delovna uspešnost

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi

28. 03. 2025 11.10

Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

10. 03. 2025 00.15

V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Sindikati delodajalce pozivajo k izplačilu nagrad ob koncu leta

27. 11. 2024 12.50

Sindikati tako kot vsako leto ta čas tudi letos pozivajo delodajalce, naj do konca leta svojim zaposlenim izplačajo del plače iz naslova uspešnosti poslovanja. S tem bodo pokazali, da jim je mar za zaposlene ter da jim ti ne predstavljajo samo stroška, pač pa tudi najboljšo naložbo za dolgoročno poslovno uspešnost podjetja, so sporočili.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Ljubljani je uspelo tisto, 'o čemer lahko avtodežela Nemčija le sanja'

08. 09. 2024 08.29

Pri nemškem Focusu so pohvalili dosežke Ljubljane, ki jo opišejo kot najbolj zeleno evropsko prestolnico. "Mirna slovenska prestolnica Ljubljana je svoje središče začela urejati brez avtomobilov leta 2007. Od takrat velja za pionirja ekološkega urbanega razvoja. Kako je mesto to doseglo in kaj se lahko nemška mesta iz tega naučijo?" pišejo.

Potihoma razmišljate o novi službi?

08. 07. 2024 00.15

To so prednosti odličnega delodajalca: podjetja z različnimi ugodnostmi, razvojnimi programi in finančnimi dodatki skrbijo za zadovoljstvo svojih zaposlenih. Ste tudi vi razmišljali o zamenjavi delodajalca? Poglejte, kaj ponujajo pri Lidlu.

'Smo žrtev oderuških cen storitev, ki smo jih prisiljeni dobivati od ZTM-ja'

26. 01. 2024 06.00

Kdo zavaja in mastno služi na račun pacientov, in to seveda kar z javnim denarjem? Ljubljanski UKC ima dovolj zaslužkarstva na svoj račun, zato ne pristaja na 20-odstotno podražitev cen krvi in krvnih pripravkov, kot to zahteva Zavod za transfuzijsko medicino. Ob tem pa revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, ugotavlja, da so storitve Zavoda v zadnjih petih letih preplačali za kar 12 milijonov evrov. Na ministrstvu za zdravje se o cenah niso uspeli dogovoriti. Zakaj ne in zakaj v Zavodu za transfuzijsko medicino trdijo, da so cene prenizke in ne previsoke?

Preverite Podjetje – Preverite potencialnega delodajalca

15. 01. 2024 00.15

Iskanje nove zaposlitve je lahko vznemirljivo, včasih pa tudi kar precej strašljivo.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Lidl Slovenija ustvarja dober lajf za zaposlene

20. 09. 2023 00.15

V Lidlu Slovenija izvajajo številne aktivnosti za ohranjanje odličnega delovnega okolja. Z odpiranjem novih trgovin po Sloveniji iščejo nove sodelavke in sodelavce, predvsem za delo v trgovinah, skladišču in v nabavi.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Prej tudi čez 40, zdaj največ 28 dni dopusta: 'Zakon nič ne jemlje, ampak razporeja'

15. 06. 2023 14.59

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o predlogu novega Zakona o javnih uslužbencih. Zakon so, kot je povedala, že predstavili sindikatom. Kot ugotavlja vlada, javni sektor postaja vedno manj privlačen za iskalce nove zaposlitve. Kot je uvodoma izpostavila ministrica, želijo z novim zakonom med drugim zato na novo zgraditi blagovno znamko javne uprave. Kot je povedala, uvajajo tudi fleksibline oblike dela, kompetenčni model, prenovo plačnega sistema in štipendiranje. Cilj pa: zadovoljni in uspešni javni uslužbenci. Kaj pa bo s spremembami dopusta, ki so razburili sindikate?

Letalska povezanost Slovenije izjemno slaba, v Evropi slabša samo v Belorusiji

01. 06. 2023 17.53

Ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika bi bila lahko pod določenimi predpostavkami ekonomsko upravičena, je pokazala analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton. Najprimernejši bi bil model sodelovanja s strateškim partnerjem in vsaj na začetku konservativen pristop k obsegu poslovanja. Tudi medresorska delovna skupina, ki je preučevala možnosti za izboljšanje letalske povezljivosti države, najbolj smiselno srednje- in dolgoročno rešitev vidi v ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika skozi javno-zasebno partnerstvo. Če bi se država za to odločila, bi lahko prevoznik vzletel že poleti 2025, je dejala ministrica Alenka Bratušek.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Zakaj in kako do zaposlitve v institucijah Evropske unije?

04. 05. 2023 00.15

Evropska unija je eden največjih delodajalcev v Evropi, ki zagotavlja različne karierni možnosti za ljudi različnih profilov.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

Prenova plačnega sistema: najbolje plačani bi dobili 8465 evrov bruto

01. 04. 2023 17.57

Prenova plačnega sistema v javnem sektorju: vlada predlaga 67 plačnih razredov, razmerje med najnižjo in najvišjo plačo pa ena proti sedem. Najbolje plačani bi dobili 8465 evrov bruto.

Javni sektor: objavljamo, kakšne plače predlaga vlada

31. 03. 2023 18.59

Vlada v dokumentu o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki ga je posredovala sindikatom javnega sektorja, predlaga 67 plačnih razredov. Novi prvi plačni razred, sedaj 12., 13. in 14., bi določili v višini minimalne plače v januarju 2023, v 67. bi bile plače sedemkrat višje. Če je minimalna bruto plača okoli 1203 evre, bi torej osnovna plača v najvišjem plačnem razredu znašala okoli 8465 evrov bruto.

Konec davčne reforme? 'To razumemo kot pritisk lobijev, elite'

30. 03. 2023 06.00

Je konec velikopotezno napovedanih vladnih reform, še preden so se začele? Je predsednik vlade Robert Golob vrgel puško v koruzo, kar zadeva reforme? Odvisno, koga vprašate. Da se v nepremičnine ne bomo spuščali in da davčne reforme sploh ne potrebujemo, če jo finančni minister ne zna pojasniti državljanom, je oddaji Preverjeno dejal premier Golob. Na finančnem ministrstvu je nato padla prva žrtev – ne minister Boštjančič, ampak državni sekretar Tilen Božič. Se zapleta tudi pri zdravstveni reformi?

Prenova plačnega sistema: Glavno načelo ministrice je vse ali nič

21. 03. 2023 07.21

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o sprejetih izhodiščih za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah. Kot je dejala, so spremembe razdelili v dva okvira: najprej bodo odpravili plačna nesorazmerja, nato pa sledi nova plačna lestvica. Da so razočarani, pa že pravijo sodniki: danes so iz vladnih vrst prvič dobili jasno priznanje, da posebnega zakona za obljubljen dodatek 600 evrov za sodnike in tožilce ne bo.

Plačna reforma: odprava nesorazmerij, hitrejša napredovanja in novi dodatki

20. 03. 2023 16.38

Vlada je sindikatom javnega sektorja posredovala izhodišča za pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki se bodo nadaljevala prihodnji ponedeljek. V dokumentu so natančneje opredeljene predlagana sestava plačnih stebrov in druge ključne vsebine, ki bi jih urejal nov zakon.

Pogajanja o zdravstvenem plačnem stebru brez konkretnih premikov

15. 03. 2023 15.30

Na tokratnem nadaljevanju pogajanj o oblikovanju plačnega stebra v zdravstvu ni prišlo do vsebinskega premika. Sindikati so predstavili svoje predloge, vladna stran pa naj bi po napovedih pripravila tako komentarje na sindikalni predlog kot svoj predlog. V zdravniškem sindikatu Fides ob tem opozarjajo, da se čas za oblikovanje stebra izteka.

Promocija zdravja na delovnem mestu je dragocena naložba!

15. 03. 2023 11.20

Promocija zdravja na delovnem mestu je bistvenega pomena za uspešnost vašega podjetja, ZAP FITCORP pa vam bo pomagal razviti najboljše rezultate, zato stopite v stik z njimi tukaj!

Kaj o reformi pravijo sindikati? Zamrznitve napredovanj očitno ne bo

24. 02. 2023 15.58

Sindikati javnega sektorja so se na današnjih pogajanjih odzvali na vladna izhodišča za reformo plačnega sistema. Nekateri predlogi so zanje nesprejemljivi, med njimi tudi predlog za zamrznitev napredovanj in delovne uspešnosti. Ker glede slednjega soglasja s sindikati ni, vladna stran pri predlogu, kot kaže, ne bo vztrajala.

Ministrstvo za delo delavce poziva, naj preverjajo svoje plačilne liste

22. 02. 2023 11.45

V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile informacije, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače. Na ministrstvu za delo zato delavke in delavce pozivajo, naj preverjajo svoje plačilne liste. V primeru ugotovitve kakršne koli nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujejo, da kršitev prijavijo Inšpektoratu RS za delo.

Sindikati zahtevajo opravičilo: Razmerja ena proti sedem nismo predlagali mi

20. 02. 2023 16.17

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije so začudeni nad izjavo premierja Roberta Goloba, da razmerja med najnižjo in najvišjo plačo v višini ena proti sedem ni predlagala vlada, pač pa da so ga zahtevali sindikati javnega sektorja. "Ostro zanikamo navedeno izjavo predsednika vlade, ki jo je ponovil že večkrat do zdaj," pravi Branimir Štrukelj, predsednik KSJS.

Golob: Tisti, ki imajo bistveno več premoženja, bodo pošteno plačali davke

20. 02. 2023 13.35

Vlada bo predlog davčne reforme predstavila sredi marca, šla pa bo v smeri, da bodo bistveno bolj premožni za svoje premoženje pošteno plačali davke, je povedal premier Robert Golob. Zagotovil je tudi, da so vsi ukrepi vlade usmerjeni v to, da različne družbene skupine čim manj občutijo dvig cen. Kot pravi, so osredotočeni tudi na upokojence, ti bodo februarja tako dobili pokojnine, ki bodo redno usklajene za 5,2 odstotka.