delodajalske organizacije

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema
20. 12. 2024 15.38Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Delodajalske organizacije pozivajo k razveljavitvi sistema omrežnine
18. 11. 2024 15.50Delodajalske organizacije so vlado in DZ pozvale k razveljavitvi oz. pomembni spremembi novega sistema omrežnine, za vmesni čas pa predlagale podaljšanje prehodnega obdobja. Med drugim opozarjajo, da bi novi sistem najbolj prizadel industrijo materialov, in menijo, da metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo.

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta
28. 03. 2024 16.36Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Evidentiranje delovnega časa: inšpektorji tudi v prihodnje sankcij še ne bodo izrekali
02. 03. 2024 10.07Socialni partnerji še niso uskladili osnutka novele zakona o evidencah delovnega časa. Potem ko je ministrstvo za delo pripravilo delovno gradivo, ki med drugim kaže na popuščanje pri evidentiranju odmora, delodajalci pričakujejo še več omilitev. Inšpektorji medtem tudi po preteku roka nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo kot svetovalci. Na ministrstvu za delo so medtem potrdili, da je bila svetovalna vloga Inšpektorata RS za delo v zvezi z novelo zakona o evidencah delovnega časa podaljšana, iz tega so izvzete le večje kršitve.

Zaenkrat še brez dogovora o interventnem zakonu o zdravstvu
06. 12. 2023 07.50Predstavniki vlade so se na temo predloga interventnega zakona v zdravstvu sešli s predstavniki reprezentativnih delodajalskih organizacij. Gospodarstvo od vlade zahteva umik nekaterih zakonskih rešitev. O nekaterih rešitvah so se že dogovorili, glavna vprašanja pa ostajajo odprta. Dialog bodo nadaljevali še ta teden, so povedali po srečanju.

'Nihče ne mara davkov, ampak pogovarjajmo se o tem, zakaj smo katerega uvedli'
05. 12. 2023 06.00Ogroženih je 50 tisoč delovnih mest, ki jih slovenskim podjetjem zagotavlja partnerica Nemčija, čakajo nas za 80 odstotkov višji računi za elektriko, zmanjšuje se prehranska varnost države. Na vse to in še več je vlado Roberta Goloba opozorilo 15 gospodarskih združenj, ki že vse leto opozarjajo tudi na tako imenovano davčno reformo iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki, zadnjega je vlada napovedala z davkom na dohodek pravnih oseb.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali
16. 11. 2023 12.45Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

DS izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih
02. 11. 2023 16.43Državni svet je na današnji izredni seji s 15 glasovi za in desetimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih. Svetniki so kot glavni razlog navedli neskladnost postopka priprave in sprejemanja novele s pravili socialnega dialoga. O noveli bo moral DZ odločati ponovno, za potrditev pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.

Pečečnik s Klubom slovenskih podjetnikov zapušča Hanovo ministrstvo
25. 10. 2023 14.49Vlada pripravlja zakon o obnovi in razvoju po avgustovskih poplavah, ne da bi sprejela roko sodelovanja, ki ji jo ponujajo delodajalske organizacije, je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Skrbi jo, da bo gospodarstvo spet deležno dodatnih obremenitev, ki pa jih bo težko preneslo. Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik je medtem gospodarskega ministra Matjaža Hana obvestil, da klub izstopa iz gospodarske koordinacije, posvetovalnega telesa, ki deluje pod okriljem ministrstva.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih
24. 10. 2023 20.16Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?
19. 10. 2023 12.49Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna
18. 10. 2023 11.12Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Štrukelj: Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala
13. 10. 2023 07.12Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, zdaj pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska Unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. "Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala," je prepričan Štrukelj. Minister Luka Mesec je v zvezi z novelo ZDR za ponedeljek sklical sestanek s socialnimi partnerji.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi
18. 07. 2023 09.51Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Delodajalci zahtevajo sestanek glede sprememb zakona o delovnih razmerjih
29. 06. 2023 15.00Predstavniki delodajalskih organizacij so vnovič opozorili na kršenje pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Nesprejemljivo se jim zdi, da je ministrstvo za delo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javno obravnavo dalo še pred koncem pogajanj v okviru pogajalske skupine ESS. Pričakujejo čimprejšnji sestanek.

'Ministrstvo za delo je kršilo temeljna pravila in dogovore skupine ESS'
27. 06. 2023 16.16Delodajalci sporočajo, da se z vložitvijo predloga zakona o delu v javno obravnavo ne strinjajo. Ob tem poudarjajo, da je ministrstvo ravnalo enostransko, saj predloga skupina ni obravnavala, potezo pa označilo tudi za "povsem nespremenljivo in neobičajno". Kljub temu, da se z vložitvijo mudi.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Obvezne božičnice in dodatka za sobotno delo očitno še ne bo
18. 06. 2023 08.58Socialni partnerji po več kot pol leta zaključujejo pogajanja o prenovi zakona o delovnih razmerjih. Osnutek naj bi bil na seji ESS v petek, sindikati in delodajalci pa na to zasedanje pričakujejo tudi premierja Roberta Goloba. Končne rešitve naj bi bile sicer nekoliko okrnjene, izpadla naj bi obvezna božičnica in dodatek za sobotno delo.

Če konkretnih rešitev ne bo, bodo delodajalci selili podjetja v sosednje države
06. 06. 2023 14.06Delodajalske organizacije, vključene v ESS, vlado opozarjajo na zamude pri sprejemanju obljubljenih ukrepov na področju čezmejnega opravljanja storitev. Pričakujejo jih še pred poletjem, sicer bi se podjetja lahko začela seliti v sosednje države. Skladno s tem pričakujejo sestanek s premierjem Robertom Golobom in pristojnimi ministri.

Pismo vladi: 'Modela pomoči podjetjem ne podpiramo, nujna dodatna pomoč'
05. 12. 2022 15.45Delodajalska združenja niso zadovoljna s predlogom zakona o pomoči za gospodarstvo za omilitev posledic energetske krize. Zato so na predsednika vlade Roberta Goloba naslovila pismo, v katerem ga opominjajo, da so vladi poslala že več predlogov, kako bi lahko pomagala podjetjem zaradi visokih cen energentov. Dodala so tudi, da modela pomoči podjetjem ne podpirajo.

Sindikat trgovcev z izkupičkom pogajanj o višjih plačah ni zadovoljen
29. 11. 2022 18.55Sindikat delavcev trgovine je po več mesecih pogajanj s predstavniki delodajalcev dosegel kompromis, ki med drugim vključuje tudi zvišanje najnižjih osnovnih plač zaposlenih. Kot je povedal glavni izvršni generalni sekretar sindikata Ladi Rožič, z izkupičkom pogajanj niso zadovoljni, o višjih plačah bodo pogajanja nadaljevali februarja.

Sindikat trgovcev s predstavniki trgovskih družb dosegel dogovor
28. 11. 2022 12.33Sindikat delavcev trgovine Slovenije je s predstavniki trgovskih družb po več mesecih pogajanj uspel doseči dogovor glede postavljenih zahtev po višjih plačah. To pomeni, da stavke, ki je konec minulega tedna visela v zraku, ne bo, je potrdil Ladi Rožič. Podrobnosti o izkupičku pogajanj bodo znane v torek.

DZ bo določil nove člane SDH, obravnavali bodo tudi dohodninski predlog
16. 11. 2022 09.49Kolegij predsednice DZ se je dogovoril o izredni seji, na kateri bodo obravnavali vladni predlog novele zakona o dohodnini ter odločali o treh novih članih Slovenskega državnega holdinga. Zahtevo za sejo so vložile poslanske skupine koalicije.

Dohodninski predlog NSi končal svojo pot v državnem zboru
14. 11. 2022 22.14DZ je na drugi izredni seji sklenil, da predlog novele zakona o dohodnini, ki jo je v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina NSi, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Odločitev sledi glasovanju minuli teden, ko se poslanci niso odločili za posvetovalni referendum na to temo.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine
27. 10. 2022 06.55Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Delodajalci proti izredni uskladitvi minimalne plače: 'Breme naj gre na državo'
26. 10. 2022 14.10Reprezentativne delodajalske organizacije nasprotujejo napovedani izredni uskladitvi minimalne plače, saj ni predvidena v zakonu o minimalni plači in predstavlja odstop od načela predvidljivosti poslovnega okolja. Zanje je sicer mogoča le v primeru, da bo celotno breme nastalih višjih stroškov dela pokrila država iz državnega proračuna.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'
19. 10. 2022 16.04Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.