bodo več veljala 365, ampak le še 270 dni. Božinović je ob tem izpostavil, da ukrepov v celoti še nekaj časa ne bodo odpravili, saj je "različico omikron skoraj nemogoče ustaviti". Medtem zaradi posledic okužbe z omikronom dnevno že umre več Američanov, kot jih je za posledicami različice delta.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela
27. 01. 2022 08.34V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Poklukar: Za sproščanje ukrepov tveganje še preveliko
26. 01. 2022 16.44Minister za zdravje Janez Poklukar poudarja, da so v petem valu zaradi koronavirusne različice omikron praktično vse postavili na novo – od testiranja, karanten, izolacij, delovanja mikrobioloških laboratorijev do organizacije bolnišnic. Za sproščanje protiepidemičnih ukrepov pa je tveganje po njegovih besedah za zdaj še vedno preveliko.

Najboljša ponudba za operacijske sisteme Windows in Microsoft Office v Keysoffovi zimski razprodaji
25. 01. 2022 00.15Zdaj nas vse zebe. Hlad zime smo še posebej občutili v zadnjem času s covidnima različicama omikron in delta. Vsak dan je po svetu okuženih vse več ljudi, zato bomo vedno več doma.

WHO: Po omikronu bi lahko v Evropi sledil konec epidemije
23. 01. 2022 18.29Direktor Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo Hans Kluge je dejal, da je pandemija covida-19 z različico omikron vstopila v zaključno fazo. Ta različica bi lahko namreč do marca okužila okoli 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa sčasoma novemu koronavirusu prinesla tudi konec. Mednarodna pobuda Covax si medtem želi, da bi se v letu 2022 uspešneje spopadla s pandemijo ter da bi za najrevnejše države zagotovila stalno oskrbo s cepivi.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Izolacije s ponedeljkom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni
21. 01. 2022 09.44V četrtek so v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob 14.714 opravljenih PCR-testih potrdili 9858 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 67-odstoten. Kljub izjemnemu prirastu okužb pa število bolnikov s težjim potekom bolezni še naprej stagnira oziroma celo nekoliko upada. Po podatkih vlade je hospitaliziranih 599 covidnih bolnikov, od tega jih 144 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 12 oseb s covidom-19. Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja je napovedal, da bodo samoizolacije za večino okuženih s koronavirusom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

Ob Dnevih cepljenja cepili 41.200 ljudi, več kot 80 odstotkov s poživitvenim odmerkom
16. 01. 2022 14.35V akciji Dnevi cepljenja, ki je potekala od četrtka do vključno sobote, se je po podatkih NIJZ proti covidu-19 cepilo 41.200 ljudi. Največ se jih je odločilo za poživitveni odmerek, kar 34.427. Medtem pa sta se s prvim odmerkom cepili 2102 osebi, za drugi odmerek se jih je odločilo 4671. Podatki še niso končni, saj imajo izvajalci cepljenja za vnos v sistem 48 ur časa.

Vlada o skrajšanju karanten: predlog naj bi stopil v veljavo sredi naslednjega tedna
14. 01. 2022 06.10Vlada preigrava več scenarijev, na mizi je skrajšanje karantene s trenutnih sedmih na pet dni. Velika težava je namreč vse več zaposlenih v zdravstvu in šolstvu, ki so okuženi ali imajo odrejeno karanteno, zato sta oba sistema že na kolenih. Ministrstvo za zdravje naj bi predlog o tem pripravilo do ponedeljka, ko bo po besedah premierja Janše predvidoma tudi sprejet in uveljavljen sredi naslednjega tedna.

V evropski strokovni reviji objavili raziskavo slovenskih epidemiologov
14. 01. 2022 18.05Cepljenje proti covidu-19 pomembno zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo zaradi covida, so ugotovili epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v najnovejši raziskavi, v kateri so ocenjevali učinkovitost cepljenja. Ugotovitve je na svoji spletni strani objavil tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Manjše tveganje za hospitalizacijo bolnikov z omikronom ugotavlja še ena študija
13. 01. 2022 10.31Obsežna študija ameriških znanstvenikov na skoraj 70.000 covidnih bolnikih v Kaliforniji, ki so se okužili s koronavirusno različico omikron, kaže, da omikron povzroča manj hudo obliko bolezni kot različica delta. Pomeni tudi znatno zmanjšano tveganje za hospitalizacijo in smrt ne glede na raven imunosti v populaciji. V študiji so ob tem ugotovili tudi manjšo učinkovitost cepiv proti omikronu, a ta vseeno nudijo pomembno zaščito pred težjim potekom bolezni.

WHO: Različica omikron ostaja nevarna, zlasti za necepljene
12. 01. 2022 19.09V WHO opozarjajo, da različica omikron, ne glede na njen lažji potek, ostaja nevarna, zlasti za tiste, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. S širjenjem omikrona naj bi se covid-19 spreminjal v endemično bolezen, a kot opozarjajo na NIJZ, to ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana. Pravo vprašanje je po njihovem, ali imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistema obvlada covid-19.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'
12. 01. 2022 09.59Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

Bi se v Planico marca končno lahko vrnili navijači?
12. 01. 2022 07.33Marsikaterega slovenskega ljubitelja zimskih športov je konec tedna vznejevoljil pogled na prazen ciljni iztek na kranjskogorski Zlati lisici, medtem ko je v Adelbodnu v Švici za moške tekmovalce na tribunah navijalo 13.000 gledalcev. Še slabše volje so postali dan pozneje, ko so iz Planice sporočili, da odpovedujejo izvedbo nordijskega vikenda, ko bi se tja zgrnili športniki z vsega sveta. Zakaj lahko v osrčju Evrope organizirajo dogodek celo z gledalci, pri nas pa ne morejo izpeljati niti samega tekmovanja, so se spraševali. Poklicali smo organizatorje in epidemiologinjo ter dobili odgovore, zraven pa še žarek upanja. Bi se lahko marca v Planico vrnil tudi zvok ragelj in gasilskih siren?

Ema: Pandemija covida-19 z omikronom prehaja v endemijo
11. 01. 2022 19.52S širjenjem koronavirusne različice omikron se covid-19 spreminja v endemično bolezen, s katero lahko človeštvo živi, čeprav za zdaj ostaja pandemična, je sporočila Evropska agencija za zdravila. Prav tako je izrazila dvome o četrtem cepljenju za širšo populacijo, češ da ponavljajoči se poživitveni odmerki niso "vzdržna" strategija.

Kmalu začetek vrednotenja cepiv, prilagojenih na omikron
07. 01. 2022 08.43Vrednotenje cepiv proti covidu-19, ki jih podjetja prilagajajo na različico omikron, bo steklo zelo kmalu, po napovedih Tomaža Bratkoviča s Fakultete za farmacijo verjetno že ta ali prihodnji mesec. Kot pravi, bo vrednotenje osredotočeno zlasti na imunogenost cepiva. Preučevali pa bodo tudi pojav morebitnih novih stranskih učinkov, ki sicer niso verjetni, saj gre pri prilagoditvi cepiva le za spremembe zaporedij v delu mRNK, vse pomožne snovi in način formulacije pa ostajajo enaki.