delovna skupina za azil

Ocena teroristične ogroženosti Slovenije ostaja srednja

20. 02. 2025 16.39

Sekretariat Sveta za nacionalno varnost je v razširjeni sestavi in ob prisotnosti premierja Roberta Goloba obravnaval oceno tveganja pred terorističnimi napadi. Sklenili so, da ocena teroristične ogroženosti Slovenije ostaja srednja.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU

13. 06. 2024 16.37

Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'

18. 06. 2023 07.00

Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

'Ne vrnite nas v mučenje, ponižanje, tepež. Tja, kjer so na nas celo streljali'

07. 06. 2023 13.20

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so se danes zbrali pred vlado ter premierja Roberta Goloba, notranjega ministra Boštjana Poklukarja in celotno ministrsko ekipo pozvali, naj prosilcem za azil omogoči ostati v Sloveniji. Podporo apelu za ustavitev vračanj prosilcev za azil na Hrvaško zbirajo tudi s podpisi pod peticijo.

Nevaren precedens? MNZ sirskega begunca zavrnil na podlagi 'tajnih dokumentov'

19. 08. 2021 12.25

Ministrstvo za notranje zadeve je sirskemu beguncu, ki v Sloveniji živi že sedem let, zavrnilo podaljšanje statusa subsidiarne zaščite. Pri odločitvi se sklicujejo na t. i. "tajne dokumente", a ti dokumenti mu niso bili nikoli predstavljeni, varnostni organi z njim niso opravili nobenega razgovora, zato ne on in ne njegov odvetnik ne poznata pravega razloga. Skupina zagovornikov pravic migrantov opozarja, da gre za evidentno zlorabo pooblastil in izjemno nevaren precedens.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Biden se je že lotil dela: podpisal prvih 17 izvršnih ukazov in odlokov

21. 01. 2021 07.12

Novi predsednik ZDA Joe Biden je kmalu po prisegi na položaj v skladu z napovedmi začel delo in podpisal 17 izvršnih ukazov, odlokov in razglasov, s katerimi je poleg ukaza za boj s pandemijo covida-19 odpravil nekaj ukrepov predhodnika Donalda Trumpa glede okolja, podnebja, odnosa do priseljencev in tujcev. O pismu, ki mu ga je pustil Trump, je povedal le, da je "zelo velikodušno".

'Slovenija naj prekine svojo vlogo v mučilnem mehanizmu vračanja prebežnikov'

08. 12. 2020 08.30

Delovna skupina za azil in Delavska svetovalnica sta Odboru ZN proti mučenju poslali poročilo o protizakonitem ravnanju slovenskih oblasti, v katerem dokazujeta neposredno in posredno odgovornost Slovenije pri vzpostavitvi režima sistematičnega verižnega vračanja in mučenja prebežnikov na balkanski poti. "Poročila verodostojno dokumentirajo primere, ko so ljudje prisiljeni v ledene reke, jim na glave rišejo šahovnice, jih silijo peti navijaške slogane, jih pretepajo do nezavesti, jim v rane vtirajo majonezo," navajata. Odbor sta pozvali k preiskavi.

'Žrtve novele zakona o tujcih bodo delavci, družine, otroci in najranljivejši'

01. 10. 2020 11.33

"Ministrstvo za notranje zadeve po več mesecih opozarjanja stroke in civilne družbe ni spremenilo ničesar in v DZ pošilja krute in nehumane zakonske predloge, ob popolnem zavedanju, da so protiustavni," so glede predloga novele zakona o tujcih opozorili v Delovni skupini za azil. Še bolj zaskrbljujoče je, so dodali, da tako drastične in daljnosežne spremembe sprejema pod ministrom, ki "še posebej po lažnem odstopu nima več niti minimalne politične ali strokovne kredibilnosti".

Varuh človekovih pravic obravnava razmere v centru za tujce v Postojni

26. 08. 2020 16.55

Varuh človekovih pravic se je danes odzval na problematiko centra za tujce v Postojni, kjer je več nevladnih organizacij pripravilo protest v podporo "zaprtim v koncentracijskem taborišču". Pri varuhu so zapisali, da so z razmerami seznanjeni in jih podrobno obravnavajo, ugotovitve pa bodo predstavili po zaključeni obravnavi zadeve.

Protestniki opozorili na nevzdržne razmere v centru za tujce v Postojni

25. 08. 2020 18.55

Več nevladnih organizacij je danes pred centrom za tujce v Postojni pripravilo protest v podporo "zaprtim v tem koncentracijskem taborišču". Protestniki - zbralo se jih je okoli 50 - so opozorili na nevzdržne razmere v centru in kršitve pravic tam nastanjenih tujcev. Na policiji očitke zavračajo.

FOTO: Belgijski odvetnik potrdil, da je Puigdemont v Belgiji

30. 10. 2017 07.19

Odstavljeni katalonski predsednik Carles Puigdemont se je zatekel v Belgijo. To je potrdil belgijski odvetnik, na katerega se je obrnil katalonski voditelj. Z njim naj bi zbežalo tudi več članov odstavljene katalonske vlade. Proti Puigdemontu in njegovim ministrom je namreč Španija vložila obtožnice zaradi upora in prisvajanja sredstev. Za očitana dejanja jim grozi kar do 30 let zapora.

Ukrepi za varno silvestrovanje: betonske ovire, oklepniki, avtomatsko orožje, nobenih nahrbtnikov, pirotehnike ali dežnikov

31. 12. 2016 06.30

Po nedavnem terorističnem napadu so mestne oblasti v Berlinu za silvestrovanje okrepile varnost. Tudi v drugih večjih mestih po Evropi so okoli prizorišč postavili betonske ovire, prisotni so tudi policisti in vojaki z avtomatskim orožjem. Pa ZDA? Obiskovalci Times Squara tudi tokrat ne bodo smeli imeti s seboj nahrbtnikov, večjih torb in niti dežnikov.

FOTO: V begunskem centru na Lezbosu izbruhnil požar, iz centra pobegnilo več tisoč migrantov

19. 09. 2016 16.12

V begunskem centru na grškem otoku Lezbos je izbruhnil požar, zaradi česar je več tisoč migrantov pobegnilo iz centra. Požar naj bi zanetili begunci sami, ogenj pa se je zaradi močnega vetra hitro razširil.

Črepinko bo vodil novi Europolov center za boj proti tihotapljenju migrantov

22. 02. 2016 17.00

Italijanski premier Renzi bi višegrajskim državam, ki nasprotujejo sprejemu prosilcev za azil, odtegnil evropska sredstva. Europol pa je odprl nov center za boj proti tihotapljenju migrantov. Vodil ga bo Robert Črepinko, nekdanji šef slovenskega Nacionalnega preiskovalnega urada.

FOTO in VIDEO: 'Za suvereno obvladovanje razmer bi potrebovali še nekaj sto, če ne tisoč policistov'

02. 11. 2015 06.40

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je priznal, da je aktualni migrantski val specifičen in da zahteva medresorsko organizacijo. Medtem pa zunanji minister Karl Erjavec opozarja, da EU pravno formalno ni pripravljena na to krizo. V Slovenijo je vstopilo že 130.661 beguncev.

'Trgovci z ljudmi ranljivim osebam nastavijo limanice'

18. 10. 2015 07.00

Ali se bo trgovina z ljudmi še bolj razrasla zaradi množičnih migracij? Ne moremo trditi, da so begunci tudi žrtve trgovine z ljudmi, ob evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi poudarja vodja sektorja za organiziran kriminal. Medtem pa vodja konzularne službe na MZZ opozarja na še eno obliko trgovine z ljudmi, in sicer izkoriščanje delavcev.

Prisiljeni v prostitucijo in suženjsko delo

18. 10. 2011 08.06

Trgovina z ljudmi žal še vedno cveti in na leto prinese kar 32 milijard evrov dobička. Žrtve – po svetu naj bi jih bilo 2,4 milijona, med njimi polovica otrok – so prisiljene v prostitucijo ali suženjsko delo, številne celo v oboje.

Severnokorejci bežijo iz države

22. 10. 2004 00.00

V neko južnokorejsko šolo v Pekingu se je danes zateklo 29 Severnokorejcev, ki so zaprosili za vstop v Južno Korejo.

Ostra kritika zaradi azilantske politike

06. 06. 2002 00.00

Združeni narodi so ostro kritizirali avstralsko politiko obveznega pripora prosilcev za azil. Begunci naj bi bili namreč deležni hujše obravnave kot kriminalci, saj jim ne povejo niti, kako dolgo bodo v priporu.

Že deset let begunske začasnosti

09. 05. 2002 00.00

Grožnje z zaprtjem še zadnjega ljubljanskega begunskega centra na Viču, v katerem biva še 230 ljudi, se ponavljajo že vrsto let, kot pravijo viški begunci, vedno pred zaključkom šolskega leta, ko so njihovi otroci pod največjim pritiskom.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.