delovno dovoljenje

Ameriško sodišče odobrilo izgon študenta zaradi propalestinskih protestov
12. 04. 2025 16.57Ameriški imigracijski sodnik Jamee Comans je v petek sklenil, da lahko vlada ZDA izžene Mahmuda Halila, ki so ga aretirali zaradi vodenja propalestinskih protestov na newyorški univerzi Columbia, poročajo ameriški mediji. Vlada predsednika Donalda Trumpa trdi, da je Halil deloval v korist teroristične organizacije Hamas.

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod
14. 03. 2025 06.00Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Majcen: Prekinitev zaporne kazni ne pomeni, da bomo na široko odprli vrata zapora
11. 10. 2024 07.46Kaj vse prinaša odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora? Za najodmevnejši ukrep se je izkazala predvsem začasna prekinitev zaporne kazni. A kot je poudaril generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen, to ne pomeni, da bodo z uveljavitvijo odloka na široko odprli vrata ter izpustili zapornike. Primere bodo namreč obravnavali individualno, na prostost pa bo sicer dovoljeno le tistim, ki imajo že sedaj dovoljenje za izhode, ter tistim , ki so sami nastopili kazen s prostosti. "Gre za tiste zapornike, ki so že sedaj smatrani kot neenevarni," je pojasnil.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Vlada potrdila interventni zakon za upravne enote
04. 07. 2024 14.50Vlada je prejela predlog zakona o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah. Ta bo po besedah podpredsednika vlade Mateja Arčona med drugim razbremenil najbolj obremenjene upravne enote, med drugim namreč odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?
03. 05. 2024 08.38V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'
11. 04. 2024 13.31Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Zelena luč gradnji nove sodne palače?
29. 03. 2024 18.00Potem ko je Golobova vlada pred letom dni ustavila projekt izgradnje nove sodne palače in namesto nje kupila razpadajočo stavbo, ki je odnesla pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, preobrat. Na ministrstvu za pravosodje je projekt znova aktualen. Družba za upravljanje in svetovanje bo v kratkem pripravila dokumentacijo, koliko bi nas nova sodna stavba stala in kakšna bi lahko bila časovnica izgradnje.

Arsenovič z Golobom o razvojnem zaostanku: 'Mi se razvijamo, a počasneje'
19. 03. 2024 15.40Predsednik vlade Robert Golob in mariborski župan Saša Arsenovič sta se po več prestavitvah sestanka srečala v Ljubljani. Po županovih besedah sta ugotovila, da razvojnega zaostanka Podravja in drugih regij ni mogoče rešiti le z ustreznejšim financiranjem lokalnih skupnosti, "ampak da bo treba narediti dosti večje in širše premike".

Vlada kljub nasprotovanju vztraja pri dveh dodatnih azilnih domovih
12. 03. 2024 21.04Vlada bo vztrajala: dva dodatna azilna domova, ki naj bi rešila prostorsko stisko ob povečanem številu migrantov, bosta stala ob mejnih prehodih Obrežje in Središče ob Dravi. To je potrdila tudi direktorica urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov, ki lokalne skupnosti poziva k strpnosti. Sklep vlade, da izbere prav ti dve lokaciji, je namreč dodobra razburil tamkajšnje prebivalce. Da kraja nista primerna za integracijo migrantov, pa meni tudi Miha Blažič, predstavnik gibanja, ki beguncem že leta nudi podporo pri vključevanju v novo okolje.

Še en uslužbenec Policije pijan sedel za volan
26. 01. 2024 18.36Leta in leta opozoril, da alkohol enostavno ne sodi v promet, se očitno še vedno niso prijela prav tistih, ki skrbijo za varnost na naših cestah – in tudi kaznujejo voznike, ki pregloboko pogledajo v kozarec. Konec decembra je napihal še en uslužbenec Policije, ki je pijan sedel za volan službenega vozila. Šlo naj bi za policijskega inšpektorja specialista Marka Kosa, zaposlenega v Centru za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave, kjer pa so potrdili le, da zoper uslužbenca vodijo postopek zaradi odklonskega vedenja. In da imajo do vožnje pod vplivom alkohola ničelno toleranco.

SDS predlaga razpis referenduma o izgradnji drugega bloka krške elektrarne
18. 01. 2024 09.49V poslanski skupini SDS bodo podali predlog za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško in manjših modularnih jedrskih reaktorjev. "Pomembno je, da se zavedamo, da JEK2 ni projekt enega podjetja, ampak projekt celotne Slovenije in Slovenija nujno potrebuje močan ter stabilen vir energije," so zapisali v sporočilu za javnost. Tudi v NSi se po besedah poslanca Jerneja Vrtovca zavzemajo za čimprejšnjo izvedbo referenduma o gradnji drugega bloka krške nuklearke.

Ambasada Rog: Zaposleni prosilci za azil živijo v strahu pred deportacijo
11. 01. 2024 13.13Aktivisti in migranti, zbrani v Ambasadi Rog, so s protestnim branjem pred poslopjem vlade predstavili novo številko glasila Tukaj smo. Prosilci za azil so med številnimi zaposlenimi v slovenskih podjetjih, mnogi so prostovoljno pomagali med poplavami, a kljub temu živijo v strahu, da jih lahko vsak čas deportirajo, so opozorili. Na ministrstvu za notranje zadeve so v odzivu poudarili, da ne gre za deportacije prosilcev, ampak gre za predaje prosilcev za mednarodno zaščito v skladu z veljavno zakonodajo EU. Pri tem so dodali, da zagovarjajo celovit pristop k upravljanju migracij.

Domnevni ruski vohun po letu dni pripora priznal, da ni Jose, pač pa Mikhail
15. 12. 2023 10.45Akademik in raziskovalec Jose Assis Giammaria, ki je na Norveško prišel kot brazilski državljan in je bil lani aretiran zaradi suma vohunjenja za Rusijo, je zdaj priznal, da je pravzaprav Mikhail Mikušin, ruski državljan.

Finančni komentar: Pristanek na Luni
21. 11. 2023 07.36Osvojiti Zemljo ni bilo dovolj, zato smo odšli kar 400 tisoč kilometrov do Lune in tam mehko pristali. V finančnem žargonu je mehak pristanek v trenutnih ekonomskih razmerah uresničljiv, vendar mnogi vlagatelji želijo več, želijo visoke donose, kot pravijo: do Lune.

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?
24. 10. 2023 06.00Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev
19. 09. 2023 10.16Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Naj tuji jezik ne bo ovira
07. 08. 2023 10.41Ko pride do tolmačenja tujih jezikov, je agencija Dominatus Digital pravi naslov za vaše storitve. Preberite, zakaj.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

'Za 25 kilometrov porabimo eno uro', Bratuškova: Ne da se delati hitreje
27. 06. 2023 15.09Prevozniki so na seji Upravnega odbora sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije gostili ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek in z njo spregovorili o najbolj perečih problemih v sektorju. Največ kritik s strani prevoznikov je bilo slišati na račun prepočasne izgradnje tretje razvojne osi, pri čemer je ministrica pojasnila, da gre za zahtevne objekte "in se ne da delati hitreje".

Do začasne ustavitve odstrela lovci iz narave odvzeli 180 medvedov
30. 05. 2023 15.35Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. Po njihovih pojasnilih so lovci navkljub vloženi tožbi odstrel medvedov že izvedli. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so pojasnili na ministrstvu za naravne vire. Na Zavodu za gozdove Slovenije pa so v odzivu poudarili, da navedbe organizacije glede zaslužkov na račun lovskega turizma oz. poboji medvedov ne držijo.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'
13. 04. 2023 06.01Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Ljubljanski svetniki potrdili dvig takse za obravnavo pobud
20. 03. 2023 21.01Ljubljanski mestni svetniki so na seji sprejeli letni program športa v občini za letošnje leto, ki opredeljuje obseg sofinanciranja programov športa. Prav tako so podprli predlog o podražitvi takse za obravnavo pobud za spremembo podrobnejše namenske rabe v občinskem prostorskem načrtu in več prostorskih dokumentov.

Azilni delavci: na delo čakajo devet mesecev z le 18 evri žepnine na mesec
13. 03. 2023 18.37Od nevarnih delovnih pogojev, dela na črno in 10-dnevnih ali celo enotedenskih pogodb do plačila borih tri evre na uro. V takšnih pogojih so primorani delati prosilci za azil, preden po devetih mesecih bivanja v Sloveniji sploh pridobijo delovno dovoljenje. Prejmejo le 18 evrov žepnine na mesec, zato pogosto vsaj prve mesece delajo na črno. V Sloveniji je trenutno 449 prosilcev za azil, njihove vloge pa se rešujejo od nekaj mesecev do več let. Slovenska podjetja pa nujno potrebujejo delovno silo, saj je slovenski kadrovski bazen prazen.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?