delavske pravice

Po množičnih protestih v Turčiji aretirali več sto ljudi

22. 03. 2025 17.27

Po petkovih protestih v več turških mestih in v Istanbulu, kjer se je po aretaciji istanbulskega župana Ekrema Imamogluja po podatkih opozicije zbralo 300.000 ljudi, je policija prijela 343 ljudi, je sporočil notranji minister Ali Yerlikaya. Imamogluja je znova zaslišala policija, opozicija pa je drevi pozvala k novim protestom.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Izraelske sile prodrle za več kilometrov globlje v Sirijo

25. 12. 2024 13.28

Izraelska vojska je s tamponskega območja na zasedeni Golanski planoti prodrla še za sedem kilometrov globlje v Sirijo, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice in dodal, da je izraelska vojska dosegla kraja Svisa in Kusajba. Turška vojska je medtem v Siriji in Iraku ubila 21 kurdskih borcev.

Legendarni Nemec udaril po Fifi zaradi izbire Savdske Arabije

23. 12. 2024 17.14

Savdska Arabija je bila pred dnevi kot edina kandidatka izbrana za gostiteljico svetovnega prvenstva leta 2034. Izbor države, ki brez zadržkov krši številne osnovne človekove pravice, je nemudoma naletel na kopico kritik. Pridružil se jim je tudi nekdanji nemški reprezentant Philipp Lahm, ki se je bolj kot ob Savdsko Arabijo obregnil ob mednarodno nogometno zvezo Fifo.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Plačana bolniška odsotnost, porodniški dopust in pokojnine za spolne delavke

03. 12. 2024 06.21

V Belgiji so si po letih boja več pravic izborile spolne delavke. Veljati je začel nov zakon, ki prostitutkam zagotavlja pogodbe o zaposlitvi in delavske pravice, kot so denimo plačana bolniška odsotnost in porodniški dopust ter pokojnine. Prav tako jim bodo morali delodajalci zagotoviti ustrezne higienske razmere in tako imenovani gumb za paniko, ki bi ga lahko sprožile v primeru ogroženosti. Kaj pravijo zagovorniki in kritiki zakona?

Delavci Volkswagna na nogah: 'Ne bo gorelo samo božično drevo'

02. 12. 2024 14.47

V nemških tovarnah avtomobilskega proizvajalca Volkswagen, ki se sooča s težavami, so potekale opozorilne stavke in protestni shodi. Po navedbah sindikata IG Metall se je stavkovnim aktivnostim pridružilo približno 66.000 zaposlenih, kar je več kot polovica vseh zaposlenih v Volkswagnovih tovarnah po državi

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce

02. 11. 2024 19.51

Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev

05. 09. 2024 13.20

Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.

Laibachi otvorili filmski festival Kamerat: Upiramo se klišejem

28. 06. 2024 20.22

Iz jame senc stopimo v luč platoja, je zadonelo z odra na hrastniškem Platoju pri rudniškem jašku, ko je Peter Mlakar napovedal nastop legendarne zasedbe Laibach, ki je v Hrastniku odprla festival delavskega filma Kamerat, ki je edini, ki filme prikazuje tudi v zapuščenih rudniških rovih. Filmi se torej vrtijo 45 metrov pod površjem in na prostem pod zvezdami z enotnim sporočilom: "Delavske pravice niso samoumevne."

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Buenos Aires v plamenih: 'Branili bomo državo'

13. 06. 2024 06.42

Policija je v argentinski prestolnici Buenos Aires s solzivcem in vodnim topom pregnala protestnike pred kongresom, ki so protestirali proti reformam, ki zmanjšujejo proračun. Demonstranti so metali molotovke in kamenje ter zažgali avtomobil. Številni ljudje naj bi bili ranjeni, prizorišče naj bi izgledalo kot "bojišče".

Ponekod shodi proti revščini, drugod delavci želijo le osnovo: nekaj dni dopusta

01. 05. 2024 18.46

Tudi po svetu je praznovanje mednarodnega praznika dela priložnost, da sindikati in delavci glasno izrazijo svoje nezadovoljstvo. Prvomajski shodi so se ponekod sprevrgli v nasilne proteste. V nemškem Stuttgartu je policija s solzivcem razgnala levičarske aktiviste, ki so izzvali izgrede. Turški policisti so v Istanbulu proti protesnikom, ki so poskušali priti na trg Taksim, kjer so prepovedna vsa zborovanja, uporabili tudi gumijaste naboje. Več kot 200 ljudi so aretirali. Grški sindikati so na shodu v Atenah protestirali proti revščini in draginji. Delavci marsikje na Bližnjem vzhodu in v Aziji pa so zahtevali osnovne delavske pravice, kot je na primer zgolj nekaj dni dopusta.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Ob dnevu upora proti okupatorju pri spomeniku OF položili venec

27. 04. 2024 11.53

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavila 27. april kot dan, ko se spominjamo poguma in odločnosti prednikov v boju proti zlu okupatorja. Kot družba se tudi danes soočamo s spodkopavanjem temeljnih vrednot, čemur se moramo upreti, pa je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavil premier Robert Golob. Medsebojno spoštovanje in upoštevanje razlik morata po njegovih besedah ostati naši osnovni načeli, če želimo živeti v miru in graditi prihodnost.

V Levici pozivajo k razlastitvi lastnika podjetja, ki huje krši delavske pravice

11. 04. 2024 14.15

Po tem, ko sta zakonca Šuštar, ki ju zaradi obtožb o kršitvah pravic delavcev čaka zatožna klop, po prislini poravnavi in odpisu za 5,5 milijona evrov dolga vnovič postala lastnika podjetja Marinblu, v Levici pozivajo k spremembam insolvenčne zakonodaje. Zavzemajo se tudi za možnost razlastitve lastnika podjetja, ki huje krši delavske pravice.

Šuštarjeva spet lastnika podjetja, delavske pravice še predmet sodnih mlinov

30. 03. 2024 19.24

Zakonca Šuštar sta po prislini poravnavi in odpisu za 5,5 milijona evrov dolga vnovič lastnika podjetja, na zatožno klop zaradi obtožb o kršitvah pravic delavcev pa še nista sedla. V tej luči prihaja do pozivov k spremembam insolvenčne zakonodaje in pospešku postopkov na sodiščih.

Uvažanje delavcev s Filipinov: bodo zagotovljene tudi delavske pravice?

27. 03. 2024 19.01

Da slovenska podjetja za določena dela nujno potrebujejo delovno silo, ki je ni, je jasno. Ni namreč kandidatov za dela v gostinstvu, hotelirstvu, industriji, zdravstvu in negi. Naša država je zato na Filipinih odprla generalni konzulat, ki naj bi pomagal pri prihodu filipinskih delavcev k nam. Vse to se že dolgo dogaja pri naših južnih sosedih, kjer poleti ni lokala ali hotela, kjer ne bi delal Filipinec, Nepalec ali Indijec. Zagotavljanje te delovne sile iz tujine je tudi dober posel. Agencija, ki to počne na Hrvaškem, je zdaj svojo podružnico odprla tudi v Sloveniji. In že ob predstavitvi njihovega dela so bili soočeni z glavnim vprašanjem. Kako bodo te delavce, ki jih potrebujemo, zaščitili, da se ne bo ponovila zgodba z indijskimi delavci iz Marinbluja?

Milanović po odločitvi ustavnega sodišča: To je čisti državni udar

18. 03. 2024 11.35

Na Hrvaškem je ustavno sodišče je odločilo, da Zoran Milanović, dokler je predsednik, ne more kandidirati za premierja. In kako se je odzval hrvaški predsednik? Pred novinarji je jezno obračunal s svojimi nasprotniki. "To je čisti državni udar. Ta ekipa državo zavestno potiska v krizo. Vse v državi pozivam, združimo se proti HDZ," je Milanović pozval narod. Tretjina vprašanih Hrvatov si sicer na čelu vlade želi videti prav aktualnega predsednika države, nekaj manj pa zdajšnjega premierja in predsednika stranke HDZ Andreja Plenkovića, je pokazala zadnja javnomnenjska raziskava.

Bećareviću bodo morali poravnati plače, Premogovnik se bo na sodbo pritožil

14. 03. 2024 15.10

Predstavniki Sindikata delavcev rudarstva in energetike so ministrstvo za delo pozvali, naj nemudoma onemogoči barantanje z nezakonitimi odpovedmi sindikalistom. Celjsko sodišče je namreč presodilo, da je bila odpoved pogodbe sindikalistu Bećareviću nezakonita. Premogovnik Velenje mu bo tako moral poravnati zneske plač, ki bi jih prejel, dokler se ni samozaposlil. Podjetju pa ni naložilo, da ga mora znova zaposliti. Premogovnik se bo na sodbo pritožil.

'Popisovanje malice in delovnega časa samo tam, kjer inšpektorat zazna kršitve'

09. 03. 2024 07.00

Po burnem sestanku z ministrom za delo Luko Mescem in delodajalci o tem, kako se bo spreminjal zakon o evidentiranju delovnega časa, so sindikati po slabih 30 minutah protestno in jezno odvihrali iz dvorane. Po številnih kritikah in več kot 200 pritožbah po treh mesecih štempljanja je po novem jasno, da so pravila v praksi neizvedljiva, pa vztrajajo delodajalci, ki nasprotujejo vsemu, kar je novembra prinesla nova zakonodaja o evidentiranju delovnega časa.

Če si za partizane, še nisi levičar

03. 03. 2024 15.15

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Poslanci SDS obstruirali sejo DZ, Jelka Godec: V SDS nismo na poziv

26. 10. 2023 10.27

Potem ko niso uspeli doseči, da bi državni zbor novelo zakonov o tujcih in delovnih razmerjih obravnaval po rednem postopku, so se poslanci SDS odločili sejo obstruirati. Vodja poslanske skupine Jelka Godec je ob tem dejala, da predlagana zakona škodita državi in da vsebinsko ne ustrezata pogojem za odločanje po nujnem postopku. "Nujni postopek se pri teh dveh zakonih zlorablja," je še dodala.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV

25. 10. 2023 17.03

Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Zeleni dnevi, zelene poti

30. 09. 2023 07.00

Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.