dekanja

Vučić: Kdor bo rušil mir, bo aretiran. Odgovarjal bo za svoje početje
14. 03. 2025 18.52Srbski predsednik Aleksandar Vučić je dan pred velikim protestnim shodom v Beogradu nagovori javnost. Pravi, da bo država zagotovila sredstva, da bo po njegovih besedah neprijavljeni shod potekal mirno. "Kdor bo rušil mir, bo aretiran. Odgovarjal bo za svoje početje," je dejal ter dodal, da obžaluje svojo odločitev o pomilostitvi 12 oseb. Slednje je označil za svojo največjo napako, odkar je postal predsednik.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike
15. 11. 2024 19.58Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak
15. 10. 2024 17.21Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.

'Mesec dni je bila to hiša tišine': po strelskem napadu odprli vrata fakultete
21. 01. 2024 17.04Sedež filozofske fakultete Karlove univerze v središču Prage, kjer je 21. decembra v strelskem pohodu študent ubil 14 ter ranil 25 oseb, nato pa storil samomor, je natanko mesec dni po tragediji za nekaj ur delno odprla svoja vrata. Del fakultete je bil tako odprt za študente in zaposlene, medijem pa so vstop prepovedali. Za delno odprtje so se sicer odločili po pogovoru s psihologi. "Zavedamo se, da odpiramo zgolj del fakultete, a to je velik korak v procesu zdravljenja," je dejala dekanja fakultete Eva Lehečkova.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?
15. 12. 2023 12.59V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Novela Zakona o zaščiti živali: veterinarji in kmetje skeptični, zaščitniki živali naklonjeni
12. 07. 2023 15.27Kmetje, veterinarji in predstavniki nevladnih organizacij s področja zaščite živali se strinjajo, da je treba poskrbeti za dobrobit živali, vendar so neenotni glede podpore predlagani noveli Zakona o zaščiti živali. Veterinarji in kmetje nasprotujejo uvedbi pooblaščenih svetovalcev, medtem ko so jim v društvih za zaščito živali večinoma naklonjeni.

Pedagogi ogorčeni nad vladnim predlogom, Sviz zahteva umik
21. 06. 2023 14.02V pedagoških krogih so ogorčeni nad vladnim predlogom, ki izhodiščni plačni razred svetovalnih delavcev uvršča nižje od učiteljev. Predstavniki fakultet in več združenj poudarjajo, da gre za enako zahtevno delo, in terjajo odziv resornega ministrstva. Po opozorilu sindikalista Branimirja Štruklja je predlog tudi v nasprotju s stavkovnim sporazumom.

Soproga Izetbegovića dobila odpoved na sarajevski medicinski fakulteti
16. 05. 2023 16.33Soprogi Bakirja Izetbegovića, vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini, so po odvzemu diplome in akademskih nazivov odpovedali še delovno razmerje na sarajevski medicinski fakulteti. Za zdaj pa ostaja generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi
18. 01. 2023 12.09Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Veterinarji opozarjajo: posegi v ustni votlini brez anestezije so nevarni
22. 12. 2022 13.11V zadnjem času se bistveno povečujejo oglasi ponudnikov, ki nimajo ustrezne veterinarske izobrazbe za opravljanje posegov v ustni votlini pri zavestnih psih in mačkah. Veterinarska fakulteta opozarja, da opravljanje posegov v ustni votlini mačk in psov brez ustreznih diagnostičnih postopkov in brez ustreznega zdravljenja v splošni anesteziji pomeni kršenje pravil veterinarske stroke in etike ter ogroža zdravje in dobrobit živali.

Umrl zvezdnik filmov Top Gun in Umri pokončno Clarence Gilyard Jr.
29. 11. 2022 18.44Po boju z neznano boleznijo je v 67. letu umrl igralec Clarence Gilyard Jr., zvezdnik filmov Top Gun, Umri pokončno in Teksaški mož postave. Podrobnosti njegove smrti niso jasne, potrdili pa so jo na Univerzi Nevada v Las Vegasu, kjer je igralec poučeval.

Srbski policisti na Kosovu ob aplavzu slekli uniforme
06. 11. 2022 10.12V Kosovski Mitrovici je potekal miren shod prebivalcev srbske narodnosti, ki so pozivali na mir. Župani in občinski svetniki štirih občin na severu Kosova s srbsko večino so v nedeljo zjutraj na skupščinah še uradno potrdili napovedano odločitev o odstopu. Srbski policisti, ki so delali tam, pa so pred kamerami slekli uniforme. V srbski vladi pravijo, da gre za "miren in demokratičen odgovor srbskega naroda". Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell pa je sporočil, da je Aleksandra Vučića in Albina Kurtija že pozval, naj se državi vzdržita enostranskih dejanj, ki bi lahko vodila k nadaljnjim napetostim in nasilju, ter se odločita za dialog.

Grebla zavrnilo upravno sodišče, brez mestnega sveta tudi njegova lista
02. 11. 2022 19.49Patrik Greblo se, kot kaže, ne bo mogel potegovati za položaj koprskega župana, prav tako ne njegova lista Zavedno Koper za vstop v mestni svet. Občinska volilna komisija njegove kandidature ni potrdila zaradi napake, ki so jo storili v postopku. Greblovo pritožbo na to odločitev pa je zavrnilo tudi upravno sodišče v Novi Gorici. Odločitev lahko spremeni le še ustavno sodišče, kamor so se že pritožili.

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo
02. 11. 2022 11.58Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Huda slabost, pomodreli udi: zastrupitve v čajni kuhinji nemške univerze
24. 08. 2021 12.46Policija iz nemške zvezne dežele Hessen je sprožila preiskavo poskusa umora, potem ko naj bi se najmanj sedem ljudi na tehnični univerzi v Darmstadtu zastrupilo po obisku čajne kuhinje. Šest ljudi je moralo v bolnišnico, eden je bil tudi v kritičnem stanju. Pristojni medtem preiskujejo prostore fakultete in iščejo še druge morebitne snovi, ki bi lahko bile kontaminirane. Nevarno snov naj bi doslej našli v embalažah mleka in vode.

Bruto ali bruto bruto? 46 študentov bi moralo vrniti 18.317 evrov
06. 08. 2021 13.24Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru zahteva od študentov vračilo domnevno preveč izplačanega denarja za sodelovanje pri projektih. Dekanja pojasnjuje, da ni pravne podlage, da bi lahko študentje ta denar obdržali. Ponudili so jim tudi možnost obročnega vračila do decembra 2022, v sindikatu Mladi plus pa vztrajajo, da gre za napako fakultete, in ne študentov.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge
18. 10. 2019 10.03Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'
12. 05. 2021 14.2012. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Šole in fakultete z odzivom zadovoljne, a pogrešajo srečanja v živo
12. 02. 2021 15.04Za bodoče dijake in študente danes in v soboto potekata informativna dneva, ki so ju šole in fakultete letos zaradi epidemije pripravile virtualno. Ob tem pogrešajo srečanja z bodočimi dijaki in študenti v živo, z dosedanjim odzivom pa so zadovoljni, so povedali na nekaterih šolah in fakultetah.

Testirali okoli 18.000 šolnikov, delež okuženih 1,3-odstoten
01. 02. 2021 06.12V večini osnovnih šol v rdečih regijah se je nadaljeval pouk za učence prvega triletja. Še pred poukom pa so zaposlene v šolah testirali na okužbo z novim koronavirusom. Opravili so 18.021 testov pri zaposlenih v vrtcih in šolah, od tega jih je bilo pozitivnih 239, kar predstavlja 1,3 odstotka testiranih.

Trump ji je prekrižal načrte, a Slovenka odločena: Jeseni začnem študirati na Harvardu
07. 07. 2020 12.15Ameriška vlada s Trumpom na čelu je sporočila, da ne bo več izdajala viz tujim študentom na tistih univerzah, ki imajo izključno spletna predavanja. Zaradi pandemije koronavirusa se je prav pred kratkim za tovrstni način študija v jesenskem semestru odločil tudi prestižni Harvard. Osemnajstletna Ana Breznik iz Cerkvenjaka se tako po vsej verjetnosti ne bo mogla seliti v Boston, pač pa bo študij na Harvardu začela kar iz 7000 kilometrov oddaljene Slovenije.

Umrla znanstvenica, kemičarka in pedagoginja Aleksandra Kornhauser Frazer
19. 05. 2020 16.09V 94. letu je umrla znanstvenica, kemičarka in profesorica Aleksandra Kornhauser Fraser. Za svoje delo je dobila vrsto priznanj in nagrad. Opravljala je številne visoke funkcije ter bila med drugim članica Svetovne akademije znanosti in umetnosti.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost
21. 02. 2020 16.03Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."