deinstitucionalizacija

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Zakon o duševnem zdravju skozi rešeto matičnega odbora

05. 09. 2023 19.40

Člani odbora DZ za zdravstvo so z 11 glasovi za in štirimi proti predlog novele zakona o duševnem zdravju poslali v nadaljnjo obravnavo. Predlog novele so podprli poslanci koalicijskih Svoboda, SD in Levica, proti so bili poslanci opozicijske SDS. Medtem so člani odbora izglasovali umik obravnave zakona o digitalizaciji zdravstva z dnevnega reda.

Občani Divače proti namestitvi varovancev Doma na Krasu v še eno enoto

23. 07. 2023 17.06

Da imajo prebivalci Divače težave z odločitvijo vodstva Doma na Krasu, da v njihovo sosesko namesti še eno enoto za varovance Doma, ni novost. Vendar – ali gre res za nestrpnost prebivalcev do "drugačnih", kot so dejali mnogi, ali preprosto za neposlušnost, prikrivanje podatkov in namerno zavajanje, kot trdijo prebivalci Divače?

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'

29. 01. 2022 17.14

Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

'V epidemiji smo videli, da številni prostori ne ustrezajo osnovnim normativom'

18. 02. 2021 10.07

Minister za delo Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci spregovoril o viziji celostne oskrbe starejših v Sloveniji, ki bi življenjski standard starostnikov dvignila na bistveno višjo raven, sistem oskrbe starejših pa pripravila na izzive, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. Kot je povedal, je bilo to področje v preteklem desetletju zapostavljeno, epidemija pa je razkrila razsežnosti neustreznih pogojev in prostorske stiske. Poudaril je, da je njegovo ministrstvo za problematiko starejših namenilo najmanj petkrat več sredstev kot katerakoli vlada po letu 2008.

Socialna zbornica: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi vrača razmere v stanje pred 50 leti

28. 11. 2017 15.22

V Socialni zbornici Slovenije so nezadovoljni s predlogom zakona o dolgotrajni oskrbi. Po njihovem mnenju se predlog osredotoča le na medicinski vidik. V zbornici pa tudi opozarjajo, da je za izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe potrebno zagotoviti zadostna finančna sredstva, ki pa jih zdajšnji predlog ne predvideva dovolj.