delci

Glede na poročilo razpoke na hišah niso posledice miniranja za drugi tir

10. 04. 2025 12.21

Potem ko so se pojavile ocene, da so se na več objektih na Škofijah, Plavjah in Dekanih pojavile razpoke zaradi miniranja na drugem tiru, poročilo, ki sta ga naročila 2TDK in Kolektor, to zanika. Eko patrulja Alpe Adria Green (AAG) ob tem opozarja, da so v bližnji Lokvi prebivalci izpostavljeni vedno večjemu onesnaževanju zraka in okolice.

Putinovi vojaki naj bi se med plazenjem po plinovodu hudo zastrupili

26. 03. 2025 16.57

Ruski vojaki, ki so se morali plaziti po okoli 15 kilometrov dolgem nedelujočem plinovodu, naj bi sedaj trpeli za "še nikoli videno" zastrupitvijo pljuč. Ta naj bi povzročila akutno poškodbo pljuč, ki naj bi bila po besedah zdravnika podobna poškodbam, ki so posledica kronične pljučnice. "Kaj takšnega vidimo prvič," je slišati zdravnika na posnetku, ki je prišel v javnost.

Noroviroza: skoraj 100 bolnih v finskem parlamentu, gripa tudi v Šanghaju

19. 03. 2025 15.14

Noroviroza, znana tudi kot trebušna gripa, je nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. V finskem parlamentu je po njenem izbruhu zbolelo skoraj 100 zaposlenih, bolezen pa so odkrili tudi pri šanghajskih srednješolcih. Okužbo se lahko prepreči predvsem s primerno higieno.

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih

17. 03. 2025 11.26

Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

Prve meritve po požaru na deponiji pokazale, da je kakovost zraka slaba

10. 03. 2025 07.12

Ponoči je zagorelo na deponiji podjetja Cerop Puconci. Večje število gasilcev je uspelo lokalizirati in ustaviti požar, dela na požarišču pa še potekajo. Zaradi morebitnih škodljivih snovi v zraku naj prebivalci v okoliških naseljih ne odpirajo oken in vrat, osebe s težavami z dihanjem pa naj ne zapuščajo domov. Prve meritve so pokazale, da je kakovost zraka slaba.

Muskova raketa nekaj minut po vzletu eksplodirala, delci razsvetlili nebo

07. 03. 2025 08.40

SpaceX-ova raketa Starship je v četrtek le nekaj minut po vzletu iz Teksasa eksplodirala. Poskus raketnega programa Elona Muska za Mars, da bi v vesolje poslali testne satelite, je bil tako letos že drugič zaporedoma obsojen na neuspeh.

Ekološka bomba: 'Ni hiše v vasi, v kateri ne bi bil kdo bolan'

27. 02. 2025 08.29

V vasi Poznanovec je zavladal pravi preplah, potem ko je odjeknila vest o divjih odlagališčih nevarnih odpadkov, ki jo je sporočil tudi Europol. Kaj vse so nelegalno zakopavali na njihovem območju, za vaščane ostaja neznanka, sanacija pa se še ni začela. Zataknilo se je pri financiranju. Domačini napovedujejo proteste.

Pomembno odkritje v Egiptu: našli prvo grobnico po Tutankamonovi

20. 02. 2025 08.24

Egiptologi so odkrili prvo faraonovo grobnico, odkar so pred več kot stoletjem odkrili grobnico Tutankamona. Gre za grobnico Tutmoz II., kralja 18. egipčanske dinastije. "To je izjemen trenutek za egiptologijo in širše razumevanje naše skupne človeške zgodbe," pravi egiptovski minister za turizem in starine Sherif Fathy.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno

17. 02. 2025 15.14

Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

46-letnika z ukradenimi vozili po Sloveniji vlamljala v hiše in kradla

14. 02. 2025 15.55

Konec lanskega leta so policisti Policijske uprave Nova Gorica na ajdovskem obravnavali več vlomov v stanovanjske hiše in druge objekte ter več tatvin osebnih vozil in registrskih tablic. Ugotovili so, da je kazniva dejanja izvrševal 46-letnik. Skupaj s sostorilcem sta kradla tudi na območju Ljubljane in Kranja. Policija išče lastnike ukradenih predmetov.

Pri 57-letniku našli rastlinske delce in stekleničko z neznano tekočino

13. 02. 2025 16.22

Kriminalisti so med hišno preiskavo na območju občine Vipava odkrili in zasegli okoli 800 gramov delcev posušene rastline, PVC-stekleničko z neznano tekočino, ponarejen in predelan recept za zdravila, dva ponarejena 500-evrska bankovca in več drugih predmetov. Policija bo 57-letnika, ki so ga v preteklosti že obravnavali, zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja kazensko ovadila.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji

24. 01. 2025 20.08

Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

'Ognjeni hudič': sredi kaosa izbruhnil še ognjeni tornado

12. 01. 2025 08.07

Kamere so ujele trenutek, ko se je sredi kaosa med besnenjem požara v Palisadesu pojavil še ognjeni vrtinec. Ta se je hitro pomikal proti kanjonu Mandeville, ki leži v bližini luksuzne soseske Brentwood.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'

09. 01. 2025 06.22

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Pred hišo je prestrašen sedel in se pustil približati

28. 12. 2024 10.39

Pred eno od hiš v naselju Škrilje se je domnevno zaradi pokanja pirotehnike zatekel ris. Prebivalcem se je pustil celo približati, videti pa je bil prestrašen. "Malo je čudno, da pred hišo sedi ris in človeka pusti čisto blizu," pa je povedal eden od prebivalcev, ki je srečanje z risom uspel tudi ovekovečiti.

Padel nov rekord: sonda poletela najbližje Soncu doslej

27. 12. 2024 16.59

Še nikoli nismo bili tako blizu Sonca. Nasina sonda je poletela le dobrih šest milijonov kilometrov stran od ognjene žareče krogle, ki predstavlja središče našega Osončja. S tem pa je v zgodovino zapisala nov mejnik. Razlog za ta zgodovinski podvig pa: bolje razumeti, kako deluje Sonce.

Sedmošolcu zasegli pirotehniko, ki mu jo je prek spleta kupil oče

11. 12. 2024 16.16

Praznike ob koncu leta še vedno zaznamujejo tudi grozovite poškodbe zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. V tretjini vseh primerov gre za poškodbe rok, obraza, obraznega dela ter poškodbe sluha in vida. Največ poškodovancev je starih od 20 do 30 let, med njimi tudi 20-letni Ranko, ki mu je lani pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da je bilo izdelano doma, odtrgalo desno roko. Policija ob tem opozarja, da imajo pirotehnična sredstva že učenci osnovnih šol. V enem primeru so ugotovili, da je sedmošolcu izdelke prek spleta kupil oče.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Odstranjevanje dlak: kaj je najbolj varno, učinkovito, kaj se najbolj splača?

23. 11. 2024 13.03

Naše telo je z izjemno ustnic, dlani in podplatov v celoti poraščeno z dlakami. Ljudje imamo na telesu približno 5 milijonov foliklov, iz katerih rastejo dlake. Različne vrste dlak pa pokrivajo različne predele telesa. Dlake imajo svojo funkcijo. V pradavnih časih je bila ta predvsem termalna, dlake so torej ljudi grele, medtem, ko nas danes v sodobnem svetu predvsem varujejo pred denimo prašnimi delci in umazanijo. Kljub temu je fiziološki pomen dlak v ozadju, v ospredju pa vse bolj in predvsem estetika.

Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega

20. 11. 2024 20.00

Ukrajina je prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega storm shadow na rusko ozemlje, poročajo britanski mediji. Britanska odločitev prihaja dan po tem, ko je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega atacms. Ameriški predsednik Joe Biden je Kijevu odobril tudi dobavo protipehotnih min. Medtem se Kijev še vedno sooča z intenzivnimi ruskimi napadi. Zaradi grožnje obsežnega ruskega napada so v prestolnici zaprli in evakuirali ameriško, italijansko in grško veleposlaništvo. Na slovenskem veleposlaništvu v Kijevu so uslužbence napotili na svoje domove in jih pozvali k doslednemu upoštevanju varnostnih ukrepov.

Ukrajina prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega v Rusijo

19. 11. 2024 14.34

Ukrajina je tisoči dan vojne ob zatrjevanju, da se ne bo podredila okupatorju, v Rusijo izstrelila prve ameriške rakete dolgega dosega. Predsednik Zelenski je ob okroglem mejniku pozval k dodatnemu pritisku na Moskvo. Putin je medtem podpisal odlok za širšo rabo jedrskega orožja. Ruski zunanji minister Lavrov pa je dejal, da je ukrajinski napad z ameriškimi raketami dolgega dosega atacms jasen znak, da si Zahod želi konflikt zaostriti. Napad po njegovem mnenju pomeni novo fazo vojne Zahoda proti Rusiji, na katerega se bo Moskva ustrezno odzvala. Že pred tem je Rusija z bombni napadi uničila cele soseske blizu frontne črte in zdesetkala energetske objekte po Ukrajini.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'

17. 11. 2024 10.46

Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje

15. 11. 2024 00.15

Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

Zrak v okolici cementarne je onesnažen veliko bolj, kot so predvidevali

10. 10. 2024 20.02

Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Novi Gorici s partnerji, je pokazala, da niso problematični le delci PM10, ampak njihov oksidativni potencial kot pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev na zdravje, ki je eden najvišjih med vsemi 45 evropskimi kraji, kjer so opravljali takšne meritve. In kaj na to pravijo v Društvu Eko Anhovo?

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.