deksametazon

Britanci kot prvi na svetu odobrili tableto proti covidu za uporabo doma

04. 11. 2021 14.09

Britanska agencija za zdravila je kot prva na svetu odobrila uporabo oralnega protivirusnega zdravila molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19 pri odraslih. Klinične raziskave so pokazale, da lahko jemanje tablet, ki so bile prvotno razvite za zdravljenje gripe, tudi pri covidnih bolnikih prepolovi tveganje za hospitalizacije in smrti. Zdravstveni minister Sajid Javid je tovrstno zdravljenje že označil za prelomno pri pomoči najranljivejšim.

Merck pri FDA zaprosil za odobritev zdravila za covid-19

11. 10. 2021 14.49

Ameriško farmacevtsko podjetje Merck je sporočilo, da je pri Ameriški upravi za hrano in zdravila (FDA) vložilo prošnjo za izredno odobritev zdravila molnupiravir proti covidu-19 v obliki tablet.

Merck bo po dobrih rezultatih zaprosil za odobritev zdravila proti covidu-19

01. 10. 2021 19.33

Farmacevtska družba Merck je sporočila, da bo v ZDA zaprosila za dovoljenje za uporabo svojega zdravila proti covidu-19, potem ko je to v kliničnih študijah pokazalo dobre rezultate. Zdravilo molnupiravir v obliki tablet je pri visoko rizičnih bolnikih opazno zmanjšalo možnost hospitalizacije ali smrti, so sporočili iz podjetja.

Infektolog Tomažič: Cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe kot prebolevnost

21. 09. 2021 18.30

Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koronavirusa kot prebolel covid-19. Prebolevnost pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.

Zdravilo za astmo, novo upanje za bolnike s covidom-19

15. 04. 2021 17.07

Steroid, ki se pogosto uporablja v inhalatorjih za astmatike, bi lahko pomagal preprečiti hujše simptome covida-19 pri odraslih. Kot izhaja iz raziskave, objavljene v znanstveni reviji Lancet, bi se lahko to razširjeno zdravilo izkazalo kot učinkovito pri zdravljenju covida-19 že v zgodnji fazi. K raziskavi so strokovnjake vzpodbudila poročila o zelo nizkem deležu bolnikov s kroničnimi respiratornimi boleznimi med hospitaliziranimi covidnimi bolniki.

Trump je imel hujšo obliko covida-19, kot so sprva priznali

12. 02. 2021 09.30

Ko je bil Trump oktobra hospitaliziran zaradi covida-19, se je njegova raven kisika v krvi tako znižala, da so se bali, da ga bodo morali vsak čas priključiti na ventilator.

Raziskava: Za najhujše oblike covida-19 odgovornih pet ključnih genov

12. 12. 2020 16.24

Z najhujšo obliko covida-19 je povezanih pet ključnih genov, so britanski znanstveniki ugotovili v raziskavi. Ta je obenem pokazala, da bi več obstoječih zdravil lahko preoblikovali v zdravila, s katerimi bi zdravili hude oblike covida-19.

Ponekod po Evropi že primanjkuje remdesivirja, pri nas ga imamo za zdaj dovolj

07. 10. 2020 08.53

Medtem ko iz nekaterih evropskih držav poročajo, da jim v bolnišnicah že primanjkuje remdesivirja, zdravila proti covid-19, pa v našem ljubljanskem UKC podatkov o pomanjkanju zdravila nimajo. Remdesivir je tako v ZDA kot Evropi edino registrirano zdravilo, namenjeno zdravljenju bolnikov s covid-19.

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

UKC Ljubljana: Učinkovitost deksametazona je odvisna od posameznega primera

22. 09. 2020 12.48

Evropska agencija za zdravila podpira deksametazon pri zdravljenju bolnikov s covidom-19, ki so na podporni terapiji s kisikom ali mehanski ventilaciji, so sporočili iz Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke. Zdravilo so že pred tem na podlagi različnih študij uporabljali za zdravljenje bolnikov s covidom-19 v naši največji bolnišnici.

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje

28. 08. 2020 06.00

Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Za hudo bolne covid paciente zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon

05. 08. 2020 15.15

Bolniki s covidom-19 v bolnišnicah na prvem mestu prejmejo podporno in simptomatsko zdravljenje, torej po potrebi kisik, tekočino in sredstva za zniževanje vročine. Hudo bolnim dajo še zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon, ki so se z več raziskavami izkazala kot potencialno učinkovita. Za zdravljenje z matičnimi celicami se v UKC Ljubljana zaenkrat niso odločili, saj da gre za zelo eksperimentalno zdravljenje, povezano s tehničnimi težavami. Prav tako teh bolnikov še niso zdravili s plazmo.

Koronavirus ni oslabel, je pa manj žrtev, ker so zdravniki vse bolj učinkoviti pri zdravljenju

19. 07. 2020 16.02

Medtem ko nekaj strokovnjakov trdi, da je novi koronavirus oslabel, drugi pa, da postaja vse bolj dominanten in se lažje prenaša, strokovnjakinja za genetiko pri projektu Nextstrain Emma Hodcroft meni, da se virus od izbruha ni bistveno spremenil – da ni ne manj smrtonosen ne lažje prenosljiv. Ekipa strokovnjakov, ki je ugotovila, da zaradi covid-19 umira manj ljudi, pa pravi, da lahko to pripišemo bolj uspešnemu zdravljenju.

Tudi v Avstriji porast števila aktivno okuženih

23. 06. 2020 07.48

Z občutnim porastom števila okuženih se soočajo tudi v Avstriji, kjer so zabeležili 28 novih okužb. Medtem pa je Svetovna zdravstvena organizacija države pozvala k povečanju proizvodnje steroida deksametazon, ki so ga britanski znanstveniki označili za prvo uspešno zdravilo v boju proti koronavirusu. Poceni in široko dostopno zdravilo namreč lahko pomaga rešiti življenja bolnikov, ki so hudo oboleli zaradi koronavirusa. Savdska Arabija je sporočila, da tujim državljanom letos ne bo omogočila tradicionalnega romanja v Meko zaradi strahu pred širjenjem virusa. Ameriški predsednik Donald Trump pa je prepoved izdajanja delovnih vizumov in dovoljenj za delo in bivanje v ZDA oz. zelenih kart podaljšal do konca leta.

Deksametazona, ki ga Britanci označujejo za uspešno zdravilo, pri nas ne uporabljamo

17. 06. 2020 14.38

Deksametazon je zdravilo, za katerega so strokovnjaki iz Združenega kraljestva zatrdili, da predstavlja pomemben preboj v boju proti novem koronavirusu. Izdelujejo ga tudi v Sloveniji, a kot so nam pojasnili na Infekcijski kliniki, ga za zdravljenje pri nas ne uporabljajo.

Prvo uspešno zdravilo proti koronavirusu, ki ga izdelujejo tudi v Sloveniji

16. 06. 2020 15.33

Poceni in široko dostopno zdravilo lahko pomaga rešiti življenja bolnikov, ki so hudo oboleli zaradi koronavirusa. Strokovnjaki iz Združenega kraljestva trdijo, da so nizki odmerki steroida deksametazon pomemben preboj v boju proti smrtonosnemu virusu. To zdravilo izdelujejo tudi v Sloveniji.

Uefa kategorično zanika prikrivanje v 'zadevi Ramos': Vzorec je bil negativen, WADA to ve

23. 11. 2018 18.38

Football Leaks zadnje mesece z razkrivanjem nepravilnosti v svetu nogometa pošteno buri duhove. Novo odmevno novico pa so objavili danes skupaj z nemškim Der Spiegel, potem ko so razkrili, da je bil kapetan madridskega Reala Sergio Ramos aprila letos pozitiven na dopinškem testu po ligaški tekmi z Malago. Evropska nogometna zveza pa je zanikala, da je to prikrila in ima tudi dokumente, ki to kategorično zanikajo. Prav tako so zatrdili, da imajo dokumente, ki dokazujejo, da je bil Ramosov vzorec negativen.

Mariborčana, osumljena prometa z dopinškimi sredstvi, v hišnem priporu

04. 05. 2018 14.25

Izvenrazpravni senat mariborskega sodišča je 36-letnega Mariborčana, osumljenega prometa z nedovoljenimi snovmi v športu, poslal v hišni pripor. Drugemu osumljencu, 52-letnemu atletskemu trenerju, so hišni pripor podaljšali.

Mariborčan, osumljen oskrbe z dopingom, ostaja v priporu

13. 04. 2018 09.18

Mariborsko sodišče je zavrnilo pritožbo obrambe 36-letnega Mariborčana, ki mu je preiskovalni sodnik zaradi suma prometa z nedovoljenimi snovmi v športu odredil pripor.

Za Mariborčana, ki naj bi športnike oskrbovala s prepovedanimi snovmi, odredili pripor in hišni pripor

06. 04. 2018 09.39

Preiskovalni sodnik je po zaslišanju 36-letnika in 52-letnika z območja Maribora za enega odredil pripor, za drugega pa hišni pripor. Osumljena sta, da sta s prepovedanimi substancami oskrbovala nekatere rekreativne in profesionalne športnike. Potrjenih je najmanj 10 primerov športnikov, nekateri so že bili kaznovani, vpleteni so tudi tuji državljani.

Steroidi za večji apetit

07. 06. 2006 08.03

V vietnamskem vrtcu so hrani dodajali steroide, da bi imeli otroci večji apetit in pridobili na teži.