delo. delodajalec

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti
24. 03. 2025 11.15Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

'Delavci so nekaj slišali v tujini, nekaj drugega dobili v Sloveniji'
20. 03. 2025 11.45Razkriti katastrofalni bivanjski pogoji 11 filipinskih delavcev, za katere so po naših informacijah vedeli tako v kadrovski agenciji Workforce kot pri njihovem delodajalcu Arriva, so sprožili odziv inšpektorata za delo. "Arriva bi morala skladno s svojimi obljubami, ki so jih dali delavcem v tujini, kar potrjujejo tudi zaslišanja teh delavcev na konzulatih v tujini, urediti dostojno bivanje," je v odzivu na razkritje dejal državni sekretar Dan Juvan. Glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik je potrdila, da inšpektorji primer na terenu že preverjajo.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?
20. 03. 2025 16.11Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Direktor Workforcea: Filipinci so krivi sami, niso navajeni gospodarjenja s slovensko hišo
19. 03. 2025 19.32Je naše razkritje katastrofalnih bivanjskih pogojev 11 filipinskih delavcev le vrh ledene gore izkoriščanja tujih delavcev? Pridobili smo posnetke pogovorov, ki dokazujejo, da so zaposleni v agenciji Workforce filipinske delavce v objektu obiskali ne enkrat, temveč celo večkrat, čeprav so še včeraj zatrjevali, da hiše niso preverjali in da so o katastrofalnem stanju izvedeli šele iz medijev. In njihov odgovor danes? "Za stanje so si Filipinci krivi sami: prihajajo iz toplih krajev in niso navajeni gospodarjenja s slovensko hišo."

Konec 'štempljanja' za malico
12. 03. 2025 12.28Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Paket za reševanje romskih vprašanj bi šel lahko v obravnavo še ta mesec
04. 03. 2025 17.57Paket zakonodaje za reševanje romskih vprašanj je v zaključni fazi usklajevanja med ministrstvi, v javno obravnavo pa bi lahko šel do konca marca, je na delovnem obisku pri novomeškemu županu Gregorju Macedoniju povedal minister za delo Luka Mesec. Skupaj z zavodom za zaposlovanje so predstavili tudi projekt zaposlovanja Romov.

Večmesečni dopust – prihodnost zaposlovanja?
23. 02. 2025 09.07Pol leta dopusta, delovno mesto pa vas čaka. Ali pa kar celo leto. Za potovanje, dokončanje šolanja, gradnjo ali obnovo doma ali pa zgolj za kakovosten čas z družino. Se sliši dobro? No, te možnosti - tako imenovano sobotno leto ali sabbatical – ponuja vedno več podjetij. Po drugi strani pa v javnem sektorju, v branžah, kjer je sobotno leto zakonsko omogočeno, to vedno težje zagotavljajo. Bo omogočanje dolgotrajnih odsotnosti z dela vsaj v zasebnem sektorju kmalu samoumevno? Na globalni ravni je že eden od petih največjih trendov v zaposlovanju. 24UR Fokus.

'Farma' človeških jajčec: ženskam dajali hormone in jim mesečno pobirali jajčeca
19. 02. 2025 13.29Grozljive novice prihajajo iz Gruzije. Tako gruzijske kot tajske oblasti namreč preiskujejo kriminalno združbo, ki naj bi vodila "farmo" ženskih jajčec. Ženske so v Gruzijo pripeljali pod pretvezo, da bodo postale nadomestne mame, nato pa so jim več mesecev pobirali jajčeca in jim celo dajali hormone za stimulacijo jajčnikov. Organizacijo, ki naj bi jajčeca pobirala od okoli 100 žensk, ki so jim vzeli potne liste, naj bi vodila kitajska tolpa.

Pravosodni policisti na Dobu imajo vsega dovolj
10. 02. 2025 18.18Pravosodni policisti iz našega največjega zapora na Dobu pravijo, da imajo dovolj. Premajhne plače, prezasedenost zaporov in kadrovski manko so le tri od številnih težav, s katerimi se soočajo v zadnjih letih. Ker menijo, da so stvari ušle izpod nadzora, so direktorju zavoda in namestniku generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij predstavili sedem zahtev, kako izboljšati delovne pogoje. V primeru, da ne bodo uslišani, napovedujejo bojkot videokonferenčnih obravnav. V četrtek pa sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij napoveduje protestni shod pravosodnih policistov vseh zaporov.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Če bi vam delodajalec nudil nadomestilo za 'prostovoljski dan', bi šli pomagat?
05. 12. 2024 06.00Vsi smo že slišali, da ljudje, ki pomagajo drugim, čutijo posebno toplino in se glede samih sebe počutijo bolje. Vendar pa ob hitrem tempu življenja marsikdo nima časa, da bi po opravljenem delu še ure delal kot prostovoljec. Naše podjetje Pro Plus je, ker želi spodbuditi prostovoljsko delo, zaposlenim namenilo štiri prostovoljske dneve na leto. To so dnevi, ko zaposleni lahko nekaj dobrega za druge naredimo kar med delovnim časom, podjetje pa nam nudi 100-odstotno nadomestilo. Konec novembra smo tako zavihali rokave in se odpravili v skladišče Zveze Anita Ogulin in ZPM.

Golobovim varnostnikom dnevnice, varnostnikom Pirc Musarjeve pa ne
20. 11. 2024 06.00So varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, v privilegiranem položaju oz. vredni več v primerjavi s tistimi, ki varujejo predsednico države Natašo Pirc Musar in ministre? Dokopali smo se namreč do podatkov, da varnostniki, ki so zaposleni na Centru za varovanje in zaščito in varujejo predsednico oz. ministre, v primeru službene poti po Sloveniji niso upravičeni do dnevnice, četudi so več dni stran od svojega doma, ko na njihovem domu varujejo funkcionarje. Namesto tega dobijo le sorazmerno nadomestilo za malico, ki za osem ur znaša slabih sedem evrov. Medtem so varnostniki, ki varujejo predsednika vlade in so bili premeščeni na generalni sekretariat vlade, letos dobili izplačanih že več kot 18.000 evrov dnevnic.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen
17. 11. 2024 17.18"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Pravica do odklopa: kaj sploh je odklop?
15. 11. 2024 18.55Kako prekomerno delo, ko se ne znamo odklopiti od vseh klicev in elektronskih sporočil vpliva na naše duševno zdravje? Zdravniki ugotavljajo, da slabo. Vse več je namreč različnih stisk, tesnobe, izgorelosti in depresije. Ljudje se preprosto ne znamo več odklopiti, ves čas moramo biti dosegljivi, kar nas pravzaprav jezi, po drugi strani pa imamo slabo vest, če česa ne bomo naredili takoj in zdaj, prisoten je tudi strah zaradi morebitne izgube službe. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela ukrep pravice do odklopa pozdravlja, a treba je ljudem razložiti, kaj odklop sploh je.

Pravica do odklopa: tik pred uveljavitvijo pomisleki na strani delodajalcev
14. 11. 2024 16.30S soboto bo po enoletnem prehodnem obdobju v veljavi pravica do odklopa, delodajalci morajo do tedaj sprejeti ustrezne ukrepe. Namen pravice je, da se družbeno znova dogovorimo, da imamo po določeni uri čas zase, za družino in prijatelje, je ob tej priložnosti dejal resorni minister Luka Mesec. Na obrtni zbornici pa trdijo, da je to le še eno birokratsko breme za delodajalce.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Ta delodajalec nudi enoletni oddih od dela
12. 11. 2024 00.15Mnogi razmišljamo tem, kako lepo bi bilo imeti nekaj časa le zase, brez službe in hitrega tempa življenja, da bi se posvetili stvarem, za katere v vsakdanu pogosto zmanjka časa. To se sliši res sanjsko in težko verjetno, pa vendar je v nekaterih podjetjih to mogoče. Pri Hoferju je na primer prav vsem, ki so pri podjetju vsaj 5 let, na voljo t.i. 'sabbatical' oziroma daljši oddih od dela. To je le ena izmed številnih Hofer ugodnosti, ki omogoča sodelavkam in sodelavcem na vseh področjih - v prodaji, logistiki in na upravi - odsotnost z dela do enega leta, delovno mesto pa jih ob vrnitvi vedno počaka.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata
07. 11. 2024 10.42Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

Manchester City izgubil sodni spor z Mendyjem
06. 11. 2024 15.23Angleški nogometni prvak Manchester City mora nekdanjemu igralcu Benjaminu Mendyju izplačati del plač, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Branilec, ki zdaj igra za francoskega drugoligaša Lorient, je tožil Man City na delovnem sodišču v Manchestru. Kot se je izkazalo, so ga neupravičeno izključili, potem ko je bil oproščen spolnega nasilja.

Člani Sindikata poštnih delavcev naj bi stavkali
04. 11. 2024 15.41Kot je neuradno izvedela STA, bodo člani Sindikata poštnih delavcev stavkali. Stavko naj bi začeli 22. novembra, zanjo pa so se v odločili, ker delodajalec ni spoštoval sklenjenega dogovora. Stavkovne zahteve se med drugim nanašajo na povečanje števila zaposlenih in nagrajevanje, s čimer bi preprečili odhode in preobremenjenost zaposlenih.

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen
30. 10. 2024 15.41V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

Sprti Modiana in Fortenova: zaprtih 10 poslovalnic, trgovke koristijo dopust
28. 10. 2024 15.34Trgovec z oblačili Modiana in skupina Fortenova, katere del je tudi Mercator, v sporu glede plačila najemnin in stroškov za Modianine poslovalnice v prostorih v lasti Fortenove ostajata vsaksebi in si medsebojno pripisujeta odgovornost za nastale razmere. Zaprtih je namreč devet Modianinih trgovin po državi ter večji del blagovnice Maximarket.

Pravica do odklopa: ministrstvo pripravilo smernice za delodajalce
16. 10. 2024 11.13Slovenija je ena izmed prvih držav, ki je lani novembra uzakonila pravico do odklopa – to pomeni, da mora delodajalec zagotoviti, da ne posega v prosti čas delavca v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024. Na ministrstvu so zdaj pripravili tudi smernice za podjetja, kako lahko to pravico ustrezno uredijo, je povedal minister Luka Mesec.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'
10. 10. 2024 08.22Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku
10. 09. 2024 15.48V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev
05. 09. 2024 13.20Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.