delovna sila

Do leta 2027 bo manjkalo za eno Slovenijo voznikov tovornjakov
26. 03. 2025 18.43Vozniške kabine tovornjakov po Evropi se praznijo. Do leta 2027 bo na cestah manjkalo že za eno Slovenijo voznikov tovornjakov. Starajoča se delovna sila in pomanjkanje mladih za ta poklic pomenita, da bo skoraj vsaka peta kabina ostala prazna. Že zdaj stara celina potrebuje 745.000 voznikov, a se jih premalo odloča za ta poklic. Zakaj mladi ne vidijo prihodnosti v eni ključnih panog gospodarstva?

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?
20. 03. 2025 16.07Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice
15. 03. 2025 07.00Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Ukrajina potrebuje delovno silo, domov bi vračala begunce
20. 01. 2025 14.16Ukrajina si bo prizadevala, da se begunci, ki so se med vojno z Rusijo zatekli v Nemčijo, vrnejo domov. Potrebujejo namreč delovno silo v več ključnih sektorjih v Ukrajini. V Nemčiji bodo v ta namen odprli posebne centre, zagotavljajo pa, da povratnikov ne bodo vpoklicali v vojsko.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Poklic vojaka na celjskem sejmu: visoke kadrovske štipendije
04. 11. 2024 20.11V Slovenski vojski je trenutno zaposlenih okoli 6000 ljudi, želijo pa si, da bi jih bilo do leta 2030 blizu 10000. Glede na splošno pomanjkanje delovne sile bo ta cilj težko dosegljiv, tudi trenutne varnostne razmere v svetu jim pri privabljanju mladih ne gredo na roko. Poklic vojaka bodo od srede do sobote predstavljali na celjskem sejmišču, dijakom in študentom, ki bi jih ta poklic zanimal, pa ponujajo tudi relativno visoke kadrovske štipendije.

Najdražja smuka bo v Kranjski Gori, kilometer proge najcenejši v Dolomitih
28. 10. 2024 21.43Še dober mesec nas loči do začetka nove smučarske sezone, in zdaj je že jasno, smučanje bo letos še dražje. Ne le v tujini, cene smučarskih vozovnic so letos poskočile tudi v Sloveniji. Na enem od naših smučišč se je cena dnevne vozovnice za odraslo osebo letos denimo približala že petdesetim evrom. Za večino domačih in tujih smučišč je vozovnice za nekaj evrov manj sicer možno kupiti tudi v predprodaji. Kje pa bodo smučarji za svoj denar letos dobili največ?

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence
21. 10. 2024 12.05Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Zaradi pomanjkanja delovne sile bodo Nemci množično zaposlovali Indijce
19. 10. 2024 08.24Nemčija namerava pomanjkanje kvalificirane delovne sile nasloviti z množičnim zaposlovanjem delavcev iz Indije, je v Berlinu napovedal nemški minister za delo Hubertus Heil. V ta namen bodo po njegovih besedah sprejeli več kot 30 ukrepov za odpravo birokratskih ovir, povezanih s pridobivanjem dovoljenj.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Ministrstvo predlaga, da se postopek za izdajo delovnega dovoljenja podaljša
25. 09. 2024 20.33V Sloveniji se soočamo z rekordnim pomanjkanjem kadra v številnih panogah. Delodajalci kadrovsko vrzel krpajo s tujo delovno silo. Še do nedavnega so delavci iz tujine za dovoljenja na upravnih enotah čakali tudi do pol leta, od konca julija pa lahko začnejo delati že v času, ko postopki na upravni enoti še tečejo. Na ministrstvu za javno upravo predlagajo, da se ta ukrep podaljša. Predlog bo na mizi vlade, a mu niso vsi naklonjeni.

Varnostni strokovnjaki o napadu na policiste: 'Črta je bila prekoračena'
15. 08. 2024 17.56So policisti varuhi reda ali boksarske vreče, nad katerimi se lahko znese, kdor si želi? To se dan po objavi posnetka aretacije mladoletnega romskega voznika sprašuje javnost. Da je bila rdeča črta prekoračena, se strinjajo tudi varnostni strokovnjaki. Sindikat policistov Slovenije notranjega ministra in direktorja Policije poziva, naj poskrbita za spremembo zakonodaje, ki bi zagotovila bolj učinkovito vzdrževanje reda, izterjavo izrečenih kazni in boljšo varnost policistov v postopkih. Na vprašanja o romski problematiki je odgovarjal notranji minister Boštjan Poklukar.

Najemnina 'samo' 280 evrov: ni ogrevanja, pušča streha, hiša je 'za silo' bivalna
12. 08. 2024 09.43Razmere na slovenskem nepremičninskem trgu niso nič kaj naklonjene mladim, ki iščejo prvo streho nad glavo. In ob pomanjkanju nepremičnin na najbolj zaželenih lokacijah se občasno pojavijo oglasi, ki dvignejo veliko prahu. Ker po mnenju marsikoga sodijo v kategorijo "bizarno". Bi se v zameno za nizko najemnino lotili prenove objekta v slabem stanju?

Ura ličarskega dela po ceniku znaša 83 evrov, zavarovalnica plača zgolj 32
09. 07. 2024 18.42Slovenskim avtoličarjem je prekipelo. Zavarovalnice voznikom dražijo zavarovanja, avtoličarskim delavnicam pa za popravilo karamboliranih avtomobilov že 15 let plačujejo enako urno postavko. Ta seveda še zdaleč ne pokrije dejanskih stroškov. Avtoličarji so zato svojo pravico začeli terjati po pravni poti, tako kot so to storili že njihovi kolegi na Hrvaškem. Medtem ko so tam z zavarovalnicami dosegli pošteno ceno, pa taiste zavarovalnice pri nas ne popuščajo.

Na Hrvaškem med najbolj iskanimi poklici natakarji, prodajalci in vozniki
03. 07. 2024 15.03Indeks prostih delovnih mest na Hrvaškem se je junija glede na enako obdobje lani zvišal za 0,4 odstotka, s čimer se je končal petmesečni trend padanja. Med petimi najbolj iskanimi poklici so bili junija prodajalec, natakar, kuhar, skladiščnik in voznik; pri teh so zaznali 1,1 odstotka večje število oglaševanih delovnih mest kot pred letom dni.

Izgovori pred svojci žrtev: 'Me je klicala? Jo je kdo držal za roke?'
18. 06. 2024 20.34Opravičila in izgovore. To dvoje je prineslo izvršnega direktorja ameriškega Boeinga Dava Calhouna pred preiskovalnim pododborom senata. Kultura pohlepa in ustrahovanja vseh, ki bi dvomili v sporne prakse, je na koncu vodila v ogroženo letalsko varnost, zato je bilo že pred zaslišanjem jasno, da skorajda ni mogoče, da lahko odhajajoči izvršni direktor pove kaj takšnega, kar bi pomirilo besno javnost.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

'Panika' v Boeingovih tovarnah
01. 06. 2024 16.24Zaposleni v Boeingu trdijo, da jih vodilni ustrahujejo, da bi molčali o pomislekih glede kakovosti. Največja Boeingova tovarna je po mnenju delavcev v paniki. Velikanske napake v Boeingovi proizvodni liniji 787 naj bi namreč povzročile velik pritisk na podjetje, ki si prizadeva pomiriti regulatorje, letalske družbe in potnike.

Po Petrolu še MOL: zaradi izgub ob regulaciji cen goriv bodo tožili državo
29. 05. 2024 15.11Po Petrolu zdaj še madžarski MOL: "Izgube, ki smo jih utrpeli zaradi regulacije cen goriv, bomo morali od države terjati po sodni poti," napoveduje drugi največji igralec na slovenskem naftnem trgu. Najvišja dovoljena višina bruto marže distributerja – osem centov na liter – je prenizka, opozarjajo na MOL-u, gorivo izven avtocest pa da prodajajo z izgubo. Uredba o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov sicer poteče čez dobre tri tedne. Jo bo država podaljšala?

V Alpini do konca leta brez službe 60 delavcev
24. 05. 2024 17.27Da razmere v Alpini niso rožnate, kažejo načrti vodstva. Del proizvodnje bodo namreč preselili v Bosno in Hercegovino, v Žireh pa bi tako brez službe ostalo okoli 60 delavcev. Razlogi pa: slabi rezultati poslovanja, nizko število naročil in vse višji stroški.

Bo skodelica kave ob morju kmalu na voljo le petičnim turistom?
01. 05. 2024 07.30Hrvaški hotelirji in drugi turistični delavci si v pričakovanju in upanju na rekordno poletno turistično sezono že manejo roke. Za zdaj so zadovoljni tudi sonca in morja željni turisti, ki jih ne moti niti višja cena skodelice kave. Hrvaški distributerji pa ob tem opozarjajo, da bodo cene še dražje. Bo torej skodelica kave kmalu postala luksuz, ki si jo bodo lahko privoščili le petični turisti? Pa ne le kava, dražijo se vse surovine. Letos je tako v slovenski Istri poskočila tudi cena kakava. Kakšne so razmere na naši Obali?

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'
11. 04. 2024 13.31Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Uvažanje delavcev s Filipinov: bodo zagotovljene tudi delavske pravice?
27. 03. 2024 19.01Da slovenska podjetja za določena dela nujno potrebujejo delovno silo, ki je ni, je jasno. Ni namreč kandidatov za dela v gostinstvu, hotelirstvu, industriji, zdravstvu in negi. Naša država je zato na Filipinih odprla generalni konzulat, ki naj bi pomagal pri prihodu filipinskih delavcev k nam. Vse to se že dolgo dogaja pri naših južnih sosedih, kjer poleti ni lokala ali hotela, kjer ne bi delal Filipinec, Nepalec ali Indijec. Zagotavljanje te delovne sile iz tujine je tudi dober posel. Agencija, ki to počne na Hrvaškem, je zdaj svojo podružnico odprla tudi v Sloveniji. In že ob predstavitvi njihovega dela so bili soočeni z glavnim vprašanjem. Kako bodo te delavce, ki jih potrebujemo, zaščitili, da se ne bo ponovila zgodba z indijskimi delavci iz Marinbluja?

Mohamedu je Slovenija všeč, želi si, da bi lahko ostal
26. 03. 2024 20.15"Naša naloga je, da tujce integriramo," je dejal premier Golob. Da so migranti ob rekordno nizki brezposelnosti dobrodošla delovna sila, se zavedajo tudi v gospodarstvu. V Sloveniji pa jih ostane le malo, več kot 90 odstotkov jih državo zapusti le nekaj dni po tem, ko oddajo prošnjo za azil. Tisti, ki bi radi ostali, pa se morajo soočiti z rigidnimi birokratskimi postopki. Kljub temu pa pozitivnih primerov integracije ne manjka.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?
28. 02. 2024 06.11Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

'Lisice' namesto olimpijskih krogov: policisti bi varstvo za otroke
20. 01. 2024 06.00Ulice Pariza so v tem tednu napolnili zvoki policijskih piščalk. Toda ni šlo za usmerjanje prometa, ampak za množični protest. Pred prihajajočimi olimpijskimi igrami, ki jih bo poleti gostila francoska prestolnica, želijo policisti doseči boljše pogoje zase in za svoje delo. Med drugim želijo po 2000 evrov nagrade in varstvo za otroke, saj bo največje športno tekmovanje na svetu potekalo v času poletnih počitnic.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

'Vse se začne z jezikom'
14. 01. 2024 18.37Novembra lani je vlada sprejela integracijsko strategijo tujcev, prvi tovrstni dokument v zgodovini Republike Slovenije. Kot pojasni državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle, pa se integracija tujcev v slovensko okolje začne z jezikom. "Ko tujec pride v našo državo, je potreben vsaj tisti začetni nivo znanja slovenskega jezika, da se lahko učinkovito vklopi v družbo, da se počuti sprejetega in da ob tem tudi slovensko prebivalstvo lažje sobiva z njim," pojasnjuje.