delo v tveganih razmerah

Paragijeva po odpovedi v Golobov kabinet, vložila je tožbo na ESČP
19. 07. 2023 06.02Mikrobiologinja Metka Paragi, ki je širši javnosti postala znana po opozarjanju na dvomljivost hitrih testov Majbert Pharm, je od začetka aprila zaposlena v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba. Novo službo je dobila nedolgo zatem, ko je višje sodišče pritrdilo njenemu prejšnjemu delodajalcu, Nacionalnemu laboratoriju za zdravje, okolje in prehrano, da je bila izredna odpoved Paragijevi upravičena. V kabinetu je zadolžena za zdravstvo, na mesec pa dobi skoraj štiri tisočake bruto.

Koliko zaslužijo policisti, kriminalisti, tožilci in sodniki? Od enega do 7000 evrov
31. 01. 2023 08.12Veliko uslužbencev javnega sektorja ni zadovoljnih s plačami, ker naj bi se plačna razmerja med poklici v zadnjih letih povsem porušila, prav tako tudi znotraj samih organizacij. Precej razburjenja pa je povzročil še dodatek v višini 600 evrov, ki ga je vlada začasno namenila tožilcem in sodnikom. Preverili smo, kakšne so plače v pravosodju in Policiji. Medtem ko je na lestvici rekorderjev v javnem sektorju najvišja plača tudi za november lani znašala skoraj 18 tisoč evrov bruto, na seznamu 50 najvišjih plač je znova 47 zaposlenih v zdravstvu, pa najvišje plače policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov znašajo od pet do dobrih sedem tisoč evrov bruto.

Državni proračun lani z 1,4 milijarde evrov primanjkljaja
06. 01. 2023 19.29Državni proračun je lani po prvih izračunih finančnega ministrstva zabeležil 12,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 10,5 odstotka več kot predlani. Odhodki so se zmanjšali za 3,8 odstotka na 13,7 milijarde evrov. Primanjkljaj se je tako oblikoval pri nekaj manj kot 1,4 milijarde evrov.

Študenti in dijaki bodo do konca leta prejeli covidni dodatek
07. 11. 2022 10.27Država bo vsem študentom in dijakom, ki so v času izrednih razmer tvegali svoja življenja in delali v zdravstvu, izplačala covidni dodatek. Čeprav v nekaterih zdravstvenih zavodih še vedno pravijo, da nekateri mladi do dodatka niso upravičeni, pa študenti in dijaki poudarjajo, da bodo vztrajali do konca, saj so takrat opravili svoje delo.

Covidni dodatek za delo v tveganih razmerah tudi dijakom in študentom
23. 06. 2022 15.01Tudi dijaki in študenti, ki so do tega upravičeni, bodo prejeli covidni dodatek za delo v tveganih razmerah. Takih je predvidoma 3000, izplačilo pa bo odvisno od opravljenega dela. Dodatek bo izplačan predvidoma do konca leta, ne glede na to, ali so za delo dobili plačilo ali so delali kot prostovoljci.

Proračunski primanjkljaj po prvih petih mesecih znaša 21,8 milijona evrov
07. 06. 2022 09.31Državni proračun je po preliminarnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta zabeležil približno 5,3 milijarde evrov prihodkov oz. 17,3 odstotka več kot v primerljivem lanskem obdobju, so sporočili z ministrstva za finance. Odhodki so medtem znašali nekaj več kot 5,32 milijarde evrov oz. 9,2 odstotka nižji od enakega obdobja lani. Proračunski primanjkljaj je v prvih petih mesecih tako znašal 21,8 milijona evrov. Fiskalni svet je medtem opozoril, da je zmanjšanje primanjkljaja med drugim tudi posledica nižjih odhodkov za covidne ukrepe in rasti prihodkov ob okrevanju gospodarske aktivnosti.

'Nočem, da bi bili moji otroci kot jaz. Neizobraženi'
12. 06. 2021 07.39"V boju proti prisilnemu delu otrok izgubljamo tla pod nogami, zadnje leto pa nam te naloge ni prav nič olajšalo," opozarja izvršna direktorica Unicefa Henrietta Fore. Od 152 milijonov otrok, ki delajo, jih je 73 milijonov na nevarnih delovnih mestih. Kmetijstvo, gradbeništvo in predelovalne dejavnosti so nekatere glavne panoge, ki zaposlujejo otroke. Otroci so v teh panogah lahko izpostavljeni strupenim kemikalijam, od njih se pričakuje, da bodo upravljali z nevarnimi stroji, da bodo delali dolge ure, ob tem pa je še velika verjetnost, da postanejo žrtev zlorabe.

'Oskrbovalke dodatka za delo v rizičnih razmerah letos nismo dobile'
07. 05. 2021 12.05Zaposlenim v javnem sektorju, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, pripada dodatek za delo v rizičnih razmerah. Dobivajo od 500 vse do 2000 evrov na mesec. Na drugi strani denimo oskrbovalke na domu, zaposlene na CSD, tega dodatka v letu 2021 še niso dobile, kljub temu da delajo tako v sivih kot v rdečih conah. Za oskrbovance hodijo v zdravstvene domove, lekarne, trgovine. Kdo dodatek dobi, kdo ne in zakaj je tako?

So dodatki v javnem sektorju upravičeni? Nekaterim do 2000, drugim nekaj deset evrov
14. 04. 2021 19.47V javnem sektorju vsi, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, dobivajo od 500 pa celo do 2000 evrov mesečnega dodatka. Pa so ta izplačila upravičena? Visokih zneskov namreč ne dobivajo le tisti, ki so na terenu, ampak denimo tudi pravniki in finančniki na ministrstvih. Rekorder v Slovenski vojski je januarja prejel celo 2200 evrov bruto dodatka. Medtem pa se morajo številni zadovoljiti z drobtinicami, le nekaj deset evri dodatka, pripoveduje ogorčeni vojak. V zasebnem sektorju pa takšnih dodatkov praviloma sploh ni.

MNZ: Objavljene plače policistov vključujejo tudi vse dodatke
12. 01. 2021 17.42Javno objavljeni podatki o plačah uslužbencev Policije prikazujejo dejansko bruto plačo, ki vključuje osnovno plačo, izplačilo redne delovne uspešnosti ali dodatek zaradi povečanega obsega dela ter vse ostale dodatke. Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, pa v zneskih ni povračila potnih stroškov ter stroškov prehrane in službenih poti. Premier Janša je napovedal izvzetje operativnega dela Policije iz enotnega plačnega sistema.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo
06. 01. 2021 16.33Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Sindikat delavcev trgovine vladi sporoča: Želimo delati
27. 11. 2020 16.58Sindikat delavcev trgovine Slovenije se pridružuje pozivu za ponovno odprtje poslovalnic, ki ga je na pristojne naslovila Trgovinska zbornica Slovenije. "Ob strogem spoštovanju varnostnih ukrepov želimo delati," so pozvali vlado. Želijo si tudi krizni dodatek za delo v tveganih razmerah, kot velja za zaposlene v javnem sektorju. Znašati bi moral najmanj 250 evrov mesečno.

Intenzivne enote po Evropi bi lahko v nekaj tednih presegle zmogljivosti
17. 10. 2020 12.48Število okužb z novim koronavirusom po svetu narašča, WHO zato opozarja, da bi enote za intenzivno nego v Evropi lahko v nekaj tednih presegle svoje zmogljivosti. Da bi širjenje virusa čim bolj omejile, države sprejemajo strožje ukrepe. V Belgiji so zaprli restavracije in uvedli policijsko uro. Ponekod v Angliji je mešanje ljudi različnih gospodinjstev prepovedano tudi v zunanjih prostorih. Nemčija je razširila seznam tveganih območij, na Poljskem pa je od danes obvezno nošenje mask povsod v javnosti. S koronavirusom sta okužena tudi belgijska zunanja ministrica in avstrijski zunanji minister.

56 novih okužb s koronavirusom, štiri osebe medtem odpustili iz bolnišnice
02. 04. 2020 09.31V Sloveniji smo zabeležili eno novo smrtno žrtev koronavirusa, skupaj jih je torej 16. V sredo so opravili 1095 testiranj, 56 okužb je bilo potrjenih. Skupno število okuženih je tako že skoraj 900. Hospitaliziranih je 112 oseb, od tega jih je 29 na intenzivni negi. Tudi v domovih za starejše število okuženih še naprej narašča.

Bodo policisti, ki so delali z begunci, ostali brez pravičnega plačila?
03. 08. 2016 18.28Policisti so za delo z begunci, ki so šli čez Slovenijo, dobili dodatek za delo v tveganih razmerah. A zdaj se lahko zgodi, da bodo morali več kot pol milijona evrov vračati. Vladna komisija je namreč odločila, da tistim, ki so delali v centrih za migrante, dodatek ne pripada, ker da niso delali v rizičnih razmerah.

Bo zdravje privilegij bogatih?
02. 03. 2010 16.32Predlog zakona o zdravstvenem varstvu znižuje bolniška nadomestila in zvišuje stroške zdravljenja v bolnišnici. Bo zdravje postalo privilegij bogatih, se sprašujejo sindikati in zahtevajo njegov umik.