delavski razred

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

'To je poraz svetopisemskih razsežnosti': kdo je kriv za padec demokratov?
07. 11. 2024 06.37Po dveh porazih predsedniških kandidatov proti Donaldu Trumpu je za ameriško demokratsko stranko napočil čas za samoizpraševanje in iskanje krivcev v lastnih vrstah, še posebej ob dejstvu, da so poleg Bele hiše izgubili tudi večino v senatu. Krivdo nekateri pripisujejo konkretnim osebam, drugi pa strategiji in usmeritvam stranke. Senator Bernie Sanders pravi, da poraz ne bi smel biti tako veliko presenečenje. "Američani jezni in hočejo spremembe," meni. Trump se medtem pripravlja na sestavo svojega kabineta. Njegova ekipa je sporočila, da je pripravila "široko paleto strokovnjakov, med katerimi bo lahko izbral svojo ekipo".

Ljubljanski maraton: katere ceste bodo zaprte?
18. 10. 2024 07.57Zaradi Ljubljanskega maratona bodo ta vikend v prestolnici številne zapore prometa. Zaprta bodo tudi nekatera parkirna mesta. Preverite, kje bodo zapore.

Kamala Harris, kandidatka, ki je doslej nihče ni maral
25. 08. 2024 12.23V Ameriki nikoli ni dolgčas, vedno nas prepričujejo in prepričajo, da se pri njih dela zgodovina. Najsi bo, da postane predsednik napol obskuren igralec B lige Hollywooda, ali pa seveda prvi temnopolti predsednik, za povrh še, kot je sam dejal na nedavni konvenciji, hecnega imena. Tudi letos so volitve zgodovinske, po eni strani mnogi menijo, da bi vnovična zmaga Donalda Trumpa precej zamajala temelje demokracije, kot jo poznamo, po drugi strani za predsednico ZDA kandidira oseba, katere starši so iz Indije in Jamajke ter je povrh vsega ženska.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'
16. 07. 2024 15.57J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Tony Hadley: Življenje je prekratko, da človek ne bi bil srečen
15. 07. 2024 15.36Tony Hadley je bil do leta 1990 pevec zasedbe Spandau Ballet, ko so nenadoma razpadli, ker so odnosi v skupini postali neznosni. Za turnejo uspešnic so se zbrali še leta 2009, dokončno pa se je od njih poslovil leta 2017. Že vrsto let ima odlično spremljevalno zasedbo, s katero je bil osrednje ime letošnjega 59. festivala Pivo in cvetje v Laškem. Več o njegovi karieri, izkušnjah, pivu, spominih na Slovenijo in še čem, pa si preberite v našem ekskluzivnem intervjuju!

V Ljutomeru se začenja Grossmannov festival fantastičnega filma in vina
11. 06. 2024 08.57V Ljutomeru se začenja vsakoletni Grossmannov festival fantastičnega filma in vina. V 20. izdaji bodo prikazali 31 dolgometražnih in 37 kratkih filmov iz 21 držav, častni gost bo režiser Slobodan Šijan, ki se mu bodo poklonili z retrospektivo in ploščo na Prleškem pločniku slavnih. V letošnjem programu sta dva slovenska žanrska filma.

Grossmannov festival ob 20. jubilejni ediciji obljublja pester program
04. 06. 2024 16.12Ljutomer bo med 11. in 15. junijem gostil že 20. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina. Ta bo kot vsako leto poleg filmskega programa ponudil delavnice, javne pogovore z umetniki, zabavni program s koncerti, povorko zombijev in kulinarični progam. Letos bodo prikazali 31 dolgometražnih in 37 kratkih filmov iz 21 držav.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'
30. 04. 2024 12.51Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Michael Caine potrdil, da se pri 90 letih znova upokojuje od igralstva
14. 10. 2023 13.55Sir Michael Caine je potrdil, da se je po izidu svojega zadnjega filma umaknil iz igralskih vod. 90-letni legendarni filmski igralec je nastopil v filmu The Great Escaper, ki je premiero doživel nedavno, ob njem pa je zaigrala tudi Glenda Jackson, ki je junija umrla. Caine je že prej nakazal, da se namerava upokojiti, a ga je pogosto premamilo, da je prišel nazaj.

Victoria Beckham trdila, da je iz delavskega razreda, David se ni strinjal
08. 10. 2023 12.15Izjava Victorie Beckham v dokumentarcu o življenju slavnega nogometaša je šokirala tudi samega Davida Beckhama. Ko je modna oblikovalka zatrdila, da izhaja iz delavskega razreda, jo je mož prekinil in jo pozval, naj raje pove resnico, da temu ni tako, saj so jo v šolo vozili v avtomobilu prestižne znamke. Posnetek pogovora je zaokrožil tudi na TikToku in ima že več milijonov ogledov.

'Ponoči mi razbija srce. Mladi ne upamo več imeti otrok'
03. 03. 2023 18.17"Ponoči mi razbija srce. Težave imam z nespečnostjo, anksioznostjo. Nisem edina. V tem svetu se ne moreš zanesti na nič več. Ne veš, kaj te čaka naslednji dan. Služb ni, stanovanj ni. Otrok ne upa imeti več nihče. Komaj si privoščiš psa in mačko, da nisi povsem sam," mi ob glasnih zvokih bobnov, ki spremljajo karavano mladih in malo manj mladih na protestu za podnebno pravičnost, pripoveduje Vida Jocif iz Škofje Loke.

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?
14. 10. 2022 19.30Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

Podnebni aktivist prekinil tekmo: stekel je na igrišče in si zažgal roko
23. 09. 2022 18.46Podnebni aktivist je v Londonu prekinil tekmo teniškega turnirja. Med dvobojem je stekel na igrišče, se usedel poleg igralne mreže in si zažgal roko. Moški je nato zaradi bolečin pričel kričati in se kmalu po vžigu tudi sam pogasil. Med incidentom je nosil majico z napisom "Stop privatnim letom v Združenem kraljestvu". Podnebni aktivisti so sicer izvedli več globalnih protestov. Okoli 20.000 protestnikov so našteli v Berlinu, okoli 12.000 na Dunaju, nekaj tisoč udeležencev shodov pa v Italiji.

Demokracija v razredni družbi?
04. 09. 2022 12.40Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

V Franciji bo odločilen drugi krog prihodnjo nedeljo
13. 06. 2022 10.41V nedeljskem prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji je največ glasov dobilo zavezništvo Skupaj predsednika Emmanuela Macrona, 25,75 odstotka. S 25,66 odstotka glasov sledi levo zavezništvo Nupes, ki ga vodi Jean-Luc Melenchon. Odločilen bo drugi krog prihodnjo nedeljo. Projekcije kažejo, da bi lahko Macron ostal brez absolutne večine.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

'Konec ideologij' ali zmaga ene ideologije?
30. 04. 2022 14.53Po koncu druge svetovne vojne, in v prvih letih hladne vojne, je v ameriških politoloških in socioloških krogih prevladovalo ukvarjanje z ideologijo oz. ideologijami. Ena izmed najbolj perečih problematik je bila prihodnost sveta v kontekstu spopada ideologij. Druga širša razprava pa se je nanašala na življenje v času "konca ideologij" v okviru izgradnje močne države blaginje, z močnim delavskim razredom in reguliranim kapitalističnim trgom.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen
13. 03. 2022 07.00"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Poraz parlamentarne levice na Zahodu?
16. 10. 2021 07.00Zmaga SPD na zveznih parlamentarnih volitvah v Nemčiji in verjetna koalicija SPD-Zeleni-liberalci je zopet obudila upanje v vrnitev socialdemokracije kot močne in predvsem zmagovite politične sile v Evropi. V tem kontekstu je treba nekoliko bolj jasno analizirati dejansko vsebinsko politiko današnje levice.

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov
25. 09. 2021 16.47Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Opozicija z novelo zakona rešuje 'še eno krivico delavskega razreda'
08. 09. 2021 10.31Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP v zakonodajno proceduro vlagajo novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlagajo spremembo sedmega odstavka 31. člena tako, da bo na novo določil najnižjo višino denarnega nadomestila za bolniško odsotnost, ki pripada zavarovancu, v višini 60 odstotkov minimalne plače. "Res je, da ne bo na boljšem na milijone, tisoče ali stotine ljudi, vendar je vsakih deset ljudi, ki jim pomagamo, vrednih našega truda," pravi Židan.

Taksisti pred državnim zborom protestno hupali
04. 05. 2021 15.05Taksisti, ki nasprotujejo predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu, o kateri razpravljajo v državnem zboru, so pred parlamentom protestno hupali. Tudi več sindikatov in civilnodružbenih organizacij je v skupni izjavi člane odbora pred razpravo pozvalo, naj zavrnejo predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki prinaša podlago za delovanje platform za prevoze, kot je Uber. Prepričani so, da predlog ščiti interese kapitala, ne ljudi.

Kaj čas epidemije pomeni za pravice delavcev?
01. 05. 2021 07.00Tako kot lanski je tudi letošnji praznik dela drugačen. Namesto velikih tradicionalnih kresovanj so sinoči po državi zagoreli le manjši kresovi. Tudi na Trgu republike v Ljubljani, kjer so ga prižgali protestniki. A tako na predvečer delavskega praznika kot 1. maj kljub epidemiji ne smemo pozabiti na delavske pravice, poudarjajo sindikalisti, ki opozarjajo, da je trenutno najbolj pomembna varnost in trajnost zaposlitve, ob ustreznem plačilu in dostojnem delu.

KOMENTAR: V nogometu se še vedno dogajajo čudeži
24. 04. 2021 09.01Nogomet je največja možna mešanica samih vznemirljivih stvari: strasti, mojstrstva, zabave, navijanja, pripadnosti, zvestobe, zvezdništva in denarja. Če pustimo ob strani kakšno državo, kjer je na prvem mestu rugby ali pa badminton, pa seveda ZDA, kjer je nogomet, kot je nekdo duhovito zapisal, šport prihodnosti, je nogomet globalno najbolj razširjen in oboževan šport. Zrasel je kot šport delavskega razreda, za delavski razred. Je pa seveda že dolgo precej več kot to. Kot je dejal Andrea Agnelli – to ni hec, to je resen biznis, v katerem se obrača 25 milijard evrov.

Kdo stoji za dvanajsterico umazanih?
21. 04. 2021 06.00Zgodil se je upor nogometnih navijačev v Londonu, ki ga bodo bogati lastniki klubov težko spregledali. Tisoči so zasedli ulice s transparenti, ki ne dopuščajo dvoma. Ne Superligi, pravijo britanski ljubitelji nogometa. Vodilne pa opominjajo: "Nogomet smo mi, ustvaril ga je delavski razred, ne bogataši, in je naš."Kdo ima v rokah 12 klubov, ki so ustanovili Superligo oziroma, povedano drugače, komu se najbolj mudi odplačati dolgove?

Francija sredi pandemije gradi nove kinodvorane
19. 02. 2021 08.06Pandemija covida-19 se morda ne zdi dober čas za gradnjo novih kinodvoran, v Franciji pa bo za opustitev strasti do velikega platna potrebno kaj več od virusa. V dolini Loare namreč gradijo novi multipleks, gradijo oziroma prenavljajo pa je še nekaj kinematografov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Biden: jecljajoči deček s tragično življenjsko zgodbo v tretje osvojil Belo hišo
07. 11. 2020 19.39Če bi iskali popolno nasprotje Donalda Trumpa, bi bil Joe Biden zagotovo v ožjem izboru. Po skoraj petih desetletjih ima Washington v malem prstu, pa čeprav vedno omenja svoje delavske korenine. Ljudi pri njem najbolj pritegneta pristnost in zmožnost razumevanja, kar je tudi posledica osebnih tragedij in izgub. Svet ga je spoznal kot Obamovega podpredsednika, tokrat pa mu je v tretje vendarle uspel samostojni skok v Belo hišo. Pri 77 letih je postal najstarejši predsednik ZDA.