delniški trgi

Groba igra ZDA in Kitajske, EU in njene banke pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump je Pekingu, če ne bo umaknil svojih povračilnih carin, zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami, a Kitajska se upira naprej. Nekateri azijski trgi so sicer v torkovo jutro vstopili z rastjo, rahlo rast so zabeležile tudi evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Milijarder kritičen do Trumpa: Amerika je na poti k 'ekonomski jedrski zimi'

07. 04. 2025 07.28

Milijarder in vlagatelj Bill Ackman pravi, da je Amerika na poti k "ekonomski jedrski zimi", ki si jo je zaradi uvedbe carinske politike predsednika Donalda Trumpa nakopala sama. Pozval je tudi k 90-dnevni prekinitvi uveljavitve carin, da bi se lahko pogajali in rešili nepoštene asimetrične carinske dogovore. Trump medtem svoje odločitve še naprej zagovarja.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?

04. 04. 2025 09.49

"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

'Dan osvoboditve ZDA', Trump: Nove carine bodo prizadele vse države

31. 03. 2025 07.30

Predsednik ZDA Donald Trump nadaljuje s svojimi napovedmi, ki tresejo trge. Zdaj je oznanil, da bodo nove carine, ki jih bo objavil ta teden, prizadele 'vse države', ne le tiste, ki imajo največja trgovinska nesoglasja z ZDA.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Finančni POPkast: naložbene priložnosti in tveganja v 2025

12. 12. 2024 07.06

Leto 2025 bo zaznamovano z izjemnim napredkom umetne inteligence in robotike, ki bosta temeljito preoblikovala tako industrijske panoge kot tudi vsakdanje življenje. Pomembno vlogo bi lahko imeli tudi Bitcoin in druga kriptosredstva, ki bodo ostala v trendu. Ključ do uspeha bo verjetno dobra diverzifikacija.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost

26. 11. 2024 07.00

Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik

12. 11. 2024 07.16

Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence

05. 11. 2024 07.00

Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?

31. 10. 2024 12.18

S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Finančni POPkast: Vse najboljše, Svet portfelj

26. 09. 2024 07.00

Svet portfelj praznuje prvo uspešno leto obstoja. Od lanskega septembra je ustvaril 16-odstotni letni donos, kar je sicer manj kot svetovni delniški indeks IWDA, s katerim se ves čas primerjamo. Namen Svet portfelja ni deljenje finančnih nasvetov, ampak informiranje in spodbujanje finančne pismenosti.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

23. 08. 2024 00.15

Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022

09. 07. 2024 07.00

Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov

04. 06. 2024 08.06

Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Finančni komentar: Rjoveča mucka je nazaj

21. 05. 2024 07.01

Špekulant ali moderni Robin Hood, rjoveča mačka (Roaring Kitty) ostaja nočna mora hedge skladov, ki stavijo na padec določenih delnic. Po treh letih se je vplivnež vrnil na družabna omrežja in mali vlagatelji so znova pokazali interes, da so pripravljeni slediti špekulativnim naložbam.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa

25. 04. 2024 08.58

Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

Finančni Popkast: Aprilsko vreme na delniških trgih

25. 04. 2024 08.12

Delniški trgi so v petek imeli največji padec v zadnjih mesecih in med vlagatelji je hitro zavladal strah. Vendar je obrat trenda sledil že v tem tednu, ko osrednji ameriški indeksi ponovno pridobivajo in so med vlagatelje povrnili več optimizma.

Finančni komentar: Kupuj, ko je kri na ulicah

23. 04. 2024 08.12

Samo v petek je tržna kapitalizacija družb iz kluba veličastnih sedem – Google, Apple, Microsoft, Tesla, Nvidia, Amazon in Meta – padla za 380 milijard evrov, najbolj je strmoglavila Nvidia, ki je vodilna v razvoju umetne inteligence. Slab teden za Nasdaq in za polprevodniško industrijo.

'Če dobimo dva poslanca v Evropskem parlamentu, bomo vriskali od sreče'

15. 04. 2024 13.56

"Šel sem čez devet volitev, najtežje so bile na kongresu SD pred dvema dnevoma," trdi novi šef stranke SD Matjaž Han. Kot pravi, je prva naloga organizacija in delitev dela pred prihajajočimi evropskimi volitvami. Han se bo zahvalil za podpredsedniško funkcijo v vladi, na kritike in napovedi odhodov pa odgovarja, da nima občutka, da bi stranka propadala.

Finančni komentar: Velika negotovost na delniških trgih

09. 04. 2024 07.00

Če želijo delniški trgi še naprej dosegati zgodovinsko najvišje vrednosti, se morajo najprej spopasti z idejo, da je ključna obrestna mera prenizka, izpostavlja dolgoletni ameriški finančni svetovalec Jason Shapiro.

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.